NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. §1 e x e C w ii i a ii t verschijnt dadelijks, behalve o p Z o n- e n F e e s t <1 a jr e AOOFJHEIIÜEKT: Prijs per Nummer 10 Cent. ADVERTENTIEN: Bureel: Scheepinakerssteeg 6. Maandag 6 Januari 1890, Ne. 4. Uitgevers: Gebroeders Muré. Vooi Leiden, per 6 maanden1.25, Franco door het geheele rijk, er 3 maanden l.OO. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. tiroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. 203« JaarKftng. Stads-Berichten. BURGEMEESTER ia WETHOUDERS tik LEIDEN, Hcr/.ien de openbare kennisgeving omtrent de ver plichting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1890, voor hen die op den l8leD Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingelredenen alzoo de personen, geboren in het jaar 1.871, alsmede voor hen die eerst na het in treden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 209le, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 16deu, den 238leD en den 309ten December 1889; Brengen ter algeineene kennis dat tot deze inschrijving zilting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des na middags 3 uren op Maandag 13 Januari, voorde bewoners van de wijken 1,11 en UI, op Dinsdag 14 IV en V, op Woensdag 15» VI, op Donderdag 16 o VII op Vrijdag 17» VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belangheb benden bij de inschrijving, onder opgave der woon- f'laats van den ingeschrevene, behooren over te eggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (af- deeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9, tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor ben, die hier niet zijn geboren aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester E. KISTSecretaris. Loden, 4 Januari 1890. LEIOEN, 4 Januari. De R. C. kiesvereeniging „Recht en Orde" etelde in hare gisteravond gehouden vergadering den heer mr. B. M. Bahlinann, lid der tweede katner candidaat voor de Provinciale Staten. Zoo heeft dus elk der drie politieke partijen hier wederom haar eigen candidaat. De kapitein W. P. Veeren, comman daut van de 2e treincompagnie van het 2e reg. veld-artillerie Ie 's Gravenhage, wordt overgeplaatst naar hier en belast met het commando over de 5e batterij van het korps. Tot rijksschatter voor de personeele belasting is voor Leiden benoemd de heer P. J. Vau Venetie. 1ste Kunstbeschouwing. We genoten gisteravond met voldoe ning de eerste der toegezegde kunstavonden, door de heeren T. J. Ouwerkerk en P. J. Niesten, kunstschilders alhier, ingericht. Ook hier moest hij gemis van de stads gehoorzaal van den nood eene deugd wor den gemaakt, en was de gymnastiekzaal op de Pieterskerkgracht voor de kunstbeschou wing ingericht. Te balfacht werd de zaal voor het pu bliek geopend; dat wil natuurlijk zeggen voor de kunstlievende inteekenaren en hunne dames, die de heereu Niesteu en Ouwerkerk hebben gesteund in hunne alleszins lofwaar dige onderneming, om ook Leiden te doen tellen onder de sleden waar de kunst hoog genoeg wordt gehouden om een drietal kunstbeschouwingen per winter mogelijk te maken. 't Was waarlijk geene gemakkelijke taak om van de voor dit doel wel wat ruime gymnastiekzaal eene zaal voor kunstbeschou wingen te doen groeien, een salonnetje zoo als ons bovengenoemde heeren vorige jaren als verblijf voor zulk een avoud aanboden. En toch was er aan gedaan wat er aan gedaan kon wordenen men was er waar lijk aardig mté geslaagd. Door aan beide zijden de korlste zijden nl. van de zaal flinke gordijnen te plaatsen, was die zaal kleiner en gezelliger geworden. De plantengroep in 't midden deed 't uitmuntend, de gebruikelijke wandbedekkingen waren wederom aangebracht, de verlichting was bijna zooals ze wezen kan en zal een vol gende maal zeker volkomen zijn. Voor 't mêrdruipen van gecoudenseerden aanslag van de hellende zoldering op de teekeningen was met zeer veel zorg en handigheid vol doende gewaakt. Zoo konden dus onze twee ondernemende stadgenooten de kunstliefhebbers en hunne kunstminnende dames naar behooren ont vangen, en deze laaisten lieten zich dan ook niet wachten. Ter bezichtiging was gesteld eene portefeuille van de werkende leden van „Pulchri Studio" te 's Gravenhage. Meer teekeningen dan gewoonlijk konden eene plaats vinden. Er waren er nu bijna 70 tentoongesteld. Men kan niet altijd even gelukkig zijn met eene portefeuille. De Haagsche school is uaarlijk werkzaam en productief genoeg. Wc mogen dan ook niet zeggen dat met de quantiteit ook de qualiteit vooruitging en er was betrekkelijk weinig wat ons zooals we dat op deze kunstbeschouwing! n metrmalen ontmoet hebben onmiddelliji tot zich trok door bevalligheid en knapheid. Veel ja zeker was er knap gedaan, maar er was naar onze meening te veel van „die nieuwste kunst", de impressionis tische, die alweder naar onze bescheiden meeuing nog te weinig geeft om in eene enkele portefeuille zoo kwistig ver tegenwoordigd te zijn. We noemen van die school,'t eerst omdat 't een stadgenoot is, maar ook 't eerst om dat er zeer veel vooruitgang te bespeureu is, een Floris Verster, eeDige pramen in hun element. De dame met kind in 't duin, van Akkeringa, is beter dan de sloot met pad daarlangs, van W. De Zwart. De vrouw in deu deuringang, van Van Franc- keuberg, in diezelfde buuit, lijkt ons daar tegenover weer wat al te gemaakt. Jan Doeleman, vaart en kade, doet 't beter, liet groepje visschersfamielje op den duin hoek, van P. A. Haaxman, is wel wat erg prenterig. Ferd. Lintz leverde een kar met paarden in den trant van Nakken, die voor ditmaal iets verder een wagen met vierspan leverde, veel meer gemauiereerd, dan we tot nog toe van hem zagen. De stadshaveu van A. Van Rappard kon ous iang niet bevallen, liet wiutergezicht vau Smissaert beter en de Hoy nek van Papen Jrecht in die buurt nog wtêr beter, hoewel in deze schermles enkele fouten tegeu de standen bij 't schermen gemaakt werden. Eeu bizonder bevallige krijt- en houtskoolteekening van Boude- wijnse daarnaast geeft ous eene Colombiue die 'l uitstekend doet. Ter Meulen, eene kruiende vrouw op 't pad; A. Hugenholtz, eeu grasmaaier; Ga briel, eeu sterk naar omhoog loopeud land schap; J. H. Wijsmuller, eeue vrouw op 't pad, kuunen ons nog niet bevallen. De bloemen van A. Van Hogendorp-'s Jacob en die vau G. J. Van de Saude Bakhuyzen bevallen ous veel beter. Dit is ook 't geval met een uitmuntenden hond, eene beurs vasthoudende (getiteld afblijven) van Kerelman en vooral ook met J. G. Vogel, molen met vliet en omgeving. De 11. W. Mesdag, die er was, beviel ons weêr minder. Willem Oppeuoorth zien we liever anders werken dan hij dat bij den gister aanwezigen boomgaard deed, die overigens zeer goed van toon was. Het stilleven vau Hermiue Vau der Haas is uitmuntend gedetailleerd, dat vau M. Kamerlingh Onnes vruchten en judas penningen kon ons zeer goed bevallen, vooral ook wat 't glaswerk betreft. Jozef en Albert Neubuys wareu beiden vertegen woordigd, beiden vrij gunstig. Een prach tig boschpad, met uitmuntende lucht en schoon geteekende boomen, was er van P. A. Schipperus; het Elisabethhofje te Leiden, vau onzen stadgenoot T. W. Ouwerkerk, uitmuntend geteekend en goed van toon; iets te veel geteekend zouden we bijna zeggen. Dit geldt ook voor het Haagsche stadhuis met omgeving, van W. De Haas Hemketi, doch iu hooger mate. Een uitmuntend winterlandschap met bizonder knappe lucht en zeer goed in toon gehouden is dat van Louis Apol. J. Le- comte zond een gezwabberd plankier en H. J. Van der Weele een stel ploegende ossen, goed van licht. Vau Richard Bisschop was er een meisje dat naaiend indommelde en van J. W. Van Borselen een wel wat coquet gedaan booiiiengroepje. De breiende vrouw in de voordeur, van Elcbanon Verveer is lief, maar wel wat gemaniereerd naar onze meeniug; de dame met waaier, van C. Pruys van der Hoeven, is ons te stijf en zeer knap gedaan lijkt ons ten slotte bet jongevrouwenkopje, van Anua Kerling. We hebben gisteravond door de werk zaamheid der heeren Niesten eu Ouwerkerk wederom veel gezien. De twee volgende kunstbeschouwingen iu dit jaar beloven zeker weinig minder. Het geidt bier eene zaak die ieders aandacht waard is, het ver levendigen van den kunstzin en liet aan moedigen daardoor van den kunstenaar. Mogen onze stadgenooten dit alzoo be grijpen. In de eerste helft der maand Juli aan staande zal Nijmegen zeer waarschijnlijk eene vertooning te zien krijgen, zooals alleen aca demie-steden op gezette tijden het voorrecht hebben die te aanschouwen. Het plan bestaat namelijk, en er is alle kans vau slagen, dat de heereu studenten der Leidsche Hoogeschool de maskerade die zij in Juni zullen liouden en die even schitterend als uitgebreid be looft te zijn te Nijmegen zullen herhalen. Die maskerade zal vuorsielleu„De intocht vau Keizer Karei V iu de maand Februari 1546 binnen Nijmegen, om als hertog van Gelderland gehuldigd te worden." Juist dit ondemerp maakt het voor Nij megen dubbel belangrijk dat aan de zaak alle luister wordt bijgezet en dat ieder mede werkt oui haar naar wensch te doen slagen, het behoeft geen betoog dat duizeude vreem delingen getuigen van dat ongewoon schouw spel zuilen willen zijn eu Nijmegen zich levendiger en prachtiger zal vertoonen dan ooit. Dat aan de heeren studenten hier eeu ontvangst zal teil deel vallen, die hunne stoutste verwachtingen zal overtreffen, ook dit behoeft niet te wordeu gezegd. Trouwens de commissie die zich daartoe gevormd heeft en waarvan wij hier de namen laten volgen, moge hun hiervoor een waarborg zijn: Mr. P. C. Bijleveld, burgemeester, eere voorzitter; P. F. Laging Tobias, president; J. M. Noorduijn, vice-president; Jhr. G. C. J. v. Reenen, le secretaris; A. W. v. Roggen Jr., 2e secretaris; Am. Noorduijn, penningmeester; L. J. A. Joost, kolonel van het 5e regiment infanterie; Mr. W. Van de Poll; L. J. Du Celliée Muller; B. Ter Haar Bz.; 11. J. C. Vieweg; Mr. J. C. J. Riveaux; W. A. IlaiberstadtJhr. E. F. v. Rijckevorsei v. Kessel; Jos. De Bruiju; A. baron Hacfort tot ter Horst; Mr. P. S. Scbeers; Eug. Do Bruijn; Chr. A. Vieweg; Louis Terwindt; Lt. E. J. Van de Poll, Lt. J. C. A. Bos Sulpke. Nog mogen wij hierbij niet onvermeld laten, dat niet alleen de hoofdpersonen der maskerade aan den optocht te Nijmegen zouden deelnemen, maar dat deze in pracht en rijkdom van costumes, wapens, harnache- meuten enz. geheel gelijk zou zijn aan die te Leiden, zoodat ook alle anonymi daaraan zullen medewerken en een groot aantal paarden er voor vereischt wordt. Dit alles stelt voor Nijmegen een waren feestdag in het vooruitzicht en ieder zal met ons hopen dat de commissie in hare plannen volkomen zal slagen. Aanzienlijke kosten zijn aan de zaak verbonden, maar ook de outvangsten zullen buitengewoon groot zijn, zoodat deelneming iu bet waarborgfonds weinig of geen risico kan opleveren, vooral ook omdat den avond te voren het feest reeds met een concert wordt geopend en den dag daarna tot besluit nog eene matinóe musicale wordt gegeven, zoodat men eigenlijk een driedaagsch feest te verwachten heeft. (Prou. Geld.- en Nijm. Cl.) In de Staatscourant van 4 dezer is opgenomen de door den koning goedgekeurde statuten van de Leidsche katoenvlechterij en nettenfabriek, voorheen Jaeger C0., alhier, met eeu kapitaal van f 140,009, in 140 aandeelen h f 1000. Benoemd zijn tot directeur de heer M. W. Jaeger, fabrikant, te Oegstgeest; tot commissarissen de heeren H. F. Guicliart, te Rotterdam, A. Harte- velt Jzn. te Leiden, en J. Schotel, te Rotterdam. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 29 DeC. 62 V0lw. en 20 k tntnnl 79 M. 30 D. 31 D. V. Z. 80 r 24 104. 90 25 Wt 115. Jan. 61 f 24 ¥t 85. y 64 19 ¥t 83. f 77 24 ¥t 101. H 67 20 ¥t 87. In 1889 zijn in het geheel opgenomen: 25223 volwassen personen, 5786 kinderen, tot 31009, of gemiddeld 85 perzonen per dag, tegen 23655, 2918, 27573, of ge middeld 75 personen per dag in 1888. In den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. is op de Uiterste- of Middelste gracht alhier eeue vrouw, die een stoof met vuur onder zich had, met hare kleederen met het vuur in aanraking gekomen, waardoor zij zich dermate heeft gebrand dat ze door de politie per rijtuig naar het akademisch ziekenhuis moest worden vervoerd. Van de „Haagsche Stemmen" waarvan we de wederverschijning onlangs hebben gemeld is bij de firma W. P. Van Stnckam eu Zoon te 's Gravenhage, wederom het eerste nummer verschenen, als eerste nummer van den derden jaargang. Het boekske ziet er frisch en flink uit, de omslag prijkt met eene uitmuntende afbeelding van het Haag sche stadhuis. Deze aflevering is gewijd aan den helaas ontslapeu hoofdredacteur vau bet D. v. Z.-ll. en 's Gr., den bekendeu schrijver der Haagsche Omtrekken, den heer mr. F. baron Van Hogendorp. Deze schets is van de hand des heereu F. Margadant. OIFICIEELE UEKIIHTEN. Bij kon. besluit is M. Hillenius, thans te Amsterdam, met ingang van 6 Januari 1890, benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Tessel; is tijdelijk benoemd tot directeur van het Entrepotdok te Amsterdam, belast met de dagelijkscbe leiding van zaken, P. Rahusen te Amsterdam, thans die betrekking waar nemende. Bij beschikking van den minister van binneulandsche zaken is benoemd tot leeraa' bij de koninklijke muziekschool, H Völlmar.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1