NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. i e l e Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ABOmiBEfêüEIT: ADVERTENTIES: Bareel: Scheepinakerssteeg 6, Maandag 9 December 1889, N". 289. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. iilsche Ciura Vooi Leidenper 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, er 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent, Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. 203° Jaargang. LEIDEN, 7 December. Burg. en weth. hebben den gemeenteraad overgelegd het adres van de afdeeling Leiden en Omstreken der maatschappij tot bevorde ring der bouwkunst met het verzoek om een subsidie uit de gemeentekas, ter: behoeve van den door haar uitgeschreven wedstrijd voor handwerkslieden en leerlingen in Leiden en Omstreken. Met het oog op het doel door den wed strijd beoogd, achten burg. en weth. eene finantiëele medewerking door de gemeente in deze alleszins gerechtvaardigd, zoodat zij niet aarzelen den gemeenteraad voor te stellen om te besluiten dat, wanneer de wedstrijd een te kort mocht opleveren, daarin door de gemeente tot een bedrag van hoogstens f 700 zal worden bijgedragen. Te zijner tijd zal zoo noodig, een voorstel worden ingediend tot verhooging van het betrek kelijk artikel der begrooting voor 1890. Burg. en weth. geven den gemeente raad in overweging aan mej. J. M. Dijk- mans, op haar daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag te verleenen, tegen 1 Januari a. s., uit hare betrekking van derde onder wijzeres aan de leerschool, verbonden aau de kweekschool voor ouderwijzers en onder wijzeressen alhier. Nog geven burg. en wetb. den ge meenteraad in overw'eging aan L. K. Harm- sen, tijdelijk lector aaD de gemeente-inrichting tot opleiding van Oost-ludische ambtenaren, die zich verplicht ziet naar Indië terug te keeren om aldaar zijn dienst wederom te hervatten, uit die tijdelijke betrekking eervol ontslag te verleenen met ingang van i Januari 1890. Ten laatste geven burg. en weth. den raad in overweging aan dr. P. Van Rom- burgh, wegenB vertrek naar Ned.-lndië, eervol ontslag te verleenen als leeiaar aan de kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen, met ingang vau 1 Januari 1890. De gemeenteraad van Noordwijker- hout heeft aan de commissie voor de wed strijden van handwerkslieden en leerlingen te Leiden eu omliggende gemeenten een subsidie tot een maximum van f 25 toege kend, onder de bepaling dat minstens 10 ambachtslieden uit die gemeente aan de wedstrijden deelnemen. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn dan zou het maximum niet uitgekeerd kuu- nen worden. Dinsdagavond 26 November jl. ver gaderden de leden van de afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. Hoofdzakelijk werden huishoudelijke zaken behandeld. Een voorstel werd aangenomen om f50 beschik baar te stellen voor de in Maart a.s. door de fLeidsche Plantenbeurs" te houden ten toonstelling. Hierna werden de onderwerpen opgegeven voor de winterhijeeDkomst der maatschappij. De heer Vlieland wenschte de vraag te behandelen of er ook middelen zijn aan te wenden om het tiendrecht op te heffen of den druk daarvan te verminderen. De heer H. Witte wenschte eene bespre king in te leiden over planteneliquetten eD de celluloied-etiquetten in 't bizonder, ter wijl de voorzitter de vraag wenschte be sproken te zien, of het in het belang van den tuinbouw is, dat onderzoekingen op tuinbouwgebied worden gedaan in Transvaal en het zuidelijk gedeelte van Afrika. De heer Van de Pavord Smits wenschte de volgende stelling te verdedigenDe insteling van een permanente commissie om Nederland op tuinbouw-tentooustellingen in het land te vertegenwoordigen wordt wensehelijk verklaard. Tot hare totstand koming behooren alle Nederlandsche tuin- bouw-vereenigingen mede te werken. De commissie stelt zelfs haar reglement vast, dat aau de goedkeuring des konings wordt onderworpen. De voorzitter sloot deze vergadering, die niet zeer druk bezocht was, na een woord van dank aan den heer Kors voor zijne fraaie inzending Skimmia's en Cyclamen's. Tot lid der door het hoofdbestuur der Holl. Maats, van Landbouw benoemde commissie tot het uitbrengen van rapport omtrent de oprichting eener verzekering- maatschappij tegen brandschade is o. a. be noemd de heer J. Van der Breggen Az. alhier. Op eene Donderdagavond gehouden vergadering van de studenienroeivereenigiug yNjord" werden tot eereleden benoemd de heeren W. T. De Vogel, H. R. Van Maasdijk en G. Vissering. Eene medaille van verdienste werd ingesteld en toegekend aan den heer C. Van den Broek. Aau den heer Van Seters werd eene motie van dankbetuiging gericht voor de gewichtige diensten der vereeuigiug bewezen. De heeren Van Rhede van der Kloot en Formiine werden benoemd tot afgevaardig den naar den roeibond. Maandag a. s. zal de redactie van den Leidschen studentenalmanak rondrijden tot het aanbieden van exemplaren van den nieuwen almanak. Op 23 dezer zal aan het gebouw van het proiinciaal bestuur worden aanbesteed: het onderhoud van, en het doen van herstel lingen aan de gebouwen der rijks-universiteit alhier gedurende 1890. Raming f28300. Hedenmiddag tegen 1 uur is buiten de Koepoort een petroleum-haudwagen te water geraakt. Met behulp van eenige tuinders is het voertuig weêr op deu vasten wal gebracht. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 1 Dec. 42 volw. en 12 k., totaal 54. M. 2 79 21 100. D. 3 79 23 102. W. 4 88 27 115. D. 5 84 27 ,111. V. 6 Z. 7 88 70 26 17 114. 87. OFFICIKEliK nERICHTES. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Januari 1890: 1°. aan den luit.-kolonel A. L. Van Loon, op zijn verzoek, eervol ontslag vei- leend uit zijne betrekking van militie-com missaris in Drente, behoudens aanspraak op pensioen; 2°. tot militie-commissaris in Drente benoemd de gepens. kolonel W. Schuurman; is aan mej. L. Schamel, geb. te Belm (Pruisen), mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs is de heer A. W. Nieuwenhuis, arts, benoemd en aangesteld tot officier van ge zondheid 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-lndië. De heer M. Holliday, bij kon. besluit, benoemd tot consul te Akyab, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. De minister van justitie zal op 10 dezer geen audiëntie verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is aangevangen de behandeling van hoofdstuk justitie. De heer Hartogh vroeg regeling van het looncontract en het aanleggen van testament- verzamelstaten voor belanghebbenden. De heer Borret ondersteunde dit laatste. De heer Heemskerk vroeg wegneming der belemmering van de stichting van nieuwe kerkgebouwen. Hierna had het volgende incident plaats; De heer Domeis Nieuwenhuis meent dat het volk geen vertrouwen kan hebben in de on kreukbaarheid van den rechter. Door vele vonnissen der laatste jaren is onder het volk de naam van klassen justitie ontslaan. Thans is elk proces een loterij. Zoo ontstaat voor rechtbanken den naam draaibanken. Hij be roept zich op het vonnis tegen Geel wiens moordaanslag mislukte en hij kreeg 8 jaren, Jeanne Lorette, wier moord gelukte, 2 jaren gevangenisstraf; verder op het proces-Van Heeckeren. Dat was recht onder minister Du Tour; spr. vertrouwt dat dit geen recht zal blijven onder minister Ruijs. Wil de min. goedmaken wat zijn voorganger misdeed? Spr. beweert dat Geel handelde, daartoe door de politie geprovoceerd, onder werking eener hevige gemoedsbeweging, bij vroegere wets voorstellen als verschoonende omstandigheid aangemerkt. Hij vraagt of de minister zich kan vereenigen met de ten deze geuite ziens wijze van den tegenwoordigen min. van ko loniën en de op een volksvergadering aan genomen motie, dat de billijkheid vordert Geel in vrijheid te stellen. Verder vraagt bij verbetering van het lot der gevangenbewaar ders en acht schadeloosstelling aan preven tieve gevangenen nooditr, waardoor wel de rehabilitatie nog niet volkomen is, want men beeft met de openbare meening te maken, maar schadeloosstelling in geld is toch wel bet minst wal men doen kan. De mogelijk heid tot het opleggen van lijfstraf in de straf gevangenis te Leeuwarden is middeneeuwsch en in strijd met het beginsel der strafwet. De min. van justitie vraagt onmiddellijk na den heer Domeis Nieuwenhuis het woord en zegt ongeveer het volgende: De heer Domela Nieuwenhuis, sprekende van door de rechtscollegiëu hier te lande gewezen vonnissen, heefl ook gewaagd van het bestaan eener klassen justitie. Vooraf wensch ik eveuwel te beantwoorden zijne vraag, of de regeering, nu de omstandig heden veranderd zijn, ten opzichte van den veroordeelde Geel van zienswijze is veranderd, en of er uitzicht bestaat op diens iuvrij- heidsstelling. 's Ministers antwoord blijft hetzelfde. De omstandigheden zijn niet veranderd en, mochten ze veranderd zijn, dan zeker niet in gunstigen zin. Ik heb nog eens het geheele dossier, op deze zaak betrekking hebbende, gelezen en kan, na de zaak nog eens bedaard en kalm te hebben overwogen, geen ander antwoord geven dan verleden jaar. De heer Domela Nieuwenhuis heeft verder onze justitie gequalificeerd als eene klassen justitie. Wat hij daaronder verstaat, heeft de heer Domela Nieuwenhuis te kennen gegeven. Trouwena het blijkt reeds uit tal van zijne geschriften. Eene klassen justitie is, volgens hem, eene justitie, die de gedweeë dienaresse is van de hoogere standen der maatschappij, haar ten dienste is, en bestaat om haar te ge rieven en hare feilen en gebreken in be scherming te nemen, maar waar het de minderen betreft, de justitie handhaaft tegen over de minderen van het volk en die onderdrukt eene justitie, die niet recht vaardig te werk gaat, die tegen recht en billijkheid in, het eene gedeelte van het volk boven het andere bevoordeelt. Mijnheer de voorzitter! Tot de dier baarste kleinodiën van een volk behoort eene onkreukbare magistratuur, die bij rijk en arm vertrouwen inboezemt en dat ook ver dient. Nederland mag er trotsch op zijn, dat zij deze magistratuur heeft bezeten eu nog heeft. Eene magistratuur om het beeld van den heer Domela Nieuwenhnia te gebruiken die het getrouwe beeld Justitia vertoonende, geblinddoekt, met het zwaard in de ééne hand zonder aanzien des persooDS recht spreekt, die met de weegschaal in de andere het voor en tegen wikt en weegt en daarna eene beslissing neemt en met het zwaard der gerechtigheid die beslissing onverbiddelijk zal ten uitvoer brengen. Zwas het in het verleden, zóó ia het heden nog. Dat is voor mij een waarborg voor de toekomst. Onverantwoordelijk acht ik het dat eene klassenjustitie te noemen onverantwoordelijk dergelijk magistratuur in verdenking te brengen; dubbel onverantwoor delijk, als dit gedaan wordt door een lid van de volksvertegenwoordiging, die, gedekt door de parlementaire immuniteit, dergelijke beschuldigingen haar voor de voeten durft werpen. Als hoofd van de Nederlandsche magistra tuur acht ik het mij ten plicht tegen die door niets gerechtvaardigde, door niets be wezen beschuldiging met al den ernst en kracht, die in mij is, te protesteeren. (Luide bravo's op alle banken.) De heer Domela Nieuwenhuis roept: Dit bewijst juist de klassenjustitie. De heer Dijckmeester vereenigt zich met de opmerkingen omtrent het opmaken van verzamelstaten van testamenten, keurt's mi nisters gedragslijn in zake list constateeren van drankwetovertredingen goed, en dringt aan op voorschriften, opdat de door preven tieve gevangenen aan hunne verdedigers ge richte brieven niet door anderen dan de rechthebbenden worden geopend. De heer Zaaijer verzoekt den minister eene ruime toepassing van buitengewone vergun ningen tot het dooden van voor den land bouw schadelijke vogels, en zooveel mogelijk te voldoen aau het verlangen van hen, wier belangen door het schadelijk gevogelte worden benadeeld, onder weerlegging van de bezwaren van de zijde des ministers daar tegen geopperd, en onder verwijzing naar de inlichtingen van de burgemeesters aan den commissaris des konings, tot bewijs van de schade aan de gewassen door het scha delijk gedierte toegebracht. Alleen vrees voor misbruik, die de com missaris des konings, schijnt te koesteren, mag den minister niet weerhouden, de buiten gewone machtiging te verleenen, desnooda alleen aan houders vau jachtacten. Maandag voorzetting. - Het bericht, dat de laatste Indische mail bracht, als zou generaal Van der Heydeu den wensch hebben te kennen gegeven om het volgende jaar ontheven te worden van zijne betrekking van comman dant van het koloniaal invalidenhuis Bron beek is, naar de Arnh. Ct. van de best onderrichte zijde verneemt, ten eenenmale uit de lucht gegrepen. Koudekerk vierde den 5den dezer feest. De heer M. Crommelin vierde den dag waarop bij vóór 12J jaar tot burge meester dier gemeente werd benoemd, en de gemeentenaren vierde de herdenking van die gebeurtenis met hem. Allerwege wap perde de nationale vlag. Aan gelukwenschen

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1