8fcw seï) hi mis «s «cs mm. mta sa <ra «r; ber. w nr- meestal stilte; de eerste 4 dagen en 25 tot 29 stond de barometer onder 0 tot 7 al de overige dagen boven 0 tot -f- 5' de thermometer varieerde van 33° tot 53° Fahr. 'e morgens te 8 ure. Zaterdagavond, tegen elf uur, werd bij het Frederiksplein te Amsterdam een heer aangerand en van een Bom van f 130 beroofd. De dader werd gearresteerd. Zaterdag overleed tc Arnhem vrij plotseling de heer L. 11. Eberson, architect van Z. M. den koning. De heer Eberson, die voornamelijk te Parijs zijne opleiding genoot, was een architect van deugdelijke stijlkennis en veel smaak. Zijne eerzucht bepaalde zich niet uitsluitend tot zijn vak zijne verzameling penningen heeft eene groote waarde. De overledene was 67 jaar oud. De koning erkende zijne groote verdiensten door hem het officierskruis van de orde van de Eikekroon te vereeren. Van vele binnen- en buitenlaiidsche geleerde genoot schappen was de heer Eberson lid. Bij de justitie te Breda is gedeponeerd een koffertje, door den brigadier Bruggemans in een logemeut te Oosterhout bij Breda gevonden, en toebehoorende aan den beken den A. De S., thans te Utrecht gearresteerd wegens bet vervaardigen en in omloop bren gen van valsche wissels. Het koffertje be vatte ds stempels, waarmede de wisBels wer den gemaakt. Op een daarvan prijkt de naam (Herounier &fils), terwijl op de andere staat (Accept payable at the London joint stookbank). De ongehuwde vrouw (Van Loon), die Donderdag in bare woning te Bergen op- Zoom, door de drie reeds gemelde personen is mishandeld, is Zaterdagnamiddag aan de gevolgen overleden. BlTiïENLAEl>8CBE BEMOEIEN K.V ffiüSlL, AIS De heer Gladstone heeft zich gisteren naar de vergadering der nationale liberale vereeniging te Manchester begeven en de bevolking ontving hem met bijval. Gladstone hield eene uitvoerige rede, waarin hij sprak over de verdrukking in sommige buitenland- sche staten. Hij verklaarde verder dat de oppositie altijd lankmoedigheid moet be trachten jegens het ministerie en aan zijne handelingen eene liefderijke uitlegging geven. [lij zeide verder dat de beginselen van staatkunde die Engeland ten opzichte der gebeurtenissen op Creta en in Armenië volgde, groote outevredeuheid wekten. Hij hoopte dat de regeering de gruwelen in die landen niet zou verglimpen. Verder sprekende van de verkiezingen, die in den laatsten tijd hebben plaats gehad, gaf bij als zijne verwachting te kennen, dat de liberalen bij de aanstaande verkiezingen de overwinning zullen behaieu. Het nieuwe lagerhuis zal o. a. zich met eene wijziging der kieswet moeten bezig houden. De meeste mijneigenaars in Zuid York-shire hebben hun voornemen te ken nen gegeven den prijs der steenkool op 1 December en met 1 Januari opnieuw te verhoogen, om de onkosten goed te maken, die zij ten gevolge van de alsdan intredende loonsverhoogingen der werklieden hebben te dragen. Men herinnert zich, dat bij de jongste werkstaking in dat gewest, den mijnwerkers op de genoemde dagen 10 pCt. loonsverhooging beloofd werd. De prijsverhooging is vrij aanzienlijk. Zij bedraagt voor sommige soorten van steenkool 6 stuiver per ton. Men zegt dat Stanley reeds voor 500.000 gd. het manuscript van zijn reis verhaal verkocht heeft; een Eugelsch uitgever zond met dat doel opzettelijk iemand naar Zanzibar, om de zaak te regelen. Een uitgever te Leipzig zal hetzelfde doen ten opzichte van Emin Pacha. F ik AIKBU H. in de kamer van afgevaardigden richtte de heer Hubbard eene vraag tot den minister van buitenlandsche zaken over de gebeurtenissen in Brazilië. De minister antwoordde, dat de regeering zich verbonden beeft om de met de rorige regeering ge sloten tractalen te eerbiedigen. Alle mogend heden waren eenstemmig van oordeel, dat de Braziliaanscbe republiek erkend behoort te worden. De minister heeft aan Frankrijke zaakgelastigde in Brazilië den 27 November geschreven, dat hij de goede betrekkingen met Brazilië moest blijven onderhoudenmaar den uitslag der verkiezingeu, waqrmede het voorloopig karakter der regeeriug zal op houden, moet afwachten, alvorens officieel de republiek te erkennen. Een der Fransche kamerleden achtte liet noodig den minister van buitenlandsche zaken te interpelleeren over het feit, dat hem bij de een of andere plechtigheid de toegang was geweigerd, op grond dat hij geen kaart had. De minister Constaus deelde naar aanleiding daarvan mede, dat hem op de tentoonstelling hetzelfde was gebeurd. De schildwacht kende alleen zijn consigne en wilde zich aan titels niet storen; de minister verwijderde zich en schonk den trouwen schildwacht een gratificatie. De Akademie van Wetenschappen te Parijs, heeft besloten den „Le Courpteprijs" (50,000 fr.) bestemd voor bet belangrijkste wetenschappelijk werk dat in de drie laatste jaren verschenen is toe te kennen aan den jeugdigen ingenieur Vir-ilie, den uitvinder van het buskruit zouder rook. De minister van financien is nog steeds ongesteld. Volgens een gerucht zal de minister president Sagasta de portefeuille van financiën voorloupig waarnemen. POKTIIGIL. Dom Pedro wordt aanstaanden Woens dag te Lissabon verwacht. Van St. Vincent heeft hij aan den koning van Portugal getelegrapheerd om te bedanken voor het hem te Lissabon aangeboden paleis, ver zoekende dat voor hem en zijn gevolg kamers worden ingeruimd in het Braganza- botel. Z. M. schijnt le Nizza den winter te willen doorbrengen. De Braziliaansche ge zant te Lissabon heeft last gekregen om Dom Pedro keizerlijke eer te bewijzen, gelijk de Portugeesche regeering doen zal. I TA LI IS. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister van oorlog kredieten ten bedrage van 28 millioen aangevraagd en de minister van marine een krediet van 5 millioen. Beider aanvragen zijn aan de commissie voor de begrooting verzonden. Volgens eene dépêche uit Massoeah aan de Piccolo, van 1 dezer, hebben Ras- Aloula en Mangasti zich meester gemaakt van Adowa, hoofdstad van het rijk Tigré. Daardoor is genoemd rijk weder onder het gezag gekomen van Ras-Aloula en Mangasti. êisjitsc sa la va. De rijksdag beeft bij de tweede lezing met gruote meerderheid van stemmen het ontwerp aangenomen tol verandering der wet op de rijksbank, nadat een voorstel van den heer Hüne, volgens hetwelk het aandeel van het rijk aan de winsten der bank een tiende meer zou bedragen, met 110 stemmen tegen 94 verworpen was. Sedert eenige maanden is er een groot politiek proces aanhangig. Gisteren voor middag is het bij de rechtbank te Weimar begonnen. Het is namelijk het proces, door den officier van justitie, ingevolge eene op dracht van Hertog Ernst 11 van Saksen- Coburg-Gotha, op grond van aanranding van eer ingesteld tegen den recbtsanwalt Harme ning te Jena. Deze beeft, in zijne hoedanig heid van lid der vrijzinnige partij eene bro chure geschreven, die in Mei ouder den titel „Wer da?" is uitgegeven en waarin bij het sensatiewekkend politiek geschrift ,/Auch ein programm aus den 99 Tagen" (namelijk de 99 dagen der regeering van keizer Frederik), hetwelk kort te voren was verschenen, wegens daarin voorkomende zware beschuldigingen tegen keizer en keizerin Frederik, koningin Victoria, enz., scherp aanviel. Harmening heelt in zijne brochure als bewezen aangenomen, dat het genoemde geschrift „Auch ein programm", enz. ge schreven was door hertog Ernst II. Hij noemt deu hertog zelfs een moderne Tar- tuffe, die zich met slechts met liegen en verdraaing der waarheid, maar ook met brutaleu laster ophoudt." Daarom Oestempelt Harmeniug dan ook dit geschrift als een lasterlijk samenraapsel, van het begin tot bet einde voi verzonnen verdachtmakingen en tastbare onwaarheden. De aanklacht tegen Harmening nu is gegrond op de volgende jegens hertog Ernst beleedigde woorden 'Ja, indien ooit, dau kenmerkt zich hier Tar- tuffe ook nog als een Mephistopheles, en lot nog toe is er geen Duitsche Faust opge staan, om hem het „„Pfui über dichl"" of het //ffin diesem Wahnwitz liegt die Methode der Bosbeit"" toe te roepen." In de acte van beschuldiging wordt deze zin snede geqnaiificeerd als eene zware beleedi- ging jegens den hertog. Tegen die opvatting heeft ilarmening in het gerechtelijk verhoor aangevoerd, dat het geschrift, welks ver uioedelijkc schrijver hertog Ernst was, eene vernietigende aanklacht tegen keizer Frederik eu de vrijzinnige partij behelsde, eu hij (ilar mening) daarom het recht had, eene ver nietigende critiek er over te schrijven. Verder verklaarde hij volstrekt niet de be wustheid te hebben gehad, den hertog te hebben beleedigd, daar toch zijns inziens een verdiend antwoord niet krenkend kan heeten, en men hem nog veel minder kon ten laste leggen dat hij zijns brochure Wer dal" had geschreven met de bewustheid dal zijn vertoog het karakter droeg eeuer krenking van eer. Deze bewering wordt in de acte van beschuldiging bestreden met de opmer king, dat zulke algemeene phrasen hier niet hou Ibaar zijn, want dat wanneer een man van zulk eene houge ontwikkeling en dich terlijke fijngevoeligheid als dr. Harmening een regeerenden hertog eeu pamfletschrijver, een Tartuffe, een huichelaar, een lasteraar, een kwade tong, een Mephistopheles noemt en hem herhaaldelijk van huichelarij van laster- en van leugentaal beticht, znik een man aisdan onmogelijk kan betwijfelen of hij dien vorstelijken persoon in zijne eer krenkt. De algemeene vraag, waarop thans met even algemeene belangstelling het ant woord wordt te gemoet gezien, is: of uit het proces al dau niet zal blijken of het geschrift Auch ein programm aus den 99 Tagen werkelijk al of niet door hertog Ernst is geschreven. Ilarmening wil dienaangaande voorstellen den hertog als getuige te doen dagvaarden. De rechtbank heeft uilspraak gedaan in het proces tegen den ReohtsantwaU Harme niug, hem veroordield tot zes maanden ves tingstraf en in de kosten van het proces. De rechtbank heeft voorts de vernietiging van bedoeld geschrift bevolen. In de artillerie magazijnen te Mainz is ontdekt, dat reeds sedert de» oorlog van '70 ernstige onregelmatigheden plaats hadden. Alle uflicieren, die in dat tijdvak aan die inrichtingen verbonden waren, worden in verhoor genomen. Gisteren had te Hamburg de buiten gewone algemeene vergadering plaats van de aandeelhouders der stoomvaartmaatschappij van de Kingsin-lijn, die op oostelijk Afrika vaart. Zooals er reeds bericht is, zou de vergadering handelen over een voorstel van den raad van bestuur om het bedrijfskapi taal te verhoogen tot drie millioen mark eu om, ais liet rijk besluit een stoomboot- dienst op oostelijk Afrika te subsidieereu, werkzaam te zijn tot het bekomen dier subsidie. Daarentegen was van invloedrijke aandeelhouders een voorstel ingekomen om, in plaats van een gesubsidieerden stoom- bootdienst op oostelijk Afrika, liever een zelfstandigen, niet gesubsidieerden dienst op Nederlandsch-Indië in te richten, omdat hiervan betere uitkomsten voor de Kingsiu- 1 iju te verwachten zijn. Gelijk de correspondent der N. 3. Ct. meldt, heeft de algemeene vergadering, zonder verdere beraadslaging, het voorstel van den raad van bestuur verworpen, en met 1400 tegen 900 vertegenwoordigde aandee- lcn-stemmen het ontwerp betreffende eene stoombootlijn op Java aaugenomeu. Dit besluit is definitief, tenzij de recht bank van koophandel eene wijziging der statuten noodig acht. Het heet dat de te Hamburg gevestigde Pruisische gezant v. Kusserow bijzonder werkzaam was voor den stoomvaartdienst op Java, eu wel in de hoop dat deze nieuwe liju zal leiden lot het oprichten eener zijlinie naar Duitsch Nieuw Guinea, waar voor later misschien van liet rijk eene subsidie te bekomen zal zijn. De Kölnische Zeitung behelst van een correspondent mededeeling van een onderhoud, dat Zankoff te Petersburg gehad heeft met deu Russischeu minister van buitenlandsche zaken Von Giers over de Bulgaarsche zaken. Op de vraag van Zankoff, hoe Rusland zich gedragen zal bij eene verandering van zaken in Bulgarije, antwoordde de Russische minis ter, dat Rusland de gebeurtenissen in Bul garije met de groutste overschilligheid gade slaat. Bulgarije kan doen wat het goedvindt. Zankoff kan niets beter doen dan zoo spoedig mogelijk Petersburg te verlaten, daar zijne hoop niet het minste uitzicht heeft op ver wezenlijking. Zankoff was over deze woorden diep ter neer geslagen. De Kölnische Zeitung voegt er bij, dat men in diplomatieke kringen dit antwoord beschouwt als een onmiddellijk gevolg van het gesprek, dat de czaar laatstelijk met Vou Bismaick gehad heeft. Het is Von Bismarck gelukt den czaar te overtuigen, dat Duitsch- iand en Oostenrijk geen politiek van han delen tegenover Bulgarije deuken te volgen. iHtlïËKHIJK. Van wel onderrichte zijde wordt het bericht betreffende iiet outslag van den gouver neur van Gailicië tegengesproken, alsook het gerucht dat de regeeriug voornemens ia tien rijksraad te ontbinden. RflkLAH I». De Russische regeering heeft thans twee belangrijke maatregelen voor de ver dediging des rijks voltooid: de militaire or ganisatie van hare grenswachters en de vorming van vestingsregimenten of bataljons. Daarmede zijn de vestingen, vooral in het westen van Rusland, voorzien van eene vaste bezetting, die ill al wat tot den vesting- dienst behoort bijzonder geoefend iszoodat het in tijd van oorlog niet noodig is de legerkorpsen door liet detacheeren van af- deelingeti voor het bezetten der vestingen te verzwakken. De 60ste jaardag van Anton Rubin stein, tevens de herinneringsdag van zijne 50-jarige werkzaamheid als kunstenaar, is Zaterdag met groote plechtigheid te Peters- burg gevierd, of liever: de feesten zijn toen begonnen, die meer dan één dag zullen duren. Hoe populair de jubilaris in Rus land is, daarvan getuigen de hem thans gewijde artikelen der Petersburger couran ten. En ook van ver over de grenzen van Rusland ontving hij de bewijzen van sym pathie die hem als pianist niet minder dan als componist toekomen. Van de czaar ontving Rubinstein een pensioen van 3000 roebel. Hij werd eereburger van Petersburg en Peterhof en doctor honoris causa van de Petersburgsche universiteit. Uit Berlijn ontving hij bovendien van een aantal vrienden zijn buste van marmer. De officieus Russische Nord vestigt de aandacht op twee verklaringen in de troon rede van koning Umberto, de ééne dat er geene nieuwe belastingen zullen worden ingevoerd zoolang de economische crisis aan houdt wat lang duren kan, meeDt het blad en de andere het stellig vertrouwen uitdrukkende in het behoud van den vrede. Dat is voldoende, zegt de Nord beide ver klaringen strekken om het geloof in het behoud van den vrede te bevestigen. a M aar er is nog eene reden", zoo gaat het blad voort, „welke op de openbare meening een nog dieperen indruk heeft ge maakt eu een steviger steunpunt verschaft voor de bevrediging der gemoederen in Europa. Het zijn de woorden, uitgesproken door keizer Alexander III bij het vijfde eeuwfeest van de invoering der artillerie in Rusland. Immers redevoeringen waarmede zittingen van kamers geopend worden, hoeveel zij ook inhouden, zijn bijna alle en in de eerste plaats gelegenheidstoespraken; zij geven de stemming van het oogenbhk weer welke aan wisseling onderhevig is. Voeg daarbij deu invloed van het conven- tioneele, dat van het parlementarisme het gevolg is en van deze stukken het gemeen schappelijk werk maakt van een Monarch en een minister, waarbij de koninklijke redenaar meer de rol speelt van vertolker dan van auteur. De woorden van Alexauder III daaren tegen kenmerken zich door een bij uitne mendheid persoonlijken stempel, door eene taal ex imo corde. Men voelt er zijnen zoowel aangeboren als beredeneerden weerzin tegen deu oorlog in trillen, zijn afgrijzen van de jammeren welke die na zich sleept, zijn onwrikbaar besluit om er niet in te berusten tenzij de eer of de levensbelangen van Rusland het eischen. Ook heeft de openbare meening er zich niet in vergist; zij voelde hier eene diepe, vastgewortelde overtuiging, eeuen wil die morgen wezen zal wat hij nu is, en bijgevolg ziet zij er een duurzaam ouderpaud in voor den Euro- peeschen vrede." Naar de Standard uit Petersburg ver neemt, voorziet professor Ydehauer de specia list, tegen het voorjaar een uitbreken van cholera in Europa. Hij raadt voorzorgen aan. GttYPTË. Sir Evelyn Baring deelt mede dat de marabouts van Assouan hunne handelsbe trekkingen met zekere deelen van Soudau hebben hervat, met uitzondering van de artikelenwapeueu en granen. Mochten er opnieuw plunderingen voorkomen, dan zul len die betrekkingen weder terstond verbo den worden. ZANZIBAR. Naar de Herald uit Zanzibar verneemt, is Stanley aldaar behouden aangekomen. Te Mikessie ontving hij Wissmaun's toezen ding van mondkost en benoodigdheden, be nevens de eerste Europeesci e berichten sedert drie jaren. Uit Zanzibar wordt bericht, dat de beer Burt, lid der Peters-expeditie, die zoo even van Lauru is teruggekeerd, het er voor houdt, dat Peters en Tiedemann gedood moeten zijn, dewijl de naar hen afgezonden boden niet zijn teruggekomen. BRAZILIË. Te New-York is uit Rio Janeiro be richt ontvangen, dat de voorloopige regeeriug de oude vlag aangenomen heeft. Hierdoot is eenige ontevredenheid gewekt. Dr. Ruy Barbosa, de minister van financiën heeft de voornaamste bankiers en effecten' handelaars van Rio Janeiro bijeengeroepen

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2