«ku m tsj» ent «mc hf/j «a ar» «cj- j*m. -sar '-.sac Spr. blijft er bij dat de economische politiek hoofdzaak zijn moet. De regeering erkent wat spr. heeft aangevoerd, maar de erkentenis brengt ons niets verder. Ver wijzing naar de armenzorg baat niets: armoede moet voorkomen worden. En is daarvoor alles beproefd 1 Neen. De Staat moet het doen. Spr. houdt tegenover den minister vol, dat de armoede wel degelijk stijgende is en hij ontkent dat de welvaren den achteruitgaan, tenzij de tusschenslaud achteruitgaat en de rijkdom van de hoogere klassen toeneemt. Leest men het verslag van het Kurhaus te Scheveningen, dan ziet men toeneming van abonnés, dagkaarten, gasten aan table d'hote. En zegt men: dit waren geen Nederlanders, dan wijst spr. op de vele Hollanders die naar de Parijs ell e tentoonstelling zijn geweest. Voorts wijst hij op de vele vennootschappen die hooge dividenden gevenom niet te spreken van de Delimaatschappij die 109r8(j pCt. gaf, zijn er talrijke die 8 h 14 pCt. gaven. Ook zijn er fabriekcn-model-iurichlingen als die van den heer Van Marken, die 138 pCt. rente gaf gedurende al de jaren van haar bestaan. Het participatiestelsel gaf den d recteoren het meest. Hij houdt vol dat de vermogens hoe langer hoe meer opeenhoopeu in enkele handen. Spr. betoogt dat werkgeving door aanleg van groote werken slechts gewenscht wordt als overgang tot den ideaal-staat. Wel degelijk zouden velen er door gebaat worden en dat het belastingbiljet steeg voor hen die het missen kunnen, kan zeker geen kwaad. Het spijt spr. dut de minister niet wil meewerken tot een maximaal arbeid van 8 uur en een minimaal loon, waut die dit niet wil, moet een vijand van den arbeider worden geacht. Daardoor alleen toch kar: de arbeider op 't oogenblik het meest gebaat worden. De heer Kerdijk ontkent den minister van ooriog werkeloosheid te hebben verweten. Hij heeft alleen geklaagd over de late indie ning van de defensiewet. En dit blijft hij doen, evenals over de verschuiving der kies rechtherziening na de belastingwetten, die na ook weer zijn verschoven. Bestrijdende den heer Fabius zegt spreker dat, indien de minister van financiën verleden jaar had verklaard herziening san het personeel te willen doen gepaard gaan met verscherping van successierecht, er dan niet die aanlei ding zou bestaan hebben, voor het initiatief van deze zijde als thans, nadat de minister verleden jaar verklaard had dat van hem geen belasting op het roerend vermogen te wachten was. Het verwondert spreker dat de minister afgewezen heeft het verzoek van den heer Van Dedem om een staatscommissie voor tariefsherziening. Zijn staatscommissies niet een deel van het program van dit kabinet F Overigens constateert hij dat de minister in zake de accijnswetgeving blijft rusten, dat we in zake herziening der personeele belasting zijn gekomen in 't stadium van voorbereiding. Verwonderd heeft hem de stoutmoedigheid van den heer Fabius, om te beweren dat de minister van financiën trouw is gebleven aan het program van actie. Hij houdt vol dat dit program en's ministers gedragslijn niet te rijmen zijn. De heer Fabins begint met te verwerpen het beroep van den heer Gleichman op de Standaard artikelen. Hij houdt vol dat de indruk der rede van den heer Gleichman van gisteren was, dat hij antirevolutionairen beschuldigde en daartegen kwam hij op en dat doet hij nog. De rechterzijde heelt niet de middelen tot belastingversterking gewei gerd en heeft wel sedert 1883 op bezuini gingen aangedrongen. Men moet altijd onderscheiden tusschen het program van actie en de uitlegging van dat program. De heer Schaepman blijft stellig verwachten dat de minister van oorlog het zijne zal doen om de defensiewetten in 't voorjaar in te dienen. Ten aanzien der quaestie van be noemingen constateert hij dat van zijne zijde die zaak niet in 't debat is gebracht; wij hebben niet te klagen of te roemen. De eerste vraag van den heer Gleichman is zoo gesteld, dat geen regeering, die eerbied voor zich zelf gevoelt, ze anders dan bevestigend kan beantwoorden, en de tweede vraag of het kerkgenootschap niet den doorslag geeft, is zoo algemeen gesteld dat ze niet te beant woorden is. Alles hangt af van omstandig heden. Voor bet hoogleeraarsambt in de theologie is een protestant de aangewezen man, maar toch het vak van godsdienstweten schap is niet aan belijdenis gebonden. Sprekei vraagt voor de Katholieken geen 2/5 der betrekkingen, geen privilegie, doch ook geer. achteruitzetting, maar beoordeeling naar talent, karakter, bekwaamheden en anciënniteit, li ij wenscht niet dat de „Roomschen" achteruit gezet zullen worden, omdat ze ,/van 't houtje zijn"; van de 580 rechterlijke ambtenaren zijn er 96 Katholieken. In Groningen, Friesland en Drente vindt men geen enkel Katholiek; in Arnhem één. Van de notarissen, burgemeesters, de universiteiten, de acade mie van wetenschappen spreekt hij niet, Is de heer Gleichman wel in goedgezelschap? Er gaat een stroom door Nederland, die in alles Rome ziel en het volk beducht maakt voor Rome. Dat zijn kleine politici en daar onder rekent spr. den heer Gleichman niet. Late hij dit over aan zekere partij, die meent dat het Protestantscb karakter het best be waard wordt door de kussens uitsluitend door Protestanten van haar partij te laten bezetten. In zake het economische vraagstuk der protectie stolt hij zich geen partij, alleen uit politieke redenen acht hij die vooralsnog niet gewenscht. De minister au binnenlaudsche zaken blijft volhouden, dat hard gewerkt is aan de defensiewetten, een ambtenaar is er zelfs ziek van geworden. De kiesrechthervor- ming zoo spoedig na de Grondwetsherziening is nooit bedoeld en toen reeds begreep men dat de census uiet kan worden gemist. De Grondwetgever begreep dat de census uiet kon worden losgelateneen stelsel alleen berustende op hoofden van huisgezinnen zou ook niet voldoen. Men zou ook dan den maatschappelijke!! welstand in acht moe ten nemen. liet ware ook niet gewenscht dat reeds dadelijk het volk door nieuwe agitaties werd beroerd in plaats van zich aan de belasting regeling te kunnen wijden. Tegenover den heer Nieuwenhuis houdt de minister vol dat de regeering niet kan ingrijpen in do organisatie van den arbeid. Als zij voor loon en arbeidstijd moet zorgen, zou zij ook voor fabrikanten en werkgevers moetei. zorgen, die daardoor tot armoede vervallen. Wijst de heer Nieuwenhuis op toenemende armoede, het door hem aangehaalde vooi beeld van het Kurhaus leert te meer dat zucht tot genot en uithuizigheid toeneemt in de middel- eu lage klassen. Sluiting van het Kurhaus zou zeker niet in het be lang der werklui ziju. Spreekt de heer Nieuwenhuis van groote dividenden in de fabriek Van Marken, hij vergeet de jaren dat niets kon worden uitgekeerd en hoe veel die fabriek doet voor de arbeiders. Te wensche ware het dat dit, voorbeeld meer navolging vond. Bij beuoembig heeft de regeering nog niemand om zijn geloof voorgetrokken. De heer Nieuwenhuis ontkent verzocht te hebben een ingrijpen in de organisatie van den arbeid, maar bepaling van een normalen arbeidsdag bij rijkswerken. Het algemeen debat wordt gesloten. Hoofdstuk 1 (Huis des konings) wordt goedgekeurd. Over hoofdstuk 5 (binnenl. zaken) wordt geen algemeen debat gevoerd. De discussie is genaderd tot art. 4. De minister van binnenlaudsche zaken brengt ter algemeeue kennis, dat op 1 Fe bruari 1890 eu volgende dagen te Leiden, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts, vermeld in urt. 2 der wet van 25 December 1878 (Slaats- blad n°. 222), alsmede te Utrecht tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmeester, bedoeld in de artt. 2 en 8 der gemelde wet. Zij die tot de examens wenschen te worden toegelaten voor 1 Mei, moeteu zich daartoe voor 25 Januari 1890, zij die het examen na 1 Mei wenschen af te leggen, voor 25 April schriftelijk aanmelden bij den voorzitter der examen-commissie, en wel: te Leiden, bij den hoogleeraar dr. T. Zaaijerte Gronin gen, bij dan boogteeraar dr. 1). Huizinga; te Amsterdam, bij den hoogleeraar dr. W. M. Gunning; te Utrecht, bij den hoogleeraar dr. L. C. Van Goudoever. Volgens de Fransche bladen, heeft onze Regeering eene groote bestelling ge daan aan de bekende fabriek van Decauville te Petit-Bourg ten behoeve van onze ves tingwerken. De spoorweg met licht mate riaal volgens het stelsel van die fabriek heeft op bet Parijsche tentoonstellingsterrein zeer voldaan. Ook in Atjeli is reeds eenigen tijd geledeu zulk spoorwegmateriaal gebruikt. Er zullen weldra postzegels van drie centen in den handel gebracht woiden. De laatste schuit Gebroeders, schr. F. v, d. Plas is te Katwijk aan Zee aan gekomen, doch met ecne geringe vangst va;: 25 ton baring. Van Zaterdagavond op Zondag reed de heer C, Enthoven, lid der Amsteriiam-clie velocipède-clnb, op een hoogen tweewieler een afstand 318 K.M. binnen de 24 uur. Ziju weg was: Utrecht, Leiden, Utrecht, Eede, Arnhem, Zutfen, Arnhem, Amersfoort, Amsterdam. Het doei van ziju rit was het behalen der kampioensmedaille uitgeloofd door ziju vereeniging aan den rijder, die gedurende den loop van een clubjaar in 24 uur den grootsten afstand heeft afgelegd. In de Beugstraat te Bodegrave out stond gisteren in het woonhuis van den heer H, W. terwijl deze met zijne echtgenoote van huis was, een feiie binnenbrand. Door het spoedig optreden van de brandweer was men de vlammen gelukkig in korten lijd meester. Met moeite werden een paar be woners, lieden op zeer hoogen leeftijd, buiten gevaar gebracht. Huis en inboedel waren tegen scliade verzekerd. liet bestuur der Smidsgezellen vereeni ging St. Eloy te Rotterdam, (liep getroffen door den toestand waarin, ten gevolge van de werkstaking, verscheidene vakgenooten thans met hunne huisgezinnen verkeeren, heeft op het kantoor der vereeniging een adres ter teekening gelegd, waarin aan de patroons het verzoek wordt gericht, de ont slagen werklieden, voor zooverre dit mogelijk is, weder aan het werk te sleden. De werklieden, die ontslagen zijn wegens de werkstaking, worden tot a. s. Zaterdag in de gelegenheid gesteld dat adres te teekeuen, waarna het aan de patroons zal worden opgezonden. Van een schip dat te lJmuiden binnen kwam is een matroos overboord gevallenen verdronken. Die matroos was de derde man van zijne vrouw, wier vroegere mannen, zijne beide broeders, op geiijke wijze het leven hebben verloren. Door trein 117 van de Holi. IJzeren spoor is gisteren tusschen Haarlem en Zand poort. zekere W. H. van Bloemendaal, over reden en gedood. Te Krommenie is de werkstaking onder de sigarenmakers geëindigd, doordat een der stakers een eigen zaak heeft op gericht en zijne medestakers ais knechts op zijoe fabriek heeft aangenomen. Te Renkum is op eene der steenfa brieken, bij het graven eu vervoeren van kleiaarde voor de stceufabricage, op ongeveer drie meter onder den beganen grond een menscbelijk geraamte gevonden. Ook op andere steenfabrieken in die omstreken kwam dit in de laatste jareu meermalen voor. - Het schijnt dat het Leger des IIei 1 s ook te Tiel zijne operatiën zal beginnen zegt de N. Tielsche Ct. Althans gisteren waren er twee soldaten in die stad, die met luider stemme De Heilsoldaat, het hier te lande verschijnend blad des legers, ventten. Aanstaanden Zondag zal in de cathc— draal van Sint Jan te 's Bosch de plechtige bisschopswijding plaats hebben van mgr. W. Wulfingb, van de orde der Paters Redemp toristen, bisschop titulair van Cambysopoli- tanië en vicaris apostolicus van Suriname. Mgr. Wulfing is de eerste Bosschenaar, wien deze hooge waardigheid ten deel valt. Bü ITENLA!DÖOHË BERICHTEN BELGIE. De te Brussel vergaderde conferentie tot bestrijding van den slavenhandel heeft eene gelukwenscliing aan Stanley getelegrap- heerd, hare bewondering uitsprekende voor de geestkracht, waarmede hij zijne edele taak volbracht heeft. ffZij kent en waardeert de nieuwe groote diensten, door u aan de wetenschap en de menscbheid bewezen", zoo leest men voorts in het lelegram, waarin Stanley ook wordt uitgenoodigd de sympat hie der conferentie tot Einin uit te spreken. De uieervermelde berichtgever der Débats te Brussel acht dezen stap vreemd voor een zuiver humanitaire vergadering, ten aanzien van een man die zooveel bloed gestort heeft als Stanley, en hij iaat niet na te herinneren, hoe weinig Franschgezind zich deze inder tijd te Parijs uitliet. Naar aanleiding hiervan constateert de Indépendance, dat de diplo maten die Frankrijk ter Conrcreutie vertegen woordigen zich van ganscher harte bij de manifestatie hebben aangesloten. Dinsdagavond heeft bij den Nederlaudschen gezant een diner plaats gehad ter eere van de leden der Conferentie. Aanstaanden Za terdag geeft baron Gericke van Herwijnen—- het oudBte iid een tweede dergelijk gastmaal. In een gedeelte van Belgie duurt de werkstaking onder de Dakwerkers nog altijd voort. Troepen werklieden trokken in de laatste dagen met vaandels en ouder gezang en geschreeuw door de straten van Luik. De burgemeester beeft, om dergelijke be toogingen voortaan te voorkomen, bepaald, dat vergaderingen op den openbaren weg en optochten voorloopig alleen kunnen plaats hebben nadat de burgemeester daartoe ver- gunuing heeft verleend. e «I 45 ia a M De Londensche correspondent van het Hbl. meldt, onder dagteekeuing van 11 dezer, dat de gezondheidstoestand van den prins van Wales gedurende de laatste weken redenen tot bezorgdheid geeft. Evenmin als de conferentie tusschen de gasstokers en de directeuren der gas fabrieken te Londen tot 'bijleggiug van het geschil voerde, heeft ook de vergadering der bemiddelingscommissie in Mansion House, die door den lord mayor geleid werd, iets uitgewerkt. Besloten werd, dat de lord mayor een vergadering van steenkoolhande laars zou bijeenroepen ten einde te pogen de werkstaking af te wenden. De vereeniging van kolensjouwers beeft in eeu manifest haar vertrouwen uitgesproken dat zij in slaat zou zijn, eene algemeene werkstaking te voorkomen, zcodat de werk staking zich tot de Zuidlondeusche gasfabriek zou beperken. De werkstaking der gasstokers van de South Metropolitan Company te Londen heeft gisterennamiddag te 2 uur een aan- vang genomen. De directeuren verklaren dat zij genoeg mannen hebben om de werk stakers te vervangen. Zij hebben alle voorzorgen genomen om te beletten, dat de arbeiders door de werkstakers bemoeilijkt worden. Ten gevolge van eene gisterennamiddag op Mansion House gehouden conferentie tusschen de vertegenwoordigers der steeu- kolenbandelaars en die der kolendragers zal eene algemeene werkstaking van laatstge noemden vermeden worden. Evenwel zullen zij niet voor de gasfabriek werken, zoolang de eischen der gasstokers niet zijn ingewilligd. Men wil in Londen een nieuwen on- deraardschen spoorweg boawen, die in een groote behoefte zou voorzien. De winkeliers in Oxford-street evenwel bewegen hemel en aarde en voornamelijk het parlement om dit plan, te verhiuderen, waarvan de uitvoering langen tijd het verkeer in hun straat belem meren zou. De agent der Londensche en Brazili- aansche bank te Londen heeft naar Rio ten som van 50.000 aan de voorloopige re geering gezonden, welke zij voornamelijk tot versterking van het leger behoeft. Volgens de Standard is Stanley voornemens, na Londen en Brussel, Ber lijn te bezoeken, ten einde hulde te bren gen aan keizer Wilhelm, aan wien hij tijdens de Congo conferentie werd voor gesteld. Luitenant Smidt heeft volgens hetzelfde blad op 8 dezer Bushiri aangevallen en 28 Arabieren gedood. Ëusbiri zelf ontkwam. Van de Duitschers werden 8 gewond. De afgezette keizerin van Brazilië ont ving volgens de Daily News dezer dagen bericht, dat hare juweelen alle gestolen zijn. Dit is een groot verlies, daar Dom Pedro hoopte, door verkoop dezer kostbaarheden voorloopig in zijn onderhoud te kunnen voorzien. FitltKaU K. liet wordt bevestigd dat de heer De Brazza, die sedert een jaar in Frankrijk ver toeft, niet naar den Congo zal terugkeeren. Ofschoon een degelijk natuuronderzoeker en zeeman, zou hij een slecht administrateur zijn. De heer Ballay, luitenant gouverneur van Gabon, had dan ook ontslag genomen, daar hij j met den commissaris-generaal De Brazza steeds van gevoelen verschilde. De plannen van laatstgenoemde waren volgens den beer Ballay onuitvoerbaar. De commissie van ingenieurs welke den staat der werkeu voor het kanaal door de landengte van Panama moet onderzoeken is met de Amérique van Saint-Nazaire vertrokken. ZWITSERLAND. De politie te Genéve heeft den overste van bet Leger des Heils Clibborn in hech tenis genomen, die ondanks zijne uitbanning in de stad gekomen was. uunrscitLA/iv». Gisteren werd in de vergadering van den gemeenteraad te Berlijn behandeld het voorstel van bet gemeentebestuur, betreffende het plan eener commissie om de rij huizen tegenover den hoofdingang van bet konink lijk paleis op te ruimen. De bepaling dat men door eene loterij de benoodigde geld som zou trachten te verkrijgen, werd ge schrapt. Overigens werd het voorstel van het bestuur aangenomen met 79 tegen 28 stemmen. De Norddeutsche maakt thans eeu einde aan de geruchten betreffende eene aanstaande verloving van den Russischeu kroonprins met de jongste zuster van keizer Wilhelm, door het overnemen van de tegen spraak die de Muuchener Allgemeine Zeitung gegeven heeft.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2