BUITENLANDSCHE BERICHTEN rese-* dervindt door het in de kanalen aanwezige ijs. Blijft de vorst nog een 24 uren aan houden, dan is het alom schaatsenrijden. Op de vlakten werd Zondag reeds gereden. Da 20jarige dienstbode van den iand- bouwer te Oldelamer, wiens boerderij dezer dagen roet 40 stuks vee is afgebrand, heeft bekend dien brand te hebben gesticht uit wraak over eene door hare meesteres toe gediende berisping. Zij is gevankelijk naar Heereveen vervoerd. Omtrent de in de nabijheid van Bergen-op-Zooro gepleegden diefstal met poging tot moord worden aan de N. B. Ct. nog de volgende nadere bijzonderheden medegedeeld Het drietal jonge mannen, de daders van de misdaad, vervoegden zich te ongeveer 11 uur aan de boerderij en eischten wat drin ken, terwijl zij wisten dat alleen de zuster der gebroeders Van Loon thuis was. Niet dati met eenige aarzeling, van de zijde der zuster, werden zij binnengelaten, waarop zij in plaats van water, dat hun gegeven werd, melk eischten. Dit was de inleiding van een vooraf, roet duivelsche geslepenheid overlegd plan, want toen de zuster zich verwijderde om aan hun verzoek te vol doen, werd zij plotseling van achteren aan gegrepen en ruggelings op den grond geworpen en vastgehouden, terwijl een hunner met eeu houten knuppel haar zoo lang op het hoofd sloeg, tot zij roerloos bleef liggen. Intusschen stond n°. 3 op den uitkijk, doch nam in zooverre deel aan den moord aanslag, dat hij zijnen kameraad middeler wijl bleef aanvuren, er toch vooral flink op los te slaan. Hierop werden de deuren gesloten en begon het openen van kasten en laden, totdat een der broeders Van Loon thuis kwam. Deze, de deuren gesloten vindende en door een raam naar binnen ziende, ontwaarde de gedaante van een der dieven. Door eene deur open te breken, verschafte hij zich nu toegang tot zijne woning, terwijl de dieven tezelfdertijd door een der ramen ontsnapten. De vrouw was intusschen, niettegeustaai.de een schromelijk bloedverlies, weer eenigszins bijgekomen en in staat eenige vage inlich tingen te geven. Door eenen ongelukkigen samenloop van omstandigheden kwam het bericht eerst te uur nam. bij de gemeente-politie, die een half uur later ter plaatse was om een onderzoek in te stellen. Dit was van dien aard, dat reeds tus- schen 5 en 6 uur 's namiddags een der daders kon worden aangehouden in zijne ouderlijke woning, terwijl de beide anderen kort daarna op straat werden gearresteerd. De boerderij, waar het drama is afge speeld, heet, vermoedelijk omdat er vóór 40 jaren een soortgelijk geval heeft plaats gevonden, »Het Moordhol." BEL6IE. Voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers bij de lamp te Antwerpen, is totaal ingekomen 675,000 fr. plus nog 86,473 fr. als opbrengst van het feest door da Figaro in het palais de l'Industrie te Parijs tot stand gebracht. EKSELlXa. Prins Albert Victor presideerde Zater dag bij de opening van de tuinbouwten toonstelling te Lal Bough en lunchte later met de oflicieren van het 21ste regiment huzaren. Het voorgenomen bezoek aan Ma dura is afgesprongen, wegens het voorkomen van cholera op die plaats. Volgens de Court Circular ontvangt de koningin de beste berichten omtrent het verblijf van prins Albert Victor in Iudie. Alle verhalen van ongelukken met olifanten en dergelijke berichten zijn geheel zonder grond. FR AAiKKIJH. Tijdens een feest in het park van Saint-Cloud viel voor eenigen tijd de paal van eene electrische lamp om en sloeg een pas gehuwd paar dood. De aannemer der Edison-Maatschappij is thans door de recht bank te Versailles verantwoordelijk verklaard en veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf, 500 frs. boete en 6000 frs. schadeloosstelling aan de familie van den jongen man en 5000 frs. aan die zijner vrouw. DUITSCHAARD. De Duitsche socialisten willen den ln Mei a. s. tot een internationalen feestdag maken, en noodigen alle partijgenooten in den vreemde uit dien dag zoo opzienbarend mogelijk te vieren. 00§TEKRIJH. De heer Von Plener heeft gisteren in de kamer van afgevaardigden den minister K3 Wf JULI» na 0O) m ns j Taaffe gevraagd, welke houding de regeering zal aannemen tegenover de eischen van den Boheemschen landdag, en of zij zich niet krachtig zal verzetten tegen een streven dat gevaarlijk is voor den slaat. De minister van financiën heeft de staatsbegrooting voor 1890 ingediend. De uitgaven worden geraamd op 545,575,600 fl. de ontvangsten op 962,817 fl. meer. De buitengewone uitgaven zulieu bedragen 15,577,022 fl. Het aandeel van Oostenrijk voor de wapening met bet nieuwe geweer is 9,181,904 fl. het krediet voor de wapening der landweer is 1,041,460 fl. De minister van financiën heeft zijne goedkeuring verleend aan het voorstel van het syndicaat der effectenmakelaars, om de noteering der Bulgaarsche leening aan de Weer.er beurs toe te laten. IIONGAK IJ E. In de kamer van afgevaardigden is gisteren ce heftige woordenwisseling gevoerd tusschen de lieeren Orban en Horvath, naar aanleiding van het gebruik der geheime fondsen door laatstgenoemde, tijdens de overstroomingen van de Tbeiss. De heer Horvath noemde den heer Orban een lafaard, en daarop heeft deze zijne getuigen aan den heer Horvath gezonden. De post voor de geheime fondsen is met groote meerderheid aangenomen. TURK IJ F. Het crimineele hof te Konstantinopel heeft gisteren den Koerdischen hoofdman Moessa op alle punten van beschuldiging vrijgesproken. AFRIKA. Blijkens nadere berichten van Stanley, die Donderdag te Zanzibar verwacht wordt, was hij bijzonder verheugd weder eens iets u:t Europa te hooren. De Engelsche consul te Zanzibar had hem brieven en dagbladen tegemoefgezonden en met gretigheid waren Stanley en zijne Europeesche metgezellen daarop aangevallen; want in 35 maanden had Stanley niets gehoord; alle hem toege zonden brieven waren verloren geraakt. Of Ëmin-bassa hem vooruitgereisd is, ge lijk men uit het gisteren te Caïro ontvangen bericht moet opmaken, dan wel of dat op een misverstand rust, is volgens de Indépen- dance Beige niet uitgeuiaakt. Het doet trouwens weinig ter zake; het kliukt alleen niet waarschijnlijk, dat Stanley en Emin zich na hun langdurig samenzijn gescheiden zouden hebben in plaats van te zamen hun intocht te doen in de beschaafde wereld, voor zoo ver althans Zanzibar daartoe gerekend mag worden. De New York Herald bevat eene dépêche uit Tsua van 30 Nov. waarin gemeld wordt dat Stanley en Emin pacha, met 560 mannen, vrouwen en kinderen, aldaar zijn aangekomen. Allen bevonden zich in goeden welstand, maar Stanley en Emin zien er zeer verouderd uit. Laatstgenoemde ver langt geeu eerbewijzen, maar wenscht weder in dienst van den Khedive te treden. Des avonds werd een groot feestmaal gegeven in het kamp van Gravenreuth, die Stanley, Emin en hunne metgezellen met hunnen goedgeslaagden tocht gelukwenschte. In zijn antwoord prees Stanley den Duitschen onder nemingsgeest en den bijzonderen aanleg, welke Duitschland kenmerkt, om de be schaving te verbeiden. Op 1 Dec. werd de reis naar de kust voortgezet. AMERIKA. De president der republiek verklaart in zijn boodschap tot opening van het congres te Washington dat in het afgeloopen jaar slechts weinig vraagpunten zonder oplossing zijn gebleven. Hij kondigt een wetsontwerp aan, waarvan de strekking is, om meer uitbreiding te geven aan het tusschen Engeland en de Vereenigde Staten bestaande uitleveringsverdrag. De betrekkingen met Duitschland zijn van den vriendschappelijksten aard. De quaestie betreffende de naturalisatie is geregeld. Met betrekking tot het kanaal van Nica ragua wordt in de boodschap gezegd, dat de regeeriog bereid is mede te werken tot weg ruiming van alle hinderpalen, die tegen de voltooiing mochten beslaan. De president verklaart, dat de regeering groot belang stelt in het congres, dat thans te Brussel wordt gehouden. Daar de vriendschappelijke betrekkingen met Brazilië zijn afgebroken, heeft de gezant der Vereenigde Staten in last ontvangen, de republiek eerst dan te erkennen, wanneer de bevolking van Brazilië zelve omtrent den nieuwen stand van zaken uitspraak zal hebben gedaan. De ontvangsten over het laatste dienstjaar wijzen een overschot aan van 57 millioen. De president beveelt de hervorming aan van het belastingstelsel en de herziening van het kj "MER. - toltarief, doch deze laatste op zoodanige wijze dat geen inbreuk worde gemaakt op de bescherming van zekere takken der volksnijverheid. In de boodschap wordt de aanzienlijke vermeerdering der aanmunting van den zil veren dollar afgekeurd. De president wenscht maatregelen geno men te zien, waardoor de naturalisatie van socialistische immigranten aan eenigszins moeilijker voorwaarden worde verbonden. PEK TELEGRAAF. DURBAN, 4 Dec. Vijfhonderd krijgs lieden der Zwasi's aangevoerd door den heer Shepstone en hun opperhoofden, hebben de generaals Joubert en Smit, de Transvaalsche commissarissen verwelkomd en boden hun vee ten geschenke aan. Daarna brachten de opperhoofden een bezoek aan de Engelscheu commissaris sir Francis de Wintou. Als vertegenwoordiger van de Zwasi's deelde de heer Shepstone den commissarissen mede, dat het volk nimmer zijn toestemming zal ge ven tot een schikking van welken aard ook, indien het land daardoor zijn onafhankelijk heid zou verliezen. De Transvaalsche commissarissen gaven hun toestemming tot het benoemen van een commissie van drie Engelschen en twee Hol landers, teneinde de belangen der blanken te vertegenwoordigen. MADRID, 4 Dec. Zeer beslist wordt het bericht tegengesproken hetgeen in buitenlandsche bladen is gemeld, dat do Oostenrijksche regeeriug zich bezig houdt met Spanjes binnenlannsche staatkunde. PETERS BURG, 4 Dec. Het Journal de St. Pétersbourg spreekt zeer beslist het bericht tegen van de Daily News over de onderhandelingen, welke zouden zijn aange knoopt tusschen Turkije en Rusland over den afstand van een gedeelte van Armenië door Turkije, waarvoor Rusland zijn aan spraken op het nog niet betaalde deel der vergoeding voor de kosten van den oorlog van 1877 zou laten varen. AECDKM 4 December. De uit Oosl-Indië teruggekeerde le luit. F. Van Wijk is ingedeeld bij het 4e reg. inf. en komt den 13den Januari a. s. te Leiden in garnizoen. In de heden voortgezette vergadering van de eerste kamer is eervol ontslag ver leend aan den commies griffier Van Roijeu met 20 December. De beer Van Lijnden verdedigde het schoolwetsontwerp als modus vivendi in 's lauds belangde scherpte van den strijd zal verdwijnen. Nu de neutrale school niet de verdraagzaamheid heeft gebracht, beproe ven wij dit middel. De ongrondwettigheid van het outwerp bestrijdt hij. De zorg voor het openbaar ouderwijs blijft onveranderd; zelfs geeft dit onwerp meer geld voor openb. onderw. dan bij de volledige uit voering der wet van 1878. Het bijzonder onderwijs staat ook niet concurreerend te genover het openbaar, maar als bondgenoot ter bestrijding van onkunde. Het openbaar onderwijs zal niet achteruitgaan en het bij zonder zal verbeteren. De schoolgeldheffing van 20 cents per maand kan geen bezwaar opleveren. De heer Wertheiin verklaarde niet inge nomen te zijn met de grondslagen van het ontwerp, maar toch voor te zullen stemmen uit gevoel van billijkheid en met het oog op het landsbelang. Onvoorwaardelijk voorstan der bleef hij van de openbare school, maar onbillijk is het, niet te steunen het bijzonder onderwijs voor hen, die uit gemoedsbezwaar van de openbare school niet kuunen gebruik maken, en die zooveel offervaardigheid toon den. Concurrentie moet er ziju, de strijd tusschen de moderne denkbeelden en de resc- j tie blijft voortduren, maar de voorstanders der openbare school toonen nu ook bun offervaardigheid. De bezwaren tegen dit ontwerp waren niet overwegend. De interpretatie van art 194 der Grondwet is geheel veranderd. Aan de belofte van leerplichtregeling blijft hij de regeering vasthouden. Aan de meerdere eischen van het bijzonder onderwijs worde paal en perk gesteld. De spijslijst is aangesloten, maar toonen wij, liberalen, de sterkste heer door abnegatie- verzoening en vrede te willen. In de hedeu gehouden zitting van de tweede kamer berichtte de minister van koloniën de aanstaande opneming van de tijdelijke staatsspoorwegarobtenaren in Indië in het vaste kader. De heer Cremer verdedigde de rapporteurs in hun amendement om de gelden voor de telegrafische verbinding van Makassar naar Bandjermasing te schrappen, met het doel een kortere en minder kostbare verbinding te onderzoeken. Dit amendement werd verdedigd door de heeren Van Vlijmen en Rooseboom, doch om financieele reden bestreden: door den heer Land op technische gronden, door den heer Seret wegens het belang der verbinding van Java en de buitenbezittingen, door den heer Virulij ter vermijding van tijdverlies en ten slotte door den minister. Deze was echter bereid het kortere plan aan het iudisch bestuur op te zenden. Het amende ment werd ten slotte aangenomen met 60 tegen 43 stemmen. Van de bij het 4e reg. inf. nieuw benoemde officieren zijn de 2e luits. L. F. Duymaer van Twist en W. J. Prins inge deeld bij het 5e bataljon van dat corps te Gouda, eu de 2e luit. L. F. F. Vogel bij het 3e bataljon te Haarlem. Te 't Waar (gemeente Scheemda) in Groningen zijn reeds twee jongens door het ijs gezakt en verdronken. Te Tilburg wordt binnenkort eene fabriek van kunstkoffie opgericht. Bodegrave, 3 Dec. Op de markt wer den heden aangevoerd: kaas, 177 wagens, tezamen 10,495 stuks, wegende pl. m. 42,149 kilo, prijs le soort Goudsche f 27 k 29'-, 2e soort f 24 it 26', zwaardere f hieronder 4 wagens Derby-kaas, prijs le soort f24£ it 2e soort f22 h 23', 35 wagens Edammer kaas prijs le soort f 29h 2e f26è27£; 0 wagen Leidsche kaas, prijs fk fHandel matig. GEMENGDE BERICHTEN Dezer dagen stierf te Brussel eene oude vrouw, die den kost verdiende met in weer en wiud aau eenen straathoek te 6taan om de schoenen der voorbijgangers te poetsen. Onder haren strooizak vond men een spaar boekje, waarop voor een bedrag van 15,000 fr. aangeteekend was. Te Londen heeft een bevige brand ge woed in een blok huizen in de Queen Vic toria en de Upper Thamesstraat, waarvan het grootste gedeelte aan het fLeger des Heils" als hoofdkwartier behoorde, liet vuur ver kreeg in korten tijd grooten omvang eu de naburige drukkerij van de heeren Harmer en Harley verkeerde eenigen tijd in groot gevaar. Niet minder dan een twaalftal stoom spuiten waren op de plaats aan het werk. Toen des morgens te halftien (de brand was tusschen 4 en 5 uur begonnen) omstreeks 300 personen, die dagelijks in het gebouw bezig zijn, naar het werk gingen, trachtten zij van de boeken en meubelen nog te redden wat te redden was. De belangrijkste stukken waren echter in brandkluizen en brandkasten geborgen. Een verschrikkelijke brand heeft Zater dagavond te Minneapolis (Ver. Staten) ge woed. De brand brak uit in een gebouw van acht verdiepingen, waar o. a. ook het dagblad The Tribune zijn kantoren en zetterij had. Op de zevende verdieping waren 100 zetters aan den arbeid, wien de terugtocht in het huis was afgesneden, daar de lift en de trap, de eenige wegen naar beneden, in brand stonden. Langs ladders ontsnapten de meesten en anderen sprongen naar beneden en werden in netten opgevangen, maar tocb gingen vele menschenlevens verloren. Een vriend van een der redacteurs, profes sor Olsen uit Dakota, die juist in het ge bouw was, sprong uit een raam en werd verpletterd evenals de telegrafist van de Associated Press, J. F. Igoe genaamd. Hij stond aan zijn toestel op de zevende ver dieping, toen op de derde verdieping de vlammen uitsloegen. Terwijl allen in zijne omgeving zich trachtten te redden, bleef hij rustig aan het overseinen van dépêches uit New-York naar New-Orleans en Kansas-City. Op eens seinde hij: rEr is brand op de derde verdieping van het gebouw, en ik sta op de zevende verdieping." Toen volgde er nog eene korte dépêche, en daarna: Kameraads, (boys), ik moet er uitscheiden. Ik ben alleen over op deze verdieping, al de andereu zijn weg en ik kan niet langer blijven." Toen sloot hij zijn toestel. Eenige oogen- blikken later Bprong hij door een der ven sters naar beneden. Zijn lichaam werd op den grond verpletterd. Professor Olsen behoorde tot de beste kenners van het Grieksch in de Vereenigde Staten. Een koopman, die een advertentie op de zetterij bracht, sprong ook uit het venster en werd eveneens verpletterd. Een verslaggever, geen kans ziende te ontsnappen, nam een revolver en schoot zich voor het hoofd. De eigenaar van het blad, die op de zesde verdieping was, ontkwam nog bijtijds uit het gebouw, maar hij bekwam toch even als de anderen, die er het leven afbrachten, ernstige brandwonden. Duizenden menschen, die zich voor bet

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2