S «j n II A NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Zaterdag 7 December 1889. N". 288. Uitgevers: Gebroeders ffluré. vwu m f|y^ fi i ee fjoiirfit verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Peest dage »>- AOOKSaEBiEHT: Vooi Leiden, per 3 maanden !.25, Franco door het geheele rijk, er 3 maanden t.OO. Prijs per Suiitstser 10 Oar.. A O V E T H TI i 1 Van 16 regels 0.90. Elke regel meerj 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. BnreeJ: Seheeptiiakerssteeg 6. LEIDKIS 6 December. De commissie voor de artsexamens heeft in hare heden alhier gehouden zitting tot arts bevorderd den heer H F. P. Maasland en voor 'het eerste gedeelte toegelaten de heeren Ph. K. Van Lissa en J. Falkeuburg. De verkiezing van een lid der provin ciale staten van Zuid-Holland in het hoofd kiesdistrict Leiden, ter vervulling der vaca ture ontstaan door het bedanken van den heer C. J. Leembruggen, zal plaats hebben op Dinsdag 7 Januari a. s. Mocht eene her stemming noodig zijn dan zal die plaats hebben op Dinsdag 21 Januari daaraanvol gende. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Wanneperveen door den heer J. De Boer Knoltnerus cand. alhier. Op de lijst van sollicitanten voor de betrekking van commies griffier der eerste kamer komen voor de heeren: jhr. uir. W. A. R. Engelen, tur G. VV. Van der Feltz, mr. D. Dumbar, mr. M. Zilleeen, jhr. uir. A. L. J. Melvill van Carnbeek, jhr. mr. VV. Th. C. Van Doorn en mr. J. F. Houwing, de laatste arr. schoolopziener alhier. Der politie alhier is nader gebleken, dat de jas, waaromtrent gisteren inlichtin gen werden gevraagd, in den nacht van jl. Zaterdag op Zondag in bewaring is gegeven aan den koffiehuishouder H. bij de Beesten markt, vanwaar zij den volgenden morgeu door den aangehoudene, in ruil voor de ont vreemde ja9, is weggehaald. Hoewel ge noemden koffiehuishouder, reeds te voren door de politie ondervraagdgezegd had daarvan niets te welen, verklaart hij nu, dat jl. Diusdagmorgen uit zijn koffiehuis is gehaald een pakje, vermoedelijk de gestolen jas bevattende, zijnde dit geschied door een 12- ft 14-jarigen hem onbekenden jongen. De commissaris van politie alhier verzoekt een ieder, die aangaande den jongen, de vermiste jas of een vermoedelijk in bewaring gegeven of weggeworpen zijden doek inlichtingen kan geven, zich ten zijnen bureele te vervoegen. We zagen gedurende den tijd dat het Panorama op de Hoogeworrd geopend was nog geene serie gezichten zoo schoon en zoo interessant als die nu heden voor de eerste maal was tentoongesteld. Wanneer we zeggen dat het gezichten zijn uit Savoije en de Montblanc-streek dan zal ieder ter stond inzien dat daar tal van schooue punten zijn op te merken. En van die heerlijke plekjes worden er ons hier onder scheidene voor oogen gevoerd. Wie veel reisde en ook Savoije zag en den Montblanc, kent bij ondervinding waar van de niet bereisde hier slechts eene af beelding te zien krijgt. Maar die afbeelding is hier zoo treffend juist en van zulke gunstige punten uitgenomen, dat de last tot reizen in die streek als van zelve wak ker wordt. Wie keut uiet van reisbeschrij vingen of van hooren zeggen den Montblanc, wie hoorde niet van het overheerlijke dal van Chamounix, van Argentière, van den Pic du Midi. Wie eeuigen tijd op de Hoogewoerd wil gaan genieten, vergele niet vooral de aan dacht te wijden aan de streken Chambery, Annecy eu het meer met het heerlijk ge legen kasteel vau Tuingt. De rotskloof van de Fier, de ingang en de brug, Bour- get-meer en het kloosler llautecombe, Molen eu huizen van Grésy, gezicht te Servoz, St. Martin en de Montblanc, Les Praz, Les Ouches, dorp Bois en Argentière zijn heerlijke punten uit de rijke natuur in die schooue streek. Verrassend schoon zij n ook vooral liet dal Valorsine, de top vau den Buet, de Berard-waterval, de moeilijke wegen over de Qletscbers en het Gletscherineer, wegen over den Bossongletscher, het dal van Cour- mayeur en de Montblanc, enz. enz. Wie juist dezer dagen het Panorama binnentreedt verschaft zich als 't ware gedurende eenigen lijd een verblijf in een der heerlijkste streken vau de wereld. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Zutphen werd een voorstel van burgemeester en wethouders om aan de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen alhier eene jaarlijksche toelage vail f 25 te verleenen, aangehouden. De werklieden van de firma J. J. Krantz Zoon op de Laugegracht alhier hebben bij gelegenheid vau het St. Nicolaas- feest, naar we vernemen, lekkernijen voor hunne kinderen intê naar huis gekregen. Heden werd met het beste gevolg te water gelaten van de werf der Kon. Ned. Grofsmederij alhier, eeu schroefstoomsleepboot voor den heer W. J. de Graaff te Amsterdam. Machine eu ketel werden aan dezelfde inrichting vervaardigd. «i'JFidiïKi.K isïiïïïcao'som. Bij kon. besluit zijn aan de onderge- noemde 6 hoofden van eu 2 onderwijzers aan openbare lagere scholen de volgende pensioenen verleend, alsA. J. Ensink te Ruur oo, f634; A. J. Verwey te Varik, 1448; A. M. Malée, zich schrijvende A. M. Malée Sr., te 's Gravenhage, f 1534; J. v. Vooren Iz. te IJselmonde, f967; M. Boelhouwer te Zui.lerwoude, gtm. Broek in Waterland, f591; J. Van der lleyden te Zandvoort, f865; J. Schaafstai te Haarlem, f147; A. Ypes te Purmerend, f161. Ihj kon. besluit, is met ingang vau 1 Januari 1890, tot eersten geneesheer iu het rijkskrankziuuigengesticht te Medemblik benoemd dr. Th. E. Frijlinck, thans tweede geneesheer in dat gesticht is, met ingang van 1 Januari 1890, tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zwolle benoemd J. De Jong Hzn., thans tijdelijk leeraar aan die school. is aan de kapiteins G. Van Tienhoven en 11. A. Caikoen, beiden van het regiment grenadiers en jagers, vergunning verleend tot het aannemen eu dragen der versierselen van ridder 5de klasse der orde van den Leeuw eu de Zon, hun geschonken door Z. M. de sbah iau Perzië. is de heer J. H. Schothorgb, notaris en lid van den kolonialen raad in de kolonie Curapao benoemd tot lid van den raad van bestuur aldaar. MMËNL ANDiSOHË BEilIOHTKS Na de genoemden uit de zitting van gister van de eerste kamer kwamen nog de volgende sprekers aan liet woord: De beer Kappeijne meende ten slotte, dat de regeering iu haar stelsel verplicht was grondwetsherziening voor te stellen, ook om de kiezers uitspraak te laten doen over subsidieering van de confessioneele school. Bij de jongste verkiezingen is dit niet be slist. Dit ontwerp zal het zuiden onbe woonbaar maken voor anderen, dan voor voorstanders der confessioneele school en het graf graven der antirevolutionaire partij, die stteds voorstond eene nationale school met den Bijbel. Door deze wet neemt de anti-revolutionaire partij, fiere zonen der geuzen, den bedelmautel aan. De heer Vau Gennep bestreed de mee ning van den heer Kappeijne; hij achtte de subsidie volstrekt niet ongrondwettig en daarentegen zeer gewenscht. De heer Pijnappel is tegen het ontwerp als strijdig met de Grondwet, terwijl de subsidie iu strijd is met de onafhanke lijkheid. De beer Van Roijen zal voor het ontwerp stemmen. Hij acht het niet in strijd met de Grondwet; de letter der wet verbiedt het subsidie niet, en de heer Kappeijne heeft z. i. het tegendeel niet bewezen. Spr. sluit zich aan bij het betoog van den heer Van Gennep. Wat zal de verwerping van dit gematigd ontwerp baten? De omstandigheden zullen niet veranderen; waarschijulijk zouden wij bij ontbinding dezelfde kamers terugkrijgen. Wij zouden dan wel eens met schorpioenen kunnen gegeeseld worden. Zal aanneming van het ontwerp den schoolstrijd doen eindigen? Spreker hecht aan de verklaringen der regeering. Maar bovendien, als deze grief is weggenomen, kent hij geen ander parool dat de Katho lieken eu anti-revol. verder zou doen samen gaan. Het clericalisme moet z. i. door gees telijke wapenen alleen worden bestreden. De vrijheid van den geest is nimmer te onderdrukken. Als de openbare school moet ten ondergaan wegens eeu zrk guldens aan het bijz. ouderwijs toegekend, dan is de openb. school niet in het hart des volks gegrond. Ten slotte geeft spreker den wenk, om alleen bij hooge noodzakelijkheid het pre mier-stelsel toe te passen voor de opleiding van onderwijzers. Spreker spreekt namens vele politieke medestanders, als hij zegt véér de wet te zullen stemmen. Wil men vrede, dan kunnen de leiders, vooral de ultramoutaanschc partij eu haar kleine pers veel daartoe doen. De uittarten- de taal tegen de liberalisten heeft veel kwaad bloed gezet. Na het gister door ons besproken uit de zitting van de tweede kamer, werd een aanvang gemaakt met de behandeling der staatsbegiooting voor 1890. Het tweede hoofdsluk (hooge collegien van staat) is aangenomen. Bij hoofdstuk buitenlaudsche zakeu drong Je heer Brantseu van de Zijp aan op be spoediging der keuze van arbiters in liet grensgeschil met Frankrijk in zake Suriname en op inlichtingen in zake de belemmering van den veehandel in Engeland, ondanks den gunstigen toestand van onzen vee stapel. De heer Boreel beklaagde zich over onze machteloosheid tegenover Engeland in zake de Eugelsche nederzettingen op Borneo en wenschte handhaving van het tractaat van 1824. De heer Veegens vroeg of Frankrijk onze opvatting omtrent den omvang der arbitrage in zake bet Surinaaaische grensgeschil deelt. De heeren W. Cremers en Van der Feltz drongen aan op aansluiting der Over- ijselsche kanalen aan de Pruisische grenzen. De heer Van Bijlandt waarschuwde tegen verstoring der goede verstandhouding uret Duitschland, dat men onvredelievende be doelingen jegens ons toedient, o. a. in jhr. Tindals voordrachten. De heer Van Kerkwijk vroeg inlichtingen omtrent de deelneming aan de anti-slaver- nij-conferentie, de diplomatieke vertegen woordiging van Perzië te 's Hage en de houding tegenover Brazilië. De minister Hartsen antwoordde: de ar bitrage beperkt zich tot de grens der beide rivierende belemmering van vee-invoer tracht de regeering te voorkomen; de be ëindiging der grensregeling op Borneo wacht op inlichtingen uit Indië; de bewijzen van vriendschap van Duitschland maken het gesprokene van den heer Tiudal waardeloos. Het humanitair doel bewoog de regeering tot deelneming aan de Brusselsche conferen tie; onze houding teu opzichte van Brazilië is nog niet bepaald. Het algemeen debat is afgeloopen. Verworpen werd het amendement vau de beeren Cremers en Lieftinck, om f 700 voor tractementsverhooging te schrappen. De beer Sanders prefereerde de vestiging van een consul te Swatow, in verband met de emigratie van Zuid-Chineezen naar Indie. De officier van gezondheid le kl. J. F. Noordijk is overgeplaatst van het 4e regiment infanterie bij het 2e regiment huzaren. Tot lid van den gemeenteraad te Hazerswoude, iu de plaats van den heer S. G. Molenaar, die de gemeente heeft verlaten, is gekozen, de heer W. Van Dam (antirev.) Deze had enkele dagen voor de verkiezing voor zijne candidatuur bedankt. Gisteren kwam voor de Arrondisse- ments-rechtbank te's Gravenhage aan de orde de bekende duel-zaak. De eerste beklaagde, F. E. R. M. baron d'A. v. G. le luitenant, was niet verschenen, zoodat het O, M. ver stek tegen dezeu requireerde. De tweede be klaagde, C. J. P. gaf op student in de medicijnen te zijn aan de Hoogescbool te Leiden. Uit een door den substituut-officier mr. Polak Daniels, op requisitoir van het O. M. voorgelezen proces-verbaal bleek dat de aanleiding tot het duel daariu bestond, dat de eerste beklaagde op een avond, ter wijl hij in de Pooten te 's Hage met eene dame stond te praten, door den tweeden be klaagde werd lastig gevallen. Hij was toeu met die dame naar het Plein gewandeld, waar de tweede beklaagde hem weder bad lastig gevallen daarbij was door den eersten beklaagde bet woord „ploert" geuit eu door den tweeden aan den eersten een stomp ge geven. Uit de verklaringen van de getuigen jbr. F. H. R. eerste luitenant der infanterie, en den heer V. bleek dat, Daar aanleiding van dien twist, op 5 November jougstledeu tus- schen de beide beklaagden iu de duinen onder Wassenaar een duel op het pistool had plaats gevonden. De uidaging was volgens den tweeden beklaagde van den eersten uit gegaan, die ook de keuze van de wapens had. De voorwaarden door de getuigen, na ver- geefsche pogingen om de partijen te ver zoenen, ouderling vastgesteld, waren dat de strijders elkander tot op 25 passen zouden naderen en dan, nadat het commando „vuur" zou zijn gegeven en tot drie was geteld, bij laatstgemeld woord tegelijk los zouden branden. Aldus was gerekend, maar gelukkig bleveu de beide kampioenen ongedeerd en reikten daarop elkander de hand, waarna meu huis waarts reed. Beide getuigen konden niet pertinent ver klaren dat de pistolen, waarmede bij het duel geschoten werJ, zooals de afspraak luidde, met scherpe patronen geladen waren geweest, zij geloofden dit echter wel. Evenmin konden zij de vraag van den president, of de eerste beklaagde volgens bun oordeel op zijn tegenstander gemikt had, met zekerheid be vestigen. De tweede beklaagde gaf te kennen dat hij zelf niet op zijn tegenstander had ge mikt. Substituut-officier van justitie mr. Ort achtte het aan beide beklaagdeu ten laste gelegde feit voldoende bewezen en requireerde

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1