NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 29 November 1889, N°. 281. Uitgevers; Gebroeders Muré. II e l e t'o H rant vers c it if n t d a e 1 ij k sbehalve op Zou- en Feestdage o- A80HIBE^Et3T: Vooi Leidenper 3 maanden1.25. Kranen donr het geheele rijk. er Z maanden 1.60. Prijs per ^uisissier 10 ('ent. AOVEIIEiTIEi: Van I6 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sctieepnsakerssteeg 6, 203» Jaargang, Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingsverslag van Donderdag 14 November 1889, en de Ingekomen Stukken van N°. 237-245. Stads-Berichte:!. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den IIen November 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brengen ter algemeene kennis dat lot liet doen inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitge breid lager vndervvijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, in liet school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in liet school gebouw aan de Boommarkt der 'Ze klasse, voor jongens, in liet school gebouw uan de Pieterskerkslraat der 2e klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Breestraat; en wel van den 2den tol en met den 14en December e. k.dagelijks (den Zondag uitgezon derd) van des voormiddags lialfiietjen lol negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van lialftwec tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 November 1889. «EMEENTEHAAD. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 28 November 1889, des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize der gemeenle. De voorzitter, de beer L. M. De Laat de Kanter, opent de vergadering. Aanwezig zijn de hearen Le Poole, Van Masijk [tuiser van Beeneu, tjoekeu.a An- dreae, Scbneither, Van Hamel, Alma, Juta, Zillesen, Van Buttingha Wicbers, Knappert, Was, Kaiser, Hasselbach, Zaalberg, Nijkamp, Koetser, Tieleman, Cock, Vau Hoekeu, De Sturler, Verster van Wulverhorst, De Goeje en de voorzitter. Afwezig met kennisgeving de heeren Driessen en Bool. De secretaris leest de notnleu van de vo rige vergadering, die door de vergadering worden goedgekeurd. Hierna geeft de voorzitter kennis o, a. van de volgende Ingekomen stukken. 1°. Missive van de Ged. Staten van Zuid- Holland, dd. 18/21 November jl. B. u°. 3017 (3e afd.) G. S., n°. 97, ten geleide van de goedgekeurde gemeente-begrooting, dienst 1890. 2°. Missive van den heer C. J. Leem bruggen, houdende mededeeling dat hij ontslag neemt als lid van het Bestuur van de Stedel. Werkinrichting. 3°. Adres van P. J. Ramakers, houdende verzoek om schadevergoeding tot een be drag van f2S, wegens de herstelling van de klap van de Leiderdorpsche brug, waardoor de scheepvaart onbelemmerd was. 4°. Verzoeken van H. J. Van der Worm en C. M. Slelfelaar, om vermindering van hunnen aanslag op het le suppletoir kohier der Plaatselijke Directe Belasting 1889. b°. Dat van de in prolongatie belegde gelden by de Leidsche Bank wederom is opgezegd f 18S00, zoodat nog belegd is f 2900Ü. Aan de orde is nu lste. Het verzoek vau D. J. Braakeuburg om continuatie als adjunct stadsgenees- en heelkundige. Bij hoofdelijke stemming wordt tot continuatie met algemeene stemmen besloten. Achtereenvolgens worden nu zonder dis cussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd of toegestaan de navolgende voorstellen of verzoeken, en ten laatste de te uoemen be grooting, als: 2°. Voorstel betrekkelijk het onderzoek van de bliksemafleiders. 3". Voorstel van burg. en weth. om af te wijzen het verzoek van de Afdeeling Leiden der Schippersvereniging Schultevacr om trent de bediening der bruggen. 4°. Voorstel tot verlenging van de bestaande bruggeldhelling. 5'. Verzoek van J. R. Van Geuns c. s. om de Gymnastiekschool op de Pieterskerk- graebt le mogen gebruiken voor het Lawntennisspel. 6". Idem als voren van G. L. Mens Fiers Smeding c. s. 7°. Begrooting voor 1890 van Vrouwen Kraainmoeders. Aan de orde is ten slotte het voorstel betrekkelijk de verbouwing van de Gehoor zaal. De beer Zillesen vraagt bet woord om iu 't kort toe te lichten wat in deze zijne meening is. Naar zijne meening kan ieder met gewoon verstand deze zaak beoordeelen. Hij brengt allereerst hulde aau den gemeentearchitect die, bij zijne vele belangtijke bezigheden, tijd beeft kunnen vinden om plannen te ontwerpen, zoo uitvoerbaar en getuigende van studie iu deze. Het plan van burg. en weth. om de zaak zelf in exploitatie te ueuieu verdient naar sprekers meening lerre de verkiezing boven liet overlateu aan particulier initiatief, en hij wijst, tot staving zijner meening, op bet inderdaad treurig bestaan van inrichtin gen als bet Paleis voor Volksvlijt en bet Concertgebouw, beide te Amsterdam. Ook bier is wel eene poging aangewend door particulieren, doch tot nogtoe zonder eeuig welslagen. Hij vreest dat de gemeente zich op den duur nog grooter otters zou hebben te getroosten. De heeren Du Rieu en Zaaijer komen ter vergadering. Wat de plaats van opbouw betreft zou spreker aan de oude plaats de voorkeur geven, omdat die in 't centrum der stad gelegen is. Wat bet derde punt aangaat, het uitschrij ven van eene prijsvraag of bet stellen van de zaak terstond in handen van den gemeente- architect, meent spreker de voorkeur te moeten geven aau net laatste, ook op auto riteit vau den stadsingenieur vau Amsterdam, den heer Van Nifterik, wiens oordeel in deze spreker heeft ingewonnen. Spreker meent dat een uitstel hier zeker bet allerminst geschikt zou zijn, aangezien zich de behoefte aan een flinke zaal meer en meer doet gevoelen I Grooto vereenigiugeu als de muziek-maatschappijen en andere zouden gaarne iets meer voor huur betalen indien de zalen grooter waren dan de oude. Ook zal dit zeker ieder burger wel willen doen. Spreker zou ten slotte nog willen aan raden den beer Kuuttel niet alleen, doch ook den heer Van der Horst b. v den directeur van de gemeentegasfabriek, naar andere plaatsen af te vaardigen, uuidat ook voor de zorg van verlichting en verwarming naar zijne meening een specialiteit moet worden gehoord. De heer Nijkamp erkent dat de be hoefte aau een gebouw, als hier bedo ld, zich meer en meer doet gevoelen; maar wanneer dit werkelijk zóózeer het geval is dat de zaak als particuliere onderneming kans van slagen zou hebben, dan meent spreker dat eerst moet getracht worden de zaak te stellen in handen van bijzondere personen of maatschappijen. Eerst wanneer blijkt dat dit geen kans van Blagen heeft, zou de gemeente naar zijne meening voor den bouw moeten zorgen. Uitstel zou de heer Nijkamp allerminst wenschen, wel het zoo spoedig mogelijk aanwenden van pogin gen om de zaak aan particulier initiatief toe te vertrouwen, door b. v. het in erfpacht geven van den grond van het oude gebouw, het plaatsen van aankondigingen ill de bladen, enz. Werden particulieren gevonden dan zou hij wenschen dat gebouwd werd overeen komstig de plannen van den gemeente architect. De heer Eockema Andreae vraagt namens de commissie van financiën het woord om als motie voor te Btelleu de slotalinea van haar rapport, nl.: a. De beslissing op liet voorstel van burg. en weth. betreffende het bouwen eener ge hoorzaal te verdagen tot de eerste vergade ring in Januari a. s. b. Met personen, die zich inmiddels tot zoodanigeu bouw voor eigen rekening inooh- ten bereid verklaren, omtrent afstaud van het terrein der oude gehoorzaal in erfpacht en vau het nog bestaande deel dier zaal in onderhandeling te treden. Spreker licht in 't kort zijne motie toe. Hij zegt dat de pogingen tot nog toe door particulieren gedaan bijna zonder gevolg moesten blijven, aangezien de particulieren nog steeds voor de kans stonden dat ouk de gemeente bouwen ging. Hieromtrent kon nog niemand zeker zijn. Men kau moeilijk als voorbeeld van slecht uiarcheeren van dergelijke ondernemingen het Paleis voor Volksvlijt noemen, een gebouw dat zeker niet als meest geschikt voor de beoogde doeleinden kan worden beschouwd. De heer De Goeje vreest dat uitstel een zeer nadeelig oponthoud zou geven voor den bouw zelve. De heer De Sturler meent dat reeds vroeger de stadsarchitect had moeten wor den uitgezonden en dat de plaats van het cude gebouw te klein zal blijken voor een flink gebouw voor de geraamde som. De heer Du Rieo spreekt als zijne mee ning uit dat het overlaten aan particulieren niets dan droevige ervaringen zal opleveren. Men zal later een wellicht slecht gebouw voor veel geld moeten overnemen om de zaak staande te houden. Voor hem is 't alleen de vraag of de gemeeote zich de weelde van den bouw mag veroorloven en hij meent dat het nat daarvan die weelde ten zeerste zal rechtvaardigen. De voorzitter verklaart dat burgemeester en wethouders zeer tegen de motie van den heer Fockema Andreae zijn gekant. Hij kan zich niet voorstellen dat 't de plicht zou zijn van een gemeentebestuur om bij dergelijke zaken stil te zitten en af te wachten of particulieren 't zullen op zich nemen. De kans hierop is in ieder geval zeer gering, vooral nu ieder verwacht dat alleen met verlies kan worden gewerkt. In uitstel ziet spreker slechts het gevaar dat we zelfs nog een volgenden winter zonder gebouw zijn. liet is hier de quaestie, vervolgt spreker, op welk standpunt de gemeenteraad zich stelt en dit standpunt moet bier naar spre kers meening dit zijn, dat de bevolking van Leiden niet groot genoeg is om verkeer genoeg op te leveren voor de exploitatie met succes door particulieren van een ge bouw als hier bedoeld en dat hierom de gemeente voor den bouw zal moeten zor gen, omdat het bezit van een dergelijk ge bouw voor onze gemeente eene behoefte is. De heer Fockema Andreae doet opmer ken dat de commissie van financiën alleen uitstel tot de eerste vergadering in Januari wenscht, en intusschen zou de gemeente- architect zijne studiën in andere plaatsen kunnen maken. Men was dan nog niets achteruit. Bovendien waar is hier de grens van de taak der gemeente in deze. In slechts zeer weinige gemeenten heeft men voor dit doel een gemeentegebouw. De heer Zillesen vraagt nog eens liet woord om zijne stem te verheffen tegen ver dagen, aangezien hij daarvan niets dan nadeel voor de zaak verwacht. Ook de heer Van Hamel, lid der com missie van financien, reeds in den boezem der commissie niet zeer vóór verdagen ge stemd, verklaart zich hier, de discussies gehoord, zeer tegen uitstel, omdat hij tan overlaten aan particulieren zeer weinig heil verwacht. Hij voorziet daarvan slechts treu rige ervaringen en gesukkel. De voorzitter vraagt in zijn antwoord nog ten slotte ditMet welk doel is de Gehoor zaal gebouwd en is dit doel nu vervallen of met het gebouw meê verbrand? 't Is hier niet de vraag of voordeeliger tot niet boawen zoa kanueuj;[worden overgegaan maar of het doel, dat zich de gemeente vroeger met den bouw heeft voorgesteld, thans vervallen is of niet. En dit is naar sprekers meening niet diet geval. De motie van den heer Fockema Andreae nu in stemming gebracht^wordt verworpen met 17 tegen 8 9temmen. Vóór stemden de heeren Schneither, De Sturler, Verster, Cock, Van Hoeken, Fockema Andreae, Juta en Zaaijer. Vervolgens wordt in stemming gebracht het voorstel van burg. en weth. om tot den bouw van gemeentewege over te gaan, en wel volgens plan Ili, waarbij zal wor den [ingenomen de grondj[van het oude ge bouw, van perceel Breestraat n°. 60, van de kosterswoning der Waalsche kerk en van het ijkkantoor. In dit plan heeft men be halve den afzonderlijken toegang voor gale rijbezoekers, ook een afzonderlijken uitgang voor bezoekers met rijtuigen. Het voorstel wordt aangenomen met 20 tegen 5 stem men. Tegen stemden de heeren De Sturler, Verster, Cock, Van Hoeken en Fockema Andreae. Het plan zal f 120,000 kosten. Ten slotte wordt gestemd over het laatste gedeelte van het voorstel van burg. en weth. en wel hun college te machtigen om, alvo rens een definitief plan wordt opgemaakt, de noodige onderzoekingen te doen instellen met opdracht den uitslag daarvan aan den gemeenteraad mede te deeten. Met alge meene stemmen wordt ook dit gedeelte van het voorstel vau bnrg. en weth. aangenomen. Daar niets meer aan de orde is en nie mand meer het woord veilangt, sluit de voorzitter de vergadering. LEIDEN28 November. Heden viert een der meest bekende Nederlandsche geleerdeD, professor dr. Mat thias De Vries, ziju veertigjarig jubileum als hooglet raar in de Nederlandsche taal en letterkunde. Matthias De Vries, een zoon van Abraham De Vries, eveneens een uit muntend Nederluudsch letterkundige, door de Leidsche hoogeschool eenmaal honoris causa tot doctor in de letteren bevorderd, werd te Haarlem geboren den 9den No vember 1820. Aan onze hoogeschool studeerde De Vries in de letteren en hij promoveerde er. In 1846 werd hij praeceptor aan het gymna sium alhier en op den 28sten November van het jaar 1849 werd hij tot hoogleeraar aan de hoogeschool te Groningen benoemd.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1