i WF m worn «^7 «T3 *R3 sloten. Op dit oogcnblik zijn 49 ambtenaren en 25 bestellers ziek. Wat hier uit Amsterdam wordt geschre ven kan, met geringe wijzigiug, uit allerlei plaatsen worden gemeld. Zoo deelt men ons uit Leiden mede, dat het halve garni zoen ziek is en grenadiers en jagers uit Den Haag te Leiden komen om den dienst waar te nemen. Maar in Den Haag zelve wordt, „met het oog op het groot aantal zieke militairen van het garnizoen", het barak kenkamp op het proefveld aan het Kanaal in orde gebracht voor 120 bedden. Daar zal dus weder „van elders" in den dienst moeten voorzien. Uit Rotterdam schrijft men ons Dat ook Rotterdam niet verschoond zou blijven van de influenza, was gemakkelijk te begrijpen. Wel valt het moeilijk eenigs- zins bij benadering den omvang van deze ziekte te beschrijven, maar toch schat men het getal aangetasten op een paar duizend. In de kazerne der mariniers liggen velen ziek; van de beambten der posterijen waren gisteren 18 personen aangetast, waaronder 5 commiezen; bij het politie personeel telt men er niet minder dan 62. In enkele gezinnen liggen allen ziek, en een groot magazijn moest verleden week vroeg sluiten omdat het geheele personeel was aan getast. Vrijdagavond moest in den grooteu schouw burg de heer Le Gras wegens ongesteldheid vervangen worden, evenals in den kleinen schouwburg de heer Alex. Faassen. Dok ters en apothekers hebben handen vol werk. Te Haarlem is het niet anders. Men ontvangt b. v. eene circulaire: De onder- geteekende verwittigt u, dat op advies van zijn geneesheer de vacantie op zijne school wordt verlengd tot, enz. De bedoelde ge neesheer heeft een 160 patiënten aan influenza. HaarlCl.) De koningin en de prinses oefenen zich sedert een paar dagen druk in de kunst van schaatsenrijden. De vijvers in het park op het Loo zijn prachtig toegevroren. Er is een tent op het ijs gebracht, met al 't benoodigde voor de vorstelijke schaatsenrijd- sters. Het prinsesje heeft echter op het ijs een lichte koude gevat, zoodat zij een paar dagen van de ijspret zal moeten afzien. (DU. v. Ned.) Vrijdagochtend is op de machinale vlasspinnerij te Groningen eene werkstaking uitgebroken, die plotseling aan al het geratel en gesnor, dat daar altijd geboord wordt, een einde maakte. Een troepje joelende en zingende werksters trok later door de straten, zonder echter ergens de orde te verstoren. Tengevolge van de werkstakingen in België en de daardoor veroorzaakte schaarschte van steenkolen is men in de aardewerkfabriek der firma P. Regout C°. te Maastricht begonnen met ongeveer 2000 werklieden slechts dag te laten arbeiden. ~BÜÏTMLANÜSCHE BERICHTEN. U It L C 1 K. De koningin is diep aangedaan door de gebeurtenis van de laatste dagenzij ligt te bed. Zaterdagvoormiddag is uit de puin- hoopen van het verbrande kasteel» te Laekeu het lijk opgedolven van mademoiselle Dran- court, gouvernante van prinses Clementine. Het was slechts een zeer misvormd stoffelijk overschot. Voor zoover men kan nagaan, moet zij zijn teruggegaan naar het vertrek, hetwelk prinses Clementine even te voren had verlaten en moet toen de vloer ouder hare voeten zijn bezweken. Volgens nadere berichten was het meu bilair verzekerd bij de assurances générales le Brussel voor 2.707.000 fr. Belangrijke staatspapieren zijn gered, doch het schijnt dat verscheiden documenten be treffende deu Congostaat vernietigd zijn. De gereedschappen der werklieden, welke herstellingen verrichtten, zijn verbrand. Het koninklijk gezin is zeer getroffen door het noodlottig overlijden der bejaarde gou vernante. De koning heeft weinig geluk met de kasteelen. Dat der Amerois, toebe- hoorende aan den graaf van Vlaanderen is eenige jaren geleden in brand gestoken daarna is het koninklijke kasteel van Ter- vuren verbrand cu nu het kasteel van Laeken. yjDe maand Januari brengt evenmin geluk aan den Koning. Zijn eenige zoon, de graaf van Henegouwen, is in die maand gestorven in Januari 1889 had de noodlottige dcod van aartshertog Rudolf plaats; en nu die brand 1 Terwijl te Laeken het koninklijk paleis verhraudde, woedde op Nieuwjaarsdag ook te Hasselt een hevige brand, waardoor vijf woonhuizen en twee schuren in de ascli werden gelegd. De werkstaking der mijnwerkers in heil district Charleroi breidt zich nog uit. Ook; de mijnwerkers in de Borinagc beginnen zich bij de beweging ae.n te sluiten. Te Quareg- non, Boussu, Ciply en Plénu hebben tot dusver 280Ü mijnwerkers den arbeid geslaakt. Ook in de omstreken van Luik breidt de beweging zich uit. Alle mijnwerkers eischen hetzelfde; loonsverbooging en vermindering van het aantal werkuren per dag. liet ge brek aan steenkolen doet zicll steeds meer gevoelen en zelfs de regeering is genoodzaakt geweest in andere landen koien te bestellen. K XtlltL A N In de volgende maand zullen de voor standers van een onderzeeschen spoorweg tunnel tusschen Engeland en Frankrijk voor de zevende of achtste maal eeue pogiug wagen om hun denkbeeld bij het Engelsche parlement ingang te doen vinden; waar schijnlijk even vruchteloos als tot dusver, ondanks den steun des heeren Gladstone. liet heet dat lord VVolseley slaat be noemd te worden tot opvolger van prins Ëduard van Saksen Weimar als opperbevel hebber der strijdkrachten in Ierland. Te Londen worden op het oogenblik twee eigenaardige tentoonstellingen gehou den. De eeue bevat merkwaardigheden op den veldslag bij Waterloo toepasselijk, de andere herinneringen aan het huis Tudor. Twee schepen, die kolen brachteu voor de gasfabriek in Zuid-Louden, zijn dooi de werkstakers aaugehouden. De beman ning bezweek voor de bedreigingen en wei gerde verderen dienst. De gezagvoerders voorzagen zich echter van audete helpers, zoodat de kolen toch naar de fabriek werden gebracht. De St.James's Gazette bevat een hoofd artikel over Swaziland, waarin verklaard wordt dat het grootste deel der blanke inwoners Hollanders zijn en verlangen bij de Transvaal ingelijfd te worden. Dit, zegt liet blad, is juist het gevaarlijke van deu toestand. Men mag zeggen dat de wenschen van de inwoners opgevolgd moeten worden maar dan vergeet uien dat men bij het be slissen over het lot van Swaziland niet de belangen van de inwoners van dat land, maar die van de inwoners van Groot-Brit tanuie en Ierland moet behartigen. De tfolUnders zouden bovendien spoedig in de Transvaal zelfs overvleugeld worden door de Ëngelscheu en de slotsom van het eigen aardig betoog is dat geen enkel stukje lands in Afrika, waar een Engelschman zou kunnen wonen, aan een andere mogendheid dan Engeland toekomt. M. De minister van oorlog heeft de uit vallen der garnizoenen van Tonkin op de zeeschuimers verboden, omdat ze te veel verliezen veroorzakeu. Slechts bij volstrekte noodzakelijkheid mag de gouverneur daartoe machtiging verleeneu. De minister heeft verder verklaard, dat hij het met eens is met het voorstel, om aan de regimenten infanterie de namen te geven van FTansche overwinningen. De commissie, door aandeelhouders van het Panama-kanaal afgezonden om ver slag te doen van den toestaud dier onderneming, is Zaterdag in Frankrijk teruggekeerd. S PA N J E. De heer Sagasta is nog niet geslaagd in het vinden van een minister van financien, die het midden weet te houden tusschen de voorstanders van den vrijen handel en de protectionisten. Ook de keus van een minister van oorlog is moeilijk. De generaals der liberale rechterzijde in den senaat zouden gaarne zien dat de portefeuille werd toe vertrouwd aan generaal Lopez Dominguez; generaal Cassola komt hun te eerzuchtig voor. Lopez Dominguez heeft de portefeuille nog niet aangenomen en het is zelfs nog niet zeker of hij daartoe zat overgaan. De andere ministerieele zetels zijn vervuld, onder anderen door drie protectionisten. ITA LIE Het stoffelijk overschot van de kei zerin van Brazilië is met groote plechtig heid in de kathedraal te Oporto bijgezet. Behalve door de genoodigde hooge militaire en burgerlijke ambtenaren, werd de plech tigheid bijgewoond door de vertegenwoordi gers der meeste mogendheden en bovendien door een talrijke menigte nieuwsgierigen, die het cordon der politie verbraken en met den stoet in de kerk doordrongen. DIJITMC ii Line. Keizerin Augusta is door de griep aangetast. De Norddeulsche Zeitung stelt in het licht, dat tengevolge van de dezen zomer te Parijs plaats gehad hebbende nieuwe verbroedering tusschen de internationale sociaal democraten het voortdureu der maat regelen van verweer van de socialisfenwel meer dsn gerechtvaardigd is. Ook het proces te Elheifeld heeft, volgens het ofBcieuse blad, daartoe bijgedragen. O N 'i' i; \tSJ J it. Volgens het rapport van den Ousteu- rijkschen consul te Teheran, blijft de cholera nog heerschen in Perzie. Men vreest, dat de epidemie zich zal uitbreiden eu zich ook te Teheran zal vertooueu. De conferentie voor eene schikking tusschen Duilschers en Czechen in Bohemen kwam Zaterdag bijeen. Zoowel de Czechische als Duitsche gevolmachtigden hesloten, de beraadslagingen geheim te houden. Graaf Taaffe heette de gevolmachtigden welkom. De heer Vou Plener gaf een overzicht van de wenschen der Duitsche partij en de heer Lobkowitz zeide, dat hij het programma dier partij in eene volgende zitting zou l weerleggen. TURtt IJ E. Armenische gruwelen ontdekt de Daily i\ews bij den dag. Als liet waar is, wat zij mededeelt, dat in 1888 twintig dorpen zijn geplunderd, 1700 stuks vee weggevoerd, 20 meisjes geschaakt, om van de moorden niet te spreken, in de provincie Vaz alleen dan ziel het er zeker bar uit. Wel is het wat vreemd, dat deze statistiek een jaar te laat komt. Thans wordt aan hetzelfde blad weer gemeld, dat 500 Kurden het dorp Mediat geplunderd en er 30 personen ver inoord hebben, eu dat de gouverneur van Diarbekar, Sebdiu Bey, met de roovers ge- meene zaak maakt. Uit het district Alishgerd emigreereu de Armeniërs naar Perzie. Daily News heeft ook weder een langen brief van haar Mohammedaansehe corres pondent", waarvan de duidelijke strekking is de Engelsche regeering te bewegen haar aanmerkingen te maken over Moussa's vrij spraak. Het blad vleit zich met de hoop, dat ook Duitscliland daaraan mee zou willen doen, omdat Post, AUgemeine en Koelnische, die alle met de regeering in betrekking staan, de vrijspraak sterk hebben afgekeurd. Volgeus de Daily News wordt op Kreta weder hevig gevochten. Het aantal dooden is onbekend, maar zestien gewonde Turken zijn te Kanea binnengedragen. Volgens do kerkelijke courant Record deed de geleerde Necomendra, aartsbisschop van Bryennios, eene belangrijke ontdekking in de Turksche bibliotheek te Damascus. Hij zou daar namelijk deu oorspronkelijken tekst van het Nieuwe Testament gevonden hebben, vermoedelijk afkomstig uit de vierde eeuw, derhalve even oud als de vermaarde Codex Sinaiticus, waarop het ontdekte handschrift gelijkt, ofschoon het nog onzeker is, of de beide teksten geheel gelijkluidend zijn, dan wel of de te Damascus gevonden tekst vol komen zelfstandig is. JIAKOKKO. Van Marokko wordt gemeld, dat in den toestand der vijandige kabyien geen verandering gekomen is. Maley Hassau gaat voort troepen samen te trekken voor de ontworpen expeditie naar de oasis van Tiguis en de bewoners van het Riff. De Ilaliaaneche zaakgelastigde, die door een moor zwaar gewond werd, is naar zijn vader land vertrokken. De regeering des heeren Crispi heeft nog geen antwoord ontvangen op de jongste nota, welke hare vertegenwoordiger aan de regeering des keizers heeft overhandigd. Onder voorzitterschap van den Ëngelscheu gezant is te Tauger een bibliotheek opgericht onder den naam van „Saint Andreu's Society", waarvan ook personen van andere landaard kunnen gebruik maken. Lord Cecil, oudste zoon van lord Salisbury, is van Tnnger naar de binnenlanden ver trokken. In de straten van Tauger is een Oosten rijker door een Marokkaan vermoord en ofschoon de Moorsche politie agenten deden alsof ze den moordenaar zochten, is deze niet gevonden. De herhaalde moorden en de straffeloosheid maken dat de vreemdelingen maatregelen moeten nemen voor de veiligheid van hun persoon. CHINA. Aan de Standard wordt uit Shanghai gemeld, dat de opstand op het eiland Formosa zich uitbreidt. De gouverneur is met zijn troepen zeer ernstig siaags geweest met de opstandelingen, maar het is hun niet gelukt het verzet tegen de regeering te bedwingen. AMEllIKA. Men verwacht dat de nationale schuld der Vereenigde Staten gedurende 1889 met 81,500,000 dollars zal blijken verminderd te zijn. President Harrison ontving ter gelegenheid van het nieuwe jaar eerst de diplomaten en hooge ambtenaren en vervolgens eenige duizenden burgers die hem begroeten kwamen en de hand drukten. De voortvluchtige secretaris van deD gemeenteraad der stad Havana, die 40,000 ponden sterling heeft verduisterd is giste ren te New-York aai gehouden op het oogen blik dat hij gereed stond naar Europa te vertrekken. BRAZILIË. Uit Lissabon wordt aan de Times gemeld, dat de Braziliaansche regeering heeft besloten een uitvoerrecht van 4 pCt. te hef fen van de koffie. De kamer van koop handel te Rio de Janeiro heeft terstond tegen dezen maatregel geprotesteerd. I»ER TELEGRAAF. CHARLEROI, 6 Jan. De gouverneur van Henegouwen had een onderhoud met de gemachtigden der mijnwerkers. De werk lieden beloofden, dat zij allen den arbeid zullen hervatten, indien de werkgevers er in toestemmen den werktijd per dag één uur te verkorten. Wat de verhooging van hun loon betreft, deze zullen zij overlaten aan de billijkheid der werkgevers, BERLIJN, 6 Jan. Uit Zanzibar wordt gemeld: „Nadat den 25 December de aan val van de voorhoede der, onder Duitsche leiding staande, troepen op het versterkte kamp van den Arabieren hoofdman Banahei met verlies van vijf dooden en zes gewon den was afgeslagen, bestormde en verwoestte majoor Wissmann op 5 Januari de stellingen van Banahei, die door 1500 man bezet waren. Van de Duitsche troepen werden twee blan ken en tien inboorlingen gewond. LONDEN, 6 Jan. Aan de Daily Chro nicle wordt uit Konstantinopel gemeld, dat daar Zaterdag een ministerieele crisis i9 uit gebroken. De groot-vizier en de minister van financiën zijn het er over eens, dat bet noodig is bezuinigingen in te voeren, maar zij kunnen het niet eens worden over de wijze, waarop dit zal geschieden. De groot-vizier wil het leger verminderen. BRUSSEL, 6 Jan. De Mouvement Anti- sclavagiste deelt mede, dat de Belgische maatschappij tot bestrijding van den slaven handel voornemens is de expeditie te zenden naar Tanganika. LUIK, 5 Jan. De werkstaking is een weinig toegenomen in het district Seraing. Naar men gelooft, zal de werkstaking zich Maandag meer uitbreiden. BERLIJN, 6 Jan. Aan het Emin-Pacha comité wordt uit Zanzibar geseid dat de reiziger Clemen Denhardt te Lamu weer een brief van dr. Peters heeft ontvangeD, die bestemd is voor het comité. Peters is op marsch van den berg Kenia naar het Baringo- meer. BERLIJN, 6 Jan. De gewezen staats minister Von Patow is overleden. BERLIJN, 6 Jan. (Part. tel. Rbl.) Het wetsontwerp tot oprichting van een stoombootliju naar Oost-Afrika, is beden door de regeering bij den rijksdag ingediend. LEIBEN, 6 Januari. Ook de gemeente 's Gravenzande zal de vereeniging tot opleiding van bewaar- schoolbouderessen te Leiden stennen met eeue jaarlijksche bijdrage van f 5. In de Zaterdag te Alblasserdam ge houden vergadering van den gemeenteraad, is het verzoek van het bestuur der kweek school voor bewaarschoolhouderessen te Leiden, om een jaarlijksch subsidie, op adv es van burg. en wetb. van de hand gewezen. Z. M. de koning-groothertog heeft tot officier in de orde der Eikekroon be noemd graaf Dumonceau, industrieel te Groningen. De minister van waterstaat heeft een aanval van influenza gehad. De heer Havelaar was heden nog Diet aau zijn departement geweest. Er zijn thans te Amsterdam 70 tele graaf beambten en 31 bestellers ziek. Van het personeel der A. O. M. zijn bijna zestig koetsiers en conducteurs ongesteld. Op verschillende lijnen is deswege de dienst ingekrompen. De beambten van de maatschappij „Markt hallen" zijn nagenoeg allen ongesteld. De veilingen der maatschappij zijn daarom tij delijk opgeheven. De scholen zijn bijna ontvolkt. Onder de kinderen heeft de epidemie een nog goedaar diger karakter dan onder volwassenen. De dokters rijden tot laat in den avond. De apothekers zitten tot laat in den nacht aan hun administratieven arbeid na overdrukke dagen. Bij een apotheker in een der nieuws wijken, voornamelijk ziekebusseu bedienende,

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2