NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Ueze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. Dinsdag 7 Januari 1890, N°. 6, ADVERTENTIE N: Bureel: Scheepuiakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. J. S. Werten te Beers bij Grave, dr. F. C Winkler te Haarlem, J. E. K. Van Wijnen te Willige-Langerak, en mej. Marie Ver- brugh te Middelburg hebben eene uitnoodi- ging gericht aan alle Nederlandsche vrien den van volapiik tot oprichting eener algemeene Nederlandsche wereldtaalvereeni- ging (volaptikaklub valemik uedanik) onder de zinspreuk: »Balif mekom valüdi", en ten doel hebbende de bevordering en ver spreiding van volapük. De Wilddief. Vooi Leiden, per 8 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, er 8 maanden 1.60. 203e Jaargang. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. LEIDEN, 6 Januari. De beroepen predikant bij de Gerefor meerde gemeente, de heer K. Werner, werd in de gisterenmorge t gehouden godsdienst oefening als zoodanig bevestigd door dB. Q. Maliepaard, predikant te 's-Gravenbage, naar aanleiding van Jeremia 1, vs. 17. De be vestigde hield des avonds zijne intrede met eene rede naar aanleiding van Jesaja 14, vs. 82. Aan het einde der godsdienstoefening zong de gemeente haren nieuwen leeraar Psalm 118, vs, 11 toe. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende het 4 kwarlaal 1889 in de rijks postspaarbank ingelegd f48942.61} terug betaald f41996.29}. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 5144. Verder zijn die cijfers voor: Katwijk a/Zee inlage f 681.24 terugbetaald f 283.35 laatste uammer 97; Noordwijk, inlage f1571 terugbe taald f 1124.75 laatste nummer 112; War- mond, inlage f 886.80 terugbetaald f 1069.28 laatste Dummer 147; Wassenaar, inlage f1767 terugbetaald f 1833.88 laatste nummer 224. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 60, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 55.f 27.5.60 en 2.80. laagste 53.26.50, f 6.50 en f 2.75. Vrijdag is te 's-Gravenhage in den leeftijd van 75 jaren overledeu Mr. F. Mac- laine Pont, oud-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Leiden. Zaterdagmiddag geraakten aan de Vest alhier twee jongens door het ijs. 't Was ge lukkig zeer nabij den wal zoodat ze er zelf konden uitklauteren. Naar we vernemen zou de vrouw die onlangs op de Uiterstegracht belangrijke brandwonden bekwam, aan de gevolgen daar van overleden zijn. UEF1C1EELE BEKICHTEA. Bij kon. besluit is aan J. Marwitz, ge wezen rijksveldwachter der 3de klasse, een tweede pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van f266 'sjaars; is J. Borst benoemd tot burgemeester der gemeente Delfzijl; is S. Berman benoemd tot burgemees ter der gemeenten Middelie, Warder en Kwadijk zijn, met ingang van den lsten Februari a. s., bevorderd tot officier van gezondheid lste kl. bij de zeemacht, de officieren van gezondheid 2de kl. J. Idzerda en J. F. Ërust. is de kapitein P. G. Van Schermbeek, van het wapen der genie, thans op non activiteit, te rekenen van 1 Januari 1890, iu actieven dienst hersteld, met bepaling, dat hij tijdelijk en in afwachting van nadere be schikking boven de formatie van het wa pen zal worden gevoerd; is, met ingang van 1 Februari 1890, aan den ingenieur van 's rijks waterstaat lste kl. C. De Bruyn te Amsterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend, en zijn bevorderd tot ingeuieur van 's rijks waterstaat lste kl. J. Mulder, thans ingeuieur 2de kl.; tot ingenieur van 'a rijks waterstaat 2de kl. D. J. Steyn Parvé, thans ingenieur 3de kl.en tot in genieur van 's rijks waterstaat 8de kl. H. Van Oordt, thans adspiraut-iugenieui is de heer doctor B. Rienstra, arts, be noemd en aangesteld tot officier van ge zondheid 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indie. Naar wij vernemen wordt aan de mi- nisteneele departementen druk gearbeid om de wetsontwerpen betreffende de organisatie van onze levende strijdkrachten nog deze maand gereed te krijgen ter verzending naar den raad van state. (H. Ct.) Ook de heeren mr. 11. J. A. Mulder, mr. S. J. M. Van Geuns en jhr. mr. VV'. T. C. Van Doorn hebben aan de tweede kamer verzocht voor de betrekking van commies-griffier in aanmerking te komen. Naar de Maasbode verneemt is de heer Jac. Van der Kun, lid van de pro vinciale staten van Zuidhollaud ernstig ougesteld. Er zijn zoovele ambtenaren en beamb ten van de posterijen en telegraphie te 's-Gra- venhage door de heerscheude ziekte aange tast, dat slechts met groote moeite in den gewonen dienst aan de hoofd- en bijkantoren kan worden voorzien. Naar aanleiding van het wetsvoorstel van den heer mr. F. J. M. A. Reekers, ten doel hebbende te vergunnen, dat voor de visscherij op de Zuiderzee een onbe lemmerd gebruik worde gemaakt van den wonderkuil, heeft de gemeenteraad van Zaandam een adres tot de tweede kamer gericht, waarin hij als zijne meening te ken nen geeft, dat het algemeen belang het aannemen van dit wetsvoorstel eischt. Blijkens te Dordrecht ontvangen bericht van Ternate, dd. 6 November, is Zr. Ms. stoomschip Java, met 1000 man hnlptroepen van deu sultan van Tidor, van daar vertrok ken naar Nieuw-Guinea, ten einde de Pa poea's te bestrijden, die den oorlog verklaard hebben aan ons gouvernement. D.C De laatstelijk ontvangen Indische bladen hebben gemeld, dat de heer mr. P. Maclaiue Pont, advocaat te Batavia, die door het hooggerechtshof van Ned.-Indie voor den tijd van een maand was geschorst, zijne zaak aan het oordeel van vijf Neder- lamlsche rechtsgeleerden heeft onderworpen, die eenstemmig, ook volgens de conclusie van den procureur-generaal bij genoemd hof van oordeel waren, dat die beschikking ten onrechte genomen is. Het Hbl. valt dit bericht aan met de mededeehng, dat die vijf rechtsgeleerden zijn de heeren: mr. J. Kappeyne van de Coppello en J. Van Gennep, leden van de eerste kamer, M. S. Pols, en J. baron d'Aulnis de Bourouill, hoogleeraren te Utrecht, en G. De Vries, lid van den raad van state. Men deelt mede, dat het bericht van het Hbl. omtrent den heer C. Croll on juist was. De Nederlandsche sociaal-demo craten werden te Parijs vertegenwoordigd door de heeren Domela Nieuwenhuis, For- tuijn en Helsdingen. De heeren J. A. Adriawnse te 's Hee- renhoek, A. K. Bikbergen te Leeuwarden, S. Buisman te Aalsmeer, J. Coldeweij te Deventer, E. F. L. Haastert te Rotterdam, E. L. Ollaud te Utrecht, L. C. A. Smeul- ders te Breda, dr. H. Van de Stadt te Arnhem, ds. H. R. Warmolts te Eexta, A. Om dit doel te bereiken zullen de vol gende middelen worden aangewend a. het uitgeven en verspreiden van tijd schriften, brochures, jaarboekjes, leerboeken, euz. b. het houden van voordrachten. Uit Amsterdam wordt aan Je N. B. Ct. aangaande de aanleiding tot het aldaar plaats gehad hebbende duel tusschen twee officieren het volgende gemeld In de manége der cavalerie waren op een ochtend in het begin van November twee officieren, Van L. der cavalerie en K. der artillerie, bij de oefeningen tegenwoordig, toen over de wijze van instructie geven tns- schen hen een geschil van gevoelen ontstond, dat weldra in een weinig parlementairen woordenstrijd overging, en gevolgd werd door eene uitdaging, die naar men beweert van eerstbedoelde uitging. De heer K. meende de uitdaging niet te mopen afwijzen, maar stelde als voorwaarde, dat de zaak zoo ge heim mogelijk en in de manége zelve zou worden uitgemaakt. Dat is dan ook geschied. Het duel had plaats op de sabel, eu beide werdeu gekwetst, de eerste echter zwaarder dan de ander. De luitenant Van L. was zelfs genoodzaakt gedurende 3 weken zijne kamer te houden. De zaak bleef ook voor de mili taire autoriteiten geruimen tijd geheim, door dien de betrokken personen zoowel als de getuigen over de zaak hebben gezwegen, eu luit. Van L. voor het verbinden van zijne wond niet de hulp heeft ingeroepen van een officier vau gezondheid, maar van eeu burger arts. Met ingang van Maandag 6 dezer worden, wegens de vele ziektegevallen onder het personeel te Amsterdam, de bijkantoren van de rijks-telegraaf aan de Rozengracht, Spiegelstraat en Schreierstoreu tijdelijk ge- FEUILLETON. EEN VEBHAAL UIT DEN TIJD VAN GltAAF JAN II. E) EERSTE HOOFDSTUK. De stormwind loeide en joeg de zee bruischend tegen het westelijk duin van het eiland Walcheren; de donder rommelde vreesehjk rollend, rosse bliksemstralen door kliefden bijna onafgebroken het zwarte zwerk en deden den duisteren nacht soms als in hellen dag verkeeren, terwijl de zware wolken zich in plasregens ontlastten. Doch akeliger dan de rollende donder, ijselijker dan het geloei der brullende winden, galm den door het eenzaam duin op de vleugelen van den storm, de noodkreten eener wan hopige moeder. f Hemel.... mijn kind, mijn kind" gilde eene schoone jonge vrouw, en ze zag schuw en angstig terzijde waar de bliksem eene doornstruik getroffen had en zwaveldamp de lucht vervulde. Angstig klemde zij haren zuigeling aan het zwoegend hart en voor overgebogen trachtte zij het geliefd wicht met haar teeder lichaam als met een schild te dekkeu. In lange tressen hing het git zwarte haar doornat over hals eu schouders; de sluier, die anders haar boezem zorgvuldig beschutte, moest thans het geliefde kind lot dekking dienen. Maar regen en wind mocht de zwakke vrouw teisteren, koude en vocht haar doen huiveren al hare gedachten, al haar zorg, bepaalden zich tot het wicht, dat hare zorg zoozeer behoefde. Zij was de moeder en de teerbemiunende moeder; hoe kon zij denken aan eigen leed, nu doodsgevaar haar lieveling bedreigde. rO Hemel I bescherm mijn kind 1" smeekte de jonge vrouw, terwijl tranen en regen droppels zich langs haar gelaat mengden, tverlaat eene rampzalige moeder niet, die, vervolgd door een monster, verlaten door den man, dien zij toch haar echtgenoot mocht noemen, wellicht vervloekt door een misleiden vader, verstoken van alle men- schelijke hulp, slechts op U nog hoopt, die haar lijden eo hare onschuld kent". Thans verstikten de tranen hare stem; met innig gevoel drukte zij het schreiend wicht aan het snelkloppeud hart, terwijl haar ten Hemel geslagen blik en de zuchten, die haar gepraugden boezem ontvloden, wel sprekender deu bijstand des Hemels af smeekten en krachtiger getuigenis van haren zielsangst gaveu, dan dat duizenden van woorden van haar bevenden lippen tot den troon des Hemels waren opgezonden. Haar gebed scheen verhoord te worden. Het zwerk verdunde allengskens en uog slechts in het verschiet zag zij de bliksem stralen elkander als vurige slangen snel opvolgen en pijlsnel neêrschietend hun gloed in deu grooten waterplas als 't ware blua- schen. Flauwer liet zich de donder hooren regen eu wind hadden opgehouden en reeds vertoonde zich hier en daar eene flikkerende ster. Maar al werd de natuur kalmer, al sloot het geliefd wicht de door slaap be zwaarde oogjes in het hart der onge lukkige vrouw werd het weinig rustiger. Met angstig verlangen bleef haar blik naar het duin gericht en bij het minste geritsel, stelde zij het oor tot aandachtig luisteren. Blijkbaar wachtte sij iemand eu niet het oogenblik klom de angst der ongelukkige. Helaas!" sprak zij eindelijk halfluid met smartvollen blik-op haar kind, wat zal uw lot en dat uwer beklagenswaardige moeder zijn indien de trouwe Rolf het plan tot onze redding niet ten uitvoer brengen kan P Arm wicht" vervolgde zij, terwijl heete tranen hare wangen bevochtigden, »boe zacht is uwe sluimering. Gij vermoedt het gevaar niet, dat, dringender dan daar straks de donder, om u rondwaart. Slaap rnstig lieveling, wellicht rust ge voor het laatst aan den boezem uwer liefhebbende moeder. Neen, neenl" riep de ongelukkige, met woest rollende blikken, ,voor men u aan deze armen ontscheurt, zal men mij een dolk in 't hart moeten drukken". Angstig klemde zij nu het kind aan haren boezem, alsof hare vervolgers de handen reeds uitstrekten om haar het dierbaar wicht wreedaardig te ontrukken. De sterke beweging deed bet kind schreiend ontwaken. a Ja schrei, lievesprak nu de jonge vronw, terwijl haar wederom de tranen langs de wangen rolden, ybescbrei uwe ellende en de mijne; wij beiden zijn tot jammer en ellende gedoemd door hen, die de Hemel tot onze beschermers had gesteld". (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1