BUITENLANDSCHE BERICHTEN liet hem lastig gemaakt door eenige jongens; hij werd toen door een ouderin- specteor van politie verlost. Maar toen hij daarop in den Oppert opnieuw zijn blad begon uit re roepen, zag hij zich spoedig ingesloten door een aantal uiannen, die onder het zingen van /Oranje boven" het bein zéé benauwd maakten, dat hij zich niet wist te keeren of te wenden. De politie moest hem andermaal in bescher ming nemen. Zaterdagnacht brak te Haarlem op den Kruisweg eene viij hevige brand uit bij den winkelier in tabak en sigaren W. Bec ker. De brand is in den winkel ontstaan, vermoedelijk door de kachel, die nog brand de toen de bewoners naar bed gingen. Het benedenhuis is geheel uitgebrand, terwijl de bovenwoning, die reeds was aangetast, veel waterschade heeft bekomen. De in boedel van de bovenbewoonster, eene wedu we, was niet verzekerd; evenmin de klee- diug enz. van drie kostgangers, dte bij haar inwoonden. De heer H. W. Kouwenboven, lid der firma C. Eusuiau en C°. te Overveen, die van dr. VVindthorst de schriftelijke toe stemming had ontvangen om een hyacinth den naam van „dr. Windthorst" te geven, heeft daartoe iu overleg met de overige bezitters gekozen de variëteit, tot hiertoe bekend onder den naam vau Bouquet Blanc". De bol geeft eene groote enkele witte bloem, is schoon van vorm, grof en constant van nagel of klok, en kan met zeer weinig moeite kunstmatig met Kerst mis in bloei zijn; wat tot heden met enkele witte zeer slecht was gelukt. Men mag du9 verwachten, dat de variëteit „dr. Windthorst" spoedig bekend en later in de handelswereld onontbeerlijk zijn zal. Naar wij vernemen zullen er reeds op de a. s. vijfjaarlijksche tentoonstelling te Haarlem eenige exemplaren van worden ingezonden en dit voorjaar bij den heer A. Meiman te Heemstede in publieke veiling worden ge bracht. (H. Ct.) Door het mistige weder, dat er dage lijks keerscht, wordt op onze kusten veel schelvisch en kabeljauw gevangen, zoodat er eergisteren van Den Helder 14 wagens met viscb werden verzonden, meerendeels naar bet buitenland; flinke prijzen weiden besteed. Het voornemen bestaat om op de uitgestrekte zandplaat de Vliehors bij Tesstl een reddingshuisje met seintoestel te maken. Schipbreukelingen, die op de plaat worden geworpen, kunnen dan in dit huisje vluchten en hun geheele redding af wachten. De beeldhouwer Swillens te Utrecht heelt Zaterdag aan den lOSjarigeu heer J. Lorette diens buste ten geschenke gegeven. Het beeld van den hoogbejaarde gelijkt goed. Ook te Renkum zijn weder oppassen de werklieden, die zonder werk zijn, in staat gesteld, gedurende dezen winter door het graven van grint in hunne behoeften te voorzien. Bij de Woensdag jl. gehouden ver kiezing van twee leden voor de kamer van koophandel te Doesburg is van de 77 kie zers niet één ter stembns opgekomen. Dat men in Drente nog op ouder wetsche manier bruiloft weet te houden, bleek voor eenige dageu te Nienw-Sohoonebeek, toen de landbouwer F. aldaar zich in den echt verbond met een meisje uit Munster land. Het feest duurde drie dagen en werd door een groot getal bloedverwanten en keunissen bijgewoond. Er werden voor die gelegenheid dan ook niet minder dan twee schapen geslacht voor de soep, waarmede de feestmaaltijd begon; hierop volgden de aardappelen, waarbij men zich te goed deed aan ham vijftien stuks moeten er gekookt zijn, terwijl als dessert rijstebrij werd gebruikt. Van wat er in den tusschentijd nog verorberd werd, zullen we maar zwijgen. Dat de spiritualia bij dit alles volstrekt niet vergeten werd, laat zich gemakkelijk denken; de /inslag" daarvan moet enorm geweest zijn. In tegenstelling met de berichten, welke wij deze week uit Heereuveen ont vingen, meldt men ons thans, dat de heer F. Domeia Nieuwenhuis, wegens voortdurende ongesteldheid zijn ontslag zal nemen als lid der tweede kamer. (H. v. N.) Uit Warfuin schrijft men aan tie N. Gron. Ct.: Een zeer gelukkig man is de oude K. Palmer, exbrieyenbesleller alhier, sedert de minister van waterstaat enz. hem zijn eer vol ontslag gezonden en dus in zijn eer hersteld heeft. Vier jaren is het geleden, dat aan het postkantoor te Warfum een diefstal wer 1 gepleegd. De verdenking viel op den be w m jerc» ss?® w as steller Palmer, en ofschoon vele ingezetenen hem niet in staat achtten tot bet plegen van zulk een misdrijf, en de justitie, wegens gebrek aan bewijs, van rechtsvervolging moest afzien, werd hij toch ontslagen, Hij kreeg zijn ontslag, op grond, „dat de post administratie geen voldoend vertrouwen ineer in hem kon stellen." Deze slag trof vreeselijk. Wat zou de oude man met zijne tveueeus oude vrouw beginnen, om aan den kost te komen, en hoe zouden zij de schande dragen, die er nu kleefde op zijn naam? In het eerste werd, zoo goed en kwaad als het kon, voorzien. Door geldelijke bijdragen van zijne medeburgers werd Palmer in staat ge steld, eene kleine negotie te beginnen. Voortaan ken men hem langs de huizen zien venten met kruidenierswaren. Een treurig gezicht bood die oude, vermagerde gestalte met zijn sleependen gang en schuwen, ont wijkenden blik. Zijne vrouw verdiende nog eenige stuivers met veldarbeid, en op deze wijze moesten zij in ban schamel onderhoud voorzien. Maar de schande nas nog moeilijker te dragen dan de armoede. De meuschen te overtuigen van Palmer's onschuld, was moeilijk, te meer, daar er altijd velen zijn, die gaarne het slecbiste willen gelooven van bun evenmenschen. Doch eindelijk na vier lange jaren kwam ook hierin uitredding. De wenacli ging in vervulling van vrouw Palmer, //dat de Lieve Heer nog eens mocht geven, dat de ware dader bekend werd en de onschuld van haren man aan het licht werd ge bracht." In de maand Juli van dezen zomer werd door den heer Talens, kassier te Uithuizen, een pakket van aanzienlijke geldswaarde verzonden. Dit pakket raakte zoek, en het onderzoek bracht aan het licht, dat de post bode van Warfum op Onderdeudam schul dig was aau dit feit. Deswege werd hij outslageu en tut gevangenisstraf veroor deeld. Dit vonnis was eene blijde gebeurtenis in Palmer's leven. Nu kon hij weer de hoop koesteren, dat zijne zaak tot klaarheid zou komen en de waarheid zou bekend worden aangaande den diefstal op het post kantoor. Want, de veroordeelde postbodc was vódr vier jaren ook reeds iu functie en had, even goed als Palmer, toegang to< het kantoor. Te Warfum werd de zaak druk beproken en velen uitten den wensch, dat de zaak- Palmer ttr sprake zou komen. Dit is ge beurd, blijkens het eervol ontslag, door Palmer gekregen. Dat de oude luidjes opgetogen waren van vreugde, laat zicli denken; ook dat Pul mer nu weer fier zijn hoofd omhoog steekt en de menschen eens weer flink in de oogen durft zien. Van alle kanten ontving hij sedert be wijzen van deelneming in den vorm van felicitaties en postwissels, terwijl er hoop bestaat, dat de minister zijn werk van eer herstel zal willen bekronen met het toeken nen van een pensioen, om de zwaar be proefde oude lui nog een onbezorgden le vensavond te verzekeren. Te Groningen is Zaterdagmiddag, na een langdurig lijden, in den ouderdom vau 72 jaren overleden de heer dr. Ali Cohen, geneeskundig inspecteur voor Friesland en Groningen, medewerkend lid van onder scheidene binnen en buiteulandsche geleerde genootschappen en ridder in de orde van den Nederiandschen Leeuw. Zaterdag had te Nordhorn bij de in aanbouw zijnde fabriek van de heeren Van Delden een treurig ongeluk plaats. Een steiger stortte in, tengevolge waarvan de daarop werkzaam zijnde personen allen naar beneden stortten, en de metselaar Wilbers uit Ootmarsum op de plaats dood bleef, en eenige opperlieden zwaar gekwetst werden, Uit kwaadwilligheid beeft men Vrij dagnacht op het werk van de heeren v. Selers en v. Haareu bij 's-Bosch (aanleg baanvak Vlijmen's-Bosch) een locomotief, waarvan de nachtstoker zich om de eene of andere leden even verwijderd had, in beweging gebracht, met het gevolg dat zij op een geladen staanden zandtrein liep, en eene schade van 4 a 5000 gulden berok kende. Kort te voren had men tot tweemaal toe getracht gedurende de duisternis een zand trein te doen ontsporen door dwarsliggers en rails over de lijn te leggen, welke po gingen echter mislukten. Men riidt nu, als het donker is, met de uoodige voorzorgen en met eene losse ma chine vooruit. Men is er nog niet in geslaagd den da der of de daders der wraakoefening op te sporen. at Men schrijft uit Rozendaal aan de N. li. Ct.: De aflevering van pulp aan de suikerfa brieken is nog nooit zoo groot, geweest als dit jaar. Niet min Ier dan diie speciale treinen ziju hier dagelijks noodig voor het vervoer van pulp en suiker. Ook per as en per schip is de verzending zeer be langrijk. In den omtrek var. Helmond werden in het begin der vorige week door een jachtgezelschap, bestaande uit iO personen, iu twee dagen acht en-tachtig hazen ge schoten. PEE TE LEKHAAF. BERLIJN, 25 Nov. De Xorddeutscbe Allgememe Zeitung deelt, een officieel bericht uiede van den Doitschen consul te Zanzi bar, dat daar uit zekere bron de tijding is ontvangen, dat doctor Peters en zijn met gezellen zich iu welsiaud bevinden hij het Kenia gebergte. Er zijn maatregelen geno men om ter kennis van Peters te brengen, dat Emit! Pacha (wiens bevrijding het doel der Duitsche expeditie is) uit Wadelaï is vertrokken. PARIJS, 25 Nov, Uit VVeenen wordt aan de XlXe Siècle gemeld, dat keizer Frans Jozef een besluit heeft geteekeud, waarbij tot stadhouder van Istrië wordt benoemd de de heer Rinaldini, een man van Italiaansche afkomst en voorstander van een verzoenend optreden jegens de Italianen in deze provincie. KONSTANTINOPEL, 25 Nov. (Part. tel. Hbl.) Hier is bericht ontvangen dat de stoomboot India, met 500 Mahomedaan- sche pelgrims aan booid, in de Aegeische zee is gezonken. Volgens dit bericht kon alleen de kapitein en twee passagiers zich redden. LKIUüt 3d November. Uit Leiden wordt van 24 November aan de N. R. Ct. gemeld: In den afgr-loopen nacht drong, door het opschuiven van een raam, iemand eene wo ning op de Laugegracht binnen, welke be woond wordt door den heer O., opzichter aan de Kon. Ned. Grofsmederij alhier. Door het gerucht gewekt, begaf de be woner van het perceel zich naar de voor kamer en maakte zich daar van den onge- nooden gast, die op een stoel had plaats genomen, meestei. Inmiddels spoedde zich een der huisgeuooten naar de naastbijgelegen politiewacht om adsistentie, waarop de niet gewenschte bezoeker geboeid naar het politie bureau werd gebracht. Dahr deed de aangehoudene, die zeide uit Delft afkomstig te zijn, zoo vreemd, dat dit aan verstandsverbijstering deed denken. Den volgenden morgen bleek dan ook uit de gewisselde telegrammen, dat hij reeds ter zake van krankzinnigheid te Delft was verpleegd geweest en dat hij overigens als een oppassend man bekend stond. Hij is onder politie-geleide naar Delft gebracht, om als minderjarige aan zijne ouders of voogden te worden weergegeven. Te Noordwijkerhout is Zaterdagavond eene boerenwoning, met stalling en berg plaatsen, door brand verwoest. Drie koeien zijn in de vlammen omgekomen. Alleen de gebouwen waren verzekerd. Uit Rotterdam seint men heden middag aau het Hbl. Ongeveer 150 werklieden vau de fabriek Feyenoord, zijn hedenmorgen niet op het werk verschenen. Overigens gaat alles daar zijn geregelden gang. De werkstakers hebben hedenmorgen een vergaderiug gehouden onder leiding van Einants, waar ook het woord is gevoerd door Kulsbeek uit Amsterdam. Het kapitaal heeft het daar natuurlijk weer moeten ont gelden. Besloten is eisehen te formuleeren en deze aan de directeuren der fabriek toe te zenden, waarop men Zaterdag antwoord verwacht. Bij het niet inwilligen daarvan zal men een algeméene werkstaking op de fabriek Feyenoord tegen Maandag a. s. zien te bewerken. Een gerucht als zouden hedenmorgen Nederlandsche matrozen geweigerd hebben zich te laten aanmonsteren op de oude voorwaarde wordt niet nader bevestigd. Op de Paunekoek bij Nieuwediep is vanuacht gestrand een schip, dat vermoede lijk met man en muis is vergaan. De stuom boot Hercules, die met de reddingboot ter redding was uitgegaan, is teruggekeerd, zon der iets van schip of bemanning te hebben ontdekt. In de Eierlandsche Gronden is vannacht gestrand het Duitsche stoomschip Nerissa van Londen met stukgoed bestemd voor Hamburg. Door sleepbooten vlot gebracht, beeft bet schip onmiddellijk de reis voort gezet. GEMENGDE BERICHTEN De eerste opvoering van Paris-Attrac- lion in het Thé&tre des Variétés te Parijs werd Woensdagavond door eene treurige ge beurtenis gekenmerkt. Toen de komiek Christian zou optreden, bemerkte men plotseling dat het hem onmo gelijk was te spelen. Hij was getroffen door eene verlamming van de gezichts zenuw. Terstond „kapte" men de tooneelen, waarin hij spelen moest. Christian bleef niettemin tot het einde der voorstelling in den schouwburg. Na afloop bracht Dupuis zijn ongelukki- gen kameraad naar huis. Dezer dagen is in den omtrek van Vouziers (Ardennen) een jager door een snip aangevallen die plotseling op heui toe schoot en hem vlak bij het oog zulk een pik toebracht, dat de man een gil gaf, zoo luid, dat zijne makkers aan een ongeluk dachten. Op hetzelfde oogeublik viel de vogel dood neer. Te Recklinghausen ziju sedert Vrijdag avond ten gevolge van eene instorting 250 arbeiders iu de mijn van Schlagel Eisen ingesloten. Voedsel kan hun echter worden aangebracht en men hoopt dat de arbeiders zullen gered worden. BELttlE. De koninklijke Vlaamsche academie heeft besloten, ter gelegenheid van het 25e verjaringsfeest der troonsbeklimming van Z. M. den koning, beschermheer der academie, eene prijskamp van dichtkunde uit te schrijven. De heer Obrie stelt aan de academie voor het hooggeacht medelid M. De Vries, den grooten Nederiandschen taal kundige, te gedenken, ter gelegenheid van zijn 40-jarig professoraat aan de hoogescbool van Leiden; een adres van gelukwensch zal den geleerden man worden toegericht. Pourbsix en Rouhette zijn alleen wegens het verborgen honden en het vervoeren van dynamiet met sirafbare bedoelingen schuldig verklaard. Op alle andere ponten der be schuldiging luidde liet antwoord der jury ontkennend. Beiden zijn tot 2 jaar gevan genisstraf en 100 fr. boete, en in de kosten van het proces veroordeeld. Aan de civiele partij werd hare vorderiDg tot schadever goeding ontzegd, met veroordeeling van de kosten door hare interventie veroorzaakt. EHCiËLAlltU. In de hoogeschool te Glasgow hebben ongeregeldheden plaats gehad. Wegens het wanordelijk gedrag der studenten bij een vorigeu keer, was bepaald, dat voor de promotieplechtigheid toegangskaarten moesten worden vertoond. De studenten weigerden zich aan die bepaling te onderwerpen, scholden de professors uit eu bestormden de vergaderzaal. De aanval werd afge slagen, maar het rumoer was zoo groot, dat de toehoorders in de zaal van hei verhandelde niets konden hooreu. 's Avonds hielden de studenten een optocht met toorts licht, zoodat de geheele stad in rep eu roei werd gebracht. De stam der Kals is iu de provincit Choto (Mysore) in opstand gekomen. Dt eigendommen der Zamenbars en het bnreaa der administratie zijn in de asch gelegd; ook zijn vele menschen vermoord. De ge- noemde stam is een millioen personen sterk. De opstandelingen eisehen vermindering van huishuur en afschaffing van leendiensten. Fut AHUKU K. In de zitting Zaterdag door de kamei van afgevaardigden gehouden, zeide de minister-president Tirard, dat hij geen druk op de kamer wilde oefenenmaar zich toch nadrukkelijk moest verklaren voor de handhaving van het monopolie op de lucifers, om geldelijke redenen. Artikel 3 van het voorstel Peytral werd daarop met 244 tegen 237 stemmen ver worpen, waarna de heer Peytral zijn voorstel introk. De voorzitters der afdeelingen van de Parijsche tentoonstelling zijn overeengekomen, president Carnot uit dankbaarheid voor zijn welwillenden steun een aandenken aan te bieden, bestaande in een album met de afdrukken der uitgereikte medailles en diploma's. Daarbij zal men een adres voegen, dat door alle leden der verschillende tentoonstellingscommissiën zal worden on derteekend. OtIITIC II LiKD. Den rijksdag is toegezonden het Wittel Boek over Dnitschlands belangen in het I gebied aan den Niger. Het behandelt de bekende, in den rijksdag I meermalen ter sprake gebrachte grieven tegel J

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2