per.JR5 SS. 'JB» «T2 "U! «rt «PT» w «?T^ ""s** W dat in hun gebied dergelijke gruwelen niet voorvielen. liet bovenstaande komt ons voor een variant te zijn van het onlangs medege deelde verbaal van aan weggeloopen slaven op Lombok gepleegde gruwelen, welk verhaal, gelijk men zich herinneren zal, volgens een op last der regeering ingesteld voorloopig onderzoek onjuist zou zijn ge bleken. Hoe dit zij, of hetzelfde geval of een ander wordt bedoeld, het kan zijn nut heb ben er de aandacht op te vestigen, dat ook in buitenlandsche tijdschriften melding wordt gemaakt van mishandeling van slaven in streken die, zooal niet onder recbtstreekseh beheer van Nederland, dan toch onder zijn oppergezag staan. HaarlCt.) De heeren graaf Van Bylandt eu baron Lagel, die een reisje om de wereld ruaken en nu Britscb-Indië en Java hebben bereisd, zijn weer te Batavia terug. Na nog eene groote jachtpartij in de Preanger, waaraan de bekendste sportsmen van West Java zullen deelnemen, zullen onze reizigers de Westkust van Sumatra en Atjeh bezoeken. Wie weet of zij niet in de gelegenheid zullen zijn, op bet oorlogsterreiu een expeditie mee. te maken. Baron Fagel zal na de Atjehreis direct naar Nederland terugkeeren, terwijl zijn tochtgenoot over China, Japan en Amerika naar Europa gaat, dus in werkelijkheid een reisje om de wereld zal volbrengen. Van de haringvisscherij kwam te Noord- wijk aan zee aan: Vrouw Adriana, schr. W. Van Eoon, met 120 ton pekelharing en 20 ton sleurharing. Het teiephoonkantoor te Lisse, vroeger bij den heer v. d. Werf, is thans overge bracht in de woning van den heer Van Aalst. De heropening voor het publiek kan nu spoedig tegemoetgezieu woideu. De arr. rechtbank te 's Hage veroor deelde gisteren den schippersknecht die den stuurman aan de stoomboot Leeghwaler te Leiden, eene jas ontstal, tot 3 maanden ge vangenisstraf. De uitbreiding aan de militaiie slach terij te 's Hage heeft niet alleen ten doel om de garnizoenen Leiden en Delft het benoodigde vleeseb te leveren, maar zal tevens voorzien in het benoodigde voor de omliggende militaire ziekeninrichtingen. Op den Rijswijkschen weg is Woens dagavond een beer door een man, die om geld vroeg, aangerand. De aangevallene verdedigde zich echter zoo flink, dat de aanvaller vrij ernstig verwond werd en per rijtuig naar Den Haag gebracht moest worden. In de stoombranderij van den heer Th. C. Melchers te Schiedam kwam gisteren ochtend, door het uitglijden van eene ladder, waarop de verver v. D stond, deze in zijnen val in aanraking met eene der machinerieën, waardoor hij zóó deerlijk werd verwoud, dat de dood onmiddellijk volgde. Woensdag is te Schiedam overleden Neeltje Van uer Velden, laatst weduwe van W. De Eonde, die in de jaren 1830 en 31 als marketentster met de Schiedamsche schutterij is uitgetrokken geweest en ge rechtigd was tot het dragen van het metalen kruis. Zij bereikte den ouderdom van 83 jaar. Op de Maasvlakte is gestrand, door het stukslaan van het roer, het Engelsche stoomschip Yoxford, van Eeval naar Bot terdam, met granen. De equipage werd door eene blazerschuit van de Berginge maat schappij te Maassluis, schipper L. NiemauD, geadsisteerd door de sleepboot Zuid-Holland gered, langs Brielle te Botterdam aangebracht en vervolgeus in het Zeemanshuis opgeno men. Het stoomschip zal vermoedelijk wrak zijn. Aan J. N. B., die de vorige week voor de arrond. rechtbank te Haarlem terechtstond, wegens een beleedigend schrijven in Recht voor Allen, tegen jhr. Cb. v. d. P., te Haarlem, en tegen wien eene gevan genisstraf van 2 maanden was geëischt, heeft de rechtbank gisteren eene geldboete van f 25 subsidiair 10 dagen hechtenis opgelegd. Te Zandvoort is Dinsdag komen aan loopen een dolle hond, die een zoontje van den veldwachter B. vrij ernstig in de linkerhand en in het linkerbeen gebeten heeft. Ook werden verscheidene honden gebeten. De burgemeester heeft dadelijk het bevel uitgevaardigd, dat de honden gedurende vier maanden gemuilkorfd moe- teD zijn. Geheel onverwacht verscheen Woens dagavond omstreeks half acht mgr. W Wulfingh, apo3tolisch-vicaris van Suriname, in den kring zijner Ordebroeders in het klooster der EE. PP. Redemptoristen te Amsterdam. Via-Southampton uit Surinam naar Europa vertrokken, reisde mgr. met de Londensehe boot virder naar Vlissingen en van dfór naar de hoofdstad. Z. D. Hoogw., die zich blijkbaar in een uitmun tende gezondheid verheugt, beviudt zich in het moederland, otd de plechtige bisschops wijding to ontvangen, welke hem den 15en Dec. a. s. in de kathedraal te 's Hertogen bosch zal worden toegediend. ÏV/zZl. In een perceel in de Koniugstraat te Amsterdam is eergisteren-avond te 8 uren tijdens de afwezigheid van de bewoners binnenbrand ontstaan. Kort daarna ver voegde zich een der bewoners aan het fcu rean van politie, om aangifte te doen dat tijdens den brand uit een kast, waarvan het slot blijkbaar is verbroken, f700 aan bankpapier is ontvreemd. De medebewoners van het perceel hebben voordat de brand plaats had iemand op de kamer gehoord en ijlings de trap hooreti afloopen, maar zij dachten dat het de bewoner-zelf was. Even daarna ontdekten zij brand, zoodat bet ver moeden bestaat, ;dat de dief den brand heeft aangestoken. Ruim 2000 vaten harst zijn aan bet strand van Tessel gespoeld of door schuiten in zee opgevischt en naar de haven ge bracht. Alies wordt door de strandvonde rij beheerd. Aan het noordevstrand ligt een wrak, waarop deze letters slaan: E II H O I. Ook is nog eene boot aangedreven, zon der naam of merken. Een vorig bericht uit Tessel hield bet volgende in: Aan bet zeestrand zijn gisteren ruim duizend vaten harst aangedreven. Ook is heden eenig wrakhout gevonden, benevens eene witgeverfde reddingboei. Op die boei stond met zwarte letters ,Eiverhöi af Sta- vanger". Nog is aangespoeld eene boi t-, waarop de letters H. D. 12b. Op de Vlie- hors ligt een groot wrak. Vermoedelijk is nabij de kust een schip gebleven met man en muis. Uit Terschelling wordt i. d. 27 Nov. gemeld: Heden bad nabij deze kust een vreeselijk voorval plaats. Vlak voor den he- vigen storm af, kwam tegen 11 uur 's morgens een schoener op de Buitengronden aan en sloeg er over heen. Wellicht gelukte het den opvarenden een anker uit te brengen, en is het schip in eene hevige bui op zijde ge slagen en gezonken. Mannen te paard zagen de schipbreukelingen in het want, voor de zware hagelbui opkwam de reddingsboot was ook al zoo ver mogelijk in zee, doch toen het weder opklaarde, was alles gedaan en zag men slechts de toppen van de masten. Tegen 2 uur 's middags waren de mannen te paard reeds terug. Allervreselijkst moet de toestand der opvarenden geweest zijn, die ongetwijfeld hunne redders zagen aan komen met de boot; doch lang kan de dood strijd in het ijskoude water niet geweest zijn. De lijstervangst in de Gaasterlandsche bosscheu is thans afgeloopen. Ofschoon de prijzen gedurende de vangst flink bleven, is er bij lange niet zooveel verdiend als waar op men gerekend had, omdat de lijsters, bij het voortdurend heldere weder, zich schaars van bet open veld naar de strikken waagden. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Groningen De zoogenaamde spiritistische seances van Miss Fay hebben velen doen gissen naar de wijze, waarop zij hare toereu verrichtte. Door den heer T. Jansen alhier, werd thans bet geheim ontdekt. Eergisterenavond heeft hij ten aansebouwe van een zestigtal heeren dezelfde toeren uitgevoerd en, telkens na afloop van iedere afdeeling, eene duidelijke uitlegging gegeven van de kunstgrepen, die daarbij worden gebezigd. Het blijkt daaruit, dat de miss op eene gemakkelijke wijze het publiek beet neemt. Te Goes is de concurrentie tusschen de broodverkoopers zeer scherp. De bakkers aldaar hebben verleden week den broodprijs van 14 op 12 ct. per kilo gebracht, waar op het depot der Middelburgsche brood fabriek, om zijn klanten te behouden, den prijs op 11 ct. stelde. Dat doet ook een persoon, die uit Weaieldinge per kar met paard brood rondvent. Hoe ver de concurrentie nog gaan zal, is moeilijk te zeggen, misschien wordt het wel even erg als te Chaam bij Breda. Daar toch beeft de mededinging tusschen de bakkers ook vreemde prijsvethoudingen in het leven geroepen sedert de komst van een nieuwen bakker, die zijn brood veel goed- kooper dan de andere leverde. Hierdoor is een wedstrijd ontstaan in het verlagen van de broodprijzen, tengevolge waarvan, als het zoo voortgaat, de inwoners voor weinig meer dan niets bun brood zullen kunnen koopen. Twee merkwaardige voorvallen bij sterfgevallen te Wecit, hadden Maandag en Dinsdag plaats. Maandag werd iemand wettig begraven, die nog leeft, eu een ander wettig levend gelaten, die dood was. Men had namelijk bij vergissing een opvol gend broeder van den overledene als dood aangegeveu. Dinsdag werden man eu vrouw begraven, die met een uur verschil gestor ven zijn. Over 3 jaren zouden zij hun gouden bruiloft gevierd hebben. Waarlijk, hier mag gezegd worden, dat dit een huwe lijk was, dat krachtig gebonden zat. BÜITESLAKDSOHE BESI0J1TEK SB tL tot k kt.» De gemeenteraad van Brussel heeft Maandag, in geheim comité, op voorstel van deu burgemeester Buis besloten, den beroemden Afrikaanschen reiziger Stanley bij zijne komst in die stad een groot feestmaal aan te biedeu, en te zijuer eere eene gala-voorstelling te doen geven in den Muntschouwburg. Per telegraaf is de uitspraak in het proces Corvilain-Delaunsy medegedeeld. In het Handelsblad van Antwerpen lezen wij over de laatste zitting in deze zaak de volgende nadere bijzonderheden Zelden of nooit leverde de zaal onzer correctioneele rechibauk een aanblik op als dezen morgen. De plaats voor de getuigen, de publieke tribune, de banken der verdedi ging en der burgerlijke partij, alles was zoo dicht bezet dat men er letterlijk niet meer binnen kon. Daarbij stonden buiten in de wandelzaal" nog honderden personen den uitslag van het veelbesproken proces af te wachten. Toen de voorzitter, de heer Moureau, uiet de lezing van bet vonnis begon, heerschte er eene groote spanning in de zaal. In een uitvoerig gemotiveerd vonnis wer den de volgende sliatfen uitgesproken: le Tegen Corvilain. Voor het plaatsen zonder vergunning van eene stoommachine 26 fr. boete of 8 dagen gevangenis. Voor het bewerken zonder machtiging van kardoezen: 100 fr. boete of eene maand gevangenis. Voor het vervoer zonder machtiging van kruit en het bewaren in de schuit Elevator, 2 maal 15 dagen gevangenis. Het kruit is in bi slag genomen. Voor het feit van 17 Augustus (ongeval, overkomen aan twee jonge werklieden)6 maanden gevangenis en 50 fr. boete of 15 dagen gevangenis. Voor het feit van 6 September (de groote ramp): 4 jaren gevangenis eu 300 fr. boe'e of 2 maanden gevangenis. En tot 4/5 van de kosten. 2e Tegen Delaunay. Voor het feit van 17 Augustus dezelfde straf als Corvilain. Voor dat van 6 September: 1 jaar ge vangenis en 100 fr. boete of eene maand gevangenis. Eu gezamenlijk met Corvilain 1/5 van de proces-kosten. 3e Ten voordeele der burgerlijke partij. De rechtbank kent, ten laste der beide beklaagden, de volgende vergoedingen toe aan de burgerlijke partij: Aan Smeraldi 400 fr. aan Daune 25 fr. aan Jaquet 2000 fr.; aan de weduwe Van Baelen en hare kinderen 6500 fr. Onuoodig te zeggen dat deze veroordee- liDgen een diepen indruk op al de aanwe zigen maakten. Omtrent de voorziening in hooger beroep is nog geene beslissing genomen. De firma Nauts Reaver te Ant werpen, bandelende in spek en reuzel, heeft bare betalingen gestaakt. De heer Nauts, wethouder, die zich sedert zijne benoeming meer met de publieke zaak bemoeide, liet het beheer van de firma in hoofdzaak over aan zijn inedoveunoot Reuver, die nu blijkt, ten gevolge van verkeerde beursspeculatien voor zijn privé, het vertrouwen vau den heer Nauts misbruikt te hebben, daar hij zelfs de koopwaren, die in het stedelijk entrepot verwaarborgd lagen en aan de handelsvrienden der firma behoorden, daaruit heeft doen lichten en verkoopen om zijne verliezen te dekken. Hoe dit is kunnen gebeuren weet men nog niet, maar de stad Antwerpen zou aansprakelijk zijn voor het gebeele bedrag dier koopwaren. E:rst in den laatsten tijd had de heer Nauts eenige kwade vermoedens gekregen en de vennootschap dan ook tegen 31 December opgezegd, en toen nu dezer dagen de heer Nauts uitvoerige rekening eu verantwoording eischte, kwam de bekentenis voor den dag dat er een tekort was van ruim frs. 850,000. De heer Nauts beeft onmiddellijk ziju ontslag genomen als raadslid en van zijne medeleden van het dagelijksch bestuur afscheid genomen, die dan ook zeer aan gedaan waren door het droevig tooneei, want er is in Antwerpen slechts één roep over de volmaakte loyauteit van den heer Nauts. Iu de Belgische steenkooldistricten ia het nog steeds onrustig. In deu omtrek vat Ilerve bij Luik breidt de werkstaking ziek uit en de mijnen, waar de werklieden met den arbeid zijn opgehouden, kunnen uiet aan de bestellingen voldoen. De mijnwerkers van Xliawir wezen het, aanbod voor 15 centimes loonsverhoogin» van de hand en verlangden 50 centimes. Bij de mijn Hasard, waar ruim 1100 arbeiders werken, zijn biljetten aangeplakt, waarbij de mijnwerkers tot werkstaking worden aange spoord, welke biljetten door de politie werden verwijderd. Te Melreux wilden de werkstakers den arbeid niet hervatten, alvorens hun 10 pCt. loonsverhooging was toegestaan. De werkstakers te Bottice hebben met het be stuur besprekingen gevoerd, met net doel een schikking te bewerken. EX SS Et, AN E Ten gevolge van het aan de hout, dragers gegeven bericht, dat zij ontslagen zouden worden, indien zij weigerdeu mei vreemd volk te werken, hebben alle dok werkers van Bristol en Avonmouth, ten getale van omstreeks 4000, gisterenmorgen den arbeid gestaakt. De sjouwers en anders havenwerkers hebben daarop dit voorbeeld gevolgd. Het lossen staat thaus vol komen stil. fr .t i N k u I.J ii. De senaat beeft gistereo de wet op den arbeid van vrouwen in behandeling genomen. De minister-president, de heer Tirard, on. dersteuude ten krachtigste het amendement- Chesnelong, waarbij de nachtelijke arbeid van vrouwen wordt verboden. Het amendement werd echter verworpen met 125 tegen 110 stemmen. In l,e Siècle leest menDe heer Lagarde, gouverneur van Obeck, heeft van den sultan van Tadjourah de onderteekening verkregen van een tractaat, waarbij de sla vernij afgeschaft wordt op het geheele grond gebied, waarover zijn gezag zich uitstrekt, Men weet dat Tadjourah het eindpunt is van een der wegen, die van het binnenland naar de kust voeren eu gevolgd worden door de karavanen, die zich in de land streken der Gallas van slaven voorzien. Dit tractaat, door den beer Lagarde gesloten, is dus van groot belang op het oogenblil dat de conferentie te Brussel zich bezig houdt met de middelen tot afschaffing va: den slavenhandel in Afrika, De gravin van Parijs zal in het begit der volgende week Frankrijk doorreizen, alt zij zich van Calais over laod naar Madrii en vervolgens naar Lissabon zal begeven naar hare dochter de koningin van Portugal, PORTIICtAL. Het koninklijk paleis las Necessidade wordt in orde gebracht om Dom Pedro e: zijne famiiie te ontvangen; maar de koning van Portugal weet nog niet of zijn ooi te Lissabon zal blijven of onmiddellijk nat eene andere bestemming zal vertrekken. ITALIË De minister van finauciën heeft I de kamer van afgevaardigden een wetsoi- werp ingediend tot afschaffing der differs: tieele rechten. Op verzoek van den minis;-: is deze wetsvoordracht van dringenden aaii verklaard. OKITICILAAO. De rijksdag heeft gisteren de nog overgebleven posten van de begrooting vu buitenlandsche zaken afgedaan, voor zoover het gebied betreft dat onder bescherming van Duitscbland staat. Met zeer groote meerderheid werd het additioneele krediet voor majoor Wissmann goedgekeurd. Dl staatssecretaris graaf Herbert Von Bismatcl wees met bijzondere ingenomenheid op dei goeden uitslag der pogingen van Wissmann, die overal door de inboorlingen als bevrijdei van Arabische dwingelandij werd begroet, Hij betoogde voorts de noodzakelijkheid om ook verder met Engeland samen te gain, want zonder de loyale ondersteuning dia mogendheid zou de tot dnsver verkregft uitslag met bereikt zijn. De Klinische Volktzeitung pnbliceeiij een particulier schrijveu van den met Stanlejl en Èinin-Pacha terugkeerenden missions»! Schinze, gedagteekeud van Bukumbi het Victoria meer, Augustus jl. Volge j dien brief was de Arabische invloed if Uganda bijna vernietigd; de verjaagde kon-I was teruggekeerd en bestookte de Arabier"! hij is jegens de Christenen goed gezind ij heeft de missionarissen bij zich genood™ Wenscheliik is het dat Uganda zich til den Islam trachtte los te maken en «I ontsluite voor de Europeanen,

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2