De minister ontkende dat het brievenge- heim in Nederiand werd geschonden. De brieven van den heer Domela Nienwenhuis kunnen elders geopend zijn. In deze zit ting is een ontwerp betreffende de verzeke ring van arbeiders tegen ongelukkeu te ver wachten. Een outwerp van nieuwe alge- meene voorwaarden van aanbesteding is gereed. Het algemeeu debat is afgeloopen. Generaal Van der Schrieck was gis teren weder in de kamer aanwezig. Naar aan hel U. D. bericht wordt, is den In luit. baron T. L. Quarles de Qaarles, dien-tdoende bij den staf der genie te IJmuiden, een allertreurigst ongeluk overkomen. Eergisterenavond in de duis ternis de sluizen aan het Noordzee-kanaal te IJmuiden willende overgaan, is hij, waar schijnlijk tengevolge van eene struikeling, naar beneden gestort, en zoodanig tusschen de vloedsluizen bekneld geraakt, dat een zijner beeneu, hoog in de dij, verbrijzeld werd, zoodat eene amputatie niet wel mo gelijk is en men voor zijn leveu vreest. Door Katwijker voerlieden is op het strand ouder Wassenaar gisteren in den vroegen ochtend gevonden een bewustelooze man, als heer gekleed, die een gezwollen linkeroog had en aan het linkeroog eenigs- zins bloedde. Hij is naar het politiecom missariaat te Scheveningen gebracht, en van daar op last van een geneesheer naar het ziekenhuis te 's Hage overgebracht, alwaar bij is overleden. Wat er met den man gebeurd is, ligt in het duister. Hij is iemand van omstreeks 50 jaren. In zijn hoed staat de naam eener Rotterdainsclie winkelfirma, en er zijn ook andere aanduidingen, dat de heer uit Rotterdam afkomstig is. De commissaris van politie te Scheve ningen stelt naar de oorzaak van den dood een nauwgezet onderzoek in. Het gerechtshof te 's-Hage veroordeelde gisteren J. L. uit Barendrecht ter zake van mishandeling met doodelijken afloop tot 5 jaren gevangenisstraf. In de gisteren gehouden zitting der arr. rechtbank te 's Gravenhage vorderde het openb. ministerie twee jaren gevange nisstraf voor den Amsterdamschen commis- sionnair, die in September jl. onder val- schen naam en beroep twee magazijnhouders te 's Hage oplichtte voor een bedrag van ruim duizend gulden. Beklaagde was door het hof te Amsterdam in October van dit jaar wegens verduistering reeds tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld, doch voort vluchtig en gesignaleerd, thans te Amster dam gedetineerd. Uitspraak 23 December. Een juffrouw uit 's-Gravenhage heeft aangifte gedaan, dat zij bij aankomst te Am sterdam in een waggon le klasse beeft ach tergelaten een lederen taschje, waarin f 2100 aan bankpapier. Dit tascbje is later terug gevonden onder dien waggon door een aan bet spoor werkzaam zijnden jongen, voor wien aan den stationschef f 10 belooning is ter hand gesteld. in den afgeloopen nacht werden verschillende lancetten en andere voorwerpen, behooreude tot de chirurgie, ontvreemd uit het kantoor der staatsspoorwegen te Rot terdam. Woensdagnamiddag heeft zich een schipper le Alblasserdamkort geleden ge huwd, tengevolge van een huisselijken twist, door over boord te springen, van het leven beroofd, na eerst te vergeefs getracht te hebben dat door middel van een pistool schot te doen. Het detachement torpedisteu, onder bevel van kapitein De Fremery, is van Hel- levoetsluis naar Brielle teruggekeerd, omdat de daar heerschende koortsen epidemisch zijn verklaard. De bootmansleerlingen van Z. M. instructieschip Nautilus zijn ook in grooten getale aangetast, doch kunnen niet allen in het hospitaal worden verpleegd. Deze weinig gevaarlijke ziekte heeft ook een 150 leerlingen der openbare scholen te Hellevoetslui8 aangegrepen. Daags voor Sint Nicolaas zond een dienstbode te Hellevoetsluis een postpakket, waarin eenige surprises, aan hare familie in Friesland. Groot was de verbazing, toen die familie bij opening van dit pakket, behalve de haar toegedachte verrassingen, daarin een.... gouden dameshorloge vond. Hoe dit horloge in het parket verzeild is ge raakt, weet men niet. Men vermoedt, dat het ontvreemd is en dat de dief, bevreesd voor de gevolgen van zijn daad, het in een verkeerd pakket heeft gestopt. Hoewel van dit geval bij de politie aangifte is gedaan, is dit raadsel totnogtoe niet opgelost. De arr.-rechtbank te Haarlem, gisteren uitspraak doende in de zaak tegen R. 11. C. T. van Lisse, door wiens schuld een arbeider aldaar door morphine werd vergiftigd, heefi - iSsfw m «si* srar wo den beklaagde veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Gisterennacht tegen 1 nar werd een agent geroepen in de Leidschc Kruisstraat, te Amsterdam waar hij heeft aangetroffen een 22jarigen man, die beweerde, even te voren op de Keizeisgracht bij de Spiegelstraat door 4 hem onbekende personen van zijn nik kel horloge beroofd en door een dier personen met een mes in de linkerzijde gestoken te zijn. De gewonde is per ra- derhaar naar het buiten-gasthuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. De dokter heeft verklaard dat de wonde niet levensgevaarlijk is. ïen paieize Het Loo zal dit jaar weder een kerstboom opgesteld worden. Over het verongelukken van het stoom schip Leerdam meldt de Ned. Aruerik. Stoomv. Mij. het volgende: Volgens de bij de N. A. S. M. ingekomen berichten vond de aanvaring der sloom- booten Leerdam en Gaw Quan Sia plaats bij mist in den nacht van Zondag 15 op Maandag 16 December te 2 uren, op dertig mijlen afstand benoorden den Noord-Hinder. De kapitein was zelf op de brug. Alle voorzorgsmaatregelen waren stipt genomen. Na de aanvaring konden de schepen niet van elkander worden gescheiden. Te 8 uren des morgens werden de passagiers en be manning in de sloepen verdeeld. Men bleef nabij de Leerdam, tot deze des middags tc 2 uren zonk. De opvarenden werden daarop overgenomen door het Fransche stoomschip Emma, van Havre bestemd naar Hamburg, en Woensdag namiddag te Cuxhaven aange bracht, vanwaar zij heden ochtend onder ge leide van kapitein en officieren per spoor naar Hamburg zijn vertrokken, waar reeds maatregelen voor hunne ontvangst waren ge nomen. Allen zijn wel. De justitie te 's Bosch is g:steren naar Luiksgestel vertrokken in verband met een vermoedelijken moord, welke aldaar zou zijn gepleegd op een meisje door den oom, bij wien zij inwoonde. Met het oog op de nieuwe arbeidswet hebben de voornaamste fabrikanten te Roozen- daal besloten, met l Januari al de bij hen in dieDSt zijnde personen beneden 16 jaren te ontslaan en er geene beneden dien leeftijd meer aan te nemen. Te Kekerdom Ubbergen waren Maan dag twee jongens van 12 jaren aan het schaatsenrijden op de Strang, de Oude Waal, een moerassig water, dat langs het dorp stroomt. Zij beproefden voor de eerste maal dwars over de Strang te rijden, toen zij ongelukkig in een windgat reden. Op hun hulpgeroep kwam de moeder vau een der jongens toesnellen, die, in hare poging om de kinderen te redden, mede zou ver dronken zijn, indien men haar niet een iaDg stuk hou! had toegeworpen, waardoor zij uit het water wist te komen. De beide knapen zijn omgekomen. BUITEN LAN DSCHE B EHICJITEN KNU ËLiitlV. Volgens Truth zal de koningin zelve op aandrang van Lord Salisbury het parle ment openen, en is dit de reden dat de zitting dit jaar zoo laat begint, omdat H. M. een dag bepaald heeft die haar vergunt op weg van Osborne naar Windsor een paar nachten te Londen over te blijven, terwiji de koningin het eiiand Wight niet wilde verlaten vóór de tweede week in Februari. De Lomiensche correspondent van de N.R.Ct. schrijft dd. Woensdag: Door bemiddeling van Z. Exc. graaf Van Bylandt, Ned. gezant te dezer stede, heeft het comité voor het gedenkteeken ter eere san prins Willem den Derde te Brixham van II. K. H. de groothertogin van Saksen Weimar eene verdere som van 25 ont vangen, tot dekking der nog onbetaalde onkosten en voor het emplacement op de Nassaukade. H. K. II. heeft nu 75 in het geheel bijgedragen. Drie Eugelsche hertogen zijn ook donateurs geworden, die Van Devonshire voor 20, die van Leeds voor 10 en die van Manchester voor jg 5. Het tekort te Brixham is nu tot 150 geslonken, hetgeen zeker met ge noegen door alle belangstellenden in het gedenkteeken zal worden vernomen. De Londensche correspondent der Manchester Guardian meldt, dat de uitgevers Sampson Low C°. te Londen, van de verzamelde brieven van Stanley weldra een goedkoupe uitgaaf in hel licht zullen geven. Ouk nooit gedrukte brieven en een kaart met de nieuwe ontdekkingen worden daarbij opgenomen. Een nieuwe werkstaking 1 De ver- eeniging van bier- en wijnhandelaren te Birmingham hield Dinsdag een feestmaal. Juist ioeu men aan tafel zou gaan wierpen tra «r>» *rj pp». jx* *w» - de dienstknechts hun servetten weg en wandelden de zaal uit, het werk stakende omdat zij ook voorsnijden en schenken moesten. Na een kort oponthoud werd de maaltijd voortgezet. Woensdagmorgen hebben de dienst knechts te Birmingham eene verontwaar- digings-vergadering gehouden wegens het gebruiken van vrouwelijke bediening bij openbare maaltijden. Zij hebben besloten een trades-union te vormen. Fat A UK).! 84. De oud-afgevaardigde en oud-prefect van politie Andrieux is Woensdag te Parijs bij verstek veroordeeld lot 3 maanden gevan genisstraf, 1500 frcs. boete en 5000 frs. schadeloosstelling, wegens belastering van den heer Uéligon, conservator der entrepots en gewezen maire, in zijn Petite République Franqaise. Den gérant van dit blad is 14 dagen gevangennisstraf, 500 frcs boete en 1U00 frcs, schadeloosstelling opgelegd. Aan de prefecteur der Seine is Woensdagochtend de directeur der departe mentale aangelegenhedeu Roux door zijn gewezen secretaris Rogad, met drie revolver schoten vermoord. Tusschen beiden hadden steeds de nauwste betrekkingen bestaan en de verslagene moet den dader steeds hebben begunstigd. Men houdt dezen voor krank zinnig. Rogad was ouverhoeds in de kamer van den heer Roux gekomen, die zijne brieven zat na te zien, en schoot hem zonder een woord te zeggen neer. Een kantoorbe diende snelde toe en wierp zich op den moordenaar om hem te ontwapenen. Bij de worsteling ging de revolver uogeens af, zoodat hij licht aan de hand gekwetst werd. Anderen kwamen hem te hulp en maakten Rogad onschadelijk. Deze is 28 jaar oud, tenger en lijdt aan vallende ziekte. Op alle vragen antwoordde hij gehandeld te hebben (Om zich te wreken". Hij heeft zich sedert geruimen tijd over den heer Roux, een a'ge- meen geacht man, beklaagd en verliet vrij willig zijn dienst, ofschoon hij niet ophield hem wel te doen. De heer Roux, 45 jaar oud, was sedert vier jaar gehuwd en laat een dochtertje na. Hij was ridder van het Legioen van Eer, ^officier de l'iustruction publique" enz. De te Parijs gevestigde gezant van Guatemala spreekt ten stelligste het bericht tegen, dat in de republiek Guatemala eene omwenteling heeft plaats gehad, 6n dat een oorlog tusschen Guatemala en Salvador op handen zou zijn. Dom Pedro, de gewezen keizer van Brazilië, wordt den 30steu December te Cannes verwacht. Reeds is daar dezelfde woning voor den keizer gehuurd, waarin hij den vorigen winter heeft doorgebracht. PORTUGAL. Een zonderling bericht uit Lissabon aan de Daily Neut heeft dezer dagen de ronde gedaan, volgens hetwelk de keizerin van Brazilië een telegram uit Rio de Janeiro had ontvaugen, meldende dat al hare jnweelen gestolen waren. De bericht gever der Timet te Lissabon zegt, dat dit niet waar is, om de eenvoudige reden, dat de juweelen niet waren achtergelaten. Waarom de keizerin ze niet zou hebben meegenomen, werd trouwens in het eerstbedoelde bericht niet gezegd. ITALIË De kamer van afgevaardigden heeft met 196 tegen 98 stemmen goedgekeurd het wetsontwerp tot hervorming der in stellingen van weldadigheid, en met 208 tegen 184 stemmen het voorstel tot ver lenging van den wettigen kosrs der bank biljetten. KHHTStlilLAAU. De keizer is licht verkonden en heeft afgezien van de jachtpartij te Hummelsbeim (Altenburg). De universiteit te Berlijn telt tegen woordig 5731 ingeschreven studenten, die te Leipzig 3453, die te Breslaa 1307 en de Wurteaibergsche hoogeschool le Tubingen 1224. De Heidelbergsche hoogeschool telt 952 en de universiteit te Freiburg 925 stu- deereude jongelieden. In het steeukolengebied der Saar is de toestand nagenoeg niet veranderd. Terwiji een gedeelte der werkstakers den arbeid weder opnam, hield een ander ge deelte te Saarlouis met den arbeid op. Het aantal werkstakenden is echter slechts klein. Te Saarlouis staat eene afdeeling soldalen klaar, maar tot dusver is er geen spoor van ongeregeldheden. De mijnwerkers te Nennkirchen hebben besloten voorioopig het werk nog niet te staken. De te Hamburg wonende zoon van Karl Formes maakt hekend, dat zijn vader niet overleden is. De voor 40 jaren wereld beroemde, overal gevierde baszanger leeft dus nog te San Francisco, waar hij trots zijn hoogen leeftijd (73 jaren, volgens som migen 77 jaren) niet alleen nog zangles geeft, maar onlangs met een zijner leerlingen in het huwelijk trad; het derde huwelijk van dieu kunstenaar. Te Honuef, aan den Rijn, zal een inrichting voor teringlijders gesticht worden. De plaats, voor het gesticht gekozen, is een bergvlak in het Zevengebergte, 200 meter boven de oppervlakte der zee. Er is een kapitaal noodig van 600,000 mark. Van de aandeeleu (A 1000 mark) zijn reeds ettelijke geplaatst, en men twijfelt niet of het bedrag zal wel volteekend worden. Ouder de oproeping tot deelneming staan o. a. de naineu van prof. Pel, te Amsterdam en prof. Rosenstein, te Leiden. Als de ondernemiug voordeelig blijkt, wat de aanbevelers stellig verwachten, zal, zoo meldt het Nieuus, een der winsten worden afgezonderd voor een fonds ten behoeve van onvermogende teringlijders, die verple ging iu het gesticht wenschen. De heer J. W. Bu, Boetzelaar, te Crefeld, zal gaarne aan belangstellenden nadere in lichten verstrekken. OUATEA'KI JU. De kamer van afgevaardigden beeft gisteren het ontwerp betreffende het contin gent en het voorioopig krediet op de staats- begrooting goedgekeurd. KI Al. A A I#. Te Petersburgtzijn weer geruchten in omloop, dat een aanslag is gepleegd tegeu het leven van den czaar, waarbij, naar beweerd wordt, vele officiereu betrokken zijn. EGÏf TL. De wetgevende vergadering heeft eer gisteren eene nieuwe belasting goedgekeurd, tot een bedrag van 150,000 en bestemd tot uitvoering van werken welke thans in heerendienst geschieden, welke laat9te vol komen zou worden afgesch vft. De belaiting- schuldigen hopen, dat Frankrijk eerlang tot de conversie zal toetreden, omdat de bedoelde belasting, welke anders zal worden toegepast, ten gevolge vau ingevoerde bezuinigingen zal vervallen. ZANZIBAR. Weder heeft de Britache consnl le Zanzibar een feestmaal gegeven ter eere van den heer Stanley, waarbij 120 gaoteu aanzaten. Stanley sprak met groote waar- deering van de goede diensten, zijner onderneming bewezen door de inlanders uit Zanzibar die hem hadden vergezeld en herhaaldelijk van groote zelfopoffering blijk gaven. De Britsch-Indische vereeniging te Zan zibar heeft Stanley een adres iu een zilveren kistje aangeboden, waarin hem hulde gebracht werd voor zijne groote verdiensten, Midden- Afrika voor den handel te hebben geopend. In zijn antwoord, drong Stanley o. a. aan, Mombassa met het Victoria-meer door een spoorweg te verbinden, om dos goede markten voor Europeescbe waren te ont sluiten. Emin Pacha is nu geheel buiten ge vaar, hoewel hij nog eeuigszins aan het oor lijdt. Stanley zal over Mombossa, de En- gelsche haven aan de Oostafrikaansche kust, ten Noorden van Zanzibar naar Europa te- rugkeeren. Op 24 dezer scheept hij zich daar in op de Mansourah, het vaartuig, dat de Egyptische regeering te zijner beschikking stelde. Vermoedelijk zal Emin hem vergezel len. Den lOden Januari wordt Stanley te Cairo verwacht. De minister van bnitenlandsche zaken te Washington, de heer Blaine, heeft Stanley uit naam van president Harrison een tele gram gezonden om hem geluk te wenschen met den uitslag van zijn tocht. AHERIKA. Te Nieuw-Tork hebben 250 kaaiwer kers den arbeid gestaakt, omdat men negers in dienst bad genomen. De jnry te Chicago (welke niet al leen oi er het al dan niet schuldig beslist maar ook vonnis wijst) heeft Bnrke, O'Sui- livan en Coughlin Maandagmiddag schuldig verklaard aan den moord op dr. Cronin en veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Kunze kreeg als medeplichtige drie jaar ge vangenisstraf. Beggs is vrijgesproken. Toen de uitspraak bekend werd gemaakt werden Coughlin en zijne medeveroordeelden doodsbleek. Kunze sprong op van zijne zitplaats en brak vervolgens in tranen uit. Begg's gelaat straalde van vreugde toen hij zijne vrijspraak vernam; hij ging naar de gezworenen en drukten hnnne voorzitter Clark de hand, zeggende: „Heeren, ik dank u. Ik vertronw dal de toekomst uwe uit spraak te mijnen aanzien moge bevestigen

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2