NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABOHNERIEKT: Vrijdag 3 Januari 1890. N°. 2. ADVERTENTIEN! Uitgevers: Gebroeders Muré. gjeze Courant verschijnt dajjelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vooi Leiden, per maanden'-25. Franco door liet geheele rijk, er 3 maanden 1.60. Prijs per Vumuier 10 Cent. 203e Jaargang. Van 16 repelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Kcheepinakerssteeg A. GEMEENTERAAD. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 2 Januari 1S90, des namiddags len 2 ure, ten raadhuize der gemeente. De voorzitter bij ongesteldheid van den heer L. M. De Laat de Kanter de heer H. J. Dool opent de vergadering. Aanwezig zijn de heeren I.e Ppole, Van Marijk ïluyser v&ji Reenen, Schnelther, Van Hamei, Alma, Zaayer, Dnjlieu, Juta Van Buttingha "Wicher», Kuyipert, De Goeje, Driessen, 'Vfas, Kaisjr, Hasselbach, Zaal berg, Tieleman, Koetser, De Stnrler en Dool, "Afwezig met kennisgeving de heeren De Laat de_ Kanter, Van Hoeken, Zillesen, Cock eu Fockema Audreae. "De voorzitter richt, alvorens met de ge wone werkzaamheden een aanvang wordt gemaakt, zijne gelukwenschen tot de leden van den raad. Hij drukte daarbij de hoop uit dat zegen eu voorspoed aller deel zou zijn in hunne openbare en bizondere be trekkingen. Gelukkig zegt hij hebben we in het afgeloopcn jaar geen enkel lid door den dood verloren, maar we hebben het heen gaan te betreuren van eeu lid, dat bij de periodieke aftreding net werd herkozen, eeu bekwaam en werkzaam medelid, den heer Van der Hoeven, doer wiens heen- gaau de Leidscbe gemeenteraad veel verlo ren heeft. Spreker heeft hierbij een woord gesproken dat hem van 't hart moest en dat hij zeker meende te spreken met in stemming van alle aanwezigen, (applaus) In dit jaar zullen wederom vele voorstel len den raad worden voorgelegd; spreker hoopte dat de besluiten daaromtrent zouden worden genomen tot heil van de gemeente. Moge Gods zegen zoo besloot hij rusten op onze werkzaamheden en deze strekken tot welzijn van onze gemeente, die ons allen dierbaar is. (applaus) De heer Driessen weuschte den waarne- uaeuden voorzitter voor hem en zijn gezin wederkeerig den meesten voorspoed. Den burgemeester, die thans alleen als voorzit ter de raadsvergaderingen zou bijwonen en die zoovele eu zoo belangrijke diensten aan de gemeeDte heeft bewezen gedurende de 14 jaren, dat hij als lid van den gemeente raad zitting had, weuschte hij van harte kracht en gezondheid om nog vele jaren ten dienste der gemeentebelangen de raads vergaderingen voor te zitten. Aangezien de burgemeester door oug^teldheid verhinderd was deze vergadering 0ij Ie wonen, weuschte spreker hem namens zijue medeleden een spoedig herstel toe en verzocht hij den waarnemenden voorzitter het door hem ge sprokene aan den heer De Laai de Kanter te willen overbrengen, (applaus) De heer Bool antwoo dde hierop dat hij met voordacht van het aftreden van den burgemeester als lid van den gemeenteraad niet heeft gesproken. jaar evenals de ge meenteraad den heer Da Laat de Kanter als medelid waardeerde heeft ook het dage- lijksch bestuur den burgemeester als mede lid naar verdiensten leeren schatten en hopen ook zij als zoodanig op een spoedig en volkomen herstel, (applaus). De heer Vau der Breggen wordt hierop als raadslid beëedigd eu geinstalleerd. De heer Bool heet het nieuwe raadslid van harte welkom. Spreker is verheugd over het blijk van vertrouwen in den heer Van der Bi eggen door de kiezers gesteld en hij heeft de zekerheid dat de nieuw ge kozene zijne plaats met eere «al innemen en de belangen der gemeente met ijver en toe wijding zal behartigen. Mogen uwe werk zaamheden zoo besloot spreker strek ken tot voldoening van u zelve en tot heil der gemeente, (applaus). De notulen van de vorige vergadering worden nu gelezen en goedgekeurd, waarna de voorzitter keuuis geeft o. a. van de navolgende Ingekomen stukken: Adres van den directeur van de Koninkl. Nederl. Albuinincfabriek, om ontheffing van de bepaling van art. 221 der algemeene politieverordening voor een houten gebouw aan den Rijnsburgersingel. Verzoek van Mevr. E. Dücker gcb. Heynneman, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld, voor eene dochter leerlinge aan het gymnasium en voor eene dochter leerlinge aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes. Nog wordt medegedeeld dat in prolon gatie is belegd de som van f15000. Een adres van eeuige leden van den ge meenteraad van den volgenden inhoud: Aan den Gemeenteraad van Leiden. In de zitting van 28 November 11. is door den raad besloten, overeenkomstig het voorstel van burgemeester en weihouders om de gehoorzaal ie verbouwen, voorloopi; volgens gewijzigd plan lib. Burgemeester en weihouders schreven in hunne toelichting: »\Vat aangaat de plaats waar het nieuwe gebouw zal worden opgericht, is ons geene andere plaats bekend dan de tegenwuordige met gebruikmaking van eenigc aangrenzende perccelen." Zij loonen dan vooral aan dat van eene stichting op de voormalige Ruïne geen sprake kan wezen. Inderdaad, ook geen der andere raadsleden had eene andere plaats aan te wijzen. Toch was men alge meen met liet besluit maar hall tevreden, daar men hel gebouw wenschte geïsoleerd te hebben, en hierop geen kans bestond tenzij de YVaalsche kerk werd afgebroken. Bij hel onderzoek naar de mogelijkheid om voor de Waalsche gemeente een ander lokaal te vinden is een der ondergeteken den op hel denkbeeld gekomen, de gehoor zual le plaatsen op het terrein thans door 's Gravenstein ingenomen met aantrekking van een tweetal huisjes in de Muscadcl- steeg. ündergeteekenden hebben dit denkbeeld nader onderzocht en hebben de eer hunne medeleden uit te noodigen, dit mede te doen, en als het dan ook hunne goedkeu ring verwerft, er toe mede te werken het genomen raadsbesluit in zooverre te wijzi gen, dat als plaats voor liet nieuw te slichten gebouw 's Gravenstein worde be paald. Tot aanbeveling van dit voorstel ineenen ondergeteckenden nog op de vol gende punten de aandacht tc moeten ves tigen. 1c. 's Gravenstein is geheel ongeschikt voor eenig ander doel dan waarvoor het in de laatste jaren heeft gediend, 't Zal dus of afgebroken of leeg blijven staan en alsdan veel aan onderhoud kosten. 2e. Het door afbraak te verkrijgen nieuwe terrein met een deel van hel daarachter gelegen kerkplein biedt eene oppervlakte aan grooter dan het thans ter beschikking staande, en zal een daarop te stichten ge bouw geheel geïsoleerd kunnen staan, ter wijl dc Muscadelslceg thans 5,50 M. breed, verwijd kan worden. 3e. Men behoudt de kosterswoning en bibliotheek der Waalsche kerk, zoodat de gemeente Leiden niet genoodzaakt is daar voor onkosten te maken. 4c. Men behoudt en krijgt daarvoor de huur van de volgende perccelen: Huis Breèstraat no. 60 f400, Telegraafkantoor met benedenwoning 250, lJkkantoor 200, f850,— 5e. Men kan de nog staande lokalen der oude gehoorzaal voor verschillende doelein den gebruiken, tot tijd en wijle, dat men aan het geheele terrein eene andere be slemming wil geven. Ondergeleekenden hebben alsnu de eer hunne mederaadsleden uit te noodigen het volgende besluit te nemen. »l)at als plaats voor de nieuw te stichten Stadszaal 's Gravenstein worde bepaald." A. L. De Stdrler. M. J. De Goeje. I. J. ScHNElTBER. P. J. Van Hoeken. C. C. Tieleman. J. A. Van Hamel. A. Koetser. Aan de orde is nu 2e de benoeming van vier leden der plaatselijke schoolcommissie. Benoemd worden de heeren Mr. J. S. D. Van Doorn, F. H. A. Driessen, Dr. C. J. Van Ketwich en Dr. A. W. Kroon Jr., allen aftredende leden, met algemeene steramen. 3°. Benoeming van een curator der stede lijke inrichting tot opleiding van Oost-In dische ambtenaren. Met algemeene stemmen wordt herbenoemd de heer L. M. De Laat de Kanter. 4°. Benoeming van een lid der commissie voor de bewaarscholen. Met 20 stemmen tegen 1 op deu heer Mr. N. L. J. Van Buttingha Uichers, wordt herbenoemd de heer il. J. Bool. 5°. Verzoek van Dr. H. Treub om con tinuatie in zijne betrekking van lector in de verloskunde. Bij hoofdelijke stemming wordt de heer H. Treub met algemeene stemmen herbenoemd. Achtereenvolgens worden nu zonder dis cussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd of toegestaan de volgende voorstellen, supple- toire staat op de gemeentebegrootiog en ver zoek, als: 6°. Suppletoirc staat op de Gemeente- begrooling voor 1889. 7°. Verzoek van dc wed. G. P. Timp om een duiker en fillreerbak tc leggen voor het perceel O. Rijn n°. 118. 8°. Voorstel betrekkelijk de aanschaffing van meubilair voor de kamer van den Burgemeester. 9°. Idem betrekkelijk eene splitsing van de 4e klasse der Hoogere Burger school voor jongens. 10®. Idem tol hel verleencn van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting over 1889. 11°. Idem lol wijziging van de supplctoire staten van begrooting, vastgesteld in de raadszitting van 29 Augustus 1889. Daar niets meer aan de orde is en nie mand meer het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. LEIDEN, 2 Januari. Door de politie alhier, zijn gedurende het afgeloopeu jaar 189 processeu-verbaal opgemaakt tegen personen schuldig aan ver schillende misdrijven en overtredingen, zoo mede tegen 518 personen wegens openbare dronkenschap eu tegen 234 personen die de algemeene politie verordeuing hebben overtreden. Gedurende dat jaar hebben zich bij de politie om nachtverblijf en onderstand aan gemeld 649 personen die in de richting naar hunne woonplaatsen werden voortge holpen, terwijl 385 personen wegens open bare dronkenschap in voorloopige politie- bewaring moesten worden gesteld. Gedurende het jaar 1889 werden aan het rijkstelegraafkantoor alhier 33805 gewone en 31 diensitelegrammen verzonden. Ont vangen werden 34050 telegrammen die op een paar uitzonderingen werden besteld. Bovendien werdeu 325 biunenlaudsche en 28 buitenlandsche diensttelegrammen ont vangen. Het aantal opgenomen telegrammen voor andere plaatsen bestemd bedroeg 1000 stuks. De ontvangen en verzonden binnenlandsche postwissels bedroegen elk 269 de verzonden buitenlandsche 25 tegen 3 ontvangen. Der halve te zamen 69365. Het telephoonkantoor te Leiderdorp dat 27 Mei 1889 opende verzond 282 telegram men en ontving er 611. Hedennacht zijn op de Breestraat de paarden van de postkar schichtig geworden door telefoondraden die door aangevroren ijs naar beneden waren gekomen. Gelukkig werden de paarden bijtijds gegrepen. Heden had hetzelfde geval met een vrachtwagen plaats. OFFICIEELË BERICHTE*. Bij kou. besluit is mr. L. W. A. Besier, referendaris-adviseur bij het muntcollege, aangewezen om gedurende het jaar 1890, in geval van afwezigheid van een der leden van het muntcollege, diens plaats te vervullen bij de behandeling der onder werpen, bedoeld bij de artt. 3, 7 en 10 der wet van 1 Juni 1850 (Staatsblad n°* 25); zijn bij de Topographische Inrichting benoemd tot adjunct-commies, de tijdelijke geëm ployeerden bij die inrichting A. Van Put ten en J. Wolff en tot eerste klerk de tijdelijke geëm ployeerde bij die inrichting A. J. Van Niekerk is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid lste kl. de officier van gezondheid 2de kl. dr. A. E. Vermey, van dat personeel. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is voor het jaar 1890 benoemd tot secretaris bij deu geneeskundi gen raad voor: Zuidhollaud, dr. C. P. Pous Koolhaas, te 's Gravenhage; De kapitein der mariuiers J. B. Verhey wordt met deu Sisten Januari a. s. eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant bij den commandant van dat korps en die betrekking met den lsten Fe bruari daaraanvolgende opgedragen aan den kapitein M. A. G. De Petit. De minister van binnenlandsche zaken zal op 4 dezer geen audiëntie verleenen. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van buitenlandsche zaken vestigt de aandacht op het voornemen om op Manilla electrische verlichting in te voeren. De plannen en voorwaarden van inschrij ving liggen aan 's ministers departement voor belanghebbenden ter inzage. (St. Ct De officier van gezondheid der 2e kl. bij de zeemacht, J. Idzerda wordt 1 Febru ari a. s. bevorderd tot le kl. Dooj mevr, de wed. Bisschop te Delft is aan de Leidsche Maatschappij der Neder- landsche Letterkunde ten geschenke gegeven een door wijlen dr. Bisschop bijeengebrachte verzameling van uittreksels uit Nederlandsche schrijvers; zij is bestemd voor het woorden boek. Een menigte aanteekeningen, afkomstig uit de nalatenschap van wijlen dr. A. De Jager, zijn op dergelijke wijze aan het woor denboek ten goede gekomen. De heer H. Den Baudt, te Dordrecht, sedert 25 jaren agent der Nederlandsche Bank, heeft op 1 dezer van eene commissie

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1