NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. s' si IF e e s t tl a e o- ASOHHEBSEiT: Dinsdag 3 December 1389, N°. 284 i 203e Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. MNNENLANDSÜHK BERICHTEN. !Nie <Jo 111' a si t versc Si i| 11 t dag-ei ij k sbehalve op Zoit Vooi Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het gelieele rijk, er 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 -i'eist. AOVERTEiTlEi: Van 6 regels 0.90, Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepiuakerssteeg 6 LËIBKS, 2 December. Bij kon. besluit isj mr. W. J. Bone- val Faure benoemd tot burgemeester der ge meente Ambt-Almeloo. Als een welkom bewijs van «aardee ring uit den vreemde deelt de Spectator mede, dat aan curatoren, professoren en doctoren der rijksuniversiteit te Leiden eeu in het latijn gestelde brief van rouwbeklag uit Cambridge is toegezonden, naar aanlei ding van bet overlijden van prof. Cobet. Hierin wordt herinnerd aan de vriendschap pelijke betrekkingen welke vroeger zoowel tusschen Bentley en Graevius en llemster- huis, als tusschen Porson en Ruhukenius bestonden, en welke later een hartelijk onthaal te Leiden deden vinden aan Dobree en andere professoren uit Cambridge. Ook wordt herinnerd aan de vriend schap tusschen C. Badham en den overle dene en verder aan dezen eene warme hulde gebracht. Het stak is onderteekend door 78 grootwaardigsbeidsbekleeders, professoren, leden en oud-leden van onderscheiden col leges aan de universiteit te Cambridge. Meldden we onlangs dat weldra de heer H. W. F. Bakker alhier veertig jaren verbonden zou zijn aan de Leidsche Maat schappij van Weldadigheid en dat die ijve rige stadgenoot, van de afdeeling Werkver schaffing vooral, van die Maatschappij als 't ware de ziel is thans kunnen we mel den dat de Maatschappij eene medaille heeft doen slaan in zilver en die beeft uitgereikt aan den lieer Bakker in de volle bestuurs vergadering. De medaille draagt een toe passelijk inschrift, liet heengaan van den heer Bakker vau de Maatschappij men herinnert zich dat hij ontslag zou aanvra gen zal voor de afdeeling, waaraan hij zoo met hart en ziel werkzaam was, een verlies, ja als 't ware een ramp zijn. Eene interessante serie gezichten in het Panorama op de l)oogewoerd is die uit Amerika, thaus tentoongesteld. De woeste natuur in onderscheidene gedeelten van dat werelddeel, de schoone stille natuur in andere gedeelten, trotsche bruggen, watervallen, landschappen en paleizen, maken deze serie tot eene ongekend schoone. Vooral vielen ons op: de gezichten aan den Niagara, de Missisippi en andere reuzenrivieren van Amerika, het capitool (huis van afgevaar digden), het kristallen-paleis (ijskegels) bij den Niagara, kunstige spoorwegbruggen over watervallen en afgronden, enz. enz. Maar een zeer schoon gedeelte van deze Berie is de reeks gezichten uit Californië, Sierra Nevada, het Spiegelmeer in zomer en winter, Yosemite-dal en Yoseniite water val. Een bezoek aan het Panorama i9 vooral aanbevelenswaardig wanneer Vrijdag a. s. eene serie te zien zal komen uit Sa- voije en vau den Montblanc, waarin als t ware de geheele reis naar en over den Montblanc i9 voorgesteld. Donderdag 5 December zal wegens het St. Nicolaasfeest het Panorama gesloten blijven. In de ruime zaal van Café-Vondel hoven had Zaterdagavond de aangekondigde buitengewone vergadering plaats van de onderofficiers vereeniging Door vriendschap vereenigd". Te ruim acht uur wt-rd de vergadering geopeud met een feestmarsch van Van Erp (Le Père la Victeire) en concert ouvertnre van Beisig, uitgevoerd door het orkest samengesteld uit leden van hst muziekcorps van het 4de regimeut infanterie. Hierna kwam aan de orde „Blaas me ayen in mijn oog", blijspel in één bedrijf, uit het Fransch van Labiche en Marc- ttichel", waarin de rol van Van Dalen werd vertolkt door een oud-onderofficier, op eene wijze zooals we dat van hem gewoon zijn. Daarna wederom eene reek9 voor drachten en muzieknummers. Na de pauze de potpourri Donna Juanita" van Suppé gevolgd door het bekende grappige blijspel in één bedrijf „Zonder geld op reis" of „Een avontuurtje van twee school meesters". Nog weêr onderscheidene voordrachten en muzieknummers volgden op het verbazend rijke programma voor dezen avond. Heil vroeg was 't dus niet toen het programma was afgewerkt, doch het in zeer grooten getale opgekomen publiek oefende, bij zooveel gezelligs, gaarne wat geduld. Een bizonder geanimeerd bal besloot dezen hoogst gezelligen avoud, die tot ver over het avonduur werd uitgestrekt. Een prachtige St. Nicolaas étalage is die van de firma J. W. Van Leeuwen, boek- en kunsthandelaar in de Maarsmans- steeg. De winkel overigens ruim ge noeg wa9 ditmaal niet voldoende om den rijken schat van begeerlijkheden te be vatten, en eene ruime salon naast den win kel werd daarom tot het uitstallen van een en ander ingericht. Vooral aan boeken en pracht- en plaat werken is de collectie rijk, maar ook aan tal van wandversieringen kan daar de koo- per zijn hart opliaien. Prachtige platen, photographièn, schilderijen in allerlei groot- ten en velerlei omlijstingen, busies, albums, luxe-voorwerpen, enz. enz., alle artikelen voor St. Nicolaasgeschenken uitermate ge schikt. Hebben we zoo de gewoonte aangenomen bij elke St. Nicolaasbespreking onze leze ressen en lezers even le doen watertanden; ook dezen keer nemen we daarvoor de aan kondiging te baat van een grooten voor raad heerlijk smakende zaken. De heer Johs J. 11. C. Speet, nl. op den Ouden Singel, hoek Oostdwarsgracht, heeft zijne St. Nicolaas étalage gereed. Hij heeft tot het vervaardigen zijner lekkernijen de fijn ste en zuiverste grondstoffen gebruikt. Wie eens lekker smullen wil aan heer lijk fijne en goed gevulde boterletters, steeds verscli voorhanden, kan bij den heer Speet uitmuntend terecht. Fijne boter-St. Nico laas, beste chocolaad, waarvan in groote verscheidenheid allerlei alleraardigste voor werpen zijn nagebootst. Wie eenmaal den weivoorzieneu winkel op den Ouden Singel is binnengegaan, komt er niet weder uit dan met een heerlijken voorraad lekker en fijn goed. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 52.ƒ26.50, 5.60 en ƒ2.75. laagste ƒ52.—, ƒ26.50, ƒ5.50 en ƒ2.75. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand November ingelegd f 33846,85, terug betaald f 46846,38, terwijl zijn afgegeven 94 nieuwe- en geheel afgelost 65 boekjes. Op 30 November bedroeg het gezamenlijk tegoed der 8820 inleggers f 1,753,753,84. De Leidsche kegelclub „Ada" heeft gisteren bij het nationaal concours uitge schreven door de vereeniging „Recht naar 't Doei" te Rotterdam den tweeden prijs behaald. De secretaris der club behaalde bovendien eeu personeelen prijs. 't Verdient wel vermelding dat deze jeugdige vereeniging in zoo korten tijd driemaal aan een kegelwedstrijd heeft deel genomen en telkens een medaille heeft mogen verwerven. Naar men verneemt is, de 's Graven- haagsche schermvereeniging „Excelsior" voor nemens een grooten uationalen schermwed. strijd te doen houden op alle wapens, in de Hoogduitsche Schouwburgzaal (korte Hout straat 22 te 's Gravenhage) op 12 en 13 April a. s. Hieraan zullen verschillende vereenigingen welke het schermen beoefenen, worden uit- genooöigd. Vereenigingen, die deel wen- scheu te nemen en op 25 Maart geen uit- noodiging ontvangen hebben, kunnen zich véér of op 1 April a. s. schriftelijk tot het bestuur wenden. (Nieuwe Schoolstraat 6.) Door ons werd heden ontvangen het algemeen verslag, gedaan te Groningen, in de jaarlijksche vergadering van contribu- eerende leden, gehouden 8 Juli 1889, wegens het instituut voor doofstommen, aldaar op gericht in den jare 1790. Uit onder scheidene vermeldingen in dit verslag blijkt hoe uitmuntende resultaten het onderwijs en de verpleging in die inrichting hebben. We vinden er de mutatiëu die in besturen enz. hebben plaats gehad, we zien er bij eene ontvangst over 1888 van f 101,641,48 J eene uitgaaf van f 100,984,38^ en dus eeu batig saldo van f 657,10. Vau het departement Leiden werd ont vangen f i35 aan contributiën. De voor naamste inkomsten van de stichting bestaan uit legateu en andere schenkingen waaronder van f 10,000, f 6000,f 2000,en f 1000,Het departement Leiden telt 26 leden, waaronder leden die jaarlijks ieder f 10 betalen. Directeuren van dit departement zijn de iieeren dr. W. P. Weebers en mr. R. F. H. P. L. A. Van Boneval Faure. De naamlijst der veipleegdeti geeft een aantal van 182 aan en onder hen 7 zonder verpleging in het instituut. Iu de opgave van de kweekelingen, die gedurende het 99-jarig bestaan van het instituut ontslagen of, vdér hun ontslag, overleden zijn, vinden we dat als bekwaam om iu de maatschappij te verkeeren ont slagen werden 1154, om bizoudere redenen 77, wegens bekrompens verstandelijke ver mogens 61, wegens zinneloosheid 20 en we gens aanhoudende ziekelijkheid 24. 131 over leden gedurende dut tijdvak in het gesticht. Van deze kweekelingeu behoorden 212 thuis in de provincie Zuid-Holland, 1 in Oost- Indië, 1 in West-lndië en 7 buiten het rijk. Het instituut, in het jaar 1790 gesticht door Henri Daniel Guyot, heeft nu ongeveer eene eeuw bestaan. Aangevangen met 2 leerlingen zag de inrichting het getal daarvan steeds toenemen, zoodat het thaus zooals we boven zagen, bijna 200 bedraagt. De leerwijze, vroeger de gemengde,, is reeds sedert een 25-tal jaren de zuivere spreek- methode: het leeren spreken en afzien van den mond ligt daaraan ten grondslag. De grootste zorg wordt besteed om de leerlingen eene duidelijke uitspraak te doen verkrijgen en aan het gebruik der spraak te gewennen. Alle kweekelingen zijn gehouden de instel lingen van het kerkgenootschap, waartoe zij behooren en in welks leer zij worden op gevoed, nauwgezet in aclit te neuten. Met het oog daarop zijn zelfs de Israëlitische kinderen in een afzonderlijk gebouw onder toezicht van geloofsgenooten gehuisvest. In de werkplaatsen worden handwerken en ambachten onder bekwame leiding aange leerd. Van de aangewtze kweekelingen behooren verreweg de meesten tot den onvermogeuden stand; voor ongeveer 150 worden de kosten van huisvesting, voeding, verzorging en onderwijs geheel door de inrichting gedragen. Er is dus zeer veel noodig en de toetreding van nieuwe leden zeer gewenschl. Heeren directeuren van het departement zijn zeker gaarne bereid aangifte van toetreding te ontvangen. OFFICIEELË BERICHTEN. Bij Zr. Ms. besluit is aan de navolgende personen verlof verleend tot het aannemen van het kruis Pro Ec clesia et Pontifice, hun door Z. H. den Paus geschonken, als aan L. F. M. Ver- wilghen, R. K. pries'er te Breda; G. Brom, R. K. priester te Utrecht; en A. Schel- lekens, pastoor te Prinsland (Dinteloord); tot het aannemen der versierselen van de orde van den Leeuw en de Zon van Perzië hun door Z. M. den shah van Perzië geschonken van ridder 3de klasse, aan P. W. Steen kamp, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam; van ridder 4de klasse, aan mr. C. Car- dinaal, hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, en J. C. Van Schermbeek, hoofdcommissaris van politie te 's Graven hage; van ridder 5de klasse, aan mr. E. W. Van Raalte, commissaris van politie te Am sterdam, en A. F. Van Kempen, commis saris van politie te Haarlem; tot het aannemen der versierselen van ridder 3de klasse der Kroonorde van Pruisen, hen door Z. M. den keizer van Duitschland, koning vau Pruisen, geschon ken, aan W. J. tl. Graven, hoofdcommis saris van politie te Maastricht; tot het aannemen van den titel van officier de l'Instructiou Publique, hem door da regeering van de Frausche republiek verleend, aan mr. Th. Stuart, advocaat te Amsterdam. Bij kon. besluit is het tarief: „Netto koopsommen van dadelijk ingaande lijfrente groot honderd gulden 'sjaars, op twee per sonen, met overgang, hetzij geheel, hetzij voor de helft op den langstlevende, van de Utrechtsche Levensverzekeringmaatschap pij, gevestigd te Utrecht, goedgekeurd. Bij kon. besluit zijn benoemd tot com mies der posterijen van de vierde klasse M. Pott, H. Van der Meyden, A. J. M. H. Balmakers, G. M. Busmann en W. Hoevers, thaus surnumerairs der posterijen; en is, met ingang van 1 Januari 1890, bevorderd tot commie9 der posterijen van de derde klasse J. A. Coopmaus, thans commies der posterijen van de vierde klasse. De minister van oorlog zal op 5 de zer geen audiëntie verleenen. Iu tegenstelling met de hoogit treu rige berichten, welke in liet vorige jaar om dezen tijd van het Loo herwaarts kwamen, doet het het N. v. d. D. genoegen het volgende te kunnen melden. Hoewel inen vreesde, dat de beterschap in 's Rollings toestand slechts van korten duur zou zijn, heeft zich dit gelukkig niet beves tigd. Waar verleden jaar omstreeks dezen tijd eeu spoedig einde zeker scheen, ziet men thans in Z. M. een man, die meer opge wektheid en geestkracht bezit, dau sedert jaren het geval was. In het begin van de maand Mei dezes jaars heette hij geheel hersteld, maar dit was nog volstrekt niet zoo; daartoe was de ziekte te hevig, waren de geneesmiddelen te krachtig geweest. De eigenlijke ziekte, een chronische nierkwaal, die van tijd tot tijd hevige pijn veroorzaakte, was in het voorgaande jaar langzamerhand toegenomen, en vooral wanneer de patiënt veel in beweging was geweest, had dit verergering tengevolge, zoodat, ten einde de vreeselijke pijnen en daaruit ont stane slapeloosheid te bestrijden, het gebruik

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1