BUITENLANDSCHE BERICHTEN zetenen, bij verordening bepaald, dat stoom schepen niet met eene groote snelheid dan van 80 meter per minuut voorbij het fort Wierickerschans mogen varen. Deze be paling geldt zoowel bij dag als nacht. Os. Vos, predikant bij de Ned. tlerv. gem. te Rotterdam, heeft Zondag bekend ge maakt, dat er bij hem is ingezonden een gift van f 100,000 als bijdrage in de kosten voor den bouw eener Noordeikerk. Men herinnert zich nog wel de reeks van inbraken en diefstallen, die in Juni en Juli jl. te llloemendaal en iu 't Gooi plaats hadden. De man nu, die onlangs wegens een der inbraken (in de villa van den liter B. te Bloemendaal) tot drie jaren gevangenis straf werd veroordeeld, heeft ook wegens een tweetal andere inbraken, in villa Rêta te Baarn en villa Edith te Hilversum ge pleegd, voor de rechtbank te Amsterdam terechtgestaan. Hij heet W. W., is uit Doetinchem herkomstig en heeft van 188287 op den Kruisberg doorgebracht, wegens een diefstal met inbraak, bij nacht gepleegd. In den laatsten tijd woonde hij „als een heer" in de Wageuaarstraat te Amsterdam, gaf zich als wijukooper uit en ging nu en dan op reis om horloges en andere kostbaarheden, bankpapier en geld in villa's te stelen. O. a. werd een horloge, van keizerin Eugéuie afkomstig, in zijn bezit gevonden. Volgens hem heeft bij een medep'iehtige, wiens naam hij echter geheim houdt; hij bekende zijn schuld overigens Het O. M. heeft acht jaren gevangenisstraf tegen hem gerequireerd. Zaterdagavond is te Haarlem brand uitgebroken in het Volkslogement aan den Jansweg n°. 20. De bovenverdieping is geheel uitgebrand. Met behulp van het materieel der waterleiding aan het spoor wegstation en van den slangenwagen was het vuur in een half uur tijds gebluscht. De spuit der vrijwilligers, hoewel tegen woordig, behoefde geen dienst te doen. De geheime politie te Amsterdam bad het sinterklaasavond bijzonder druk. Vooral de woningen van den politie-commissaris Steenkamp en van het hoofd der gemeente werden scherp in het oog gehouden en ieder die daar een pakje afgaf, werd nagegaan. Misschien vermoedde men, dat de schande lijke aanslagen van het vorig jaar zouden herhaald worden. Men beweert zelfs, dat eene echte en welgemeende sinterklaasverrassing, bestemd voer eerstgeuoemden heer, op droevige wijze mislukt is. Het pakje scheen nl. gewan trouwd te worden, zoodnt men het zoo schielijk mogelijk in een bij voorbaat gereed staanden emmer met water stopte. Natuurlijk zijn de onschuldige lekkernijen, die het bevatte, er toen helaas niet op vooruitgegaan 1 (Vlieg, blad.) Naar wij vernemen, beslaat bij de koninklijke studentenschietvereeniging te Amsterdam het plan, om van 3 tot 23 Eebruari 1890 eeu nationaal concours te houden. (N. II. Ct.) Helsche machines. Het Vliegend blad meldt het volgende Zondagavond moet een hoogst belangrijke arrestatie zijn geschied. In eene tapperij, gelegen nabij den hoek van de Regu'iersdwarsstraat en de Geel- vincksteeg zaten Zondag op den middag een viertal lieden een kaartje te spelen, toen het gesprek kwam op de helsche machines, verleden jaar op St.-Nicolaaa aan den bur gemeester, den procureur-generaal en den politie-commissaris Stork gezonden. „Toch knap gedaan," meende een unner. „Ja nooit ontdekt," was 't escheid. Toen scheen een hunner de ijdelheid te groot te worden. Hij wist 't wel wie 't was geweest. „Neen, dat wist hij nietWat, niet niet En of 't borreltje wat groot is geweest, dan wel of 't grootspraak was, toen riep de kerel met zekeren trotsch: „Wat, zou ik 't niet weten?" Daar dan: „ik zelf heb de helsche machines gemaakt en mijne vrouw heeft ze bezorgd." Toen was 't lieve leven gaande 1 Eenige omstanders, die 't vernamen, keken elkander aan. Een paar hunner wipten de deur uit en ook de kastelein durfde 't misschien niet onder zich te houden. Eenige minuten later was er tenminste al 'n politie-man in 't lokaal, die den babbelaar verzocht meê te gaan. Aan het nabijgelegen politie-bureau op den Singel (voormalig Gymuasium) gebracht, moet de man onder vraagd, door de mand zijn gevallen rn bekend hebben de dader geweest te zijn van de veel besproken helsche presentjes. Dit gerucht komt ons zooeven hij het afdrukken van het blad ter oore. De tijd ontbreekt om het nauwkeurig t - onderzoeken, daar de politie elke. inlichting weigert. Of 't waar is, za! nader blijken. Wij meenden 't niet te mogen verzwijgen. ve-'-v: teuss «W® Een onzer kennissen zegt De Tijd vond dezer dagen in zijn huiskamer een stuk papier, waarop een drietal namen waren geschreven, met de bijgevoegde qualificatie van president, secretaris en penningmeester. Hij onderhield daarover zijn veertienjarigen zoon, den secretaris, wiens schrift hij in de band herkende, en ontving, als opheldering, ten antwoord: „Wel, pa, we hebben een hond opgericht". „Een bond, zeg je, kwajongen?" „Ja, pa, een vechtersbond Een paar dagen later kwam de secretaris thuis tnet een blauw oog, zoodat zijn taak bleek, zich niet tot hot houden der notulen het notiereu van de door zijn kameraden opgeloopen blauwe oogen, bloedende neuzen, builen en schrainmc-u te bepalen. Men meldt uit Nieuwediep: Het Engelsch stoomschip „Kardon," met katoen, is gisterenmorgen zes uur op den Razenden Bol gestrand. De geheele be manning, bestaande uit 23 man, is in twee tochten door de reddingsboot en de sliep- boot „Hercules" gered. Dr. A. W. Bronsveld, predikant te Utrecht, maakte Zondag aan het einde der godsdienstoefening iu de Buurkerk aan de gemeente bekend, dat hij voor het hem aangeboden hoogieeraarsambt aan de ge meente-universiteit te Amsterdam heeft be dankt. (2V. v. d. D.) In vroeger jaren schonk II. M. de koningin met kerstmis kleediugstukken aan de ten paleize en aan het park werkzaam zijnde personen. Opmerkzaam geworden, dat dit hier te lande meer gebruikelijk is met St. Nicolaas, heeft H. M. ook hierin hel „'s lands wijs, 's lands eer" gevolgd. Op St. Nicolaasdag werden, volgens hel Utr. Dbl. ten paleize mannen-, vrouwen- en kinderkleedingstukkeu uitgereikt aan de ten paleize werkzaam zijnde vrouwen en kinderen. Elk gezin ontving ook een deken. Ook voor de prinses moet St. Nicolaas- avond een avond vol verrassingen geweest zijn. De landman S. te Haarle, gem. Tub- bergen, had gepasseerde week het ongeluk zich in den du'm te snijden met eeu mes; een paar dagen later kwetste hij zich aan een verroesten spijker in die wonde, waar door bloedvergiftiging ontstond. Ofschoon er spoedig geneeskundige hulp werd inge roepen, mocht het niet gelukken den man in het leven te houden. Hij laat eene weduwe met vijf jonge kinderen na. Te Deventer viel Zondagmorgen een der meest geachte ingezetenen, de lieer W. S. Sandt van Nooten, kassier, terwijl hij wat vergift voor de ratten strooide, door een vallicht. Hij kwam met het hoofd neer op de plaats van zijn buurman en «as on middellijk dood. In het kerkgebouw te Tjalleberd (Fr.) is Woensdagavond, even voor de gods dienstoefening een begin van brand boven den preekstoel ontdekt, die gelukkig ge bluscht werd. Oorzaak onbekend. Toen Vrijdagavond de 15 jarige doch ter van den heer J. v. N., te Tilburg, zich op den zolder »an het speeigoedmagazijn bevond om in het donker pakpapier te balen, had zij het ongeluk door een glazen vallicht, dat boven de trap was aangebracht, naar be neden te storten. Zij viel beneden op de trapleuning, welke afbrak en waarvan een der balustrades in het lichaam drong. Onder vreeselijke pijnen is het meisje Zaterdag ochtend bezweken. Omtrent de betrokkenen in het duel dat verleden jaar iu de nabijheid van Eisden plaats had, verneemt de Maas en Roerbode dat de advocaat Lejeune, de moordenaar van zijn oom Tbuillier na eenigen tijd om gezondheidsredenen ontslagen te zijn, weer iu de gevangenis is opgeslotenook twee der getuigen boeten daar hun deelneming; een derde, een officier, is uit Luik verplaatst en ondergaat elders de hem door den krijgs raad opgelegde straf. PEE TELEGRAAF. FRANKFORT a/MAIN, 10 Dec. Keizer Wilhelm werd gisteravond bij zijn komst in de opera omvangen door den raad van helleer. Toen de keizer in zijn loge trad, stonden alle toeschouwers op. Na het tweede bedrijf ging de keizer heen en begaf zich langs de met bengaalsch vuur verlichte straten naar het station, waar de militaire en burgerlijke auto riteiten den keizer afwachten en het 81ste regiment infanterie en 3 escadrons huzaren stonden opgesteld. l)e keizer inspecteerde de soldaten, liet hen voor zich defileereu en be gaf zich naar den salonwagen, 's Avonds om elf uur vertrok de keizer. ZANZIBAR. 10 Dec. De toestand van Emiu-Pacha wordt gunstiger. SOEIA, 10 Dec. De Bulgaarsche regee ring onderhandelt met de directie der wa -sra «r» abk sw --sr- - penfabriek te Steyer over den aankoop van 60,000 Maiiulicher geweren. SjFIUESf, lO December. Bij het heden in de tweede kamer voortgezet debat over Justitie, repliceerde de heer Nieuwenhuis uitvoerig. Hij was onvoldaan in alle opzichten, vooral in zake- Geel, en ontkende dat deze een dronkaard of een schooier was geweest, maar een eer lijke, trouwe jongen, met een warm hart voor de vrijheid. Gratie is voor hem een recht. Als de eerbied voor het gezag is vermin derd, dan is dit de schuld van hel gezag wegens zijn handelingen tegen de sociaal democraten in het land. De sociaal demo cratische partij zal niet rusten voordat voor de bestaande wanorde orde is verkregen; zij zal macht tegenover macht plaatsen, wanneer het noodig mocht zijn. Hij heeft niet beweerd dat minister Du Tour met Jeanne Lorette op reis is gegaan, (de voor zitter interrompeert en waarschuwt tegen beleedigingen) maar wel, dat deze geen minister had mogen blijven en dat de liberale partij de schande draagt voor zijn aanblijven. De voorzitter herinnert aan het reglement van orde. Als spreker voortgaat op die wijze, zal hij hem het woord ontnemen. De heer Nieuwenhuis herhaalt niet ge sproken te hebben over de houding van den vorigen minister, maar hij houdt vol, dat die minister niet verdiende minister te zijn en dat de liberale partij zijn schande mee draagt, omdat zij hem niet tot altreden noopte. Werd de heer Du Tour niet als gemeente raadslid aanbevolen door den heer Gleichuiau, voorzitter der liberale kiesvereenigiug „de Grondwet Het protest des ministers tegen sprekers Beschuldiging tegen de magistratuur bevat geen argument. Spr. houdt vol, dat de justitie is een klassenjustitie. De minister maakt deel uit van de magistratuur: een kraai steekt de andere de oogen niet uit. En de kamerleden, die bravo riepen vormden slechts de claque iu den schouw burg. Hij herinnert, tot staving van zijn betoog, dat bij het proces tegeu hem een Amsterdamsche scherpzinnige advocaat zei „Het is al te zot daarvoor te vervolgen; iedereen zou vrijkomen behalve gij". Het was een politiek teodenzproces. 'i'e Utrecht sprak eeu vice-president verschoonende woor den tot studenten, die zich ergerlijk ver grepen hadden, eu hij werd president. Dan wijst spr. op het proces- Van Heecke- ren eu op de veroordeeling der arbeiders die zich verzetten tegeu de loonbedervers. Dwaling der. rechters is meuschelyk, maar het redres blijft uit. De pertinente weige ring des ministers tot gratieverleening aan Geel spijt hem. Er kan een tijd aanüreken, dat de regeering haar spijt zal uitspreken, dat zij die invrij heidstelling heeft nagelaten. Koestert de minister dan niet dezelfde inzichten als de heer Keucheuius, die als kamerlid zeide, dat de majesteit der willekeur de majesteit van het recht verdrong? Wij, sociaal-democraten, zullen blijven arbeiden totdat de macht van het recht den doorslag zal geven in alle zaken. (Voetgetrappel op de publieke tribune). De voorzitter vermaant tot stilte. Alle teekenen van goed- en afkeuring zijn verboden. De heeren Van Kerkwijk en Zaayer bleven sterk aandringen op bijzondere jachtvrijheid, met het oog op het nadeel dat landbouwers van eenden op de Zuid-Hoil. eilanden ou dervinden. De heeren Huber eu Land dringen aan op scherper toezicht ter be scherming onzer visscherij in de territoriale wateren. in de gemeenteraad van Oldehove is besloten jaarlijks een subsidie van f 2,50 aan de kweekschool voor bewaarschool- houderessen alhier toe te kennen. In een particulier schrijven uit Curacao wordt gemeld dat de gouverneur N. Van den Brandhof zijn verlangen heeft te kennen gegeven om in het voorjaar naar het vader land terug te keeren. In den avond van 5 Nov. omstreeks 8 uur overleed mevrouw E. J. Alberda van Ekenstein, echtgenoote van den gouverneur van Suriuame, jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman, Zondagavond, ongeveer te 7 uren spoelde ter hoogte van het zoogenaamde Schuiten gat, aan het strand te Scheveningeu, het lijk aan van eene goedgekleede vrouw. Naar het poliliebureel vervoerd, werd het van daar naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Bij nader onderzoek is gebleken dat het lijk was dat eener dienstbode uit de Malakka straat te 's-Gravenhage. Te Londen zijn twee gevallen van croup voorgekomen, vermoedelijk uit havens aan de Oostzee aangevoerd. BRAZILIË. Met de pakketbooten uit Brazilië zijn te Lissabon dagbladen aangebracht, die tot den 15u November loopen. Daarin wordt bevestigd dat de revolutie door de troepen der marine, van het leger eu der politie bevorderd is. De oproerige beweging ging zoo snel in haar werk, dat de eerste oproerige kreten gehoord werden in den ochtend van den 15n en te 3 uren in den namiddag reeds de voorloopige regeering tot stand gekomen was. In deze korte tusschenruimte werden de ministers, die toen het kabinet vormden, gevangen genomen en in vrijheid gesteld. De keizer wilde naar Rio Janeiro gaan; maar hij zag van zijn voornemen af, toen hij vernam dat de openbare machten met de opstandelingen gemeene zaak gemaakt hadden. De portretten van Dom Pedro, welke zich in de openbare gebouwen bevonden, alsook in de kamer, in de zaal der pairs en in het paleis van justitie, werden toevertrouwd aan Braziliaansche kun stenaars. El Diario de Noticias van Bahia meldt dat baron De Ladario, de minister van marine, zich in een rijtuig naar de kazernen begaf om te zien of het gelukt was de discipline te herstellen, toen verscheidene mannen hem aanvielen en verwondden. Volgens een berichtgever der Indé- pendance Beige te Lissabon scheen keizer Dom Pedro, die Zaterdag, zooals meu weel, te Lissabon is aangekomen, met wien hij zich een oogenblik aan boord van de Alagoas mocht onderhouden, door het voorgevallene in Brazilië zeer aangegrepen te zijn. Som migen schenen zelfs te denken dat zijn denkvermogen verzwakt was. Iu zijne on middellijke omgeving achtte men eeu nieuwen ommekeer in Brazilië niet onmogelijk. Een lid der keizerlijke familie verklaarde den berichtgever, dat z. i. de naijver tusschen de verschillende provinciën spoedig op regee- ringsloosheid zou uitloopen. Bij de ontmoeting met den koning van Portugal riep de keizerin uit: „Nimmer zal ik dien republikeinen de onbeschofte wijze vergeven waarop zij mij behandeld hebben Een berichtgever der Central News. op een aanbevelingsbrief van een zeer hoogge plaatst persoon aan boord van de Alagoas bij Dom Pedro toegelaten, meldt, dat deze hem toescheen in den besten welstand te verkeereu. Z. M. zeide hem o. a. het volgeude: „Ik ben niet voornemens een manifest uit te vaardigen. Ik wil mij met de poli tieke aangelegenbeden van Brazilië niet meer inlaten. Ik heb tot geen enkel lid van het revolutionaire bewind rechtstreeks in betrek king willen staan. Te Petropolis ontving ik het eerste bericht van de zegepraal der omwenteling. Ik begaf mij terstond naar Rio om mij ter beschikking te stellen van het voorloopig bewind. Het paleis werd onmiddellijk door troepen omsingeld eu 32 uur lang mocht niemand er uit of ingaan. Natuurlijk ontbraken er levensmiddelen, daar wij geheel onverwacht uit Petropolis waren teruggekeerd. Al dien tijd heb ik met de mijnen honger geleden. Eindelijk deed men ons heimelijk te middernacht het paleis ver laten tussclien eene dubbele rij van soldaten, welke tot het arsenaal toe geschaard stonden. Hier deed men ons aan boord gaan van het oorlogsschip Pamahyba, dat ons naar Ilha- Grande bracht, 92 kilometers van Rio, en waar wij, ondanks de onstuimige zee, in gewone sloepen naar de Alagoas werden overgebracht. „De keizerin was zeer ontroerd eu weende bitterlijk. [H. M. is 67 jaar.] Aan hand en polsen geschaafd werd zij aan boord van de Alagoas geheschen." Ter hoogte van Fernando Po liet de keizer eene duif los met een groet aan Brazilië. Aan anderen moet hij verklaard hebben naar Brazilië te zullen teruggaan indien men hem riep. Den 2den dezer werd op de Alagoas een banket gehouden ter gelegen heid van 's keizers verjaardag, waarbij hij een dronk instelde op Brazilië'» welvaart. Volgens den berichtgever der Parijsche Debate te Lissabon, „de la bouche la plus autorisée" op enkele kleine uitzonderingen na gelijkluidende mededeeliugen ontvangen heeft als die der Central News werd te llha Grande den keizer het besluit van het hoofd der voorloopige regeering, generaal Fonseca, voorgelegd, waarbij Z. M. 12 millioen franks werd toegekend voor zijne vestiging in Europa, wat de keizer weigerde, '.eggende niets te kunnen aannemen. [Ook de bestendiging der Civiele lijst schijnt hij te hebben afgewezen.] Van de wijze waarop de omwenteling tot

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2