i m a s NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Feestdage ib Dinsdag 17 December 1889. If 296, AQVEKÏEHTiEïti: Bureel: Scheepioakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Huré. f8 fe n mm a Iks bi II e i e u sia f verse h if n t si a e J ij k g behalve op 1 o u- e it ABOMIEIDIEIIT: Vooi Leiden, per S maanden Franco door het geheele rijk, er maanden Prijs per Summer 10 (Ent.. I 1.25. 1.60. 20,'Je Jaargang. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. LEIDEN, 16 December. Naar wij vernemen heeft gisteren het kiescollege der Waalsche gemeente alhier eenen tweeden predikant voor deze gemeente beuoemd. De naam van den gekozene mag, om bijzondere redenen, niet bekend worden gemaakt eer de kerkeraad die benoeming in een beroeping veranderd heeft. Gisteravond werd door de St. Jozefs gezellen alhier feest gevierd in bet iokaal der vereeniging. Hedenavond wordt die feestviering herhaald voor leden en begun stigers. Het eerste gedeelte was gewijd aan muzikale voordrachten het tweede ge deelte aan de opvoering van het blijspel in drie bedrijven Wie ben ik." Van de beide perceelen tuin of teel- land, gelegen aan het Raamland aan den singel onder de gemeente Leiderdorp, waar van heden ten raadhuize de openbare ver huring plaats vond, waren de hoogste bieders van perceel 1, voor de som van f 30,'s jaars, de heer J. Vliegenthart te Oegstgeest, en van perceel 2, voor de som van f 25,'s jaars, de heer W. J. Zwetsloot te Leiderdorp. Er werd besloten de hunr niet te gunnen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 52.—, ƒ26.50, 5.70 en ƒ2.80. laagste 52.—, 26.50, 5.50 eD 2.75. Het is der politie alhier bij onder zoek nader gebleken, dat de persoon, die, u» het ouderofficiersbal bij den heer U. te hebben bezocht, verdacht is geworden ten nadeele van dien kothehuishouder een demi- seison te hebben ontvreemd, waarvoor hij naar de gevangenis te 's 11 age is overge bracht, ook reeds vroeger als soldaat lot 8 maanden cellulaire gevangenisstraf veroor deeld is wegens diefstal ten nadeele van eenen onderofficier. Naar we vernemen zal aan de agen ten van politie gedurende de wintermaanden des nachts aan het politiebureau wederom warme koffie worden verstrekt, een maat regel waarvoor zich de commissaris van po litie zeer iuterresseert. Het Panorama op de li oogewoerd geeft van af heden een gedeelte van Italië te zien, het land in zoo vele opzichten merkwaardig. Zeldzaam schoon is o. a. de reeks gezichten op de meeren en hunne om geving. Isola Bella, lsolo Pescatori, Lago- Maggiore, Como meer, Villa Serbeloni. Het Anzaska dal met vergezicht naar den Mout- Rosa, Turijn (orug en kerk Gran Madre de Dio), het Campo Santo te Bologna, het oude paleis te Florence en zoovele andere fraaie gezichten. Gezichten uit Venetië, zijn er eveneens prachtig vertegenwoordigd. De Marcuskerk en het Doge-paleis, de brug der Zuchten, het eiland St. George en het groote kanaal en de kerk La Salute. Prachtig zijn vooral het Tiber-eiland, de ruïnen van het opge graven Pompeji, Arnolfi bij Napels en de bizonder belangwekkende gezichten in het kapitool. Het geheel is wederom een be zoek overwaard. CNIVEKSITEI'I'. Heden werden bevorderd aan de rijks universiteit alhier, tot doctor in de rechts wetenschap, de heer J. Vrolik, geb. te Rotterdam, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: Overzicht van bet muntvraagstuk"; tot doctor in de wis- en natuurkunde, de heer J. Van der Feen, geb. te Bolsward, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Over golfbeweging in eene onsamendrukbare vloeistof." Aan de rijks-universiteit alhier is Za terdag het doctoraal examen in de Neder- landsche letteren afgelegd door den heer J. De Hallo. OEFICIEELE DËRICHTEnT Bij kon. besluit is: 1°. aan den gepens. luit.-generaa C. T. Van Meurs, 's konings adjudant in buiten- gewonen dienst, op zijn verzoek, een eer vol ontslag verleend nit zijne betrekking van voorzitter van het hoofdcomité der Ne- derlandsche vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, en zulks onder danklie- tuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten; 2°. benoemd tot voorzitter van gemeld comité, 's konings adjudant in buitengewo nen dienst K. J. G. baron Van Harden- broek van Bergambacht, thans ondervoor zitter van meergemeld comité. De minister van oorlog zal op 19 en die van waterstaat, handel en nijverheid op 21 dezer geen audiëntie verleenen. BlNNKHLMltöCHE BERKJEIES. Aanstaanden Donderdag wurdtdourde rechterzijde van de tweede kamer aan de drie uit haar midden benoemde leden der commissie van voorbereiding voor de onder wijswet, een feestmaal aangebodeu. Een medewerker van het D. v. Z.-H. 'e-Gr. schrijft „Wie in de jaren 1873 en 1874-opJavi was, herinnert zich, en wel hoogstwasrschijn lijk uit eigen pijnlijke ondervinding de. ziekte, die daar eenige maanden lang gelieerscht heeft cn van ouds den naam van knokkel koorts droeg. Die ouderwelsche naam was bekend gebleven, hoewel de ziekte in veel tientallen van jaren Java niet bezocht had, en voud dadelijk weer, zijn toepassing toen de eerste aangetasten in elk gewricht, in eiken „kneukel" van hand, voet, of waar ook, pijn voelden. Van de eigenlijke ziekte was uien gewoonlijk in eenige dagen uf; men had wat kourts, een rood gelaat, een gloeiende huid, in den regel geen ernstige ziektever schijnselen. Maar de napret! Als men weer opstond was het bijua onmogelijk te loopen het neerzetteu van den voet veroorzaakte zoo'n verzameling van fijne pijntjes, dat men hem met schrik weer oplichtte, en hoewel dat langzamerhand beter ging, bleef men toch geruimeu lijd een zonderlingen gang houden; weken cn maanden na de genezing deed een handdruk soms nog pijn. „Men vertelde, dat de ziekte in Britsch- Indië daudy-fever genoemd werd, en die naaiu in verband stond met den vreemdeu, gemaakt schijnendengaiigder reconvalescenten. Anderen zeiden echter dat het een verbas tering was van den eigenlijken naam: den- gue-fever. „Toen ik de eerste berichten las »an de nu in Rusland heerscheude epidemie, dacht ik onwillekeurig aan de knokkelkoorts, ik zag echter niet dezelfde verschijnselen genoemd. Toen ik later las, dat de ziekte wordt voor afgegaan door twee of drie dagen vau loom heid, en vervolgens de koorts uitbreekt, die zes of acht uren snel toeneemt en van ijlen, hoofdpijn, gewrichtspijn, keelaandoening en een hinderlijken kuch vergezeld gaat, en dat zij genoemd wordt ....dengb! Viel twijfel aan de indentiteit met knok kelkoorts blijft nu bij mij niet bestaan. De onderstelling ligt voor de hand, dat het een oorspronkelijke chineesche ziekte is, en ook de naam chineesch is, die slechts, langs ver schillende wegen zich verspreidende, eenige verandering onderging, terwijl het onderscheid in de verschijnselen gereedelijk aaa hel niet geringe verschil in klimaat van Java en een russische winter toegeschreven kan worden." In Ret Sportblad komen goede par ticuliere correspondenties voor over de oe feningen van Pander en Kingma op het prachtige ijs der meren van St. Moritz. In het jongste Dommer worden er zelfs por tretten van de twee schaatsenrijders, geno men door een Eugelsche dame, en ook een gezicht op St. Moritz en het groote meer bijgevoegd. Nog zelden is van hieruit zooveel spiering naar Engeland verzonden als thans. Aan dezen handel is niet weinig risico ver bonden: wauueer de visch met vorst over komt, arriveert zij in gezonden verschen toestand, en valt er groote winst op te be halen komt zij echter bij dooiweer aan, dan is zij totaal bedorven. De toestand van den afgevaardigde generaal Van der Schrieck, was Zaterdag bevredigend; de ongesteldheid is, naar men hoopt, van voorbijgaanden aard. Aan den ln luitenant der jagers G. Blaanw, die onlangs bij de rijlessen aan de krijgsschool den arm blesseerde, is een buitenlandsch verlof van 1 maand toegestaan, om zich te Wiesbaden onder behandeling te stellen van dr. Metzger. De laagste besommer te Katwijk aan Zee beeft f 2800, zijnde de schuit van den reeder J. Van Holst, sch. J. De Vreugd, terwijl de hoogste f 8300 heeft, zijnde scb. W. Van der Plas, van den reeder K. Parlevliet. Men schrijft aan de Avondpoet uit Zoetermeer Niet alleen op de Veluwe schijnt het toezicht op de jacht veel te wenschen over te laten, maar ook in Zoetermeer en om streken wordt tegenwoordig veel gestroopt. Zaterdag jl. waren er p. m. 20 personen bezig aan het paüngsteken in den Bent- huizerpolder, terwijl verscheidene hazen mede sneuvelden. De rijksveldwachter uit Gouda bekeurde dien dag twee personen, die in den Binnenwegschen polder onder Zegwaard zonder akte of permissie jaagden. Eeuigeu tijd nadat hij vertrokken was, gingen zij opnieuw oen polder in. Deze personen looptn op klaarlichten dag te jag.-n. Zeer te wenschen is het, dat er afdoende maat regelen genomen worden, om aan dezen toestand een einde te maken. Volgens een mededeeling van de lieereu Gebrs. Van Waveren, voorkomende in het Weekblad voor llillegom, van 8 dezer; werden in Hamburg op 20 Novem ber 11., reeds in bloei ten verkoop aange boden, de enkelbloemige tulpen Duo van Thol en Proserpina en op 1 December jl., ook reeds de roodbloemige hyacint Homerus. Het is nog niet zeer lang geleden, dat de bloemisten aldaar hoogst tevreden waren als zij tegen kerstmis bloeiende hyacinten voorhanden hadden, want daartoe werd veel ondervinding, keunis en oplettendheid ver- eiseht, zoodat het zelfs aan nog vele for- ceerders mislukte. Dit najaar en winter zijn de hyacinten bij uitnemendheid zoo vroeg als ooit te voren. De bekende variëteiten Norma, Charles Dickens en Robert Steiger zullen met de kerstdagen volop bloeien. Een groot deel der gemeente Krimpen a/d Lek zal door de verlichtingmaatschap- plj „Kinderdijk" electrisch verlicht worden, Men meldt aan de N. R. Ct. uit Hellevoetslnis: Sedert eenige dagen worden iu het marine-hospitaal te Hellevoetsluis achtereen volgens een zestigtal schepelingen van Z. M. wachtschip Prins van Oranje verpleegd. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn de ziekteverschijnselen bij deze lijders dezelfde, als die men waarneemt bij de in andere Europeesche landen heerschende griepziekte: loomheid in de beenen, koorts met vrij hooge temperatuur, aanstekelijke hoest en bij zorgvuldige verpleging spoedige beterschap. Eigenaardig is het zeker, dat de overige oorlogsschepen nog niet werden aangetast, maar dat sommige beambten van het hospitaal na de opneming van genoemde schepelingen aan dezelfde kwaal gingen lijden. Dank zij de uitstekende verpleging, onder leiding van deD dir. off. van gez. 2e kl. Matak Fontein, keeren onze oorlogslui langzamerhand hersteld aan boord terug. In de maand November jl. zijn door het Nederlandsche Rijuspoor te Amsterdam aangebracht 26 waggons eieren, zijnde 2700 kisten, uitmakende 3,880,000 stuk. De meeste kwamen nit Italië en Beieren. Vermeldenswaardig achten wij het onder staande door ons waargenomen feit. In de laatste dagen van November jl. bevonden wij ons bij een bloembollenkweeker, te Beverwijk en zagen daar tot ODze verwondering op den open grond een fraai bloeiende, goed ontwik kelde, enkelde gele Due van Tbol-tulp, zon der dat daartoe eenig kunstmiddel was aan gewend. Bedoelde kweekcr had dezen zomer eenige zoogenoemde bovengrondsbolletjes van ge noemde tulp daar ter plaatse in den grond ter bewaring gelegd, verder had bij er niet meer aan gedacht, totdat, hij ze onlangs in volle ontwikkeling weer zag. Zij stonden allen met knop en zouden ook even als de eerst ontlokene gebloeid hebben, doch de daarop ingevallen vorst heeft zulks verhinderd. Semp Men schrijft aan de Haarl. Ct.: Wie thans „op het werk" aan het Mer- wede-kanaal tusschen Maarseu en Utrecht naar „baas De Jagerus" vraagt, zal tien tegen één ten antwoord krijgen: „Die woont in een van de spoorwagens". Gaat hij, de vrager, dan langs den Amsterdam- schen straatweg, dan denkt hij zeker, als hij Op Buuren in het gezicht krijgt, dat een spoorwegongeluk heeft plaats gehad. Onderstellen van waggons staan op verschil lende afstanden en de bovengedeelten schij nen er afgeslingerdzij liggen echter niet, maar moeten met de kap naar boven zijn terechtgekomen. Zie eens, de rook uit de dichtst bij ons zijnde halfwagens vermengt zich met den nevel. Stel n gerusthet zijn afgekeurde 8poorwaggons en men laat u bier zien, waartoe die nog dienen kunnen. Een dertien huisgezinnen van kanaal (pol derwerkers wonen hier. Eén bovenstel is het woonvertrek, een ander staat er tegen en doet dienst als slaapkamer. De heeren aannemers hebben plan nog een paar dozijn van die geïmproviseerde woningen ter be schikking te stellen van polderjongens met gezin. Afgekeurde waggons behoeven dus voortaan niet meer direct in handen van sloopers te vallen. De gemeente Apeldoorn is jl. Dinsdag aan een groot gevaar ontsnapt. De geheele gasfabriek bad nl. iu de lucht kunnen springen. Door het springen van de teer huis ontstond brand in deze vlambare vloeistof. De retorten moesten geopend worden om den toevoer van teer te ver minieren. Na geruiinen tijd gelukte het den brand te blusschen. De gasfabricatie kon echter wegens de gloeiende hitte der buizen niet worden voortgezet, zoodat deg

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1