U 0 KN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ve op Zon- en feestdagen. A B 0 H E PI F. H T Vrijdag 27 December 1889. M°. 303. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. ,-s i nu nvs- 'D'u Lorna ut verschijnt dadelijks* beliai Vooi Leiiieuper 3 maanden1.25. franco door hel geheeie rijk, er 3 maanden 1.60, Prijs per Summer SO Osu.. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenh contantzonder rabatper regel 0.10. Rnreel: Scheeptnakerssteeg 6 2039 Jaargang. Wegens het Kerstfeest zal Woens dagavond 25 en Donderdagavond 26 December de Leidsche Courant niet verschijnen. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingsverslag van Donderdag 12 December 1889. vorm,^ bestemd is tot goedkearingsmerk zoowel Ük "f»"****" bij den ijk als bij den herijk der malen en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl bet kantoormerk voor de gemeente Leiden is bet cijfer 7. En geschiedt biervan openbare kennisgeving door aanplakk ing en door plaat-ing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 24 December 1889. Sla <ls- Heri c 1: te -* De BURGEMEES IER der gemeente Lei den brengt bij deze ter algemeeue kennis dat het Uureau van den Burgelijken Stand op 25 December a. s. eerste Kerstdag, zal gesloten zijn en dal het op 26 December a. s. tweede Kerst dag, zal geopend zijn van des 's mid dags twaalf tot des namiddags twee uren De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, den 24 December 1889. HEK-UK. BURGEMEESTER in WETHOUDERS TAN LEIDES, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten dei provincie Zuid-Holland, van den l()«,en December 1889, n°. 9/1 [Provinciaalblad n°. 74), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor bet jaar 1890; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der wet van den 7e0 April 1869 Staatsblad n°. 37) tot het doen herijken van alle teeds in gebruik zijnde maten en gewichtenonder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente-apotheek cn wel: voor do ten \crkoop bestemde nieuw geijkte malen en gewichten op den 7, 8, 9 en 10 Januari, voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk op den 14 en 15 Januaii, voor wijk 11, op den 16 en 17 Januari, foor wijk 111, op den 21 22, 23 en 24 Januari, voor wijk JV, op deu 28, 29, 30 en 31 Januari en 4 Februari, voor wijk V, op den 5, 6, 7, 11 en 12 Februari voor wijk VI, op den 13, 14, 18, 19, 20,21, 25, 26 en 27 Februari, voor wijk VII, op den 28 Februari, 4, 5, 6, 7, 11 en 12 Maart, voor wijk Vlil en de buitenwijk, op den 13, 14, 18, 19, 20 cn 21 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud. en zilversmeden, specie* bandelaars en verdere in goud en zilver bandelende personen voor wijk I, II, III, IV etl V, op den 25, 26 en 27 Maart, voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 28 Maart en 1 en 2 April, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; dat voorts gedurende deu herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 26 en 28 April, 16 en 17 Mei, 6, 7, 27 en 28 Juni en 18 en 19 Juli van des morgens 9 tol des namid dags 3 urenen wijders na den 6en Augustus iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 our. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen. a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, bij den ijker op voorschreven dagen, tot bet ondergaan van den herijk te bezorgen; 4. dat zijdie znlks verzuimen of daarin verhin derd worden, voortitelde inaten en gewichten vóór den lslta October nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter herijking moeten aanbieden; o. dut, na hel eindigen van den termijn van den herijk, bet gebruiken of voorbanden hebben van maten en gewichtenniet voorzien van de ver- eisebte stempel merken, volgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verbodenen strafbaar is; en d, dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of af keuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minisler van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 12'iel, November 1889, de letter A in den gewonen schrijf LEIDEW, 24 December. Hedenmiddag tegen één uur had zich op den doodenakker aan de Groencsteeg alhier een vrij groot aantal belangstellenden vereenigd, om daar getuige Ie zijn van de teraardebestelling van het stoffelijk over blijfsel van den heer A. Van Eek, in leven hypotheekbewaarder alhier. Het lijkkleed was door vijf prachtige kranzen van frissche bloemen als T ware bedekt en een achttal koetsen volgde den lijkwagen. Toen de kist in de groeve was neêrgelaten, trad niet een der vele vriendeD en vereerders naar voren om het leven en werken van den overledene te schetsen; niet één van die allen, van hier en van elders te zamen gestroomd omdat de overledene met nadruk zijn verlangen had kenbaar gemaakt dat bij zijn graf niet zou -orden gesproken. Wat natuurlijker dan dat aan dien wensch zou worden gehoorzaamd en ieder slechts voor zich zelve herdacht wat Van Eek voor hem als vriend en voor de maatschappij als werkzaam lid is geweest. Diep bewogen bedankte de zoon van den overledene voor de eer bij het afsterven en hier aan het graf van zijn vader bewezen. Hel prachtige kruis op even schoon voetstuk, bestemd voor de kerk var. O. L. Vrouwe Onbevlekte Ontvangenis en onlangs aan den weleerw. pater Brunott, bij gele genheid van zijn 40jarig jubileum toege- is gister alhier aangekomen uit het atelier van deu heer Eerlemont te 's Her- togenbosch. De off. v. gez. 2e kl. M. Kievit, van het leger in Oost-Indie, zal den 4eu Janu ari met het stoomschip Pri ses Mart-; zijne bestemming volgen en te Genua scheep- gaan. Gisteravond werd, aanvangende te halfzeven, de openbare les van de muziek- chool der Leidsche maatschappij voor( toon kunst in de groote zaal van het Nulsgebouw voortgezet. Het was er schrikbarend warm maar men roeide iu al die warmte met de riemen die men heeft. Dat het programma gradatim belangrijker werd laat zich hooren. Ook de leerlingen werden, over 't algemeen genomen, grooter. Alles kwam niet volkomen tot zijn recht; veel kwam slechts als zeer u t de verte tot ons en bij solonumoiers met begeleiding van orkest, giug nu en dan van 't een of van 't ander veel verloren, hoewel toch beide verdienstelijk werden voorgedragen. We zullen geen namen noemeu en slechts uit het latere gedeelte enkele nummers aau- geven die ons bizonder opvielen als zeer goed van uitvoering. We zuileu er daarbij wel vergeten; die houden zich dan overtuigd dat ze hun best deden en wij ze met zeer veel genoegen hoorden. Eene goede gedachte was 't de orkestklasse niet als laatste nummer te nemen, als wanneer reeds veien, uitvoerders en toehoorders beiden, vermoeid zijn of van laalstgcnoemden reeds velen verdwenen zijn. Want 't was waarlijk reeds kinderbedtijd toen de nummers alle waren afgewerkt. Eu toch vertrokken slechts weinigen, omdat de opeenvolging der Dummers zeer handig was in elkander gezet. Op uitnemende wijze dan werd door de orkestklasse uitgevoerd „Symphonie Jupiter (alle^rt) van Mozart. Een woord van lof mogen we de jonge dame niet onthoudeu die daarna Mendelssohns „Spinlied" voor piano zoo correct en met prachtigen aan slag vertolkte. Het Adagio van Mendelssohn voor viool, leek ons wat gerekt. „Wohin" van Schu bert en Die Bekehrte" van Max Stange werden goed voorgedragen, evenals het daaropvolgende zangnummer „Aria aus Odysseus" van Bruch, dat 't in zuiverheid en volheid van stem van de voorgaande twee zangnummers won. Veel lof hebben de heeren vertolkers der vioolnummers „Concert van Mendelssohn" en „Légende van Wieniawski" verdiend; vooral de voordracht van het laatste was bijna vlekkeloos. Concert D mol van Mozart, voor piano, werd zeer goed ten gehoore gebracht en „Poéme d' Amour" en „Groete," beide van Mann, wijzen, evenals het bizouder bevallig gezongen slotnummer, op eene uitmuntende onderwijskracht voor den zang aan deze school. Omvangrijke en goed voorgedragen num mers waren nog „Concert G-dur" van Mendelssohn, „Allegro uit het D-moll con cert" van Bach en „Valse As dur"van Chopin, alle voor piano. We hebben gister heel wat muziek gehoord veel goede muziek, die goed werd voorge dragen en we zijn wederom opnieuw tot de overtuiging gekomen dat deze muziekschool over uitmuntende krachten beschikt, bij een ijverig bestuur iu goede handeu is en een der meest bloeiende inrichtingen van Leiden mag worden genoemd. We maken onze lezers nogmaals opmerkzaam op de gelegenheid om in het Panorama op de Hoogewoerd alhier eene nieuwe prachtige serie van 50 gezichten van de Parijsche tentoonstelling te gaan zien. Was de eerste serie belangwekkend, deze tweede is dat zeker niet minder. Wie nog een afscheidsbezoek aan het Pauorama wil brengen haaste zich, want Maandagavond wordt de inrichltng gesloten. Door de politie is aangehouden en naar de gevangenis overgebracht een per soon die met een schuitje ijzer van de Grofsmederij had ontvreemd, zooais bij een daarna ingesteld onderzoek kon blijken. Proces-verhaal is door haar opgemaakt tegen een persoon van buiten de stad die van eene uitstalling een bonten muts had weggenomen, alsmeJe tegen een paar jon gens die in winkels een worst en een ge wicht hadden ontvreemd. De arrondissements-rechtbank te's Gra- venbage vetoordeelde gisteren de drie per sonen die te Leiden eene oefening van het Leger des Heils verstoorden, resp tot 10, 14 en 14 dagen gevangenisstraf. Voor een man uit Leiden, aan wieu als loopknecht was opgedragen gelden voor de vrouw van zijn patroon te bezorgen en die deze geiden zich had toegeëigend en ten eigen bate aangewend, vorderde het O. M. bij de arrond.-reehtbank te 's Graven- hage gisteren 2 maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. Van Eek jr., pleitte eenige verzachtende omstandigheden en vroeg de invrijheidstelling van den ge- détiueerde. Door de gemeenteradeu van Oegst- geest (reeds gemeld), Soeterwoude en Rijus- burg zijn aan de afdeeling Leiden en Om streken der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst subsidiën toegekend voor de in 1890 te houden wedstrijden en tentoon stelling voor handwerkslieden, en wel tot een gezamenlijk bedrag vau f45. Hedenmiddag is op de Oude Heeren gracht een verpleegde in het Invali denhuis alhier in elkaar gezakt. Per rijtuig heeft men den man naar zijne verblijfplaats gebracht. Men sprak van eene beroerte. UNIVERSITEIT. Bij beschikking van den minister van binuenlandsche zaken zijn voor het jaar 1890 benoemd tot adsisteut bij de rijks universiteit te Leiden voor de sterrenkunde, J. Weeder; voor de scheikunde, dr. H. W. Bakhuis Rooze- boom, J. C. A. Simon Thomas, C. Hens gen; voor de natuurkunde, M. G. Hoek stra, E. C. De Vries; voor de zoötomie, dr. H. W. De Graaf; iu het ziekenhuis, E. D. Schmal, E. A. Keuchenius, L. Werndly, W. L. De Vos, dr. W. J. Van Stockum; voor de physiologie, dr. M. C. Dekhuyzeri, M. A. J. Geluk; voor de pa thologische anatomie, E. G. A. Ten Siethoff; voor de pathologie en hygiëne, D. J. Blok. Bij beschikking van den minister van biunenlaudsche zaken is G. H. Vau Dissel voor bet jaar 1890 benoemd tot prosector bij de anatomie aan de rijks-universiteit te Leiden. OEEICIEEEE BERICHTEN. Met ingang van 1 Februari 1890 aan J. J. Bebelaar en zijne echlgenoote C. J. Ro- sel, binuenvader en binuenmoeder van het weeshuis te BureD, op huu verzoek, eer vol ontslag verleend uit die betrekking, met dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten. Aan H. R. Braak, eervol ontslagen brieven gaarder ie Menaldum, een pensioen verleend van f140 'sjaars. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot grif- fiier bij het kantongerecht te Kampen mr. G. S. Van Delden, thans griflier bij het kantongerecht te Goor. Bij Zr. Ms. besluit is aan mr. C. W. Vollgraff, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het col lege van regenten over het huis van be waring te Harderwijk, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid van gemeld college van regenten jhr. mr. L. J. A. Schuur- beque öoeije, griffier bij het kantongerecht te Harderwijk. De luit. ter zee 2de kl. A. M. P. C. Van de Laar, dienende aan boord Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den 6den Januari a. s. op non-activiteit ge steld en vervangen door den luitenant ter zee 2de kl. G. L. H. Luyten. Ö1MENLANDSCHË BERICHTEN. - De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 21 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank.f28,404,993,98 en bij de betaalmeesters 1,527,915,25' Te zamen f. .29,932,909,23' De minister van financiën maakt be kend dat door hem uit Alphen ontvangen is eene sotn van f 40, wegens te weinig be taald successierecht. Door deu minister vau koloniën zijst de heeren F. M. L. Willemse en H. Dl Vries gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned. Indie, om te worden benoemd tot opzichter 3de kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke opeu- bare werken daar te lande. De commissie die den minister van binuenlandsche zaken zal voorlichten hij de uit voering der onderwijswet, is naar het

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1