I A I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. B e e u i a fit vers c Is if 111 d a e I ij k sbehalve op Z o n« en Feest «1 a e a». A8ÖÜHEÜEI3T: Prijs per Nummer 10 Cent. ADVERTENTIES: Bureel: Scheepmakerssteeg 6, Vrijdag 6 December 1389. - N\ 287, Uitgevers: Gebroeders Muré. S t ail s - Be r i c h t e BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Vooi Leiden, per 8 maanden1.2a. Franco door het geheele rijk, er 8 maanden 1.60. Van 6 regels f 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. 203« Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den Hen November 1880 Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brenger, ter algemeene kennis dal tol hel doen Inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor ineer uitge breid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, in hel school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in liet school gebouw aan de Boommarkt der 2e klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Pieterskerkstraat der 2e klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Breestraat; en wel van den 2den tot en met den 14en December e. k.dagelijks (den Zondag uitgezon derd van des voormiddags halfnegen tol negen urenen op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van halflwee tol twee uren des namiddags. En geschiedt biervan openbare afkondigiiq, door plaatsing in de Leidselie Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 November 1889. LEIDEN, 5 December. Bij kon. besluit van 10 November 1889 ii°. 31 is krachtens de artt. 3, lit. a, 8, 12, 22 en 33 der wet betreffende de burgerlijke pensioenen, laatstelijk gewijzigd bij die van 21 Mei 1873 Staatsblad n°. 64), aan den beer dr. J. Pijnappel, zich schrijvende J. Pijnappel Gzn., eervol ont slagen hoogleeraar aan de rijks universiteit alhier, een pensioen verleend ten bedrage van f 30Q0. Gisteravond te acht uur werd in de zaal der vereeniging „Nut en Genoegen", ingang Schoolsteeg, de vergadering geopend, belegd ter bespreking van al wat bevorderlijk kan zijn aan het welslagen van den aan- gekondigden wedstrijd voor handwerkslieden. De volgende vak-en werkliedenverenigingen waren uitgenoodigd zich te doen vertegen woordigenWerkmansvereeniging „Nut en .Genoegen"; St. Jozefsgezellenverceuiging; Typografische vereeniging „Lourens Jansz. Coster"; Kleedermakersvereeniging „Een dracht door Vriendschap"; Meubelmakers vereeniging „Welvaart zij ons doel'; Timmerlieden- en Modelmakersvereeniging; Schilders- en Behangersvereeniging „Steun zij ons Doel"; Smeden- en Koperslagers- vereeuiging „Nut door Vriendschap"; Met selaars-, Steenhouwers- en Stucadoorsver- eenigingTabiiksverwerkersvereeniging IIulp door Vriendschap"; Werkliedenvereniging „Eendracht maakt Macht"; afdeeling Leiden van het Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium" en afdeeling Leiden van het „Algemeen Nederlandsch Werkliedenbond". Al die verenigingen hadden aan die uit- noodiging gehoor gegeven, behalve de Metselaars-, Steenhouwers- en Stucadoors- vereeniging en deTabaksverwerkersvereenigiug „Hulp door Vriendschap". De heer Adr. J. Van Achterberg, voor zitter der uitvoerende commissie opende de vergadering en verklaarde waarom de com missie heeft gemeend deze vergadering te moeten beleggen. Het was nl. om nogmaals de besturen der verschillende verenigingen op het hart te drukken dat hunne mede werking bij het aansporen tot mededinging aan den wedstrijd zeer gewenscht is, maar ook om hun de gelegenheid te geven tot de commissie vragen te richten omtrent punten die voor hun tot nogtoe in 't duister lagen. Met veel tact lichtte, om veel vragen vóór te zijn, de heer Van Achterberg punt voor punt het programma voor den wed strijd toe, dat intusschen in brochureformaat in druk verschenen is. Naar aanleiding van de vroeger verschenen bekende brochore van de centrale commissie voor wedstrijden van handwerkslieden in Nederland, heeft de commiss'e alhier terstond het plan opgevat een wedstrijd in bedoelden zin uit te schrijven. Leiden draagt in zooverre den eerepalm weg als de eerste gemeente die aan de roepstem van de centrale commissie gehoor gaf. Evenwel zijn ook Schiedam, Arnhem en Amsterdam en ook de drie Noordelijke provinciën in de wrêr om eveneens in deze hun plicht te doen. Het doei van den wedstrijd? Wel, om te (oonen dat Leideus werklieden niet be hoeven onder te doen voor die uit andere gemeentenom in te zien wat we te kort komen aan kunde, maar ook cm te doen zien dat hier onderscheidene zaken, die thans van elders worden ontboden, even goed ge maakt kunnen worden. En nu heeft deze wedstrijd ook nog deze nuttige zijde, dat de werkman zelf genoemd wordt als de vervaardiger, terwijl toch in den handel de patroon de eer van 't goede werk verkrijgt. Men weet door dezen wedstrijd hoe zwaar de werkman weegt. Twee vakken nog zijn in den wedstrijd opgenomen die op de groote biljetten ten onrechte niet werden genoemdhet zijn de petten- en mutsenmakers en de sigaren makers De commis.-ie heelt gemeend dat in de jury ook werklieden mcesten plaats nemen en overeenkomstig die ineening zal dan ook de beoordeehiigscoinmissie worden gekozen. Tot den wedstrijd zullen geen leerlingen, wel oi:d-leeriiiigen van de Praetische Am bachtsschool worden toegelaten. Tussnhen de wedstrijden iu verschillende plaatsen van Nederland is onderling ver band. Men boopt ze alle onder dezelfde conditiën te houden, zoo zelfs dat ook de bekroningen in gelijke verhouding zullen worden toegekend en men elders aan een hier verkregen medaille zal kunnen zien, hoe ze aar de winner daarvan weegt. Gij allen zoo besloot de voorzitter moet medewerken voor het beoogde doel, en dat kan; want ge behoort allen tot de werklie den vereeriigingen die hier zoo goed georga niseerd zijn, terwijl ook bij alle vereenigiu- gen ouderling samenwerking blijkt. Ge hebt allen lust in uw vak; daardoor moet het welslagen van den wedstrijd verze kerd zijn. Achtereenvolgens werden nu inlichtingen gevraagd door de heereu Qoedeljée, flassel- bach, Mieremet, Nieuwenburg, Metselaar en Segaar, inlichtingen die, voorzoover de pro gramma's ze niet reeds geven, door den voorzitter in den meest uitgebreideu ziu werden verstrekt. De heer Schretlen, af gevaardigd door het bestuur der St. Jozefs- gezellenvereeuigiug, maakte, de opmerking dat zijne vereeniging geene vak vereeniging is, maar dat het bestuur in deze weinig anders kan doen dan de gezellen aanmoe digen. Maar dit nam hij dan ook gaarne op zich. De voorzitter bracht nog in her innering dat aangifte van mededinging vóór 15 Januari bij een der secretarissen de heeren P. G. Lancel en H. J. Jesse, moet zijn gedaan. De heer W. A. Van Lith sprak alle aan wezigen nogmaals iu opgewekten en opwek- kenden geest toe, hij riep van allen zonder onderscheid de medewerking in. De heer Van Achterberg sloot daarna te 10 uur met een woord van dank voor de ruime opkomst, de vergadering. De teekeningen voor den gebonden wedstrijd zijn reeds gereed en waren iu de zaal te zien. Heden had van 11 tot 4 uren in het lokaal van „Nut en Genoegen," ingang in de Schoolsteeg, de tentoonstelling plaats vau de prijzen der verloting van levensmiddelen Zaterdagavond onder de leden der vereeniging gehouden. Er waren 520 prijzen bestaande in: 1°. rundvleesch (rollades van 2 kilo en lappen en karbonaden van 1J kilo), geleverd door de heeren P. J. W. Van der Hart, C. Wijnnobel en S. H. Wijnuobel. 2°. Spek en rookworst, elke prijs 11 kilo, geleverd door de heeren C. J. Leyb, P. M. Van Lieshout en S. Oppelaar. 3°. Groene en grauwe erwten, iu zakken vau 10 liter; de groene en grauwe geleverd door den heer JW. Boekwijt, de capucijners door den heer P. J. Burgersdijk. De rauwe vleeschwaren zijn hedenochtend versch gehakt; zoowel 't een als het ander ziet er uit als vau prachtige qualiteit te zijn. Hedenavond worden de prijzen afgegeven. Bij het gisteren te Utrecht gehouden examen Franscb, acte middelbaar onderwijs A, is geslaagd de heer H. L. De Haas, alhier. Naar aanleiding van de ontvreemding van buiten gebruik gestelde muziekinstru menten in de infauteriekazerne alhier waar van we gister melding maakten, kunnen we nog mrêdeelen dat behalve de tamboers, reeds gister gemeldook een soldaat is gearresteerd. Aangezien die drie personen bekend hebben den diefstal te hebben gepleegd, zijn er termen voorhanden om de zaak voor den krijgsraad te behandelen. Drie der instrumenten zijn door den heer G. opgekocht voor f4 en kunnen voordien prijs weêr worden teruggenomen. Het vernielde instrument is natuurlijk verloren. Den 16den November II. werd door familieleden van zekeren D. tl., aan het bureel van politie kennis gegeven, cat deze persoon vermoedelijk een ongeluk had ge kregen, aangezien hij, des namiddags uit gegaan, niet, zooals gewoonlijk, was terug gekeerd, hetgeen met het oog op zijn leef tijd en zijne bijziendheid niet onwaarschijn lijk werd geacht. Eergisteren werd bedoelde persoon evenwei uit Amsterdam herwaarts gebracht, heb bende hij zich aldaar bij de politie gemeld, als schuldig aan verduistering van gelden eener familie alhier, bij wie hij als looper dienst deed. Hoewel daarvan geen aangifte bij de po litie was gedaan, bleek 's mans opgave waarheid te bevatten, aangezien hij met ruim f26 uitgezonden, o. a. tot voldoeuing van een postwissel, dit geld niet op het postkantoor had bezorgd. Al het geld is dan ook door hem ver teerd en hij wist ten laatste geen raad meer. Volgens eigen verklaring moet hij reeds verschillende malen voor landlooperij zijn aangehouden. Iu de vorige week werd door een schipper, tijdelijk alhier aanwezig, bij de politie aangifte gedajndat uit de onge sloten roef zijner schuit eene portefeuille was ontvreemd, waarin eenige papieren zonder waarde, hoewel hij gewoonlijk ook daarin zijn bankpapier bergt. Aangezien zijn indertijd gewezen knecht, in de nabij heid der schuit was gezien, werd deze per soon van den diefstal verdacht en door de politie te Hillegom aangehouden en naar hier overgebracht. Hij bekende zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt, gevende hij te kennen de portefeuille in eene sloot nabij den overweg der spoorbaan alhier te hebben geworpen. Toen daarop onder toezicht der Leidsche politie naar dit voorwerp te vergeefs werd gezocht, bleek onderwijl dat iemand te Oegst- geest Vrijdagmorgen de portefeuille gevon den en vernield had. Het garnituur was echter nog in zijn bezit, 't welk dan ook in beslag genomen is. Door de politie alhier is aangehouden een persoon, wonende onder Oegstgeest, die verdacht wordt jl. Zaterdagnacht ten na- deele van een koffiehuishouder een lichte demi-saison te hebben ontvreemd, welke dan ook Zondagmorgen door verschillende personen in zijn bezit is gezien. In den zelfden nacht tusschen 12 en 4 uur heeft hij zijn eigen jas, welke hij nu weder draagt, van de hand gedaan, en is deze jas alzoo later door hem teruggehaald, ver moedelijk in ruil voor de ontvreemde jas. Zij die hieromtrent inlichtingen kannen verstrekken, worden uitgenoodigd zich daar toe aan het commissariaat van politie alhier te vervoegen. Hedenmiddag heeft op de Papenstraat alhier, in perceel N°. 7 bewoond door de famielje K. een schoorsteenbrand plaats ge had. Door eenige politieagenten is de brand met kardoezen geblnscht. De vrouwelijke verpleegden nit Veen- huizen worden, in de volgende week te be ginnen, naar Oegstgeest overgebracht iederen dag ten getale van 40. OFFICIEELE BERICHTEN. Bii Zr. Ms. besluit is benoemd tot no taris te Deventer, A. Huender, thans nota ris te Vaasseu. Bij kon. besluit is aan mej. Mouzio, geb. te Rollingergrund (Luxemburg), mits zij overigens aan do daartoe bij de wet gevorderde vereisehten voldoet, vergun ning verleend tot het geven van lager on derwijs. De minister van binnenlandsche zaken zal op 7 dezer geen audiëntie ver- leeneD. Omtrent da zitting van de gister van de eerste kamer rest ons nog het volgende te melden De heer Verheijen was zeer ingenomen met liet ontwerp, en achtte het niet in strijd met de grondwet. Het subsidiestelsel zal de bijzondere school steunen en in bloei doen toenemen. Overigens verdedigt hij het neu traal karakter der openbare school in 't zuiden katholieke scholen zijn het niet. Het aantal onderwijzers, door deze wet geëischt, acht hij voldoende, de lokalen kunnen meer leerlingen bevatteu. De regeling der schoolgeldheffing is goed en zal nooit ter benadeeling van het openbaar onderwijs kunnen strekken. Daarbij bevat dit ontwerp vele verbeteringen. De heer Muller bestreed het ontwerp. Hij achtte het ongrondwettig en het subsidie stelsel voor de bijzondere school, ook wegens de consequentiën, hoogst gevaarlijk. Het neutraliteitsbeginsel der openbare school is opgenomen ten gunste der kerkelijken, die het juist gebruikt hebben om die school te bestrijden. Het ontwerp zal sectarisme kweeken in hart en nieren des volks. De heer Prius bestreed sterk het subsidie stelsel als strijdig met 's lands belang en de roeping van den Staat. Aan vrede gelooft

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1