ma m m* «j mm voor elk van hen 4 dagen gevangenisstraf, j Op de vraag van den president, of de tweede beklaagde nog iets te zijner ver dediging had aan te voeren, gaf deze te kennen dat de zaak naar zijne tneemng, toen hij, na uitgescholden te zijn, zijn tegenpartij op stndentenwijze zijne gevoeligheid daarover had getoond, uit had behooreu te zijn en het duel dns zijns inziens achterwege had kunnen blijven. Uitspraak n. s. Donderdag. Voor het gerechtshof in Hen Haag stond gisteren terecht een jongman van 25 jaar, die in Juli jl, u t eene weide onder Oegslgeest eene vette koe zou hebben gestolen en dat beest, na er een tijd lang mee rond getrokken te zijn, zoude hebben verkocht te Qorinchem, waarna hij ran de opbrengst een vroolijk leventje zou hebben geleid. De verdediger, mr. Pabst, vond dat er op het bewijs in deze nog al een en ander viel af te dingen. Wel had de beklaagde eene buitengerechtelijke bekentenis afgeleud, maar in n chten die bekentenis wederom her haaldelijk herroepen. Waar hij bovendien te rechtstond voor diefstal van vee uit de weide, daar moest vastslaan dat de koe door bekl. uit de weide was gehaald, en dit bleek uit niets; integendeel, vaak was gebleken dat koeien uit die weide over de sloot sprongen. Bovendien was bet zeer de vraag, of juist beklaagde den diefstal had gepleegd en niet een ander, van wien beklaagde de dupe ge worden was. Het O. M. wees op de buitengerechtelijke bekentenis, die zonder reden later was in getrokken, en op het feit dat die derde, wiens bestaan door hem werd ontkend, nimmer om zijn geld had gevraagd. ZEGAchtb. re- quireerde bevestiging van het vonnis a quo. Uitspraak 19 Dec. Gisterenmorgen stond voor de arron- diesements-rechtbank te Haarlem terecht R. H. C. T. oud 39 jaar, geb. te Lisse, beklaagd, dat aan zijne schuld de dood is te wijten van J. Van D. arbeider te Lisse, omdat hij, in den voormiddag van 29 Maart 1889 in de schuur van P. Z. te Lisse in een glaasje, waarin hij wist dat voor Van 1). een borrel zou worden ingeschonken, buiten diens weten heeft gegoten eene groote hoeveelheid morphine-oplossing (minstens omstreeks 40,68 m. gr. morphine-hydroch- loraat bevattende). Nadat dit glaasje met jenever was aangevuld dronk Van D. dit op, terwijl de beklaagde hem niet weerhield, i terwijl de beklaagde kon en moest weten, dat deze hoeveelheid morphine-oplossing bij iemand als Vac D. die zich niet langzamer- haud aan het gebruik van morphine had gewend, den dood moest veroorzaken, Van D. is dan ook dienzelfden avond gestorven. Uit de verklaringen der getuigen bleek, dat Van D. zich ongesteld voelde en de beklaagde, die morphinomaan ie, hem, om hein goed te doen, buiten zijn weten de morphine had ingeschonken, van gelijke boeveelheid als hijzelf zonder kwade gevolgen gebruikte. Van D. ging, toen hij zich om half twee nog slechter voelde, (het was 's morgens vroeg gebenrd) wat in het hooi lizgen. Hij wilde geen dokter hebben, doch toen het steeds erger werd ging ziju patroon den dokter halen. Een uur na het gebruiken van het drankje heeft Van D. nog flink gegeten. De beklaagde bad tegen de ando ren gezegd, dat hij het deed om Van D. op te wekkenna het gebruik had de patient gezegd: yhet is of er een spoortrein door mijn hoofd gaat-'. Hij had al eenige dagen geklaagd en zag er naar uit. De beklaagde droeg 2 fleschjes bij zich1 met morphine en 1 met terpentijn. Hij zeide dat hij meende uit het terpentijnfleschje iets te hebben gegeven, daar hij vermoedde, dat dit voor den patient goed zou zijn. Ter terechtzitting nn trachtte de president den beklaagde te overtuigen, dat hij wel wist, dat hij hem morphine gaf. De sectie gaf tot resultaat, dat de patient werkelijk ziek was geweest, o. a. had hij eene longontsteking. De geneesheeren drs Metzlar uit Sassenheim en Lisse kunnen niet zeker verklaren watraan hij gestorven is, en ook niet of de toegediende hoeveel heid morphine in elk geval voor iemand die er niet aan gewend is doodeiijk moet zijn. De loop der ziekte stemt overeen met het verloop der morphine-vergiftiging, en er waren verschillende verschijnselen die er op wezen. Terpentijn is in het lijk niet gevon den. De scheikundigen hebben geene inoip hiue gevonden, daar de patient onpasselijk was geweest, zoodat er te weinig in het lichaam was overgebleven. Toch schijnt de morphine in een dergelijk geval, al wordt zij uit het lichaam verwijderd, reeas een zoodanige stoornis in liet organisme te hebben kunnen teweegbrengen, dat de dood volgen moet. Beklaagde had dien nacht veel pijn gehad en zelfs reeds veel morphine gebruikt. De eubst.-oflicier van justitie, mr. E. M. Von Baumhauer, meende, dat èn de doo 1 door vergiftiging èn de schuld van den beklaagde er aan volkomen vaststaan. De I beklaagde heeft de morphine ingegeven en het was meer dan hijzelf gebruikte. Ter pentijn is het niet geweest, dit bleek uit de verklaringen van alle deskundigen. Z.E.A. wees er op, dat het hoogst wenschelijk zou zijn als er beperkende bepalingen kwamen, waarbij liet in handen zijn van de patiënten van zulke boeveelheden morphine werd ver boden. Hij die zelf gewend was aan morp hine kon en moest weten, dat die hoeveel heid door een onvoorbereid mensen niet straffe loos kon worden genomen. Z.E.A. requireerde eene hechtenisstraf voor den tijd van 2 maanden. Uitspraak over 14 dagen Maandag jl. vond een moeder te Am sterdam bij het openslaan van 't wiegekleed de poes liggende boven op het lijfje van haar kind. Toen 't kindje werd opgenomen, was 't reeds te iaat. 't Was klaarblijkelijk gestikt. In het verkooplokaal de Zon, te Am sterdam, werd Maandagavond door den an tiquaar 11. Aandacht aldaar eene oud-Delft- sche schoorsteenv aas gekochtvoor 1 520 buiten het opgeld. In llen door kooplieden derge lijke sommen besteed worden, blijkt dat de liefhebberij voor oud-Delftscb nog steeds stijgende is. Gisterenavond vervoegden zich aan het politiebureau te Zwolle twee mansper sonen om nachtverblijf. Zij werdeu spoedig naar bet buis vau arrest overgebracht, aan gezien het uit huune onderkleeding bleek, dat het verpleegden waren van het bedelaars gesticht te Ommerschans, van waar zij op Zondag 1 December waren gedeserteerd. Beiden zijn zeer goede bekenden van polit e en justitie, de een vau Leiden, de and- r van Rotterdam geboortig. Wegens het ijs in de Zuiderzee eu het Zwolsche diep is de vaart voor zeilschepen langs dien weg gestremd. De Drentsche hoofdvaart wordt nog altijd bevaren. De wijken echter ziju zoozeer met ijs bezet, dat het lurfvervoer gestaakt moest worden. Een leerling van het gymnasium te Assen, zittende in de 6e klasse, die 2 uren in de week de colleges in het Hebreeuwsch van prof. Van den Ham te Groningen volgde, wa9 door verkeerde voorstelling van andere personen in de meeniug gebracht, dat hem het feit alleen, dat hij als student in de. theologie was ingeschreven, vrij maakte van het vervullen zijner militieplichten. De minister van oorlog dacht daarover blijkbaar anders en beval den jongeling, daar hij nog niet van het gymnasium naar de academie was gepromoveerd, zich Zondagavond vóór het avondappèl aan de kazerne te Amsterdam aan te melden. Dit onverwachte bevel is, voor zoover de Aas. Cl. weet, opgevolgd. Bij het onderzoek in zake de poging tot moord, gepaaid met inbraak en diefstal op de hofstede der gebroeders Van Loon, nabij Bergen-op Zoom, is verder gebleken, dat de drie misdadigers ook de bedrijvers ziju van de inbraak met diefstal van ruim f200, bij zekeren üijkmaus, wonende aan den straatweg naar Tholen, op 22 Oct. 11. terwijl nog een vierde medeplichtige, zekere L. op last der justitie te Breda i9 gearres teerd en naar de ge-augeois is overgebracht Te Maastricht vervoegde zich Woens dagavond een onbekend persoon bij den tand arts V. S., om hem over een inondgebrek t raadplegen. De patient werd eenige minuten in de spreekzaal alleen gelaten, van welke gelegenheid hij gebruik maakte, om uit eene lade 120 irank te ontvreemden. De minister leest de ondervraging voor van Pourbaix bij den directeur dtr geheime politic. Daaruit blijkt, dat de minister Devolder niet tegenwoordig is geweest bij de nachtelijke samenkomst van Pourbaix met hem, minister van justitie. De min ster Beemaert zegt, dat de directeur der geheime politie de vervolging I tegen de socialisten had kunnen staken, indien hij eenvoudig de feiten aan het licht had gebracht, doch hij bewaarde het stil zwijgen. De heer Jansou, die daarop bet woord voerde, zeide dat, wanneer de koning kennis zal genomen hebben van de debatten in de kamer, hij de tegenwoordige ministers niet zal kannen behouden. Er was in de nabijheid van liet parle- j meutsgebouw eene groote volksmenigte bijeen, welke de politie slechts met groote moeite in bedv.ang kon houden. Men hoorde herhaaldelijk den kreet: weg met het ministeriel Na afloop der zitting trokken eenige kleine groepen door de stad, doch zij weiden door de politie uiteen gejaagd. K Si ELANB. De Portugeesche gezant le Londen heeft aan den Britschen minister van buitenlandsche zaken het antwoord op lord Salisbury's jongste nota betreffende den Delagoa-spoorweg eu de inbezitneming van Masboualand door de Poriugeezeu overhandigd. De Portugeesche regeering herhaalt in dit antwoord, dat zij ten opzichte van den spoorweg volkomen rechtmatig handelde en hoopt dat een minnelijk vergelijk met de Portugeesche maatschappij zal worden getroffen; zoo niet, dan zal Portugal de door Hen Engelschen premier voorgestelde oplossing der quavstie door een scheidsgerecht niet erwerpen. Het aardrijkskundig genootschap te Lissa bon protesteerde bij de Portugeesche regeering tegen de handeling der Engelschen, die Lobeugula, bet hoofd van Malabeleland, van geweren voorzagen, naar bet heet om de inwoners van Masboualand tot slaven te maken en vraagt dringend maatregelen te hunner bescherming. F A A X K Si 1.4 ik De Fransche Autorité meldt, dat een Engelsche maatschappij aan den minister van openbare werken concessie gevraagd heeft tot het bouwen vau een brug over bet kanaal. Verleden Dinsdag woonden de officieren en manschappen van het te Cherbourg voor anker liggend Russische fregat Wladimir Monomach eene voorstelling in den grooten schouwburg aldaar bij. Toen zij de binnentraden, speelde bet orkest de Russische hymne, de toeschouwers stonden van hunne zitplaatsen op en riepen: Leve Rusland waarop de Russen antwoorddenvLeve Frankrijk!" Eu zoo ging het den gauschen avond voort. OltTSCHLAfS. De keizer wordt aanstaanden Zondag te Worms verwacht en zal zich onmiddellijk na aankomst naar het concertgebouw be geven oin een uitvoering van het festspiel BimSLAimCME BERMITM BELGIË. In de gister gehouden zitting van de kamer van vertegenwoordigers heeft de heer Lejeune, minister van j.istiiie, zijne rede voortgezet ter bestrijding van liet door den heer Bara aangevoerde 111 .de zaak van het zoogenaamde groote complot (ontslag van Gautier de Rasse). De minister trachtte aan te toonen, dat het de administratie der geheime politie was, welke Pourbaix op zijn post had gehandoaafd. Verscheidene leden der linkerzijde roepen Neen! Er ontstaat een heftige woorden wisseling, waarbij de heer Bara zegt, dat de minister onwaarheid spreekt. Een groot tumult volgt en de liter Bara wordt tot de orde geroepen, doch de voorzitter trekt dezen maatregel weder in, nadat de heer Bara ophelderingen heeft gegeven. De minister van justitie zegt, dat het kabiuet in het bezit is van alle processen verbaal, waaruit blijkt dat de geheime politie zeer goed wist wie Pourbaix was en waaraan zij zich blootstelde door van zijne diensten gebruik te maken. gen, O „Drei Jahrhunderte am Rhein" bij te wonen. De groothertog van Hessen en zijn familie zullen hem aldaar ontvangen. Na afloop van het muziekfeest wordt een rijtoer ge maakt om den Dom, bet Lutber-gedenk- teeken en de Lieve Vrouwekerk te bezichti- die electrisch zullen worden verlicht. Het volk bereidt den keizer een schitte rende ontvaugst. Den 19en December wordt de keizer te Kalila verwacht. De hertog van Saksen-Allenburg zal ziju souterein aldaar ontvangen en hem naar het slot Fröhliche Wiederkunft bij Uummelshein geleide», in welks omstreken groote jacht partijen zullen worden gegeven, waaraan ook de groothertogen van Oldenburg en van Saksen-Weimar uitgeuoodigd zijn deel te nemen. In de steenkoolmijnen van Westfalen heersebt volgens de Daily News groote ongerustheid, ofschoon de werkstaking niet onmiddellijk dreigt. De mijnwerkers in de rijksmijuen iu het Saar-district hebben den keizer in een smeekschrift om loonsver hooging eu de bt noeming van een scheids gerecht verzocht. §UKVIE. De Standard meldt uit Belgrado, dat Servie aan de Porte opnieuw eene nota heelt gezonden, waarin zij dringend wordt uitge iioodigd, den Turkschtu vice-consul te Wran ja terug te roepen. ECir TE. Uit Alexandria ontvangt de Times bevestiging van het bericht, dat Osman Digna te Omdurinan is aangekomen, AFRIKA. Terwijl Stanley en Emiu-bassa thans te Zanzibar zijn aangekomen, hebben brieven van hen en van kapt. Casati, alsmede van luit. Jephson (die door Stanley bij Emin- bassa achtergelaten was toen bij hem de eerste maal vond) iu Europa uadere tijdingen ge bracht. Stanley geeft daarin meest geogra- phische bijzonderheden. Maar voorts vindt men in die brieven verhalen èn van de tooueeleu van wanorde eu dronkenschap der Egyptische officieren en soldaten, toen zij tegen Emin-bassa iu opstand gekomen waren, en van de lotgevallen van kapt. Casati. Deze Italiaansche officier was als vertegenwoordiger van de Egyptische regeering door Emin-bassa geplaatst in Unyoro, het „Koninkrijk" van Kabrega; voornamelijk met het doel om brieven eu goederen, door Emin bassa naar de Oostkust gezonden of van daar voor hem bestemd, aan buil adres laten komen. Lang zamerhand echter was de negerkoning Kabrega jegens kapt. Casati ontstemd geraakt en hij liet hem eindelijk geheel ontkleed aan een boom binden, geeselen eu daarna wegjagen. Casati moest ouder gewapend geleide allerlei ontberingen en mishandelingen Unyoro verlaten, eu hij vermoedt, dat men hem door een stamhoofd wilde doen ver moorden; doch gelukkig wist bij Emiu-bassa van zijn toestand te verwittigen en deze kwam hem verlossen, juist toen hij gebracht zou worden op het gebied van bedoeld stamhoofd. Unyoro ligt ten zuideu van Wadelaï (dat toen nog Emins residentie was) eu ten oosten van het Albert-Nyanza. De correspondent der New-York Herald, die Stanley en Emiu-Pacha met levensbehoeften tegemoet gmg, heeft, toen hij te MBua de beide reizigers ontmoette, een uitvoerigen brief van Stanley aan de Herald ontvangen. Deze bevat het verhaal van aardrijkskundige, natuurkundige, mete orologische eu andere ontdekkingen eu van de reeds bekende ervaringen der expeditie. Alle Europeanen zijn gezond, met uitzon dering van den beer Stevens, een Amerikaan, die aan koorts gevaarlijk ziek ligt. Stanley en al zijne officieren roemen zeer de hartelijke ontvangst, die de Duitscbera hun bereidden, o. a. door bet zenden van een karavaan, waartoe majoor Wissmann bevel gaf. Het bericht, dat de Zferató-expeditie Stanley ontmoet had, werd te Berlijn me. vreugde ontvangen. De keizer ging graal Von Bismarck zelf ziju voldoening' over den uitslag betuigen. Gelijk men weet, zond keizer Wilhelm den beiden reizigers tele grammen van gelukweuschiug. De Neio-York Herald en andere bladen behelzen dépêches betreffende Stanley, die echter weinig nieuws brengen. Stanley erkent dat de duitschere hem en zijne expeditie allerhartelijkst hebben ontvangen, en zegt dat van Stanley's solonne iedereen welvarend behalve de Amerikaan Steven9, die aan koortsen lijdt. A9IEKIKA. Het verslag, hetwelk de minister van financiën bij bet congres te Washington heeft ingediend, bevat dezelfde opgaven, welke reeds iu de boodschap van den presi dent zijn medegedeeld betreffende de herzie ning van liet invoer tarief en de wijziging van enkele binnenlandsche belastingen. De minister betoogt, dat de aanmunting vat zilveren dollars in toenemende hoeveelheid verwarring zal brengen iu den fiuaucieelen toestand en beveelt de afgifte aan van schat kistbiljetten tegen deposito's van staven zilver. BRAZILIË. Volgens berichten te Liessbon van Brazilië, door een Duitscb stoomschip aange bracht, zou generaal Diodoro de Fonseca in persoon drie revolverschoten gelost hebben op baron Ladario, den minister van marine. Toen te Ëabia bet teiegram der voorloopige regeering aankwam, waarbij de bevolking uitgeuoodigd werd de revolutionnaire bewe ging le ondersteunen, ontstond er een groot tumult, waarbij eenige personen gedood en gewond werdeu. De negers en eenige blanken, allen met messen gewapend eu op trompetten blazende, scholen bijeeu, ofschoon men niet wist ol zij zich voor of tegen de republiek zouden verklaren. In bet benedengedeelte der stad Ëahia heerschte buitengewone opgewon denheid. Het hoofd der provincie Bahia is (of misschien thans was) een bioeder van gene raal Fonseca, maar in de politiek dient grootste tegenstander. De algeineene meening van de passagiet' der stoomboot is, dat herstel der monarebu onmogelijk is en aan de verbrokkeling van het grondgebied niet kan gedacht wordei Volgens dezelfde personen was eene repaj blikeinsche beweging in Brazilië sedert eer

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2