I 1 NIEUWS- RN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lieu i«i a ut verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen ABOHfiSEIMEBT: Prijs per Vuiumer 10 Osit. Woensdag 4 December I889e N°. 285. ADVEiTEiTlEi: Bareel: Ncheepmakerssteeg 6 Uitgevers: Gebroeders Muré. S tad s- lit? r i c It te VOLKSTELLING. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Vooi Leidenper S maanden1.25. Franco door het geheele rijk, er 2 maanden 1.60. Van i6 regels0.00. Elke regel meeri 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. BURGEMEESTEE EN WETHOUDERS van Leiden brengen ter kennis van de inge zetenen die wegens vacantie, verlof of om welke reden ook den nacht van 31 Decem ber op 1 Januari a. s. buiten de gemeente zullen vertoeven, dat de invulling van de telkaarten voor de volketelling bij afwezig- beid ook dcor huisgenooten kan geschieden. Ten einde alsuu die invulling geene vertra ging ondervinde, wordt aan bedoelde inge zetenen beleefdelijk verzocht ten huize alwaar zij hier wonen, achter te laten eene schrif telijke opgave, houdende: hun familienaam en voornamen (voluit geschreven) de plaatszoomede de dagteekening van geboorte, het kerkgenootschap waartoe zij behooren, het ambt, de betrekking of het beroep hetwelk zij uitoefenen, de gemeente alwaar en den naam van dengene in wiens woning zij den nacht van 31 December op 1 Januari a. s. zullen doorbrengen, wordende hierbij tevens er aan herinnerd, dat de voormelde personen ter plaatse alwaar zij dieu nacht verblijven, als tijdelijk aan wezig, eene groene (voor mannen of jon gens), of eene roode kaait (voor vrouwen of meisjes) hebben in te vullen, welke kaarten dafir ter plaatse worden verstrekt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 December 1889. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien arl. 6 der Verordening van den Hen November 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 18SI). Brengen ter algemeene kennis dal tot hel doen Inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitge breid lager onderu'jjs, gelegenheid zal gegeven worden voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der ie klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in hel school gebouw aan de lloommarkt; der 2e klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Pieterskerkstraat der 2e klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Breestraal; en wel van den 2den tot en met den I4en December e. k.dagelijks (den Zondag uitgezon derd van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van halftwec tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondigiiq door plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd, UE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 November 1889. LEIDEN 3 December. Zaterdagavond heeft onder de leden van de vereeuiging #Nut en Genoegen" wederom de tweejaarlijkscbe verloting van levensmiddelen plaats gebad. In den nacht van ZaterdBg op Zondag is in een der poorten op de Middelstegracht ingebroken. De dader schijnt niets van zijn gading te hebben gevonden, men heeft ten minste niets vermist. Gedurende de maand October werden door de Rijnlandsche stoomtramweg vervoerd 24220 reizigers. De opbrengst was: reizi- gersvervoer f3624.72, goederen en diversen f575.58®, totaal f 4200.30®.— Van af 1 Januari tot uit. October werden vervoerd 270894 reizigers. De opbrengst was: rei- zigersvervoer f42963.02, goederen en diver sen f4322.21®, totaal f47285.23'. Per dag kilometer f 17.28®. UNIVERSITEIT. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is voor het tijdvak van heden tot en met 31 December 1890 benoemd tot adsistent voor de scheikunde aan de rijks-universiteit alhier de beer E. A. Klobbie, alhier. Aan de rijks-universiteit alhier is het candidaats-examen in de rechten afgelegd door den heer J. P. S. Gualthérie van Weesel. OFFICIËELE DERICHTEN. Bij kon. besluit is aau mej. H. M. V. Carst, geb. te Yokohama (Japan), mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevor derde vereischten voldoet, vergunning ver leend tot het geven van lager onderwijs; is H. Hattiuk benoemd tot burgemeester der gemeente Hoevelaken; is aau A. H. Bensin aim, geb. te Geiten beek (Pruisen), mils hij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager ouderwijs; is aan R. O. Van Manen, hoofdingenieur van den waterstaat in bet 9de en 10 dis trict te Haarlem, vergunning verleend tot bet aannemen der ordeteekenen van ridder 3de klasse der orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den shah van Perzië geschonken; is de rang van generaal-majoor verleend aau den gepens. kolonel van het leger in Ned.-Indië J. V. Kriesfeld, daar le lande verblijf houdende, en is de gouverneur- generaal van Ned.-Indië gemachtigd gewor den om aan de navolgende mede ill Ned.- Indië verblijf houdende gepens. officieren van het leger aldaar een hoogeren rang te verleenen, te weten aan den gepens. majoor G. E. C. Guffroy den lang van luit.-kolouel; aan de gepens. kapiteins B. J. C. Van Eersel en P. Carli den rang van majoor; aan den gepens. le luit. P. A. C. 11. Th. A. Werdmüller von Elgg den rang van kapitein, en aan den gepens. 2e luit. A. W. Van Buuren den rang van le luit. De minister van financiën zal op 5 dezer geen audiëntie veileeneu. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 30 November bedroeg: bij deNederlandsche bank. f26,053,301,23 eu bij de betaalmeesters. 1,556,331,91® Te zameu f. .27,609,633,14® In de zitting van de eerste kamer van gisteravond zijn ingekomen 177 adres sen aandringende op verwerping der school welherziening. Voorts zijn ingekomen de laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wetsontwer pen, die naar de afdeelingen werden ver zonden. De beraadslaging over het ontwerp be treffende de consignatiekas zal nader worden bepaald. Ingekomen is een verzoek van mr. A. J. W. Van Roijen om eervol ontslag als com mies-griffier, dat gesteld werd in handen van de heeren Virulv, Smits en Six, om daarover rapport uit te brengen. De heer Coeneu brengt namens de com- miss e voor de verzoekschriften rapport nit op de ingekomen adressen betreffende de schoolwet, die ter griffie worden neer gelegd. Heden 11 uur schoolwetsherziening. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is het debat voortgezet over de Indische begrooting. De motie-Van Houten, tot opheffing van bet koffiemono- polie, is voorgesteld en zal later afzonder lijk worden behandeld. Het amendement der commissie van rapporteurs, om geen uitbreiding te geven aan het Europeesch personeel bij de koffiecultuur ter Sumatra's Westkust, is, na bestrijding door den minister, aangenomen met 47 tegen 27 stemmen. Bij de afdeeling onderwijs kritiseerde de heer Roëll het onregelmatig koninklijk be sluit betreffeude de voorzieuiug in de be hoeften der godsdienstige gemeenten en garnizoenen in Indië en vroeg waarom de regeering niet de toegestane gelden uitbe taalde voor catechetisch onderwijs. De heer Donuer meende, dat men de er varing moest afwachten. Herhaaldelijk werd door de heeren Roëll, Zaaijer en De Meijier gevraagd, waar om de f 10,000 voor het catechetisch on derwijs aau gemeenten in Indie niet was uitgekeerd. De minister antwoordde, dat verleden jaar die som verminderd was voor gods dienstige voorlezingen. Meu zag hierin geen afdoend antwoord. Eene motie van den heer Seijffardt, tot verdaging der discussie, werd verworpen met 38 tegen 32 stemmen. Heden zijn de verdere artikelen aan de orde. Van de staalsbegrootiug voor 1890 zullen de hoofdstukken II tot IV voorafgaan aan de algemeene beraadslagingen. De vereeniging "van burgerlijke Inge nieurs heeft aan de tweede kamer een adres gezonden, uiet het verzoek het wetsontwerp tot vaststelling van de lijst van hooge eu gewichtige, openbare betrekkingen, waarvan het bekleeden of bekleed hebben de verkies baarheid tot lid van de eerste kamer der stateu-generaal medebrengt, zoodanig te wiileu aanvullen, dat daarop ook voorkouieu de hoogleerareu der Polytechnische school te Delft. Met 1°. Januari a. s. zal het gesticht Ommerschans ter beschikking van deu miuister van fiuancien worden gesteld en het nmbteuaarspersoneel naar bet gesticht Veenhuizen overgaan. De Stoompost verneemt, dat de in voering van derde klasse-telegrammen, een oorspronkelijk Nederlandsch denkbeeld gelijk men weel, bij eenige buitenlaudsche telegraaf- besturen in overweging is. Naar men uit Parijs bericht, is ouze landgenoot de kunstschilder 11. W. Mesdag door deu president der Eransche republiek benoemd tot ridder vau het Legioen van Eer. Pander eu Kingma schrijven naar tiet Sportblad mededeelt aan het bestuur van den Nederlaiidscheu Schaatsenrijdersboud, dat zij, na een zeer voorspoedige reis, te St.-Montz behoorlijk zijn aangekomen en aldaar uitmuntend ontvangen en gehuis vest zijn. Het ijs is voortdurend prachtig, en gelegenheid tot rijden is er in overvloed. De temperatuur is 24° Fahrenheit. Het klimaat bekomt hun best, hoewel Kingma in de eerste dagen zich ietwat vermoeid gevoelde, hetgeen nu weer over is, zoodat beiden de training behoorlijk kunnen waarnemen. Kingma ondervond spoedig dat hij het op zijn friesche schaatsen tegenover Pander met het model Wichers-Salis niet kon vol houden. Hij verwacht nn uit Friesland betere schaatsen. De tot nu toe behaalde tijden geven redenen tot tevredenheid. In hetzelfde nummer van genoemd blad komt een brief uit St. Moritz voor met een zeer aantrekkelijke beschrijving van de heerlijke gelegenheid om zich daar te oefenen. In den nacht van Zaterdag op Zondag, te 2,45 uren, ontstond te 's Hage brand op de eerste verdieping van een koffiehuis aan de Turfmarkt, terwijl de bewoners: man, vrouw en twee kinderen, sliepen, en vermoedelijk ontstaan door eene, in eene ka9t uitkomende, scheur iu den schoorsteen. Een voorbijganger, de vlammen ziende, bracht de brandschel, hoek Spui en Bagij- nestraat, in werking, waarop de brandweer en de politie spoedig ter plaatse aan kwamen. Een der kinderen werd door het rumoer aau de straat wakker en riep zijne ouders, die, op de bovenste verdieping slapende, niet meer naar beneden konden en naar den zolder vluchtten. Vandaar klommen deze met hunne kinderen in de goot en werden overge nomen door eenige, op het naastbij zijnde dak geklommen personen, hetgeen met groote moeite gepaard ging, daar het brandende perceel van het belendende door eene, circa een meter breeden, gang ge scheiden is. Hel vuur werd door de brandweer, spoedig gebluscht. De tnetaalwerkersvereeniging yVer- betering zij ons streven" te Rotterdam, hield Zaterdag daar een vergadering, waarin de quaestie werd overwogen, of men tot werk staking zou overgaan, nu de werkgevers de hun gestelde voorwaarden hadden verworpen. Tot een vast hesluit kwam men niet. Ook de houtbewerkersvereeniging yüe Toekomst" hield er een vergadering, waarin op aaneensluiting van alle timmerlieden tot verbetering van huu lot, werd aangedrongen. Een 40 nieuwe leden traden toe. De poging om onder de metaalwerkers een werkstaking in het leven te roepen, moet mislukt wordeu geacht. De politie nam Zondag en gisteren strenge maatregelen eu bezette de fabriekeu. Te Feijenoord werd gistereuochtend op de gewone wijze het werk hervat. In den loop van deu ochtend vertoonde zich een troep van 10 a 12 man, biljetten uitdeelende, waarop stond, dat de werkstaking was ge proclameerd. Twee hunner, waarvan een een dolk droeg, werden door de politie gearres teerd en de biljetten in beslag genomen. Verder deden zich geen ongeregeldheden voor. Een twiuiigtal werklieden, die gisteieu le Feijenoord het werk niet hervat hadden, zijn, evenals het vijftigtal der vorige week, onherroepelijk ontslagen. Volgens den regenmeter te Rokanje viel er in de afgeioopen maand November iu 10 regendagen 49.1 mM. regen tegen 39.1 mM. in November van het vorige jaar. Van het begin der maand tot den 24en

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1