NIEUWS- EN A I) VERT KNTIEBL A D VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABQHWEüüEfêT: Prijs per Nummer 10 tent. Woensdag 8 Januari 1890. N°. 6. ADVERTENTIE!»: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. S t a d s - B e r i c li t e n. De Wilddief. Vooi Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het «eheele rijk, er 3 maanden 1.60. Van 16 rebelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. 203° Jaargang. II KR-IJ H. BURGEMEESTER es WETHOUDERS tan i.EIDEN, Gezien bet besluit van de Gedeputeerde Staten der prorincieZuid-Holland, van den 10de0 December 1889, n°. 9/1 [Provinciaalblad n°. 74), houdende bepaling van de'tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor bet jaar 1890; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. a, der wel van den 7ea April 1869 Staatsblad n°. 37) tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichtenonder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente-apotheek. en wel: voor de ten verkoop bestemde nieuw geijkte matcu en gewichten op den 7, 8, 9 en 10 Januari, voor de gewone gewichtenbenevens de maten en strijkers, voor wijk I, op den 14 en 15 Januaii, voor wijk II, op den 16 en 17 Januari, voor wijk III, op den 21, 22, 23 en 24 Januari, voor wijk IV, op den 28, 29, 30 en 31 Januari en 4 Februari, voor wijk V, op den 5, 6, 7, 11 en 12 Februarii voor wijk VI, op®;den,13, 14, 18, 19, 20,21, 25, 26 en 27 Februari, voor wijk Vil, op_[den* 28 Februari, 4, 5, 6, 7, 11 en 12 Maart, voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 13, 14, 18, 19, 20 en 21,Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruil bij medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, specie- handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk 1,11, lil, IV en V, op den 25, 26 en 27 Maart, voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 28 Maarten 1 en 2 April, telken dage tan des morgens 9 tot des namiddags 3 uren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 26 en 28 April, 16 en 17 Mei, 6, 7, 27 en 28 Juni en 18 en 19 Juli san des morgens 9 tot des namid dags 3 urenen wijders na den 6en Augustus iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden dc belanghebbenden er op gewezen1 dal zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, bij den ijker op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen 4. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde maten en gewichten vóór den l6t*n October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagen ter herijking moeten aanbieden; e. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichtenniet voorzien van de ver- eischte steinpelmerken, volgens art. 29 der bo venaangehaalde wel, verbodenen strafbaar is; en d. dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of af keuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 12de!l November 1889, de letter A in den gewonen schrijf vorm, bestemd is tot goedkeuringsmerk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichtenen bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl bet kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat.ing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, den 24 December 1889. LEIDEN, 7 Januari. Bij de sluiting der stembus op heden middag te Tier uur bleken voor de verkie zing van eeu lid der provinciale staten (vacature-Leembruggen) te ziju ingeleverd 1373 stembriefjes, terwijl het aantal kiezers bedraagt 2375. Op het stembureau aan het Baadhuis kwamen 442 van de 735 kiezers op; op het bureau aan den Burgt 399 van de 773 en op het bureau aan de Mare (stadsschool) 532 van de 867. Bij kou. besluit is de kapiteiu G. L. Meischke, van het 4de regiment infanterie, krachtens punt 4°. van art. 38 der wet van 28 Augustus 1851 Staatsblad n°. 128), op non-activiteit gesteld. Bedankt voor bet beroep naar de Ned. ger. gem. alhier door ds. K. FVrnhout te Zwartsluis. Aan de rijks universiteit alhier zijn 4 studenten voor het leger hier te lande en 36 voor Ned. Indië aanwezig, welke zijn toegelaten tot de verbintenis voor officier van gezondheid. Benoemd tot ouderwijzer aan de chr. school te Charlois de heer VV. C. Warners alhier. Van onzen stadgenool, den heer Floris Verster, is deze week bij den heer E. J. Van Wisselingh op het Buitenhof te s' Gravenhage eene schilderij tentoongesteld, getiteld: „Ja- pansche papavers." Aan de kweekschool voor bewaarschool- houderessen te Leiden zal door de gemeente Zulfen een subsidie van f 25 worden ver leend. We vinden in de „Volks-encyclopae- die" door deo heer H. A. M. Roelants, te Schiedam, in 1858 uitgegeveu en „door eene vereeniging van zaakkundigen" saam gesteld, eene beschrijving van de ziekte; verschijnselen van de griep, zoo volledig als we die tot nog toe niet zagen. We schrijven 't hier geheel Bf: „Griep, Influenza, Catatrhus epidemicus, is in den aard niets auders dan eene ge wone verkoudheid, die zich onderscheidt door hevige verschijnselen eu heerschend karakter. Terwijl verkoudheid slechts enke len aantast, doet dit de griep geheele lauden, zelfs aoms werelddeeleD. De belangrijkste verschijnselen der griep, die haar van ver koudheid onderscheiden, zijn: algemeene machteloosheid en doorgaans koorts. Hierbij komen aanvankelijk aandoening van huive righeid, lusteloosheid, gestoorde eetlust, verstoptheid in den neus, schorheid, be uauwdheid in de keel en op de borst, koliekpijnen, diarrhee, droogte en gevoelig heid van de huid, welke verschijnselen loenemtn en overeenkomstig het heerschend karakter neemt de aandoening in het hoofd toe die tot- hevige hoofdpijn overgaat, eu toe 0_ j-.j.. ""igMi, eu de aandoening in de keel slaat soms over tot keelontsteking of keelverzwering. Som mige gevallen doen zich voor, waarbij de ziekte zich vooral op de longen plaatst. Er ontstaat dan eene lastige drooge hoest, soms ontstekingachtige aandoeuiug der ademhalingswerkluigen, en in enkele ge vallen worden de buikingewanden aangedaan. Na griep ontwikkelt zich dikwijls borst- of buikteriug, doch in zulke gevallen had de zieke den aanleg daarvoor in zich. In zeer enkele gevallen is een aanval van griep aan levensgevaar gepaard, en de vroegere nood lottigheid der ziekte is alleen aan verkeerde geneeskundige behandeling te wijten. UFF1C1EELE UEKltllTEN. Bij kon. besluit is aan den heer J. J. FEUILLETON. EEN VERHAAL UIT DEN TIJD VAN GRAAF JAN II. 2-) „O, vader I en ook gij, geliefde vriend, mij zoo dierbaar, met zoo dure beloften aan mij verbonden, hoe kondet gij geloof slaan aan de sDoode lastertaal van een ondier, dat mijne schande en mijn verderf beoogdeHoe kou de lastertaal bij u meer ingaDg vinden dan de betuigingen mijner onschuld, welke ik u bij dit kind bezwoerP Hoe kondet gij mij afstooteu en aan dezen reinen engel uwe liefde ont trekken? Ach vrieud, was dan uw hart doof voor de stem des bloeds, toen ik u knielend bet schreiend wicht voorhield en weenend nitriep: bij den Hemel en bij dit, ons kind, ik ben onschuldig. Ja, wreedaard; gij koudet mij toen van u afstooten; een ellendige had door zijn leugentaal uw anders edel hart verstaald; .1 gij waart blind voor de tranen eener eenmaal geliefde vrouw en doof voor de stem der natuur, die u luider dan mijne klagende lippen toeriep: vader het is immers uw kind; zijne moeder is on schuldig". Mistroostig liet nu de ongelukkige het moede hoofd op de borst zinken; vol biltere wanhoop was haar blik op het kind gevestigd, dat onbewust van zijn iot rustig was ingesluimerd. Voor een oogenblik scheen thans het schrikkelijk tegenwoordige verzacht door het herdenken van vroeger geluk en zij mijmerde, toen de stem van Rolf plotseling hare ooren trof. Pijlsnel zag de jonge vrouw op; hare denkbeelden namen eensklaps eene wending. Het verleden met de aangename herinneringen was verdwenen; slechts het zorgvol tegen woordige zweefde haar voor den geest eu deed baar voor baar lieveling sidderen. Brengt ge mij het doodvonnis, Rolf?" vroeg de beangste vrouw bevend. „Neen, edele vrouw", sprak de getrouwe dienaar, terwijl een groote traan hem langs het bruin manlijk gelaat biggelde; „nog is er redding mogelijk. De oude visscher wilde terstond alles voor u wagen. Ondanks Van der Pot, Zr. Ms. minister-resident in Japan, vergunning verleend tot het aanne men der versierselen van commandeur 1ste kl. der Danebrogsorde hem door Z. M. den koning van Denemarken geschonken; is aan den heer C. W. R. Van Renesse van Duivenbode, wonende te Parijs, ver gunning verleend tot het aannemen der ver sierselen van officier der kroonorde van Italië, hem door Z. M. den koning van Italië geschonken; is benoemd tot president der arrondis- semente-rechthank te Alkmaar mr. J. W. Mouton, thans rechter in de arrondissements rechtbank te Dordrecht; is A. K. C. Van Oven benoemd tot bur gemeester der gemeente Zwammerdam is 1°. aan den burgemeester en secreta ris van Denekamp, G. W. Hoogklimmer, toestemming verleend om tot 1 Januari 1893 te Losser te wonen; 2°. aan den secretaris van Stad-üoetin- chem, S. Horsting G.-Jzn., toestemming verleend om te Ambt-Doetinchem te wonen; 3°. aan den ontvanger van Diemen G. C. G. Van Ketel, toestemming verleend om te Amsterdam te wonen. is jhr. S. Gockinga benoemd tot burge meester der gemeente 't Zandt; is aan Hermann Joseph Peter Meller, geb. te Keulen, vergunning verleend de ge neeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogs vaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefe ning der geneeskunst in Nederland, stipte- lijk nakome; is de heer P. W. R. Petri, arts, met ingang van den llden Januari a. s.be noemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht; ziju, met iDgang van 1 Mei 1890 benoemd tot betaalmeesier te Hoorn, F. Rooden- burg, thans betaalmeester te Sas van Gent; tot betaalmeester te Sas van Gent, A. De Ruyter van Steveninck, surnumerair bij den dienst van 's rijks schatkist; is benoemd bij den plaatselijken staf tot plaatselijk-adjudant te Amersfoort, de ka pitein C. W. Q. De Flines, van het 6de den loeienden storm, slak hij met zijn vaartuig iu zee eu indien hij met Gods hulp door de branding is gekomen, moet hij reeds aau den westelijken uithoek van het duin toeven. Doch laten wij ons spoeden. De oogenblikken zijn kostbaar, het minste tijdverlies kan verderfelijk worden". „Laat ons gaan", sprak de vrouw, terwijl zij haar kind, nadat zij het had gekust, aan Rolf overgaf. Zwijgend giug de ongelukkige nu naast den trouwen dienaar. Na eeu half uurtje riep Rolf: „de Hemel zij gedaukt, daar ligt de boot". Niet zonder hevige smart bedacht de jonge vrouw, dat zij nu misschien voor eeuwig haren vader zou verlaten en hare geboorteplaats, waar ze reine genoegens had gesmaakt en vroolijke dagen had doorleefd. Ook zij outdekte bij het strand eeu donker voorwerp op het water, zoodat zij, ondanks de duisternis, hst vaartuig meende te zien, dat haar naar een vreemd oord zou overbrengen, waar ze veilig kon ziju voor de vervolging van een booswicht, aau wiens lastertong de beklagenswaardige haar ramp spoed had te wijten. De door vermoeienis en nog meer door zielsangst uitgeputte jonge vrouw versnelde haren tred. Op de plaats, waar de zoon van den ouden visscher de vluchtelingen met een bootje wachtte, waarmeê ze naar het grootere vaartuig zou worden gebracht, viel de ongelukkige aan gedaan op de knieën. „Vaarwell Vaar eeuwig wel, vader! Ach I Vervloek uwe dochter nietl" riep zij wanhopig, waarna zij bewusteloos neêrzonk. Nu zag men het fakkellicht in het duin, en Rolf riep snel. „Gerechte Hemel, men is ons op het spoor". Rolf gaf snel bet kind aan den visscher, nam zijne meesteres in zijne armen en droeg haar ijlings in het bootje. Weldra hoorde men riemslagen tusschen het golfgeruisch stiel kliefde de zwakke boot het zilte nat. Weldra was zij in het nachtelijk duister verdwenen en kort daarna betraden ver scheidene mannen met brandende fakkels het strand. Voor hen uit liep een fraai gevlekte jachthond, die met den neus op den grond eu den staart tusschen de pooten suuffeiend heen en weêr liep. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1