NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Feestdagen* Zaterdag 30 November 1BS9. M9. 282a Uitgevers: ©©broeders Muré. £>eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en k 8 0 BH E M EEST: Vooi Leidenper 3 maanden1.25, Franco door het geheele rijk, er 3 maanden l.ttO. Prijs per Nummer 10 (Vat. ADVEBTEHTIËfB: Van 16 repelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6, Sta»! s- Ber i e is t e DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen Ier algemeene kennis dal door de Weduwe H. H. SCHRAVEN, wonende te 's Gravenliage; HELENA VAN LLDEN, Huisvrouw van JOHANNES VAN DEN BURG, wonende Ie Leiden, en DIRK JACOBS, wo nende le Haarlem, verzoekschriften zijn inge diend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank, resp. in de perceelen Groen- hazengrachl 10, Groenesteeg 79 en Nieuwe Rijn 5. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 November 1889. LEIIIEN 2 9Novcmber. In het Logegebouw alhier vergaderde gisteravond de Vrijzinnige Kiesvereeniging, ter benoeming van een afgevaardigde naar de vergadering van de Liberale Unie, te Amsterdam op Zaterdag 30 November a. s. te houden. Van den heer prof. Mr. H. Van der Hoeven, gedelegeerde der Kiesvereeniging, kwam een schrijven in, waarin hij verklaart als zoodanig ontslag te nemen, opdat de ver gadering beslisse of een voorstander, of een tegenstander van de ontwerp-onderwijswet naar de vergadering te Amsterdam zal worden afgevaard gd. In dit gevoelen deelde ook de heer Dr. G. Heymans. De toestand meende hij is nu anders dan vroeger toen de afgevaardigden geen mandaat hadden. De heer prof. Dr. M. J. De Goeje ver klaarde dat uit het vroeger schrijven van de Liberale Unie bleek dat zij zou weuschen over te gaau tot het toelaten van subsi- dieering, mits het onderwijs er niet onder zou lijden. En aangezien aan deze voorwaar de moet worden voldaan, stelt bij voor een tegenstander van het ontwerp af te vaar digen. De voorzitter wenschte het ontwerp nu niet meer ter sprake te brengen. De heer C. II. Kouw meent dat het be paald een affront zou zijn voor onzen afge vaardigde Daar de tweede kamer, wanneer hier tegen het ontwerp zou worden ge stemd. De heer Mr. F. Was meent dat eerst moet worden uitgemaakt of er afgevaardigden zullen worden gezonden, en zoo ja, met welk mandaat. De heer prof. Mr. S. J. Fockema Andreae doet opmerken dat er bij het bestuur der Liberale Unie niets bekend is van voorstellen die znllen worden gedaan. De heer prof. Dr. A. Keunen is tegen het geven van een mandaat aan een afge vaardigde. Dit is tot nogtoe ook nooit ge schied. De voorzitter beaamt dit en wijBt er op dat de afgevaardigde voor twee jaren be noemd wordt. De vergadering besloot nu dat er afge vaardigden zullen worden gezonden naar de vergadering der Liberale Unie. De heer Mr. J. H. Goudsmit vraagt of t niet mogelijk iB te stemmeu of 't vóór- of tegenstanders van het ontwerp zullen zijn, om daardoor uit te maken, in welke richting de afgevaardigden zullen gekozen worden. Bij stemming bleek dat van de 90 leden zich 62 voor tegenstanders en 26 voor vóór- stauders van het ontwerp verklaarden, zoodat ook tegenstanders zullen worden afgevaar digd. Alsnu werd tot afgevaardigde benoemd de beer prof. Dr. M. J. De Goeje, terwijl nog drie heeren in denzelfden geest zullen worden gekozen. Nog vóór tien uur was de ver gadering geëindigd. De staatscommissie voor de artsexa mens heeft in hare heden alhier gehouden zitting tot arts bevorderd den heer J. P. Vermaas, en voor het eerste gedeelte toege laten den heer E. W. Melchior. De heer mr. 8. Van Houten, lid van de tweede kamer der staten-generaal zal op Dinsdag 3 December a. s. des avonds te 7 uren, op de bovenzaal der sociëteit Minerva, eene lezing houden voor het gezelschap Doctrina De fabriekbaas A. Hakkert van het le gesticht Veenbuizen is met ingang van 1 Januari a. s. benoemd tot magazijnmeester aan de rijks-werkinrichting voor vrouwen te n"~"' We weuschen nog de aandacht te vestigen op drie winkels in onze goede stad waar St.-Nicolaas zijn intree heeft gedaan, en waar eene uitmuntende gelegenheid bestaat zich tegen het aanstaande feest van het noodige te voorzien. Beginnen we met het eetbare gedeelte dan moeten we onze lezeressen en lezers beeuwijzen naar den Ouden Rijn n° 2, bij de Doukerateeg. Daar heeft de heer B. H. J, Aalberse een bizonder welvoorz.enen winkel met een groeten voorraad van alles wat tot het gebied van suikergoed eu St. Nicolaaslekkernijeu behoort. De gevestigde naam der firma Aalberse verzekeit ons den verkoop van uitsluitend uitmuntend goed. Van geheel anderen aard is 't wat de heer F. E. Feld, Alaarsinatissteeg u° 6 voor dit kinderfeest in grooten voorraad en niet minder groote verscheidenheid heeft inge slagen. Men weet dat in dezen welvoor- zieueu winkel steeds een prachtige voorraad fijn mandenwerk en bontwerk voorhanden is en vooral ook huishoudelijke artikelen daar in groote collectie gevonden worden. Maar voor dit groote kinderfeest is 't eene prachtige collectie andere artikelen waarop waarlijk de aandacht wel eens mag worden gevestigd, 't ls de schoone keuze poppen en poppenwagens in allerlei grootte en allerlei kleeding, de groote hoeveelheid kinderspeelgoed tegen de minst mogelijke prijzen, eu ten slotte een bizonder be geerlijk St. Nicolaasgeschenk, een cadeau waaraan de kindereu voor goed een kostelijk amusement hebben, 11. I. tuoverlantaarns van goede kwaliteit. Eu in de Donkersteeg bij den heer J. Van der Stok is 't ook een voorraad om van te suizebollenzóó groot is daar zelfs de hoeveelheid artikelen van den meest on derscheiden aard, dat gedurende eeuige da gen tegen veel verminderde prijzen eene groote opruiming zal worden gehouden. Maar de nieuwste artikelen, uiterst geschikt voor St. Nicolaascadeaux, worden gevonden onder de artikelen van één en twee gulden. Zaken van zóóveel aanzien, dat men waar lijk voor weinig geld een zeer voldoende geschenk kan thuis brengen. Ook daér zal 't dus niet moeilijk zijn te slagen in de noodzakelijke aankoopeu voor het groote feest dat onverbiddelijk telkenjare weder keert en hopen we steeds als een hoogst gezellig feest zal blijven wederkeeren. DEE1CIEEI.E EIEHICHTEN. president der arrondissemeute-rechtbank te Alkmaar; is benoemd tot kantonrechter te 's Gra- venhage mr. A. J. W. Van Roijen, thans kantonreebter-plaatsvervanger aldaar is benoemd tot griffier bij het kantonge recht te Vianen mr. W. M. Van Haaften, advocaat te Dordrecht, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondissements rechtbank aldaar. De luit. ter zee 2de ki. D. A. Van Drooge, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. BIMENLANDSCHJS BERICHTEN. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot raads heer in het gerechtshof te 's Gravenhage, mr. L. A. A. Van Wensen, thans vice-pre sident der arroudissements-rechtbank te Am sterdam is beDOemd tot raadsheer in het gerechts hof te Amsterdam, mr. J. G. Vogel, tbans Uit het verslag van de zitting van de tweeüe kamer van gisterochtend rest ons nog het volgende te melden: De heer Van Nuuen, zijne fiuantieele beschouwingen volhoudende, betoogde dat in Atjeh alleen heil te wachten is van blokkade van alle havens zonder onderscheid en schorsing van alle onderhandelingen tot pacificatie. De heer Van Houten huldigde de toe- naderingszucht van den minister eu de woord voerders der overzijde tot hervormingspolitiek, die is: den inlander zijn grond en vruchten zijns arbeids le verzekeren. In zake koffie cultuur wilde hij geen renvooi van het enquête-rapport naar Iudie, maar behandeling der zaak in Februari. In de Atjeh-quaestie blokkade niet mogelijk, omdat wij con tracten hebben met staatjes om onze suze- reiniteit te vestigen. De heer Cremer echtte de ontvangen telegram van den minister bedroevend. Daaruit bleek dat de zending naar Kemala mislukt is. De beer Levyssohn Norman vroeg of de overzijde op haar progiam bij de stembus van 1891 zal stellen de uiting van den heer De Savornin Lobman, dat Nederland de Indische tekorten moet dekken. Hij bleef bij zijne beschouwingen. - Gisteravond werd te acht our in de zitting van de tweede kamer de algemeene beraadslaging voortgezet over de Indische begrootiug, dienstjaar 189U. De heer Roose boom beantwoordde den heer Van Nunen, waar deze over Atjeh sprak en over het stelsel van agressie. Men bedenke toch, zegt hij, de gevolgen van stilzitten, zoowel voor onze garnizoenen als voor de Atjehers. Eenerzijds moedeloosheid, anderzijds meerdere brutaliteit. Hij gelooft dat de concentratie niet meer moet worden ingekrompen. Ook tegen blokkade, welke dan ook, verheft ipreker zijne stem. De heer Rutgers van Rozenburg had op tal van vragen aan den minister een meer bepaald antwoord gewenscht. Heeft de gou verneur van Atjeh troepen genoeg om den vijand het hoofd te bieden? Welke is zijne instructie; boe staal 't met de opinin- quaeetie? De minister van koloniën (de beer Keuche- nius) erkende dat hij enkele vragen niet be antwoordde, omdat hij begreep daartoe later in staat te zullen zijn. Hij maakte thans geen bezwaar over te leggen het rapport van den heer Te Mechelen, in zake de opium pacht. De audere stukken zullen volgen, doch kan hij nu nog niet missen. De instructie van den generaal Demmenie is voor den gouverneur Van Teyn aangevuld in d eu zin dat agressief optreden naar buiten wordt ontraden, doch vrijheid wordt gelalen voor optreden in onvermijdelijke gevalleü, mits zonder prijsgeven der postenlinie. De heer Cremer wordt door het gehoorde in de meening bevestigd dat de gouverneur verre vau vrij is. Ook de heer Levyssohn Norman meent dat met die instructie de gonvernenr niet actief kan optreden, alleen zoo noodig op zijne verantwoordelijkheid agressief buiten de linie. De minister overwege eens hoe daarin verandering aan te brengen. De heer Van Houten meent dat de minis ter onderscheidene vragen verkeerd begrepen heeft. Ook wat de koffie betreft, acht spreker spoed noodzakelijk en vertraging nadeelig. De heeren Seret en Rooseboom wisselen eenige meeniugen over de vraag wat hier met actieve verdediging wordt bedoeld. In zijn antwoord verklaart de minister ten slotte dat de regeering aan den gouverneur- generaal vrijheid wil laten te zorgen voor de rust en orde in Indië, onder verant woordelijkheid van het opperbestuur. De algemeene beraadslaging werd hierop gesloten, waarna de vergadering uiteen ging. Door den minister van koloniën zijn, de heeren C. Swarthof en C. J. Evers ge steld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandscb-Indië, om te worden benoemd tot opzichter 3de kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werken daar te lande, eu is de reso lutie, waarbij voor de genoemde betrekking de heer J. S Wind ter beschikking van den gouverneur-generaal werd gesteld, op zijn verzoek, ingetrokken. Het telegram over Atjeh, door den minister van koloniën van den gouverneur- generaal ontvangen en gisteren in de tweede kamer voorgelezen, luidt als volgt: Reis naar Kemala van Toekoe Nei en andere hoofden is afgeloopen. Volgens gouverneur geven de voorloopige mededeelingen nog niet uitzicht op spoedige onderwerping, maar bewijzen dat wij op den goeden weg zijn. Grootste tegenstand Pedir. Blokkadegebied noordkust wordt daarom eerlang door gouverneur uitgebreid. Vloot aldaar wordt versterkt met drie schepen. Naar Ret Vad. verneemt, zal het ministerie van oorlog electrisch verlicht worden. Wegens de in Dnitschland in de nabijheid der Hollandsche grens heerschende veeziekte moeten de in Engeland landende Hollandsche runderen eene driedaagsche quarantaine ondergaan, alvorens geslacht te worden. (N. R. Ct.) De heer C. De Bruyn, ingenieur van den waterstaat 1ste klasse, te Amsterdam, is, in de plaats van den heer L. E. Asser, benoemd tot ingenieur van den weg, chef der afd. »weg en werken" bij de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij. In het onlangs verschenen November nummer dor Revue Brittannique komt voor eene correspondentie uit Konstantiuopel Correepondauce de l'Orient), waarin de schrijver, na van wreedheden in het Oosten te hebben gesproken, een relaas geeft van eenige gruwelijke wreedheden die in onze Oost-Indische bezittingen en wel in de Molukken, zouden zijn voorgevallen. Een viertal jonge negerslaven, 2 jongens en 2 meisjes, zouden aan een slavenhouder al daar zijn ontvlucht en door dezen weder zijn gevangengenomen. Hoewel eenige Eu ropeanen aangeboden hadden hen vrij te koopen, zou de meester dit hebben gewei gerd daar hij een voorbeeld wilde stellen. Deze vier slaven werden toen onder gruwe lijke mishandelingen ter dood gebracht. Aan de meisjes werden vóór zij gedood werden eerst neus en ooreu afgesneden eu de oogen uitgestoken. Het artikel eindigt met te zeggen, dat de Hollanders beste, brave meuschen zijn, die niet gaarne een ander lastig vallen, doch dat zij wèl zouden doen met te zorgen

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1