I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. i Hi ÈÊe'ae Coiiidiit verschijnt dadelijks, behalve A B 0 f E M E IJ T Donderdag 5 December 1889. 286, ADVERTENTIE®: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINK EN LAK DSCHE BERICHTEN. mm che Cours El °P 35 o ii- en F eest d a e V'ooi Leidenper 8 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, er 3 maanden 1.60, Prijs per Hummer 10 fern. t 'iO.'Jt Jaargang. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. BureeJ: Sctieepniakerssteeg 6 LEIDEN, 4 December. Eenige dagen geleden werden uit de infanteriekazerne alhier vermist eenige bui ten gebruik gestelde muziekinstrumenten, te voren gebruikt door muzikanten van het stafmuziekcorps van het 4de regiment. Na ingesteld onderzoek bleek een der instru menten, eene fluit, verkocht te zijn bij den handelaar in muziekinstrumenten G. op de Haarlemmerstraat alhier. Onderhandeling werd daar tevens nog gevoerd over den verkoop van een paar andere instrumenten, eene hobo en een cornet it piston o. a.; ook een paar hobo- kleppen werden den heer G. ter hand ge steld, die later herkend zijn als afkomstig van een vermist instrument. Twee tamboers zijn in arieet gebracht. Daarna werden op een der trappen van de kazerne nog stukken van eene hobo gevon den, zoodat het vermoeden zeker niet ge waagd is dat nog anderen in deze bedroe vende zaak zijn betrokken. Het onderzoek wordt met ijver voortgezet. OEFICIEELE BERICHTEN. De luit. ter zee 1ste kl. J. C. Jeekel, lste officier aan boord Zr. Ms. opleidings schip Admiraal Van VVassenaer, wordt den 16den dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee lste kl. II. G. J. Wolterbeek. De luit. ter zee 2de kl. H. J. Knoltne- rus, bchoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den 4den dezer op non-activiteit gesteld. De ministers van marine en van ko loniën zullen op 6 dezer geen audiëntie verleenen. Hebben we gister gemeld dat de ver- eeniging ^Nut en Genoegen" Zaterdag j. 1. wederom de gewone tweejaarlijksche verloting van levensmiddeleu ouder hare leden beeft gehouden, thans kunnen we meedeeJen dat de prijzen daarvoor bestemd op Donderdag 5 December a. s. Van 114 uren voor belangstellenden ter bezichtiging zullen worden gesteld in het lokaal der vereeniging. (School- steeg.) Het kerkbestuur van de llerv. ge meente van Midwond heeft f 10 en de bur- gelijke armbesturen van Midwoud en Oist- woud respectievelijk f 10 en f 20 ter beschik king gesteld van de kweekschool voor be waarachoolbouderessen alhier. Bij de gebruikelijke St. Nicolaasvie ring op het akademisch ziekenhuis alhier zullen St. Nicolaas en zijn zwarte knecht worden voorgesteld door de hteren Driesseu en Wittenrood, president en vice-president van de medische faculteit. Naar wij vernemen is de Obligatie- leening der Maatschappij „Zeebad Lo isduinen" ruim volteekend. Gistermiddag te vier uur gleed op de Middelstegracht een klein meisje aan den waterkant uit over langs den wal geworpen en bevroren waschwater. Het kind viel in de gracht, doch werd er door 't stok slaan van 't ijs en met behulp van allerlei red dingsmiddelen weldra weer uilgehaald. Gistermiddag dacht een man op een der slooten van den Witten Singel wel te kunnen staan. Het ijs was evenwel niet sterk genoeg en de onvoorzichtige was er dus in een oogwenk doorgezakt. Met bet overbrengen van de verpleeg den uit het rijks-gesticht tc Ommerschans naar de rijks-werkinrichting Veenhuizen n° 1 zal deze week een begin worden gemaakt. Ongeveer 1100 verpleegden zijn thans nog te Ommerschans. De vrouwelijke verpleegden te Veenhoizen zullen van daar vertrekken naar Oegstgeest, bij Leiden, zoodra de militaire gevangenen van daar zijn overgebracht naar Leeuwarden, hetgeen op een der laatste dagen dezer maand lal plaats hebben. (JNIVEKSIT Elf. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, aan de rijks universiteit alhier, de heer J. A. liöfelt, geb. te Kam pen, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Het Hypnotisme in verband met bet strafrecht". De koning heeft den 3den December 1889 de geloofsbrieven ontvangen, waarbij burggraaf De Pindella door Z. M. den ko ning van Portogal en der Algarven in zijne hoedanigheid van hoogstdeszelfs buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister bij Zr. Ms. hof wordt bevestigd. In de zitting van de eerste kamer van gister schetste de heer De Bruijn nog nit voerig de aanleiding tot dit ontwerp, noemde het de vrucht van gemeen overleg, ontkende de ongrondwettigheid ervan en betoogde, dat de minderheid schier alle wenschen had bevredigd gezien, dat het bijzonder onder wijs meer had verlangd, maar dat zij berust in de overtuiging, dat het einde van den strijd noodig is. Concordia res parvae crescunt. De heer Van Znijlen van Nijevelt wees op de groote bezwaren tegen de openbare school bij velen in den lande, bezwaren, die z. i. gewettigd waren, vooral door den modernen geest van vele onderwijzers. Hij was voor de wet. De lieer Van der Goes van Dirxland bestreed de wet, omdat zij volstrekt geen vrede zal brengen, maar eenerzijds onvol daanheid, anderzijds aandrang om meer te verkrijgen zal ten gevolge hebben. Deze wet is geen trausactie maar eene capitulatie. De heer Six bestreed bovenal het sub- sidiëeren van liet bijzonder onderwijs uit 's rijks kas. Hij achtte het stelsel der wet ongrondwettig, hoogst nadeelig voor de fiuanliën en verdedigde de neutrale school als ceu zegen der natie, wier ondeimijiiing van deze kamer niet ie verwachten is; zij miskenne niet het dreigend gevaar van overheerscliing door den clerus. Bij het gisteren in de tweede kamer voortgezet debat over de Indische begroo- ting lichtte de lieer Dormer een amende- ment toe, namens de commissie van rap porteurs, om den post voor een gym nasium te Batavia niet toe te staan. De miuister bestreed dit amendement met een uitvoerige historische beschouwing omtrent den oorsprong der hierbedoelde stichting, gelijk die voor 20U jaren reeds bestond en ill den loop der tijden was hervormd; ook op paedagogische gronden werd de uitgave door hem verdedigd. De uitgave was zeer gewenscht. liet amendement werd aangenomen met 70 tegen 16 stommen. Een amendement van de commissie van rapporteurs om de meer aangevraagde f 50ü0 voor een wetenschappelijke reis in Iudië niet toe te staan, werd, na verdediging vau den heer Cremer, door den minister overge nomen. De minister kwam vervolgens terug op de vraag, eergisteren door de heeren Zaaijer en Roëll gedaan en verklaarde dat dit jaar de betrokken post niet meer slaat op ca techetisch onderwijs en dal 't ook verleden jaar zoo was. De minister, vernemende dat de post voor voorlezingen gebruikt werd voor catechetisch onderwijs, meende toen de uitbetaling te moeten weigeren. De minis ter besteed bovendien bet nut van cateche tisch onderwijs. De heer Levyssohn Norman wijst er op dat de minister dit onderwijs wil doen vervallen, omdat het gegeven wordt door onderwijzers, die niet van des ministers richting zijn en wier onderwijs voortaan zal moeten gegeven worden door de z. g. aalmoe eniers. De minister antwoordde dat de bezoldi ging dier heeren echter op een anderen post zal gevonden worden. Nadat de heer Van Aich van Wijck den miuister had verdedigd, hield de heer Roëll vol dat uit dezen post catechetisch onder wijs moet worden betaald. Was de minis ter dat nog van plan? En wilde hij de som voor de aalmoezeniers uit dezen post vinden? Dit laatste ontkende de minister, doch meerdere verklaring kon hij niet geven. De heer Norman stelde toen voor om den post met f 9500 te verhoogen voor catechetisch onderwijs. Na eenig debat trok de beer Norman zijn amendement in. De heeren Verniers van der Loeff c. s. stelden een verminderiugs amendement van f 5000 als protest tegen de beschikking over gelden, waarvan de bestemming niet is aangewezen en ter voorkoming, dat aal moezeniers betaald worden met de voor godsdienstleziugen geweigerde gelden. De heer De Savornin Lobman bestreed dit. Het zon beteekenen eene verklaring, dat de minister onwillig is, de kamer in te lichten. De heer Van der Kaay zeide dat de kamer verleden jaar niet voldoende was ingelicht. Het protest-amendement-Verniers van der Loeif werd verworpen met 44 tegen 86 stemmen. De heer Farncombe Sanders drong aan op wettelijke regeling van het mijnwezen i door mijnexploi'atie van staatswege, wegens de daaraan verbonden voordeeien, zooals de Billiton winsten bewijzen. De lieer Schaepman drong aan op spoedige indiening van voorstellen om trent het Billiton contract en vroeg of de minister steeds zijn standpunt in deze handhaaft. De heer Rutgers ondersteunde de hou ding van den minister, die bet concessie- recht ontkent tegenover de Billiton maat schappij. De minister handhaafde zijne houding, die echter erkenning van de dieutsen der maatschappij niet uitsluit. Het tijdstip van indiening der voorstellen is niet te bepalen. De heer Van Kerkwijk wenschte in het finantiëel belang van den staat spoedige op lossing van het Billiton-geschil. De heer Veruiers van der Loeft' betwij felde of de minister tot de, ook door spre ker gewenschte, oplossing, zooals 't thans gaat, zou komui. Eerlang kan bij de tweede kamer een wetsvoorstel worden verwacht tot restauratie van de ridderzaal te 's Hage en tot verbou wing van het ministerie van binneniandsche zaken. (Fad.) Bij het departement van waterstaat is een herziening der onteigeningswet in bewerking. departement van waterstaat is een onder zoek opgedragen nopens den toestand van het reddingswezen langs de kasten des i„„j. Aan een commissie van twee zee- officiereu en een hoofdambtenaar van het Een wettelijke regeling der telepboon- verbindingen is vau de regeering te ver wachten, doch het tijdstip is nog niet aan te geven. In den loop van 1890 kan de sectie Schiedam—Maassluis van den spoorweg RotterdamHoek van Holland waarschijnlijk in exploitatie komen. Het Merwedekanaal zal vermoedelijk in 't midden van 1892 geheel voltooid zijn. Het plan bestaat om bij de herziening der postwet het maximum-gewicht der dag en weekbladen met cent port te ver hoogen. Het model der Postbladen zal weldra verandering ondergaan. Naar de Amtterdammer verneemt, wordt het ber ent, betreffende het voornemen der regeering om ook den Centraal-spoorweg te naasten, nader bevestigd en zouden de onder handelingen daaromtrent dezer dagen reeds aangevangen zijn. Door den heer A. C. baron Snouckaert van Scbauburg, gepensioiineerd majoor der huzaren, kamerheer en stalmeester van Z. M. den koning, te 's Gravenhage, is aan het rijk ter plaatsing in 's rijks museum te Amsterdam ten geschenke aangeboden eene door hem gevormde verzameling voorwerpen, betrekking hebbende op het Nederlandsch krijgswezen. Deze verzameling bevat een groot aantal uniformen, offensieve en defen sieve wapenen van de verschillende korpsen van het Nederlandsch leger, te rekeuen van ongeveer het einde der vorige eeuw tot op dezen tijd. De minister van binneniandsche zaken heeft aan den schenker den dank der re- geeriug betuigd. De werkstakers in de ijzer- en metaalindustrie te Rotterdam, kwamen gisterenavond weer bijeen en ditmaal in een lokaal op den Schiedamschen dijk. Naar schatting waren vijfhonderd personen aan wezig. Emvoets deelde mede dat de afge vaardigde zich heden naar de fabrieken Feyenoord en Burgerhout had begeven, doch niet was ontvangen, daar men alleen met eigen volk wilde te doen hebben. Men moest echter den moed niet laten zakken en standvastig blijven, daar de patroons toch ten laatBte wel zouden toegeven en men van verschillende zijden gesteund werd. Zoo was van de socialistische sigarenmakers te Antwerpen 50 francs ontvangen, de Labours Union (afdeeliug Rotterdam) be taalde gisteravond het vergaderlokaal en men kon op nog meer steun rekenen. De familie E. S. op de Prinsengracht te Amsterdam, is in de vorige week door een droevig ongeluk getroffen. De jongste zoon, een 20jarig jongeling, wilde des nachts even naar beueden gaan, om iets uit de huiskamer te halen. In de duisternis is hij van de hooge trap naar beneden gestort en met het achterhoofd op de marmeren steeneu gevalleD. Toen men hem vond, leefde hij nog, maar hij overleed na een paar uren aan de gevolgen van een schedelbreuk. (Echo) Niettegenstaande de liefderijke ver pleging en het strenge toezicht, heeft ééne der patiënten van de inrichting voor zenuw lijders te Drempt heimelijk het huis weten te verlaten en heeft men daarna haar lijk in den Ouden IJsel aldaar gevonden. Men schrijft aan de Haarl. Ct. van Maandagavond nit de prov. Groningen, dat de scheepvaart aldaar veel belemmering on-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1