SS - J8H2 85 Hi® STiS «'.3 MOK JSTQ «"3 «TBI BS «UB. 'SWU "MT 's rijks werf, Ie Amsterdam, te veel bezwa ren met zich brengt. IJ ij zou ook wen- scben dat meer werd aangebouwd op 's rijks werven, waar niet duurder wordt gebouwd dan door particulieren. De bouw van nieuwe schepen op de werf biedt ook meer waarborgen van soliditeit. Maar ook in hel belang van de werklieden verdient bouwen op 's rijks werven de voorkeur. De minister van marine beantwoordt de sprekers. Practisch ware het niet, bij aan vulling van materieel niet te rekenen met de ervaring, die nienwe behoeften schept. Daarom wacht bij niet op completeering van het bestaande materieel véér nieuw aan te schaffen. Hij staat geen actieve verdediging voor, wel een bescheiden offeu sieve verdediging. De torpedobootjagers zijn geen nieuwighedenin andere landen wor den ze met succes gebruikt. Slordigheid bestaat bij het marine departement niet. Er wordt met zorg gewerkt. De minister heeft aan de kamer alle mogelijke inlichtingen gegeven. Het nieuwe pantserdekschip zal den naam voeren van: ^Prinses Wilhelmina der Nederlanden" met goedkeuring des ko- nings. Voor den eigendom van het schip behoeft geen vrees te bestaan. De lands advocaat bevestigde dit, al bestaat in dezen geen jurisprudentie. Het vragen van borgen voor groote aannemingssommen verhoogt de prijzen. De minister komt sterk op tegen den door den heer Hand gevestigden indruk alsof het marinepersoneel in een treurigen staat verkeert en ontkent dat ons personeel in 't buiteuland slechte reputatie heeft. Waar heeft de heer Land zich daarvan overtuigd? In het buitenland, op zijn zeereizen? De minister kreeg van het personeel steeds een goeden indruk. De minister acht verder een groot aantal vaartuigen in lndië onvermijdelijk, vooral nu de Aljehkust wordt afgesloten. De inrichting der landsdefensie met weinig geld acht de minister schier onmogelijk met het oog op de hooge eischen. De instelling eener staats commissie zal door hem, iu overleg met den minister van oorlog, worden overwogen. De minister bedoelde de quaestie der werfverplaatsing voorloopig aan den haak te hangen. IIij blijft overtuigd dat de parti culiere industrie goed werkt. Knoeierij kan ook op de werf voorkomen. Artt. 1 tot 6 worden goedgekeurd. Pij art. 7 licht de heer Land het amen dement toe, f 750 te schrappen om het korps iugeniears niet uit te breiden met aspirant- ingenieurs. De minister verdedigt deze aanstelling op grond dat uit de aspirant-ingenieurs het korps ingenieurs moet worden aangevuld en wegens den aanbouw van twee nieuwe schepen type Ceram en Flores eenige uitbreiding noodig is. Het amendement wordt verworpen met 42 tegen 29 stemmen. Artt. 811 worden aangenomen. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 14 dezer bedroeg: bij deNederlandsche bank. f27,759,300,29' en bij de betaalmeesters. 1,669,310,58 Te zamen f. 729,428,610,87' Voor den burgerlijken veeartsenijdienst in Ned.-Indië worden gevraagd veeartsen, die het recht hebben de veeartsenijkunde in Nederland uit. to oefenen. Zij, die daarvoor iu aanmerking wenschen te komen, moeten zich binnen veertien dagen na de dagteekening dezer bekendmaking bij een gezegeld adres aanmelden bij het dep. van koloniën. De verdere bijzonderheden dienaangaande worden vermeld in de Staals-couranl van 17 dezer. Door het hoofdbestuur van den Anti- dieustvervangiugsbond is tot 2en secretaris benoemd jhr. mr. H, A. Klerck, tot dusverre lid van het bestuur afdeeling 's-Graveubage, iu plaats van wijlen den heer Brunings. De heer mr. L. A. A. Van Wensen, vice-president der arrondissements-rechtbank te Amsterdam, nieuw benoemd raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage, is Zondagavond in den ouderdom van 64 jaren overleden. Hij was den 25en Maart 1825 te Leiden geboren. Vele jaren heeft de heer Van Wensen zitting gehad in de provinciale staten van Noord-Holland en in den gemeenteraad. Aan tal van liefdadige instellingen wijdde hij zijn zorgen o. a. aan het E. K. par. Armbe stuur, het St. Jacobsgesticht, het zedelijk lichaam Charitas, enz. Iu de openbare zitting van de eerste kamer der arrondissements-rechtbank aldaar, bracht de voorzitter, jhr. mr. Backer giste- reuocbtend hulde aan de nagedachtenis van den overledene, als ^een kundig, ijverig en eerlijk magistraat en rechtschapen mensch." Daarna wijdde de advocaat mr. Van Gigch, alvorens zijn pleidooi te beginnen iu de zaak die 't eerst aan de orde was, eenige woorden van herinnering san den ontslapene, namens de bali. Ook de president van het gerechtshof wijdde eenige woorden van buide aan de nagedachtenis van air. Van Wensen, die zoo plotseling is overleden en wiens verlies betreurd werd door allen die hem kenden, niet het minst door de leden van bet hof. Onze landgenoote freule Z. baronnes Van Oldeneel, te Uouthem (Limburg), is be noemd tot hofdame van 11. M. de koningin van België. (Limb. Nieuwsblad.) Te Warmond heeft zich sedert eenige jaren een jonge kunstschilder gevestigd, wiens uaam, reeds uiet lof in de kunst wereld genoemd, iu ruimer kring verdient bekend te worden. Hoewel zich niet uitsluitend tot het pulychromeeren van kerken bepalend ge tuige het raadhuis te Noordwijk heeft Ferdinand Boeker, een Ecermondenaar van geboorte, zich meer nog tot hoofdtaak ge steld, mede te werken in ons land aan liet herstel der katholieke schilderkunst, die in de laatste eeuwen het lot der bouwkunst gedeeld heeft. Groote eenvoud in het aanbrengen van versierselen, maar overal zachte kleurenhar- monie zijn de hoofdkenmerken van zijn stijl, waarbij hij de kennis paart, zich naar om standigheden van plaats, van stijl en van stoffelijke middelen te schikken. Zijn eerste werkIJmuiden's priesterkoor, overtrof de verwachting. Nadat aan zijn talentvol penseel de wanden hier en daar, betzij beelden als in Hagevelds kapel, hetzij eenvoudige betinting of rijkere decoratie, als het Presbyterium van de kerken te Delfts haven en te Spaaruewoude aan de Lie, had den ontleend, heeft hij thans zijn zachte tinten en verven over Boskoops priester koor uitgespreid. [Tijd.) Zondagavoud, terwijl de bewoners even afwezig waren, heeft er in een pand aan de Crooswijkschestraat te Rotterdam een brutale diefstal van eene belangrijke som geld, die in eene kast was geborgen, plaats gehad. Men schrijft aau de N. R. Ct. uit Hellevoetsluis van 16 December: De ziekte-verschijnselen bij schepelingen der marine alhier, waaromtrent in de N. R. Ct. gemeld is, dat zij kenmerkend overeenkomen met de influenza, houdeu aan. Keerden de schepelingen van het wachtschip, op een paar uitzonderingen na, hersteld terug, gisteren en heden werden weder bootsmansleerlingen van Zr. Ms. instructieschip Nautilus naar het hospitaal gebracht, en dezen morgen nog een paar kanonniers. Ook enkele andere oorlogslieden, die aau den wal wonen, zijn aangetast, alsmede eenige bur gers. Kan de heerscheude ziekte misschieu niet geheel naar waarheid influenza worden genoemd, van epidemisch koortslijden durven wij veilig gewagen. Te Gorinchem deed zich dezer dagen het volgende geval voor. Een ingezetene zou een doodgeboren kind laten begraven. De grafgraver kwam en bracht de goed gesloten kist grafwaarts. Twee dagen later evenwel ontdekte men, dat eene ledige kist aan de aarde was toevertrouwd en men het lijkje vergeten had daarin te leggen. Daarna had de werkelijke begrafenis plaats. De heer D. Hoogeboom, die zijn ontslag nam als wethouder en lid van den raad te Oud Beierland, maar met één stem meerderheid weder is herkozen, zal, volgens de N. 22. Ct., zijn geloofsbrieven niet in dienen, en als lid en wethouder blijven zitting nemen. De heer H. meent daartoe het recht te hebben, omdat de gemeentewet zegt, dat, wanneer een lid zijn ontslag neemt, hij in functie blijft tot zijn opvolger is benoemd. Zaterdagnamiddernacht is in een tap perij in de Bethaniedwarsstraat te Amsterdam een vechtpartij ontstaan, waarbij een 20 jarige werkman door een oubekend persoon in de hand is gebeten, hij werd naar bet gasthuis geleid om verbonden te worden. Tijdeus het rumoer is de tapper die ziek te bed lag, opgestaan, denkende dat zijne vrouw geslagen werd. Hij is volgens verklaring van genoemde vrouw en van een andere in den ingang der deur, toegang gevende van de huiskamer tot de tapperij, tegen het onderlijf geschopt door een 21 jarige metselaar, ten gevolge waarvan hij op de plaats is dood gebleven. Volgens de verklaring van een geneesheer zou de, tapper een natuurlijken dood zijn gestorven door overspanning veroorzaakt. Tiet lijk is naar het schouwlokaal in de cellulaire gevangenis gebracht. Ter verbetering van een vorig, ook door ons overgenomen bericht, deelt thans het U. D. mede, dat niet het landgoed Marialust te Apeldoorn zelve, doch alleen de daarin aangelegde wegen aau de ge meente aangeboden zijn op billijke voor waarden. Daar de gemeente Apeldoorn zich voort durend uitbreidt en dit landgoed, als park aangelegd, zich u tstekend door uitgestrekte terreinen voor deze uitbreiding leent en de reeds aldaar wonenden tot dusverre van straatverlichting zijn uitgesloten, zal de gemeenteraad zeker het aanbod in ernstige overweging nemen. Eenige dagen geleden belden twee personen, als fatsoenlijke burgerlieden gekleed, aau een huis te Oosterbeek aan en vroegen de aldaar inwonende juffrouw B. te mogen spreken, bij welke dame zij werden toegelaten. Een van hen bracht baar de groeten van haar neef te Apeldoorn en scheen dien zeer goed te kennen, daar hij op alle vragen voldoende wist te ant woorden. Eindelijk viel het gesprek op diens zaak ea verhaalde hij, dat die niet meer zoo goed was als vroeger, en dat zij waren uitgezonden om haar voor haar neef eenig geld ter leen te vragen. De dame, die geen kwaad vermoedde, zeide, dat zij geen geld te missen had, maar dat zij over een paar dagen terug konden komen: zij zou dan zien wat zij kon doen. Twee dagen later kwam eeu van hen terug en ontving toen een bankbiljet van f 49 en een gouden tientje, waarmede hij vertrok onder belofte dat hij zelf het geld terug zou brengen en er borg voor bh ef. De j man kwam een paar dagen later terug en deelde haar toen mede, dat hij het bankje van f 40 verloreu had, vermoedelijk met het doel om er nog f 40 bij te krijgen. De onnadenkende vrouw liet den man ver trekken zonder eenigen argwaan te krijgen, en stelde zich met de belofte, dat hij toch aansprakelijk voor de terugbetaling was, tevreden. Thans is gebleken, dat de bewuste neef in goeden doen is, van niets af weet, en zij het slachtoffer van een paar sluwe oplichters is geworden. (Arnh. Cl.) De rechtbank te Leeuwarden heeft een apotheker, te Fraueker, die 11 Mei 11. in de burgemeesterskamer op het stadhuis, in tegenwoordigheid van de wethouders en van den secretaris, tegen den burgemeester gezegd heeft o. a. „bliksemsche kwajongen", wegens beleediging veroordeeld tot f 200 boete, bij niet betaling te vervangeu door 30 dagen hechtenis. Aanleiding hiertoe had gegeven, dat de burgemeester, op eene vraag van de maat schappij tot Nut van 't Algemeen of er te Franeker ook eene gelegenheid bestoud om levensmiddelen en drinkwater scheikundig te onderzoeken, ontkennend geantwoord had, vermeeneude, dat de bedoeling der vraag was, of er ook eene gelegenheid bestond lot kosteloos onderzoek, met andere woorden een proefstation. Beklaagde trok zich dit aan, omdat zijne collega's en hij zich desge vraagd wel met dat onderzoek belastten, en iB driftig naar den burgemeester geloopen oui dezen daarover te spreken. Hij is zicb evenwel niet bewust die uitdrukking gebe zigd te hebben. Te Stadskanaal hadden zich Zaterdag het 10-jarig zoontje van den hoofdonder wijzer Van der Wolde en het 11-jarige van den scheepskapitein Engelsman op het ijs begeven. Eenigen tijd later zakten zij er door, en beiden verdronken. BUITEIS LAiS DSCHË BEKIUUTEE KN (iKLAl U. De toestand van de werkstaking te Londen blijft onveranderd. De kolendragers weigeren schepen te lossen, welke voorraad aaubreugen voor de gasfabriek, die men wil boycotten. De Standard verklaart, dat de En gelsche regeeriug, naar aanleiding vau het optreden van majoor Serpa Pin to in Afrika, te Lissabon een krachtigeu toon moet aan slaan. Indien woordeu niet helpen, moet de regeering eeu ultimatum stellen, en indien dit niet baat, kan men zijn toevlucht nemen tot andere middelen, waardoor Portugal tot rede kan worden gebracht. Alleen" zegt het blad ^gedreven door een gevoel van overdreven welwillend heid, heeft Engeland reeds uiet vroeger perk gesteld aau de buitensporige vorderingen der Portugeezen, die zich strikt moeten tevreden stellen met het gebied, hetwelk zij werkelijk bezitten. Willen zij dit niet doen, dan loopen de Portugeezen gevaar zelfs hun bezittingen aau den mond van den Zambesi te verliezen. De Times geeft der Portugeesche regeering den raad bet optreden van majoor Piuto niet te erkennen, want indien woorden niet baten, zal Engeland andere middelen aan wenden. De Morning-Post raadt der Engelsche regeeriug te handelen zonder overijling en eerst uitvoerige rapporten af te wachten. De Daily Telegraph vreest dat uu de tijd gekomen is dat de Engelsche regeering van Portugal rekenschap moet eischen voor haar onbehoorlijk gedrag. Naar men verzekert, heeft de Engel sche consul te Zanzibar lord Salisbury per telegraaf inlichtingen gezonden over den aanval van den Portugeeschen majoor Serpa Pinto op de Makololo's. Men gelooft, dat de minister van buitenlandsche zaken niet zal besluiten in deze zaak handelend op te treden, tenzij het verzoek om ophelde ringen, hetwelk tot de Portugeesche regee ring zal worden gericht, onbeantwoord mocht blijven. In dit geval zal de Engelsche ge zant te Lissabon worden teruggeroepen. He den zal de zaak in den ministerraad worden besproken. t «t V V H it 1.1 H. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren, met 266 tegen 222 stemmen, de verkiezing van den heer Naquet vernietigd. De gezant van Haïti spreekt het be richt tegen, dat een opstand tegen de regeeriug van president Hyppolyte is uitge broken. De Agence Hams meldt, dat de bekende Afrika reiziger, De j Brazza, te Parijs blijft, omdat de regeeriug zijne ondervinding iu Afrika noodig heeft, ten einde haar in te lichten omtrent de Fransche belangen, die op de Brusselsche conferentie in het spel mochten komen. De heer De Brazza houdt zich verder onledig met het organiseeren, in vereeniging met handelaars en industrieelen, van eeu onderzoek naar de te exploiteeren rijsdommen in Frausch-Congo en der Bldaar te vestigen middelen van gemeenschap. Zoo heeft hij reeds aan de regeering een plan voor een weg onderworpen, gaande van Brazzaville naar de zee, tot vervoer vau de voortbrengselen uit het binnenland naar de kust. Er is sprake van, om aan eene maat schappij de zorg op te dragen tot het be ramen op de plaats zelve der middelen tot verwezenlijking van dat plan. De zaak is ook reeds in den ministerraad onderzocht en zoodra zij tot verwezenlijking is gekomen, zal de heer De Brazza op zijnen post aan den Congo terugkeereu. iPAKJK - De koning heeft een goeden nacht doorgebracht en gaat vooruit. PORTiret AL. De Indipendance Beige ontvangt een telegram uit Lissabon, waarin ophelderingen worden gegeven over den oorsprong van het geschil tusschen Engeland en Portugal in Midden-Afrika. De slotsom is, dat de Por tugeesche regeering vast besloten is zijn aauspraken op Nyassa-land tegen Engeland te baudhaven, welke dreigende houding de Engelsche regeering ook moge aannemen. ITALIË. Koning Humbert ontving Zondag de commissie uit de kamer, welke hem het antwoord op de troonrede overhandigde. De koning betuigde zijn ingenomenheid met de overeenstemming, welke bestaat tusschen de kamer en de regeering betreffende de in voering van hervormingen, welke mogelijk zijn geworden, nu de vrede in Europa ver zekerd is. De minister van financiën heeft gis teren in de kamer van afgevaardigden een overzicht gegeven van den financieelen toestand. Dank zij den middelen, welke ter beschik king staan, is de geregelde dienst der kas verzekerd, niet slechts voor 1889/90, maar ook voor 1890/91. Bij het opmaken van het budget is de grootst mogelijke zuinigheid betracht, ten einde niet genoodzaakt te zijn tot nieuwe belastingen de toevlucht te nemen. Het tekort op de begrooting van 1890/91 is 32 millioen, waaronder i 10J millioen buitengewone militaire uitgaven. Ten gevolge van het nieuwe financieele programma zijn de uitgaven met ongeveer 46 millioen verminderd. Op dezelfde wijze voortgaande, zal het evenwicht tusschen ont vangsten en uitgaven zonder nieuwe belas tingen hersteld worden. UITITSC11LAA0. De Post meldt, dat de opperpresident Berlepsch aanvankelijk weigerde de gevol machtigden van het mijuwerkers comité te ontvangen, omdat hij reeds onderricht was van bet besluit, zich weder tot den arbeid aan te melden. Van den keizer ontving hij iutusschen rechtstreeks het bevel de arbei ders te ontvangen en kennis te nemen van hun besluit. Gisterenmiddag is nog in vier andere mijnen het werk hervat. De werklieden in de mijn Altenwald zijn grootendeels niet opgekomen.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2