NIKUW8- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. l)e/.e o 11 ra it verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ABOfêlBEfüEfiT: Pmjs per $un».iii«r 10 Ont. AQVIRTEiTIEH: Bureel: Sctieepmakerssteeg 6, Donderdag 19 December 1889. Ir. 298. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads -Berichten. arbeidswet. J A C II T. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. I Voor Leiden, per S maanden1.25. Franco door het gebeele rijk, er 2 maanden 1.60. Van 6 regelsf 0.90. Elke regel meerj 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabatper regel 0.10. 203e Jaargang. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der gemeente Luiden Gelet op de Circulaire tan Zijne Excel lentie den Minister «an Justitie van den 6den December jl.2e Afd. A.; Vestigen de aandacht van belanghebben den op art. 10 der wet van 6 Mei 1889 Staatsblad n°. 48), houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en ge vaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen, waarbij is voorgeschreven dat het hoofd of de bestuurder van een binnen de gemeente uitgeoefend wordend bedrijf of van eene aldaar gevestigde onderneming, indien daarin of daarvoor op of nk 1 Ja nuari 1890 arbeid wordt verricht in eene fabriek of eene werkplaats door een persoon beneden zestien jaren, verplicht is te voren voor eiken zoodanigen persoon eene kaart aan te vragen ter Secretarie dezer gemeente, onder opgave van den naam, de voornamen, den dag en de plaats van geboorte van dien jeugdigen arbeider, en van den naam en de woonplaats van bet hoofd des gezius waarbij of van het gesticht waarin deze inwoont. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 December 1889. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID-HOLLAND Gezien bet besluit van de Gedeputeerde Stalen van den 3deu December 1889, n°. 94; Gelet op art. II der wel van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); brengt ter kennis van de belanghebbenden, dalbij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Stalen de Jacht op klein wild in deze Provincie wordt gesloten op Dinsdag den 31 sten December aanslaande met lonsondergang, met uitzondering van but in art. 15, sub lelt. g dier wet bedoeld jachtbedrijf, van het vangen van houtsnippen met laat-war- of valllouwen, hetwelk blijft toegelaten tol en met den 20slen Maart 1890. En zat deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in bet I'ro- vinciaal Blad en in de Nederlandsclte Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FO C K. 's Gravenhage, den 5den December 1889. LEIDEN, IS December. In de voorzaal van het Nutsgebouw werd hedenmiddag de gebruikelijke open bare les gegeven van de Burgerzangschool alhier. Ouders of voogden of andere be langstellenden konden ditmaal niet worden genoodigd aangezien ter uauwernood voor de leerlingen voldoende ruimte beschikbaar was. Ook hier doei zich dus net gemis aan de Gehoorzaal zeer gevoelen. Behalve de leerlingen was elzoo niemand dan bet bestuur tegenwoordig. Toch werd er door de kleintjes en door de grooteren allerliefst gewerkt. De eerste klasse A begon ouder leiding van den heer C. B. Duyster Jr. met oefeningen in solfèges van den dirigent, en „Naar school" en „Een man een inan, een woord een woord" van den heer B. H. Taylor. De eerste klasse B zong onder denzelfden dirigent: „Thema met variaties in D. groote terts van den heer Duyster boven- Behalve dit nummer werden door deze klasse nog allerliefst gezongen twee liedjes van J. Worp; „Het dorpskerkje" en „In de smidse". De heer Duyster heeft zijne kleintjes flink onder appel. Heel gelukkig is de gelegenheid voor kinderstemmetjes in de ditmaal gebezigde zaal niet. Dat gold ook voor de boogere klassen onder leiding van den heer B. H. Taylor. De tweede klasse zong vijf liederen van Catharina Vau Rennes, en wel: „Het ange lus klept in de verte", „Avondrust", „'l Viooltje", „Goeden nacht" en „Lente". Ook hier werd allerliefst gezongen; vooral het „Goede nacht" klonk zeer goed. De derde klasse zong onder den heer Taylor: „Lente" en „Goede nacht" van S. De Lange en „De avondstond" van Richard Hol. 't Was hier ook weer „Goede nacht" dat zeer lief werd gezongen, hoewel „Leute" ook zeer zeker mag worden genoemd. liet glanspunt van den middag was wel het zingen van „De vier jaargetij4e]e"j, "au Hol, door de vierde klasse, eveneet>'„-/un.i8r- leiding van den heer Taylor. Daai werd kloek gewerkt en voor zangverenigingen blijken hier lang niet verwerpelijke klachten te schuilen. 't Zijn nu dus alleen de beeren Taylor en Duyster die de geheele leiding der ver schillende klasse op hunne schouders hebben genomen. Daar is waarlijk handen vo werk, doch de toewijding, de bekende toewijding rnogeu we zeggen, dier heeren maakt hunne taak veel lichter en het bestuur w ;et die vlijt naar waarde te schatten. De nieuw opgetreden president, de heer P. Van der Veen, gaf daarvan blijken waar hij de leerlingen toesprak in welgekozen, eenvoudige woorden. Hij bracht nog even in herinnering hoe, bet bestuur dit lokaal voor lief heeft moeten nemen en dat daardoor ditmaal het publiek zou worden gemist. Maar er werden er nog meer gemist. De vroegere directeur, de heer A. J. Wetrens gevoelde zich niet langer krachtig genoeg, zich aan de school te wijden zooals hij dat wenschte. De heer J. P. Wolters trau, door drukke en nieuwe bezigheden daartoe genoopt, als voorzitter af. De heer S. B. Vos, het vorige jaar als bestuurlid afgetreden, «as nu wederom als zoodanig herkozen. Het laatste mag zeker als bewijs gelden hoe de heer Vos als bestuurslid gewaardeerd werd, zeide de voorzitter. De heeren Wetrens en Wolters hebben de jaren van hunne werkzaamheid zeer veel voor de school gedaan. Een hartelijk woord van dank was dus hier op zijne plaats. Een woord van aanmoediging zoo dit nog uood;g ware werd tevens de ijverige onderwijzers, de heeren Taylor en Duyster, niet onthouden en een welgemeend hoera! klonk op uitnoodiging van den heer Van der Veen uit aller mond. Met de aanwijzing dat in den loop van het jaar nog leerlingen van de derde naar de vierde klasse bevorderd zullen kunnen worden, en met een hartelijk woord lot be vorderden en niet bevorderden, gaf de voor zitter nu kennis dat zijn bevorderd: Van de 1ste klasse A naar de Isle klasse B: Meisjes: E. Maartense. E. Rating, C. De Leu, L. Westdijk, G. Werner, G. Engels, G. Wjjting, A. Biersteker, M. Planjcr, J. Noyen, J- Spaanderman, D Van der Plas, W. Planjer. W. Eyndhovcn. W. Tilleina, J. Van der Made, J. De Hondt, A. Van der Togt, L. Van Nouhuijs, J. Üieinel, C. Ouwe leen, B. Timmerman, M. De Vries, C. Loeber, H. Kokxhoorn. A. Knaap, A. Splinter, D. Bots, E. Filippo, M. Uriessen. Jongens: l). De Graaf, D. Hakkenberg, C. Heykoop. A. Dc Vries, N. Stallinga, F Hakkenberg, H. Harmsen, N. Spaargaren, P. Secreve, A. De Tombe, J. Timmerman, A, Wijnnobel, C. Westdjjk, A. C. Splinter, H. De Groot, W. Wijnnobel, M. Spaargaren, J. Spaargaren. Van de 1ste klasse B naar de 2de klasse: Meisjes: E. Secreve, A. Meyeraan, C. A. De llondt, I. Blankenberg, M. Oostelaar, G. Hocfftcke, M. llamersma, M. De Wilde, D. Gubbi, M. Van Leeuwen, C. Van Lilh, C. Plemp, A. Sijtsma, A. Oudshoorn, G. Hagen, B. Van 't Hooft, Betsy Labree, M. Koolhaal- der, C. Van der Jagt, M. Splinter, G. Meerburg. Jongens: P. Ilrcmmer, G. Duyster, S. Sala, L. Dec, H. Mayer, J. De Vries, C, Meysing, M. G. Slot, F. Mayer, B. Meyer, G. Lindeman, P. Meerburg, J. Traus, E. Abspoel, J. Van 't Hooft, A. binnendijk, M. Herfst. Van de 2de tot de 3de klasse: Meisjes: C. Borgerding, A. Sleijser, N. Cramer, J. Herfst, VV. Landa, J. Heykoop, J. Bremmcr, b. Japikse. Jongens: P. Knaap, W. Brouwer, M. Boek- wijl, G. Harmsen, J. Coebergh, A. Oppelaar, D. Meysing, M. Spaargaren, C. Meerburg, P. Van der Made, F. Gubbi. Van de 3de tot dc 4de klasse: Meisjes: tl. De Roode, M. üe Roode, B. Affourtit, M. Engels, M. Engels, M. Knaap, A. Binnendijk, J. Heykoop, E. Heykoop, B. Van Nouhuijs, G. HarmseD, J. Harmsen. De middag van heden heeft wederom bewezen dat de Burgerzangschool in uit- munteude handen is; dat ze goed wordt bestuurd en goede eu ijverige onderwijzers met de leiding zijn belast. Geen wonder dan ook dat ze zeer wordt bezocht. Er worden flinke stemmen, waardeerbare krach ten gevormd en de solisten van dezen dag bewezen dat niet het minst. De school heeft een verleden dat mag worden ge noemd; hare toekomst schijnt het verleden verre te zullen overtreffen. ON1VKHSITUIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, aan de rijks-universiteit alhier, de heer G. S. lirantsma, geb. te Ginneken, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: „Het oogen- blik der huwelijksvoltrekking". UENUEKLE tiEKHlirEN. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot vice- president van de arrondissemenls-rechtbank te Amsterdam mr. W. A, L. Domis, thans rechter in gemeld college. Bij kou. besluit zijn, met ingang van 1 Januari 1890, ter vervanging op 31 De cember 1889 aftredende en niet herbenoem bare leden van de geneeskundige raden, tot leden dier raden benoemd voor Zuidholtaud: dr. C. J. Snijders te 's Gravenzande; dr. C. J. Vaillant, te Schiedam dr. F. G. tl. Van Iterson, te Gouda; J. Thorn Leesou, heel- en vroedmeester te IJselmonde; W. A. L. Legebeke, apotheker te Rot terdam W. Robertson, apotheker te Roterdam; F. R. Vechtman, apotheker te 's Gra venhage en zijn met ingang van 1 Januari 1890 benoemd tot plaatsvervangende leden der geneeskundige raden voor Zuidholland .- dr. F. J. Dupont, te Rotterdam; dr. T. H. Blom Coster, te 's Gravenhage dr. J. Vroesoin de Haan, te Rotterdam; J. Broeksmit, heel- en vroedmeester te Zwijndrecht; A. Van Scherpeuzeel, apotheker te Schoon hoven J. A. J. Van de Ven, apotheker te Dordrecht W. H. J. Gantvoort, apotheker te Rot terdam dr. E. A. Van der Burgh, hoogleeraar te Leiden; Bij kon. besluit is aan deu kolonel A. W. Greve, commandant van het regiment grenadiers en jagers, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versier selen van commandeur der Leopoldsorde, hem geschonken door Z. M. den koning der Belgen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 Januari 1890, benoemd tot amanuensis aan de rijkslandbouwschool te Wageningen, J. H. Bellaart, met toekenning van eervol ontslag uit zijne betrekking van amanuensis aan de rijks- hoogere burgerschool te Sap- pemeer; zijn voor het jaar 1890 benoemd tot adsistent aan de Polytechhische school te Delft: H. Doijer Dzn.aldasr, voor de natuur kunde; N. C. H. Verdam, aldaar, voor de werktuigleer en werktuigbouwkunde; G. Brouwer jr., aldaar, voor de schoone bouwkunde; J. Kraus, aldaar, voor de waterbouw kunde. De ministers van marine en van ko loniën zullen op 20 dezer geen audiëntie verleenen. In de gister gehouden zitting van de tweede kamer gaf nog de heer Domela Nieuwenhuis zijn onbeperkt wantrouwen te kennen over het beleid van den minister van financiën, die niets doet en beter deed met af te treden, hetgeen zijDs inziens eene aanwinst voor het kabinet zou zijn, ofschoon sprekers partij bij dat stilzitten en bij voor stellen als van den heer Bahlmaun slechts wel vaart, wegens de toenemende ontevredenheid, die de sociaal-democratie versterkt. Toch dringt hij aan op belastinghervorming, door de liberalen nagelaten en door de rechterzijde bij de verkiezingen beloofd, maar die ook in gebreke blijft. Hij verlangt eene belas tinghervorming op den grondslag eener inkomstenbelasting en eener successiebelasting. Hij acht dat de liberalen verplicht zijn met zijne motie tegen het fiuanciëel beleid meê te gaan. Deze motie werd dadelijk behandeld. De heeren Van der Feltz en Van der Kaay betoogden dat de liberale partij, wier politieke bedoelingen mistrouwd worden, niet kan meegaan met deze, niet ernstig gemeende motie. Tegen stemmende, beteekent dit niet goedkeuring van het financieel beleid des ministers. De heer Lieftinck huldigde de motie als eene waarheid tegenover 's ministers werk loosheid, maar de heer Van Houten ontkende overeenstemming tusschen den heer Domela Nieuwenhuis en de liberalen, zoolang hij op socialistisch standpunt gevaarlijke theoriën verkondigt. Bovendien treft de motie alleen den minister van financiën, in plaats van het gausche kabinet, zoodat zij effect zou missen. De minister Godin de Beaufort beloofde de gevraagde herziening der paardenbelasting en onthield zich van advies over de motie. De heer Domela Nieuwenhuis repliceerende, verzocht zijn persoon van de motie af te scheiden. De motie werd daarna verworpen met 63 tegen 7 stemmen. Het algemeen debat is gesloten. De minister van waterstaat heeft aan de tweede kamer medegedeeld, dat hij niet

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1