m.» *=a D. v. Z.-H. en's Gr. verneemt, samengesteld uit districts-schonlopzieners. In de zitting van de tweede kamer van gistermiddag kwam na den heer Smidt de minister van koloniën aan het woord. De minister van koloniën beaamt de hulde door spreker aan edele mannen gebracht. Wat de immigratie betreft, aan de Neder- landscbe Handelmaatschappij kan de zaak best worden uvergelaten. De regeering onder steunt niettemin de zaak. Bij de Engelsch- Indisehe regeering is getracht de immigratie mogelijk te maken voor 10 jaar, in plaats van 5 jaar. In zake de bankverordening hand haaft de minister zijne meening in zijn schrif telijk antwoord uiteengezet. De bepalingen omtrent de belegging zijn niet ongewoon. De toelating der biljetten in de publieke kassen behoeft niet bij de wet te worden vastge steld. De minister brengt hulde aau de ijve rige pogingen van den heer Smidt tot stichting van eene maatschappij. Geenszius uit gering schatting heeft de minister er niets aan ge daan, maar hij heeft den gouverneur san Suriname geraadpleegd. Diens antwoord, onlangs ontvangen, heeft hij nog niet over wogen. Een amendement van de commissie van rapporteurs, strekkende om geen nieuwen klerk aan te stellen voor het oude archief, werd aangenomen met 47 tegen 35 stemmeD, Eveneens wordt aangenomen, en wel met 45 tegen 48 stemmeD, een amendement om de vermeerdering van het kantongerecht te Paramaribo met f250 te verminderen. De minister bestreed de amendementen; de heer Heemskerk vooral het laatste. De minister nam een amendement over om art. 26 met f800 te verminderen. De heer Schimmelpenninck Van der Oye betoogt, dat men de hand niet te dicht moet knijpen tegenover Suriname. Men moet de bijdrage voor Suriname beschouwen als de renten van een kapitaal, dat nu wordt uit gegeven, maar wordt Suriname tot de oude welvaart teruggebracht, ruimschoots zal wor den teruggegeven. Hij ziet het nut niet in van deze kleine bezuinigingen, te minder daar niet blijkt van zucht tot opdrijving bij de staten. Des avonds te acht uur werd de beraad slaging voortgezet over de Surinaamsche begrooting. Bij art. 70 dringt de heer Mackay aan op billijker traktement voor de predikanten te Nickerie. De minister zal dien wensch overwegen. Op art. 83 is voorgesteld een amende ment der commissie van rapporteurs, om niet toe te staan f 300, uitgetrokken voor de verdubbeling der toelage van den militairen apotheker, daar reeds verleden jaar ver hooging is toegestaan. De heer Hintzen licht bet amendement toe. De minister bestrijdt het. Het amendement wordt aangenomen met 42 tegen 40 stemmen. Art. 92, een toelage van f 1000 voor een veearts, wordt door den heer Hintzen namens de comm. van rapp. bestreden als onuoodig. De minister ziet in de toelage een prikkel voor den districts geneesheer. Het artikel wordt aangenomen met 46 tegen 37 stemmen. Op art. 102 is een amendement voor gesteld door de commissie van rapporteurs tot vermindering met f 20,000. De heer Smidt licht het amendement toe. Het strekt om de som voor onderhoud vau gebouwen op het normale cijfer van f 60,000 te behouden. De minister meent dat door nu de f 20,000 ie schrappen, later een veel hooger som noodig zal worden. Hij heeft gisteren ontvangen een staat, waaruit blijkt dat de noodzakelijke herstellingen f 207,300 zullen bedragen volgens raming van den chef van het bouwdepartement, thans hier te lande. De heer Van Alphen blijft den post ongemotiveerd achten en meent dat de tegenwoordige gouverneur, die pas ervaring moet opdoen, dit later zelf zal inzien. Het amendement is aangenomen met 44 tegen 43 stemmen. Op art. 110 is voorgesteld een vermin dering door de comm. vau rapp. met f60u voor een klerk, die door den minister wordt overgenomen. De geheele begrooting voor Suriname wordt aangenomen. Nu wordt de beraadslaging over hoofdstuk X hervat. De bijdrage voor Suriname wordt met f 23,850 verminderd. Het geheele hoofdstuk wordt aangenomen met 53 tegen 33 stemmen. Tegen stemden de heerenVan Gijn, Heldt, Veegens, E. Cremcr, Mees, Goekoop, Zaayer, Gildemeester, v. Delden, W. K. v. Dedem, Van Houten, llintzen, Geertsema, De Meyier, Gleichman, Vau Kerkwijk, Visser, Lieftinck, Ëorgesius, Van der Loeff, Rut gers, Guyot, v. d. Feltz, Smeenge, Roose boom, Uoincla Nieuwenhuis, Schepel, Seyf- fardt, Boreel, Levyssohn Norman, Oremer, Kerdijk en v. d. Kaay. Ouder de vóórstemmers behoorden de liberale leden, de heeien Tak van Poort vliet, Roëil, Bool, Smidt en Royaards. Hoofdstuk XI (Onvoorziene Uitgaven) wordt goedgekeurd. Bij het algemeen debat over de middelen wet vraagt de heer Domela Nieuwenhuis het woerd om nog eens kort ts spreken over het financieel beleid der regeering. De voorziLter doet opmerken dat dit niet bij de middelenwet toegelaten kan worden: daarvoor was bij de algemeene beschouwingen en hoofdstuk 7b gelegenheid. De heer Nieuwenhuis zegt dat het toestaan der middelen toch samenhangt uiet het finan cieel beleid. De voorzitter zegt daarover niet in debat te kunnen treden, maar hij kan geen beschou wingen over het financieel beleid nu toe laten. De heer Nieuwenhuis moet dan onder protest van het woord afzien. Al de artikelen worden goedgekeurd en de middelenwet zonder discussie aangenomen. Aau de orde is nu het ontwerp houdende machtiging op d.n Gouv.-Genera-ai om ten behoeve van htt suikerriet, tijdelijk de kust vaart binnen Ned.-lurfië te vergunnen aan schepen, varende onder vreemde vlag. Op een vraag van den heer W. K. Van iJedem verzekert de minister vau koloniën, dat bij de regeling der voorwaarden voldoende waarborgen zullen worden opgenomen. Het ontwerp wordt aangenomen. Een balf uur na middernacht is de kamer tot nadere bijeenrc epiug gescheiden. Het bestuur vau De Unie ween school met den bijbel'' heeft aan de correspondenten eu besturen van de locale comité's der Unie, als antwoord op de gedane vragen de noodige iir 1 chtingen gegeven omtrent de bepalingen der nieuwe wet op het lager onderwijs, waarmede de besturen en onderwijzers aan de «scholen met deu bijbel," die eene rijks bijdrage verlangen, te rekenen hebben. Volgens de Standaard zal er van pro- testantech-cliristelij ke zijde een ernstige poging worden aangewend, om de christelijke vrije school tot hooger ontwikkeling te brengen. De hoofdbesturen der Vereeniging van Christ. Nit. Schoolonderwijs, van gerefor meerd schoolonderwijs, van de Unie en van de Vereeniging voor Christ, onderwijzers zouden worden aangezocht om deze zaak ter hand te nemen. Vanwege de Nederlandsche vereeni ging tot bevordering van Zondagsrust is als ii°. 5 der door die vereeniging uitgegeven brochures verschenen: «De invloed der vrouw op de Zondagsrust", door Louise B. B. De kapitein-ingenieur P. G. Van Schermbeek is gisteren vau zijne reizeu in het binnenland van China te 's Gravenhage teruggekeerd. Door den heer Becker, kapt. der |dd. schutterij te Maastricht, is een geweer uit gevonden, waarmede men 8 schoten in 10 secouden kan doen. Zijn magazijnstelsel is op alle geweren toe te passen. De uitgevers Cremer Co. te 's Gra venhage hebben een Kerstmisnummer van het Sportblad in het licht gegeven, waaraan onder de, uitgaven vau dezen aard eene eereplaats mag worden toegekend. In bijzonderheden te treden valt uioeieiijk bij dergelijke geïllustreerde geschriften; wie er meer van wenscht te weten doet best zich dit Kerstgeschenk aan te schaffen. Geen enkel onderdeel van het uitgestrekte sport terrein is onvertegeuwoordigd gebleven. De redactie de beeren H. A. graaf Van Bylandt, A. L. Couvée, luit. jbr. J. L. Mock, W. Muiier, G. D. baron De Salis en mr. J. Van Buttingha Wichers zoowel als de uitgevers hebben eer van bun werk. In het nummer worden o. u. de portret ten gevonden van de heeren leden van Njord, de Raddraaier, enz.Loopuyt, De Vogel, Van Schouwen, De Lint, Van Maasdijk, Zijlker, Broers en Del Baere. Bovendien wordt er een plaat in gevonden met de medaillonporrretteu van heeren ofiL eieren en burgers die zich op 'l gebied van paardensport naam hebben gemaakt. De heer, die II. Donderdag in bewus teloozeu toestand aan het strand onder Was senaar werd gevonden, is gebleken te zijn een cargadoor uit Rotterdam. Op welke wijze eu door wien de verwonding is toegebracht, is nog niet met zekerheid bekend. In het Ulr. Ebt. lezen wij dat de Scheveningsche commissaris van politie Ver- i:ée, die, z mals men weet, zijn ontslag als zoodanig beeft aangevraagd, daartoe gebracht is door de regeling van de politie-districten waardoor de burgemeester weder een stuk van Scheveningen «et ce qu'il y a de plus Scbéveningue 1" afnaai, om het bij een Ier stadsdistricten te voegen, met het fraaie gevolg, dat als er bijv. een diefstal wordt gepleegd in een der groote hotels, op 5 minuten afstand van het Scheveningsche commissariaat, of een schip strandt generzijds de demarcatielijn tusscnen Seinpost en bet Paviljoen van prinses Von Wied, niet de Scheveningsche commissaris moet optreden, maar een commissaris uit de stad moet worden geroepen." Men schrijft van Rozenburg, dd. 21 Dec. aan de Avondpost: In deze gemeente, waar, gelijk men weet, r- eds geruimeu tijd typhus heersciit, zijn op eens in vrij hevigen graad de mazelen uit gebroken. Op één dag werden 16 gevallen aangegeven, waardoor de school zeer is ont volkt. Thans zijn er 41 lijders aan typhus en 18 aan mazelen. Bij het uitbreken der typhus, zijn door het gemeente-best. krachtige maatregelen tol beteugeling genomen eu is aan de ingezetenen gezuiverd water verstrekt, waarvan eeD goed gebruik wordt gemaakt. Slechts één persoon is overleden. Z D. H. de bisschop van Haarlem heeft Zaterdag 11. in de kapel van het se minarie Warmond de H. Wijding van het sub diaconaat toegediend Ban de heerenG. W. Vau den Burg, P. Ven den Burg, H. N. Colla, C. B. L. Devoghel, W. Dirken, F. J. tl. Evers, H. Grauian, J. M. Helle gers, J. P. Hendriks, J. P. J, Kemper, J. J A, M. Krook, N. Louridtz, S. C. M. J. J. B. Meeus, H. Rijkenberg en W. C. Zuid geest, en de 11. Wijding van het diaconaat aan de eerw. heeren: P. G. W. J. Van der Aa, J. D. M. Meijer, A. Th. Hellegers, Q. L. Buren, B. P. Aalberse, P. J. Nierman, J. P. Westerhof, A. H. J. Sprenger, W. J. J. Van Straelen, A. G. Van den Berg en F. A. Keet. Eigen Haard bevat, de levensgeschie denis van J. J. L. ten Kate met welge lijkend portret van den dichter. De bekende schaatsenrijders Pander en tvingtna zijn wegens opnieuw ingetreden zwareu sneeuwval heden uit St. Moritz te ruggekeerd. Zij hebben zich goed geoefend, zoodat de deskundigen alle hoop hebben hen hier te lande, ijs en weer dienende, dezen winter te zien zegevieren. In de donkere dagen voor Kerstmis stelen de dieven van beroep er weêr dapper 'op los. Niet minder dan 8 persouen, be schuldigd van diefstal, werden gister te Amsterdam naar de gevangenis overgebracht. Ook het aantal aanhoudingen van landloopers neemt in de hoofdstad toe. Zaterdagnacht hoorden twee werklieden der stadsreiniging op den Nieuwendijk te Amsterdam eene glasruit stukslaan in een kleedermagazijn perceel 105. Zij volgden eenige personen, die op hunne nadering de vlucht Damen. Een der vluchtenden wierp een nieuwe broek weg. Kort daarna is een 19-jarige jongen uit de Willemstraat, ver dacht een der daders te zijn van dezen diefstal met braak, in bewaring gebracht. Eene nieuwe broek, waarmede hij gekleed was, is door den eigenaar van het magazijn als zijn eigendom herkend. Ook is in dien nacht eene spiegelruit van een perceel in de 2e Goudsbloemdwarsstraat, bewoond door een winkelier in schoenwerk, verbrijzeld. Acht paren bottines zijn uit de winkelkast ontvreemd. Wederom heeft eene aanvaring plaats gehad en wel Zaterdag jl. door de «Thor becke VII" een Nederlandset) stoomschip, kapitein llöper, vau Batavia naar Amsterdam. De aanvaring had plaats in het Noordzee kanaal met het stoomschip P. Calaud, dat dien dag van Amsterdam naar New-ïork zou vertrekken. Met een gat in den boeg zonk de «Thorbecke VII," de scheepvaart voor groote schepen eenigzins stremmende. De equipage werd gelukkig gered. De Caland trof de Thorbecke aan bakboord even voor het fokkenwant tot nagenoeg het midden van Int schip. Als een bijl in een boom drong de ijzeren steven in deu stuksplintereiiden en afge- brokkelden houten wand, waarin een breB van verscheidtne meter lengte ontstond. Ware de Caland niet dadelijk achteruit gestoomd, dan was de voorsteven der Thorbecke van het achterschip gescheiden. Toen de C'aland het gevaar bemerkte, gaf zij een stoot op de stoomfluit, die door de sleepboot der Thorbecke werci beantwoord. Lie schok werd aan boord der Caland zoo weinig gevoeld, dat de scheepsdokter, die zat piano te spelen, vroeg, „waar al die drukte op het dek voor diende. De beide schepen zaten ongeveer eene halve minuut in elkaar verward. De Caland ontving alleen onbeduidende schade aan het lofwerk van den steven; men was alleen bevreesd dat het want der Thorbecke naar beneden zou komen. Door de aauvaring vielen de rijstbaleu bij menigte uit de gemaakte bres. Aau pompen viel niet te denken; het schip zonk met verbazende snelheid, en ligt nn, omstreeks midden in de vaart, maar eenigszius overhel lende, zoodat de masten door tonuen aan len uoordwal moesten v\ orden verbonden om het opzij vallen te beletten. Eeu lichterschip en eenige sleepbooten liggen er naast, en er wordt geduikt naar de rest der lading. Duikers onderzoeken het gat in het schip men wil t dichten en het schip leegpompen. Den geiteden dag waren gister op de plaats tegenwoordig de inspecteur van de waterstaat Conrad, de hoofdingeneur Van Maanen eu de iugeneur De Broijn, om te zien in hoe verre de vaargeul voor groote schepen door uitbaggering daar ter plaatse kan worden verbreed. Door een aantal jeugdige onderofficieren van het korps genietroepen is een club ge vormd, die zich ten doel stelt de beoefening van de Frausche taal. Door het bijeenbrengen van gelden door wekelijksche contributie door de deelnemers, is de club in staat zich de vereischte boekeu en de lessen, door een privaat-docent in die taal te geven, te verschaffen. De oefenings- bijeenkomsten zullen op bepaalde uren worden gehouden in een locaal van de geniekazerne, dat daartoe is beschikbaar gesteld en aan vangen in de eerste week van Januari a. s. Die uren zullen zoodanig worden geregeld, dat alle deelnemers present kunnen zijn, terwijl de heer Meeth, in de Poortstraat te Utrecht, de oefeningen zal leiden en het onderwijs zal geven, (£7, D.) Door deu hevigen wind is Vrijdag avond op de Beueden-Merwede bij Neder- Hardingsveld het scheepje, geladen met cokes van Sliedrecht en bestemd naar Gorinchem, van schipper P. Kooiman te Sliedrecht, vol water geloopen. Vader en zoon zijn verdronken. Schipper P. Kooiman laat eene vrouw met vijf jeugdige kinderen m hulpbehoevenden toestand na. Tot heden zijn de lijken nog niet gevonden. Naar aanleiding van het romantisch verhaal van de drie kindereu uit Purme- rend, die te voet van Nijmegen naar Am sterdam gingen eu te Beteren door mejuf frouw L. werden voortgeholpen, aan de Arnh. Ct. ontleent, blijkt bij nader onder zoek, dat het geheele verhaal onwaar is. Deze kinderen werden voor weinige da gen in de Weesinrichting te Neerbosch op genomen en zijn Dinsdagmorgen even voor schooltijd stil weggeloopen. Daar zij hun weg langs den spoordijk genomen hebben, heeft men hen niet kunnen nagaaD, hoeveel moeite daartoe aangewend is door de direc tie en op haar verzoek door de politie. De moeder dezer kinderen leeft te Pur- merend in allertreurigsteu toestand, zoodat armvoogdij en diaconie het noodzakelijk achtten, de kinderen, welke alle dagen gin gen bédelen, van haar te verwijderen en te Neerbosch in de Weesinrichting te plaatsen. De zeer verwaarloosde kindereu, welke zon der eenige tucht hebben rondgeloopeu, zijn in de grootste onwetendheid eu in alle on deugd opgegroeid. Zij vertellen, dat zij bedelende, iederen dag van f0.70 tot f 1.50 hebben opgehaald, behalve het brood, dat zij zoo overvloedig ontvingen, dat zij er anderen nog altijd van konden laten meeëten. Dit is weder een bewijs, hoe verkeerd het is, aan bedelende kinderen geld te geven. Onder goed geleide zijn de kinderen Vrij dag van Purmerend op de WeesinrichtiDg teruggebracht. Op het Amelaudsche strand is een visch aangespoeld, ruim 1000 pond wegen de. Alen kent het dier niet, dat opgezon den is naar het museum te Leiden. Het beest is 3 M. laug. Door de politie te Groningen is de hand gelegd op vier jongens van 16 tot 21 jaar, die van verschillende buizen water- leidiugkraneu hadden afgerukt en verkocht, eu bovendien eene poging tot diefstal hadden gedaan in eene goederenloods van de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen aldaar. Men bericht uit Roermond aau bet L. v. Z.-H.: Naar rneu zegt, zijn de beide Duitichers, die heel uit Portugal ziju gehaald eu hier gevangen zitten onder verdenking deu diefstal bij de firma Berger te Venloo gepleegd te hebben, niet de daders. B UITEjS LAN'DSÜHE berichten. LllIËfiBlRO. De begrooting van Luxemburg is Vrijdag door de kamer met algemeene stemmen iu tweede lezing goedgekeurd. BKLClIlk De weduwe Griiar heeft aan de stad

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2