Rb* M553 W MMS SS» «~3 W® W'~ «9 *C i 9Kk AA 'W -W~ - van morphine noodzakelijk werd geacht. Wel had Z. M. reeds vroeger daarvan somtijds gebruik gemaakt; thans echter, bij het toe nemen van de pijnen, was een geregeld en groot quantum noodig, hetgeen een toestand van verdooving, gevolgd door groote opge wondenheid, teweegbracht. Het zoogenaamde herstel was dan ook kwalijk zoo te noemen. De patiënt verkeerde nog geruimen tijd in een staat van apathie, tengevolge van de krachtige verdoovingsmiddelen. Thans blijven de symptomen der kwaal achterwege. De Koning houdt zich op de hoogte van regeerings- en particuliere aan gelegenheden, vindt behagen in lectuur (vooral Fransche) en bespreekt met zijne om geving politieke en andere zaken, naar aan leiding van het gelezene in couranten, enz. Hij gaat geregeld 's avonds te 10 uren naar bed en staat evenzoo te 6 uren 's morgens op. Het eerste uar is gewijd aan bezigheden van particulieren aard; daarop volgt het onderzoekeu en teekenen van de stukken, toegezonden door het kabinet des konings. Hij bevindt zich 's morgens in zijn werk- kabinet, den overigen tijd meestal in het salon, dat op het basse-cour uitzicht heelt. De maaltijden worden door het koninklijk gezin in het salon der koningin gehouden; de hofdïgnitarissen houden afzonderlijk tafel in de roode eetzaal. Gewoonlijk heeft Z. M. dagelijks een langdurig onderhoud, 's morgens met den adjudant, en na het diner, dat circa halfacht afloopt, met den kamerheer of den ordonnance-officier. De minister van justitie heeft in ant woord op het verslag betreffende zijne be grooting medegedeeld, dat een ontwerp tot regeling van het faillissement zeer spoedig zijn departement zal verlaten. Ontwerpen betreffende het militair strafrecht komen d t jaar. De staatscommissie voor de herzie ning van het Wetboek van Koophandel heeft ontwerpen betreffende het handelsre gister en de firma gereed en legt de laatste hand aan ontwerpen op de vennootschappen en het vervoer. Voorbereid wordt eene regeling van het Nederlanderschap en het ingezetenschap in ééne wet. In den afgeloopen zomer werd door den minister van oorlog bepaald, dat mili ciens die gestraft werden met provoost en cachot, of die door den rechter tot gevan genisstraf waren veroordeeld, zooveel langer in dienst moeten worden gehouden, Jat zij de verzuimde oefeningen weer hadden inge haald; thans is dat besluit in zooverre aangevuld, dat ook zij, die door ziekte of andere omstandigheden aan de oefeningen worden onttrokken, eveneens langer onder de wapenen zullen worden gehouden, doch niet langer dan zes weken. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is de divisie onder bevel van den kapitein ter zee, divisie- comtnandant K. A. Stakman Bosse, be staande uit Zr. Ms. scbroefstoomschepen 1ste klasse Tromp, Atjeh en Van Galen, 29 November te Rio de Janeiro aange komen. Aan boord dier schepen was alles wel. De minister van waterstaat is Zaterdag ochtend met den inspecteur van den rijks waterstaat, den heer Conrad, naar Zaandam vertrokken tot bijwoning van de inwijding van de brug over (ie Zaan. De van zijne detacheering bij het O. I. leger teruggekeerde 1 e-luit. F. W. Van Wijk is ingedeeld bij het 4e reg. inf. - De hetren H. F. Meyer, gep. Generaal Majoor O-I. leger, C. H. A. Raedt van Oldenbarnevelt, Generaal Majoor O.-I. leger, L. W. A. Kessler, gep. Majoor O.-I. leger, L. J. M. Glasius, gep. Majoor Ned. leger hebben aan de beide kamers der staten-generaal het volgende adres verzonden Dat zij kennis hebben genomen van het adres door den heer A. Van Assen gericht aan de beide kamers der staten-generaal, houdende in substantie het verzoek, dat uwe vergadering bij hare beraadslagingen eD be sluiten omtrent de Indische begrooting en over die van het departement van koloniën voor 1890 zich moge onthouden van al zulke maatregelen, welke er toe zouden kunnen leiden, dat de tegenwoordige minister van koloniën zich niet langer in staat zou achter, om de taak hem opgedragen te vervuilen. Ondergeteekenden achten het:hun plicht uwe vergadering te doen kennen, dat zij aan dit adres, dat in de overwegingen, voorafgaande aan het in het slot gedane verzoek, zoo kort, zakelijk en helder is, hun volle adhacsie hechten. Wenschen zij, zonder zich nochtans eene akte van onbevoegdheid in zake de staat kundige aangelegenheden des Vaderlands uit- tereiken, zich te onthouden om op dat ge bied op den voorgrond te tredenevenmin over den minister van koloniën met betrekking tot zijn regeeriugsbeleid in algemeenen zin, een oordeel uittespreken, zoo willen zij om gekeerd, ter motiveering hunner adhaesie, hier aanvoeren, dat de strekking en liet doel van het adres van den heer Van Assen, niet zijnde san zuiver staatkundigen aard, een onderwerp raken dat met het militaire ele ment zoodanig voeling houdt, dat adressanten in alle bescheidenheid van weening zijn, dat zij in dezen tot een oordeel mogen w jrden toegelaten. Overwegende, dat adressanten in hunne hoedanigheid van opper- en hoofdofficieren den gang van zaken ill Atjeh gedurende tal van jaren hebben gade geslagen en be studeerd dat zij tot de slotsom zijn geraakt, dat het hervatten van den aanvallenden oorlog (agressie) in Atjeh het. grootste onheil zou zijn, dat ons in Indië treffen kon; dat eenig en alleen door liet consequent volgen van den weg der pacificatie aan den bestaanden en niet te miskennen benarden toestand een einde kan komen; erkennende, dat van de bekwaamheid, ge schiktheid en het talent van den minister Keucheuins op dit oogenblik alleen de op lossing van het ingewikkelde vraagstuk te ver wachten is; spreken adressanten als hunne stellige over tuiging uit, dat ons belang als koloniale, mogendheid, waarvan thans ontegenzeggelijk het zwaartepunt in het Noorden van Sumatra gelegen is imperatief vordert, dat de tegen woordige minister van koloniën in zijne positie worde gehandhaafd, en dat hem de tijd en de middelen worden verschaft om het onder nomen werk der pacificatie, waarvan hij al leen alle draden in handen heeft, tot een goed einde te brengen. Op grond van het vorenstaande nemen ondergeteekenden de vrijheid, met al den aandrang welken de eerbied voor uwe ver gadering gedoogt, do tweede kamer der staten-generaal te verzoeken, gehoor te geven aan de vaderlandslievende taal, door den heer A. Van Assen in zijn adres san uwe kamer weggelegd, en ter wille van het waarachtig belang van volk en koning, met teizijdestelling van alle vermeende of werkelijke grieven, zoo van parlementairen als persoonlijken aard, het staatkundig leven van den tegenwoordigen minister van koloniën te sparen. In de vergadering van den 28 No vember jl. heeft het comité der Nederland- sche Bedevaarten besloten de pelgrimstocht naar Lourdes te ondernemen van 28 April tot 8 Mei 1890, en bij die gelegenheid ook een bezoek te brengen aan het Heilig dom te Paray-le-Monial. De terugreis zal wederom zijn over Tours. Nadere inlichtingen zullen later worden gegeveD. In den nacht van 22 November jl. werd, zooals men weet, te 's Gravenhage uit een wijnkooperskantoor op de Hooikade, een brandkast gestolen. Het gestolen voorwerp werd weder in be slag genomen doch de drie dieven sloegen op de vlucht. Vrijdagnacht is het aan de Amsterdam- sche recherche gelukt den hoofddader van den diefstal te Amsterdam in hechtenis te nemen. Deze is naar Den Haag gevoerd om aldaar ter beschikking gesteld te worden van de justitie. Door het O. M. bij de Rotterdam- sche rechtbank is hooger beroep aangetee- kend tegen de vonnissen, gewezen tegen werklieden, naar aanleiding der jongste on geregeldheden tijdens de werkstaking, doch alleen voor zoover die personen werden vrijgesproken of ontslagen van rechtsver volging. De arr. rechtbank te Haarlem heeft Vrijdag H. li., den armmeester van Hout rijk en Polanen, tegen wie» wegens ver duistering van gelden eene gevangenisstraf van één jaar was geëischt, en gedurende vier jaar ontzetting van rechten, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Op verzoek van een voldoend aautal hunner medeleden vergaderden Zaterdag de afgevaardigden van liberale kiesvereeuigingen in den lande, uitmakende De Liberale Unie, in het gebouw van de maatschappij voor den werkenden stand te Amsterdam onder voor zitterschap van mr. E. E. Van Kaalte. Het punt van behandeling luidde; Het wetsont werp betreffende het lager ondeewijs in de eerste kamer der staten generaal en de adresbeweging. De voorzitter deelde in zijn openingswoord mede dat bet vraagstuk der behstingher vorming in verband met de wetsvoorstellen Borgesius c. s. aan eene commissie van praeadvies in handen is gesteld, bestaande uit de heeren Bnijs, Fokker, Gort v. d. Linden, Mees, v. Nierop, Troeistiaen Drucker, die een verslag hebben uitgebracht dat zal worden rondgezonden om later te worden besproken. Voorts herinnerde hij aan de motie 18 Mei jl. door De Liberale Unie aangenomen ten opzichte der onderwijswet eu wees hij op de bekende adresbeweging tegen de wet na de aanneming door de tweede kamer in den lande ontstaan. Het bestuur heeft ge meend dat 't niet lag op den weg der Unie pressie uit te oefenen op de beslissing door de eerste kamer, ook omdat zelfs de schijn moest worden vermelen dat deze vergade ring zou willen zijn een voor-parlement. Met spoed is deze vergadering belegd, zelfs véér dat het noodige getal afgevaar digden haar hadden gevraagd, toen van den wensch bij enkele reeds bleek om steun op hun voornemen te vragen. De vergadering zal nu hebben te beslissen hoe zij verder heeft te handelen. De ver gadering ging hierna over in comité generaal. Na verloop van een half uur werd den ver- slaggevers namens het bestuur medegedeeld dat de vergadering geheim bleef Blijkbaar is dus een verwacht voorstel om de beraad slaging openbaar te doen zijn, afgestemd. De in de Zaterdag gehouden vergade ring der Liberale Unie verworpen motie van den heer Bloembergen luidde aldus: „De Liberale Unie, handhavende het votum, door haar in zake het wetsontwerp tot wijziging van het lager onderwijs uitgesproken in hare vergadering van 18 Mei jl. s vau oordeel dat het niet gewenscht is in de thans bijeen geroepen vergadering daaraan eene nadere nitspraak toe te voegen." De door de vergaderiug aangenomen motie van den heer Willeumier was vau den vol genden inhoud: „De Liberale Unie, zich alsnog plaatsende op het door haar den 18n Mei 11. ingenomen standpunt, dat de liberale partij zich niet verzette tegen het subsidieeren van bijzondere scholen, mits het openbaar onderwijs niet worde verzwakt en deugdelijke waarborgen worden gegeven voor de degelijk heid van het gesubsidieerde onderwijs: „Overwegende, dat door het ontwerp van wet, zooals het door de tweede kamer is aangenomen, aan de hier genoemde voor waarden niet is voldaan, acht het zoowel in het belang des lands als m dat der liberale partij wenschelijk, dat genoemd ontwerp niet tot wet worde verheven." Omtrent den uitslag wordt het volgende medegedeeld. Een langdurige beraadslaging (tot ruim 4 uur) had plaats, waarin o. a. de heeren Bloembergen, Fockema Andreae, Macalester Loup en Drucker zich uitspraken tegen het richten van een verzoek aan de eerste kamer tot verwerping der wet en de heeren Van Gilse, Wilieumier, De Goeje, Levy, Van Hamel, Hom en Levyssohn Norman zich daarvoor verklaarden. De heer Bloembergen stelde een motie voor, om geen nadere uitspraak te doen. De heer Willeumier stelde een motie voor, om te verklaren dat het ontwerp niet be hoorde te worden aangeuomen. Het bestuur verklaarde zich voor de motie Bloembergen. De motie Bloembergen werd daarop met 49 tegen 27 stemmen verworpen. De motie Willeumier werd met 58 tegen 22 stemmen aangenomen. Het uit de Muidervaart, gemeente Diemeu, verleden Donderdag opgehaalde lijk is door de familie herkend te zijn van een ongeveer 49jarig stucadoor, wonende te Am sterdam. Vóór vier weken had hij de echte lijke woning verlaten om werk te zoeken en was daar niet teruggekeerd. Hij was goed gekleed en had een zilveren horloge op zak. Toen het lijk gevonden werd, was het geheel zonder kleeren en miste beide beenen en een arm. Hoe de man in zulk een deerni8W.aardigen toestand gekomen is blijft nog een raadsel. Vrijdag overleed te Assen de heer dr. C. J. Lussanet de la Sabloniére, di recteur der rijks hoogere burgerschool aldaar. Men schrijft uit Nijmegen: In het grensstadje Cranenburg is in den toren der R. K. kerk een zeer prachtig altaar uit fijn gesneden eikenhout met meer dan 200 beelden ontdekt, dat voor 300 jaar, tijdens de Hervorming, ingemetseld is geworden. De waarde wordt geschat op 6000 Mk. Donderdagochtend werd de stoomolie- fabriek en pelmolen van den heer Popke Kooi, te Stroobos, eene prooi der vlammeo. Het vuur woedde den geheelen dag en vernielde, behalve fabriek en molen, eene groote partij lijnzaad en gerst. Tegen den heer P. J. H. student te j Groningen, die in de Winschot er Ct. den burgemeester van Finsterwolde eeue infame leugenaar had genoemd, is door de recht bank te U inschoten f40 boete of 10 dagen gevangenisstraf geëischt. Het bestuur van het 43e Nederland- sche Laudhuishoudkundig congres te Goes heeft voor dat congres voorloopig vastge steld de dagen van 1620 Juni 1890. Aaü dat congres zal eene belangrijke tentoonstelling van paarden, vee, landbouw werktuigen enz. verbonden worden. Men schrijft aan de Goesche Ct. uit Kloetinge: Een der gezinuen, die uit deze gemeente onlangs naar Argentina vertrok, is hier dezer dagen teruggekomen. Dit gezin heeft een zeer ongelukkige reis gehad: man en twee kinderen werden ziek, laatst genoemden stierven, en de man mocht bij aankomst te Buenos-Ayrc9 niet aan land komen, daar hij nog ziek was. Zijn goed werd inmiddels, buiten zijn weten, ontscheept en hij heeft het, zelfs na herhaalde pogingen, niet kunnen terugbekomen. De kapitein van het stoomschip, aan wiens boord hij was, verklaarde er niets meer aan te kunnen doen! 't Is inderdaad fraai! Nabij het station iloesselt wilde de 20jarige dochter van eene overwegwachteres Vrijdagochtend den dienst voor hare moeder waarnemen bij aankomst vau een trein. Bij het overloopeu van den weg geraakte zij evenwel ouder den trein en werd letterlijk in tweeën gereden. B1JITENLANDS0HE BERICHTEN BELGIE. Koniug Leopold vau België beeft den heer Stanley eenen brief van gelukwensch gezonden. De compagnon van den heer Nants te Antwerpen verklaart in de dagbladen, zelf een gerechtelijk onderzoek te hebben gevraagd, waarbij hij zal aautoonen niemands vertrouwen misbruikt te hebben, en dat het eene onwaarheid en eeue groote onrechtvaar digheid is te beweren, dat hij uit het slads-entrepot als onderpand aldaar ge plaatste goederen heeft doen weghalen. Woensdag werd in de kerk van St. Bride in de Fleetstreet te Londen een gedenksteen onthuld ter eere van den be kenden en in zijn tijd zoo beroemden romanschrijver Samuel Richardson geboren 1689 en overleden 176l. Hij had gelijk men weet tevens eene drukkerij en het was dan ook de voorzitter van de ^Stationers Company" die den steen onthulde. Een der leden van dat genootschap had al de onkosten op zich genomen. F A A SHU1.. K. ie Paris is in staat te verzekeren dat men in de officieele kringen, met name in het ministerie van buitenlandsche zaken, den toestand in Brazilië als zeer voldoende be schouwt. De zaken zijn hervat en het land is rustig. Een telegram van Shanghai meldt dat Thuyet, ex-regent vau het hof van Hué, die zich naar Canton begeven had om hulp in manschappen en geld te vragen, op bevel van den onder-koDing gevangen genomen is evenals de Anamieten, die hem vergezelden. Men heeft de rol niet vergeten welke Thuyet gespeeld heeft tijdens den aanslag op Hné in 1885. Nadat zijne onderneming mislukt was, welke bijna het leven van generaal De Courcy gekost had, vluchtte hij naar het noorden van Aonam, den jongen koning Ham-Nghi medenemende. Sedert de onderdrukking van deD opstand en bet gevangen nemen van Ham-Nghi zwierf Thuyet in den omtrek der Chineesche grenzen rond, waar hij wapenen en geld zocht om den veldtocht voort te zetten. De gevangeneming van Thuyet heeft plaats gehad kort na de inbezitneming van het ge bied van den onder-koning van Canton door den broeder van Li Hung-Tchang, onder koning van Petchili, die eenige maanden geleden aangewezen werd om een van Frank- rijks verwoeste vijanden, den grooteD letter kundige Chang Chih Tang, op dezen be langrijken post te vervangen. PORTUGAL. Het stoomschip Alagoas, waarop de keizerlijke familie Brazilië verliet is Zater dagnacht te Sint Vincent aangekomen. De gezondheidstoestand der hooge bannelingen laat niets te wenschen. ITALIË. In de kamer heeft de minister van financiën een ontwerp van wet ingediend, strekkende tot verlenging van het privilege der emissie-banken en van den wettigen omloop harer biljetten. Ilij sprak de hoop uit, dat dit ontwerp vó<5r 31 December zal worden aangenomen. Voorts werden ingediend de definitieve begrooting voor 1888/89, de gewijzigde begrooting voor 1889/90, en de voorloopige begrooting voor 1890/91. De begrooting voor 1889/90 beeft een kwaad slot van 234 miliioen. De miuister van financiën begroot het deficit over 1889/90 op 47 miliioen. SaUMTSCHLAitf». Vijftig jaren geleden ontvÏDg graaf Von Moltke de orde pour le mérite. De

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2