hem de intensiteit van gedachte. Groole kennis heeft de minister, maar hij schijnt te willen tooneu, dat kennis niet macht is. Dat conservatieven als de heer Van Nuueu dezen minister steunen, begrijpt spreker. Een gevaar voor Indië levert 's mi nisters sterke subjectiviteit vooral op gods dienstig gebied, als hij die subjectieviteit als stempel op Indië wil drukken. In zake Atjehpolitiek is niet te wachten van dezen minister dat hij daaraan een goede richting zal geven. De koffiecultuur-regeling eischt een vaste, praktische handis die te ver wachten van dezen minister? En eindelijk het opiumvraagstukook de oplossing daar van eischt een vaste hand. De minister schijnt zelf echter zeer onzeker in welke richting te zeilen; ten slotte vindt hij het streven van den minister, om Indië te verchristenen, zeer gevaarlijk, vooral omdat duizende Euro peanen staan tegenover milioenen Mahome- dansn. De heer W. K. Van Dedem zou niet in vergelijkingen treden tusschen dezen minister en diens voorgangers omtrent hun opiumpolitiek. Deze minister wilde veel doen, maar diens beleid was verkeerd. Hij wees o. a. op het feit, dat deze minister tegenover alle adviseurs weigert uitbreiding te geven aan het geoorloofd aantal kitten en wel alleen omdat vroeger het wettig getal kitten op ongewettigde wijze is overschreden. De minister van koloniën betuigde zijn dank aan de heeren Van Nuueu en Bool voor hun waardeering. Het lustte hem niet na de discussiën gevoerd bij de Indische begrooting iets te zeggen ter zijner verdediging. Alleen moet hij aan den heer Cremer opmerken, dat deze met den heer Mees dwaalt door te meenen, dat de minister door te ver gedreven optimisme geleid wordt en dit nadeelig werkt en besmettelijk is; veeleer schijnt de minister den heer Cremer voor het optimisme gewonnen te hebben, 's Ministers optimisme is gegrond op de overtuiging, (iat het christendom bestaan zal in eeuwigheid en strekken zal tot hervorming der geheele maatschappij en daarin ligt het heil van alle volkeren. De minister schijnt den heer Cremer gewonnen te hebben, want deze heeft krachtige pogingen aangewend om dit christendom te verspreiden op de Oostkust van Sumatra. De minister meent gerechtvaardigd te zullen worden door allen, die het christen dom voorstaan. Wat goed is voor heidenen, is ook wenschelijk voor Mahomedauen; hij, die het christendom schiep was niet neutraal tegenover ons. De minister zal ook niet neutraal zijn tegenover hem dien hij ge hoorzamen moet. Christus moet gaan boven Mahomed, vele pogingen zijn gedaan om den Mahomedaan te winnen, maar hij gaat voort in Islam het behoud te zien. Wij zullen de achting en de eerbied bij de inlanders verliezen als wij ons schamen over het evangelie ons geschonken. Wat de opiumpolitiek betreft houdt hij vol, dat juist door 8 jarige pacht vele millioenen zijn verloreu geraakt en dat eenjarige stelsel het beste schijnt na vroeger opgedane ervaring. De minister heeft geenszins middelen ont houden tot wering van den sluikhandel, maar slechts geweigerd den aankoop van een schip, omdat een schip niets zou hel pen over de geheele kust en slechts geld verspilling zou wezen. Alle maatregelen worden genomen om sluikhandel tegen te gaan. De strengste bevelen zijn gegeven tot toepassing der verordeningen. Mocht door zijn politiek het aantal bordeelen in ludie verminderen, dan was dit reeds een zedelijk voordeel van de beperking vau het aantal kitten. Wat Atjeh betreft, de mi nister heeft steeds tegen dien oorlog ge waarschuwd. Wat hij daartegen gezegd en geschreven heeft, werd bevestigd. Hij heeft niet medegewerkt tot verovering it outrance, maar ook niet tot prijsgeving van veroveringen en concentratie. Nu eenmaal de concentratie is toegepast, is het een voorzichtig, wijs beleid en berekening der gevolgen ais de minister consequent vast houdt aan de gevolgde gedragslijn in de laatste jaren. Wat 's ministers financieel beleid betreft, naar evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven moet gestreefd wor den en bij het beheer van Indie moet op de belangen der Nederlandsche be'asting- schuldigen gelet worden. Joist daarom is de stelling der regeering zoo moeilijk eener- zijds te zorgen voor de inlandsche bevol king en welvaart eu anderzijds dat de ko loniën niet te zwaar op Nederland drukken. De onlusten in den laatsten tijd zijn voor een groot deel te wijten aan te zwaren druk op de inlandsche bevolking. De plicht der re geering is dus allereerst rust te herstellen en verlichting aan te brengen op de bevol king. Dat heeft zij gedaan door de land renteregeling, verhooging van koffieloon, vermindering van belastingen, en de kosten afca m «m *3 h daarvan worden ruimschoots opgewogen door de besparingen op leger en vloot. Al les heeft hij gedaan om het evenwicht te herstellen. De minister laat de beslissing aan de kamer over. De heer Van Houten zegt, dat hij zijn uiting voor den heer Van Nunen uange- baald, nu na deze rede des ministers niet zou durveu herhalen. Toen beschouwde hij den minister als een reconvalescent, thans vreest hij voor rechule. Spreker zou stem men tegen dit hoofdstuk, als protest tegen de algemeene regeeriugspolitiek. De heer Van der Feltz achtte ook re chule teu volle aanwezig. De minister wil niet meer de vrijheid van godsdienst, die daar evengoed moet heerschen, als hier eer biedigen. De minister wil propaganda maken voor het Cristendoui tegenover het Maliomedanisme. Zat de minister hier als christenleeraar eu propogandamaker voor het Christendom of als politiek persoon, die alleen oog moet hebben voor het belang van Nederland en Indië, fanatisme mag hij niet opwekken. Het Mahomedanisme moet de minister eikeuneu. Zij, die gelooven haasten niet. Het geloof zal als zuurdezem het ge heele deeg doordringen. Het debat werd gesloten. Bij art. 11 kwam de begrooting voor Su riname aan de orde. Het libld. wijsl op de moeielijkheid, welke bij de uitvoering der arbeidswet de lijsten zullen opleveren, die in elke werk plaats moeten worden opgehangen, met ver melding van de namen der jeugdige personen en van hun werktijden eu schaftureu. Die lijst moet door den burgemeester worden gt- teekend. Bij elke verandering in het perso neel en die zal vooral met jeugdige per sonen nogal vaak voorkomen moet dc lijst natuurlijk gewijzigd worden en dat zal niet mogen geschieden zonder dat de burge meester er in gemoeid wordt. Zal dan telkens een geheele nieuwe lijst noodig zijn, of zuilen de lijsten zoo worden ingericht, dat er veranderingen op kunnen worden aan gebracht, die dan telkens worden gewaar merkt? Het is natuurlijk wenschelijk, dat aan de bepalingen der wet tegen misbruiken gemaakt, streng de hand worde gehouden. Maar tevens behoort de uitvoering der wet zoo weinig mogelijk overlast te berokkenen. De regee ring mag dat wel nagaan, op welke wijze beide belangen het best worden vereenigd. De heer Koning, majoor-commandant der dienstdoende schutterij te Gouda, ver zond een adres aan de tweede kamer, waarin hij vraagt, dat er maatregelen worden ge nomen, om de schutterij teu spoedigste te doen vervangen door een deugdelijke reserve. De heer L. Desuiten, directeur van de Frausche opera te 's-Hage, heeft zich tot den raad der residentie gewend, met hel verzoek om hem ook dit jaar zesduizend gulden subsidie te willen verleenen, daar hij, hoewel trachtende de voorstellingen op een alleszins bevredigend gehalte te houden, toch met zeer zware concurrentie heeft te kampen, terwijl zijn inkomsten door het vervallen der voorstellingen buiten stad zeer sterk ver minderd zijn. Uit de militaire bakkerij te 's Gra- veubage zal in 1890 wederom bet voor de garnizoenen te Delft eu te Leiden benoo- digde brood verschaft worden. Kapitein G. W. Beeger van den gen. staf van bet O. I. leger Donderdagavond in de verteniging voor krijgswetenschap te 's Hage sprekende over de verdediging van Indië, bepaaldelijk over die van Batavia, betwistte de juistheid van het beweren, dat de sleutels van Indië liggen achter de Hollandsche waterlinie en dus in ons defen siestelsel. Ook al mocht het moederland in een Europeeschen oorlog tijdelijk het onderspit delven, moet in Indië ailes gedaan worden om het bezit onzer koloniën te handnaven. (Z. Ct.) Te Zoetermeer komen bij een land bouwer onder de paarden eenige gevallen van longziekte voor. De koorts, die te Hellevoetsluis beerscht, is blijkens de ervaring «el besmettelijk, doch valt niet in de termen van de wet op de besmettelijke ziekten. Zij kon dus ook niet epidemisch verklaard worden, gelijk bij vergissiug werd gemeld. Het detachement torpedisteu is dan ook niet om die reden naar Brielle teruggekeerd, maar wel omdat bet wegeus deu zwaren mist zijne torpedo werkzaamheden op het Haringvliet heeft moeten staken. Intusschen houden de koortsen voortdurend aan, meer en meer ook ouder de burgerij. Donderdagmiddag had de zoon van J. J. te Hoofddorp hel ongeluk, doordiei het paard van zijn kar op hol sloég, uil de kar te vallen en zijn been te breken. Kort te voren was hij uit het academisch «3 ÈT» saj mm. tws" ziekenhuis te Leiden ontslagen, waarin hij wegens breuk van hetzelfde been verpleegd was geworden. Eenigen tijd geleden hebben wij gemeld, dat er bij eene familie te Schwelm, in de Pruisische provincie Weslfalen, eene niet geringe agitatie heerschte, doordien haar was medegedeeld, dat zij recht had op eene erfenis van vele millioenen, nagelaten door den heer Brand, die in 1780 te Amsterdam was overleden en wiens nalaten schap nog in handen van de Nederlandsche regeering was. Volgens de berichten konden niet alleen de erven Brand, maar ook de aanverwante familie Schmitz aanspraak Op die gelden maken, eu had een referendaris te Dusseldorf, lid van laatstgenoemde familie, zich bereid verklaard om de belang hebbenden van dienst te zijn, ten einde die millioenen in handen te krijgen. Hiertoe zou in de eerste plaats een stamboom van de rechthebbenden moeten worden opge maakt, en daarom werd er verlangd, dat allen die vermeenden daartoe te kunnen behooren zich zouden aanmelden. Nauwelijks hadden wij biervau melding gemaakt, of wij werden overstroomd met aanvrage», hetzij om nadere gegevens, die wij niet hadden, hetzij om het adres van den bedoelden referendaris. Wanneer al die peisoneu uit ons land zich bij hem hebben aangemeld, terwijl het aantal in Duitschlaud zeker nog wel veel grooler zal zijn geweest, dan heeft de man vooreerst nog niet verlegen gezeten om eene lectuur vol verscheidenheid en overeenstemming. Thans echter is het eensklaps met al die drukte gedaan. Een horlogemaker te Elberfeld, meenende tot de rechthebbenden te behooieD, heeft het namelijk raadzamer geacht, zich rechtstreeks tot prins Von Bismarck te wenden, en beeft daarop van de Duilsche rijkskanselarij door tusschenkomst van den burgemeester te Elberfeld het volgende ten autwoord ontvangen: De erfenis heeft werkelijk bestaanmaar reeds spoedig na het over lijden van den erflater in 1780 is de helft er van uitbetaald aan de echtgenoote van den heer Van Moers, te Amsterdam. De andere helft bleef iQ bewaring voor het geval dat er nog meer erven waren, waartoe dan ook bij openbare aankondiging eene oproeping werd uitgevaardigd. Nadat deze oproeping tot 1793 vruchteloos was ge bleven, is de tweede helft toen insgelijks gerechtelijk aan mevrouw Van Moers toe gekend en uitbetaald; zoodat alle verdere bemoeiingeu thans te vergeefs zullen zijn. (W. R. Ct.) Aan de marinewerf te Nieuwediep is een nieuw, in zeer vele opzichten verbeterd duikertoestel beproefd, hetwelk onlangs in Frankrijk is uitgevonden. Het nieuwe toestel maakt het den duiker mogelijk ongeveer twee uren achtereen onder water te vertoeven en is voor het duiken op diep water beter geschikt dan een der tot dusver uitgevonden toestellen. Het voldeed over het algemeen zeer goed aan de gestelde eischen. Als een staaltje van werkzaamheid op boogen ooderdom, vermeidt de Ueldersche Ct., dat in de gemeente Den Helder een 88-jarig man nog iederen avond in een café met opgewektheid zijne diensten verricht als pianist. Deze houg bejaarde musicus is gedecoreerd met het Metalen Kruis. Voor de betrekking van secretaris der gemeente Sleenwijk, waaraan een salaris van f 900 verbonden is, dat waarschijnlijk tot f1000 zal verhoogd worden, hebben zich 52 sollicitanten aangemeld. Men schrijft aan de Haarl. Ct. In verschillende plaatsen in Friesland, waar het getal bedelaars uit alle oordeu met deu dag toeneemt, vergaderen de inge zetenen om eene vereeniging te stichten die zich ten doel stelt geene giften meer aan de bedelaars uit te reiken. Dit middel is en blijkt afdoende. Iu geene provincie wordt meer gebedeld dan in Frieslaud; men heeft Jaar in groote plaatsen bepaalde bedeldagen in de week, meestal op marktdag. Dan bedelt men onder de oogen der politie van buis tot huisl Uit Gorredijk wordt aan de N. R. Ct. gemeld, dat aldaar de veiligheid schijnt te wtnscben over te laten. Het is nog niet lang geleden, dat twee schapen van denzelf deu eigenaar spoedig na elkander 's nachts in de weide zijn geslacht. De daders zijn niet ontdekt. In het begin dezer week werd ingebroken in het naburige Kortezwaag, terwijl gisterennacht hetzelfde plaats had in het dichtbijgelegen Lippenhuizen. De daders schijnen de zaak geheel op hun gemak te hebben behandeld. Glasruiten zijn netjes uitgesneden, blinden, dienende tot sluiting, zonder verbreking verwijderd. Dit alles vond men 's morgens behoorlijk tegen een boom staande. De dieven hebben zich slechts kunnen meester maken van een pot met vet, eene jas en kleinigheden. Zaterdag werden de twee jongelingen J. L. oud 11 jaar en J. D. oud 14 jaar, te Venloo, die bij een koopman aldaar den lessenaar openbraken en er ruim f80 aan geld uit ontvreemden, naar de justitie te Roermond overgebracht. De jongens, die eerst halsstarrig ontkenden, vertelden later dat zij door middel van een sleutel, dien zij eenige dagen te voren van de hnisdeur aftrokken zijn binnengekomen. Het geld, dat zij beiden gedeeld hadden, is gedeeltelijk terug gevonden. J. L. had het in het stadspark onder het zand, en J. D. onder zijn bed verborgen. Naar aanleiding van deze arrestatie zijn ook twee twintigjarige voermansknechts ge arresteerd eu naar Roermond overgebracht. Zij worden verdacht de anderen tot het bedrijvea van den diefstal aangezet te hebben en deelgenooten te zijn geweest in den bnit. Ook zij moeten bekend hebben. Omtrent den te Luiksgestel plaats gehad hebbeuden moord kunnen wij mee- deeleu De maréchaussee te Bergeik werd Woens dagmorgen in kennis gesteld door De K., dat zijn meisje A. C. Van den Berg, oud 27 jaar, sedert Zondag 15 Dec. spoorloos was verdwenen en verzocht een onderzoek in te stellen. De K. deelde tevens mede, dat haar oom hem had gezegd, dat hij zijne nicht, met twee onbekenden had medege geven naar Antwerpen, oin aldaar in een klooster te dienen. Nadat de maréchaussée op vermoeden den oom, W. S., eu diens vrouw geruimeu tijd iu verhoor had genomen, bekende S. zijne uicht geworgd en in de schuur onder het stroo verstopt te hebben. Aanleiding tot deze verschrikkelijke daad schijnt te zijn geweest, dat het meisje zich binnen korten tijd in het huwelijk zoude begeven, waartegen baar oom was, om reden hij dan het geld, dat hij als voogd van haar in bewaring had, moest uitkeeren. De moordenaar is Vrijdagmorgen naar 's Bosch overgebracht en iu 't huis vau arrest opgenomen. (P. N. B. en 's H. Ct) 1'ER TELEGRAAF. LONDEN, 21 Dec. Lord Salisbury heeft een krachtige nota gericht tot de Portu- geesche regeeriug betreffende Portugals op treden in het zuid-oosten van Afrika, la deze nota wordt verlangd, dat de Portugeesche regeering de handeling van baar agent in het Zambesi-gebied niet zal goedkeuren. Men gelooft, dat Engeland maatregelen neemt om aan deze eischen kracht bij te zetten. ROME, 21 Dec. De herdenking van den dood van Oberdank (die te Triest tegea het leven van keizer Frans Jozef eeu aanslag pleegde) is zonder ongeregeldheden afgeloopen De democrat, vereenigingen begaven zich ii optocht naar het kapitool, om daar een krau neer te leggen, onder de kreten Leve Trenl en Triest I Weg met het drievoudig verbond De roode vlag werd ontplooid, maar de po litie liet de manifestanten ongemoeid. LONDEN, 21 Dec. William O'Brie is uit de gevangenis ontslagen en nai Dublin vertrokken. De burgemeester zoo zijn rijtuig om den Parnellist af te balei maar het volk spande de paarden af e trok, met eeu muziekcorps aan het hoofd deu wagen naar het hotel, waar O'Brie zijn intrek had genomen. Volgens de Standard zal in het volgend jaar de verloving bekend worden gemaal van den Russiscben kroonprins met print! Alice van Hessen. De Standard verneemt uit Shangaï, di in Corea een groote samenzwering is od dekt, welke ten doel had den koDing vermoorden en een andere dynastie op dl troon te brengen. Vele personen zijn hechtenis genomen. De Times bevat een hoofdartikel, waai de ongerustheid wordt uitgesproken over plauneu van Rusland, dat voornemen! Kborassan en de tot Perzië behoorende aan Beloudschislan grenzende provinciën te lijven. CHARLEROI, 21 Dec. Een volkomj werkstaking is ontstaan in de mijnen Tri Kraise, Viviers en Ardinoise, de drie v# naamste van Gilly (Henegouwen). Groep trouwen loopen zingende door de strateD, de burgerwacht is opgeroepen ter voori ming van ongeregeldheden. RIO DE JANEIRO, 23 Dec. Bij deci van het voorloopig bewind zijn de veil zingen op 15 Nov. eu de bijeenkomst constitueerende vergadering op 15 Dec. H bepaald. Bij hetzelfde decreet wordt gewezen keizer Pedro verbannen en het' toegestane pensioen ingetrokken. PARIJS, 23 Dec. In Montmartre hiel de Boulangisten gisteren eeu bijeenkc De heeren Laguerre en Vergoin voe

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2