fj NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Ilexe Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en A O 0 fJ E es E 19 T ASVElïEiTlli: Bareel: Scheepiaakerssteeg 6 Dinsdag 26 November 1889. M8. 278. Uitgevers; Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN i&è Feestdagen. Vooi Leidenper 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, er 2 maanden 1.60. Prijs per Sisstissier 10 Oat. Van 16 regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. 203. Jaargang. S tad s- Ber i e Is t e a. BOTERWET. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der gemeente Leiden Gelet op de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 19den November jl. in zake de uitvoering der Boterwet (Wet van 23 Juni 1889, Staatsblad u°. 82); Vestigen de aandacht van belanghebben den op de biljetten, die op de aanplakbor den voorkomen, waarbij door den Minister van Waterstaat, Handel en nijverheid eenige bepalingen «orden medegedeeld tot voorko ming van bedrog in den boterhandel. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 25 November 1889. Vergadering van den gemeenteraad van Leidenop Donderdag 28 November 1889des namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1". Verzoek van J. Braakenburg om con tinuatie als adjunct-stads genees- en heelkundige. (242) 2°. Voorstel betrekkelijk liet onderzoek van de bliksemafleiders. (237) 3'. Verzoek van de Afdeeling Leiden der Schippersvereeniging Scbuttcvacr om trent de bediening der bruggen. (244) 4°. Voorstel tot verlenging van de bestaande bruggeldheffing. (240) 5°. Verzoek van J. R. Van Geuns c. s. om de Gymnastiekschooi op de Pieterskerk- gracht te mogen gebruiken voor liet Lawntennisspel. (239) 6°. Idem als voren van G. L. Mens Fiers Smeding c. s. (239) 7". .Begrooting voor 1890 van Vrouwen Kraamraoeders. (241) 8'. Voorstel betrekkelijk de verbouwing van de Gehoorzaal. (233 en 243) LEIDEN, 25 November. Bij het alhier gehouden examen voor bewaarschoolhouderesseu zijn geslaagd de dames: Louise Kruijer, van Arnhem; Bon- dine Eisenga, van GorredijkPhilippina Westenenk, van Deventer; Betsy Ledeboer, van Velp; Froukje Van den Berg, van 01- deboornSientje Oudegeest van Akersloot Anna De Graaf, van 's Gravenbage; Emilie Van Beusekom, van Leiden; Mina Bruin, van Wormerveer, en Marchien Post, van LeimuideD. Een magazijn dat vooral niet vergeten mag worden is dat van den heer G. H. Lens, Nieuwen Rijn N°. 51, nabij de Karnemelks- brug. Daar zijn voor St. Nicolaasgeschenken bamboe en rieten artikelen in ruime keuze voorhanden. Een blik op den enormen voor raad zaken van huishoudelijk- en luxe-gebruik, geeft terstond een denkbeeld van de hooge vlucht die deze zoo hoogst nuttige induslrie na verloop van tijd geuomen heeft. Daar zijn bijna geen zaken in andere grondstoffen te bedenken of ze zijn ook vervaardigd in riet, rotting of bamboe. Een macht van tafels eu stoelen voor velerlei gebruik, muziek- en courant standaards, werktafels, bloemenmanden, papier- en stof doekenmanden, flesscliendragers, vogelkooien, spoormanden, kinderstoelen van riet en Amo- rikaausch hout. Maar bovendien zijn daar nog tal van andere artikelen, die men zoo op gewone tijden niet geeft, doch waar voor het St. Nicolaasfeest eene welkome aanleiding is. Spoortasschen, Amerikaansche tapijt- schuiers, poppenwagens met en zonder gummi banden, en andere poppenartikelen. Verder viudt men er nog eeue groote eu schoone collectie fijn manden- en rietwerk meer be paald tot de laxe-artikelen behoorende. Ook tot het geven van eene andere klasse van artikelen eigent zich het St. Nicolaas feest en wel door het vallen van dit feest in een onstuimig jaargetijde waarin dan nog zeer veel sneeuw en regen te verwachten is. Van die artikelen heeft de heer P. A. Saroni, Nieuwen Rijn N°. 81, eene prachtige collec tie. 't Zijn flinke eu door hunne soliditeit zeer doelmatige parapluies in alle genres, van allerlei soort grondstof en met velerlei soort stokken eu knoppen. Ook parasols voor den zomer van 't jaar '90 en wandelstokken voor alle jaargetijden zijn er in rijke keuze voorhanden. Met het oog op hel St. Nicolaasfeest heeft de heer Saroni de prijzen laag gesteld, terwijl hij bovendien voor contante betaling der arti kelen nog 10 °/0 korting toestaat. Voor- deeliger Zoopen kan men dus al niet. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 52.—, f 27.—, f ö.tiO en /2.75. laagste 52.f 26.50, ƒ6.50 en 2.75. Naar we vernemen zon in den nacht van Zaterdag op Zondag bij O. op de Lange gracht ingebroken zijn. De dader moet be kend zijn. Gisteravond laat wierpen aan de Bees tenmarkt eenige baldadige» een lantaarn van een buiteurijtuig in. De eigenaar hield stil, doch de dapperen waren verdwenen. Een verhoor op de Binnenvestgracht in die buurt, van een jongen die vuurwerk bad afgestoken, bracht daar heel wat menschen op de been. Gisteravond te 10 uur ongeveer viel eene vrouw iu de sloot langs de Haarlem mertrekvaart. Eenige mannen hebben haar met moeite uit haren benarden toestand gered. Hedenmiddag tegen vier uur werd langs de Breêslraat een verhuisboedel per hand wagen vervoerd. Twee kinderen zaten te midden van den boedel op den wageu. Vóór de Maarsuianssteeg viel juist het ge deelte waarop de kinderen zaten van den wagen, zoodat ook de kleinen op de straat terecht kwamen. Natuurlijk aan huilen geen gebrekof de kinderen zich bezeerd hebben weten we niet, ze werden weder met den boedel op den wagen geladen; en voort ging 't weêrl (ll'FICIEELE ISJEKICHTJEW. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Goes J. Ter Pelkwijk, thans te Eist; te Zuidbroek, Terpslra, thans te Rhenen. Door Z. M. is in zijn rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers eu jagers de 1 iuit.-kwartierm. T. C. Broeksma, van het 8e regiment infanterie. Door Z. M. is aan den kolonel L. G. Berends, commandant van het 2e reg. ves ting-artillerie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3e kl. der orde van den Leeuw en de Zon, hem geschonken door Z. M. den shah van Perzië. De benoemde officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht I. J. Van den Berg wordt met den 611 Dec. a. s. geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, om tevens dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar. De minister van waterstaat, eoz. zal op 80 dezer geen audiëntie verleeuen. Bij de wet op de middelen bespreekt de regeering de afschaffing der staatsloterij. Naar haar meening zon dit niet anderB dan zeer geleidelijk knnnen geschieden. Alvorens daaromtrent voorstellen te doen, moeten eerst nog de vele bezwaren, ook met het oog op de belangen van zoovele der daarbij betrok ken personen, onderzocht worden. De re geering vindt voorts geen vrijheid voorstel len te doen tot vermindering der tarieven van loodsgelden. Bij het departement van marine is in gekomen een adres van den vice-admiraal J. B. A. De Josselin de JoDg en den schout bij-nacht J. P. Van Rossum, directeuren en commandanten der marine te Helder en Hellevoetsluis, verzoekende verbetering van bezoldiging wegens het opdragen der be trekking van stellingcommandant te Helder en in de monden der Maas en van het Haringvliet. Aan het departement van binnenlandsche zaken heerscht in den laatsten tijd groote drukte wegens de voorbereidende maatregelen voor de a. s. zevende algemeene tieDjaarlijkscbe volkstelling. In honderd n pakketten wordt het benoodigde materieel telkaarten, ver zamelkaarten, registers voor de volkstellers enz., aan de commissarissen des kon gezonden voor de provinciale bureaux van statistiek, die op hunne beurt aan de ge meentebesturen het voor ieder benoodigd materieel doen toekomen. Men zal zich eene kleine voorstelling vau den omvang van het werk kunnen maken, als men weet, dat aan de landsdrukkerij o. a. moesten worden gedrukt pi. m. 4J millioen telkaarten voor mannen en vrouwen, ruim 200,000 telkaarten, voor tijdelijke aanwezige mannen en vrouwen, 900,000 verzamelkaarten voor hoofden van gezinnen, 70,000 kaarten voor afzonderlijk levende personen (voor iedere soort op eene andere kleur gedrukt papier gedrukt), 65,000 ontvangbewijzen voor schippers, 40,000 velieD voor de registers met instructie voor de volkstelling, enz, De telkaarten met de daarbij behoorende verzamelkaarten moeten tusschen 26 Dec. en 1 Jan. aan de ingezetenen bezorgd en vóór 10 Jan. teruggehaald zijn. Aan de besturen van gebouwen, gestichten of schepen, van welker bevolking afzonderlijke registers worden gehouden, bedoeld in het kon. besluit van 27 Juli 1877 Staatsblad n°. 142), worden afzonderlijke biljetten ter invulliug gezonden vóór 10 Dec. Zoodra de tel- en verzamelkaarten bij de gemeentebesturen zijn terugontvangen, worden zij van hunnentwege terstond nagezien en met den inhoud dsr bevolkingsregisters vergeleken. Daarna worden zij uiterlijk op 1 Mei bij gesloten pakketten, in overeenstemming met de wijken, afdeelingen, dorpen, gehuchten of buurtschappen der gemeenten, aan de commissarissen des konings gezonden voor de verdere bewerking aan de bureaux van statistiek, volgens nader door den minister van binnenlandsche zaken vast te stellen voorschriften. Met de hoofdleiding der werkzaamheden is belast de heer mr. A. F. baron Van Lijnden, referendaris, chef van de afdeeliug Medische politie aan het departement van binnenlandsche zaken. De antwoorden op vraagpunten, dienende tot leiddraad bij het door de landbouw commissie ingestelde plaatselijk onderzoek in tal van gemeenten naar den toestand vau den landbouw ia Nederland, zijn nagenoeg alle ingekomen. Het eiland Tessel is alsnog als type in het onderzoek opgenomen. Uit al de ingekomen antwoorden zal door de landbouw-commissie een eindverslag worden saamges teld. Naar het Zeeuwsch Dagblad verneemt zal de regeering, eene nieuwe commissie samenroepen, aan wie zal worden opge dragen het voorbereiden van eene regeling der administratieve rechtspraak, terwijl ook ijverig gearbeid wordt aan eene herziening van de provinciale kiestabel, Door den heer A. Van Assen, te 's Gravenhage oud-lid der Stateu van Fries land en van den gemeenteraad van Leeuwarden, eeu adres aan beide kamers der staten- generaal gericht, waarin hij haar uitnoodigt, zich bij de behandeling der koloniale be grootingen te onthouden van alles wat den minister Keuchenius ten val zou kunnen breugen, omdat vau hem alleen de pacificatie van Atjeh is te wachten en deze de eenige goede oplossing dier kwestie is. De Oranjevaan schrijft: 't Is bekend, dat door de geduchte ver mindering in waarde van het zilver onze rijksdaalders b. v. thans slechts waard zijn ongeveer f 1.75. Nu zijn er rijksdaalders te veel en is het ontmunten een kostbare geschiedenis. Reeds 't vorig jaar heeft men wel een millioen ontmunt, maar voor dat bedrag pasmunt dubbeltjes en kwartjes laten slaau. De winst op het een woog dan zoo ongeveer op tegen 't verlies op 't ander. Toch ziet men nog weinig ^nieuwe" pas munt. Het schijnt alsof deze blijft in de kelders der Ned. Bank eu dat het groote publiek blijft begunstigd met een munt, die rblind" heet en werkelijk ook is Er is hoop, dat ook dit thans beter zal worden. Immers, men heeft op de begroo ting voor 't volgend jaar uitgetrokkea f 36.000 muntloon,dan komt nog meer nieuwe pasmunt en zoo moeten de ^blinden wel weg 1 Nu zien we ze verdwijnen zonder treuren. De directie van de Holl. IJzeren spoorweg-maatschappij heeft haren stations chefs, onder-chefs, commiezen enz. reis- en verblijfkosten aaugeboden om te Ams'erdam het centraalstation en de goederentreinen te gaan bezichtigen. De kapitein der veld-artillerie P. J. Callenfels, te Amsterdam, is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Het bestuur van de afd. 's Hage der vereeniging tot bevordering van Zondagsrust heeft zich tot de sigarenhandelaars te 's Hage gericht met eeue circulaire, waarin hun verschillende vragen werden gesteld, met het doel om tot geheele of gedeeltelijke sluiting der sigarenmagazijnen op den Zon dag te geraken. Zaterdagnamiddag omstreeeks 8 uur wandelde eeu te Rijswijk woonachtig heer met een paar dames op den Rijswijkschen weg, toen hij werd aangesproken door drie kerels om geld, waarop hij een weigerend antwoord gaf. Onverwachts trok een dezer een mes en gaf hem daarmede een geduchte snede over het aangezicht. De heer werd in de uitspanning van den heer Kuys opge nomen, en het mocht der politie gelukken spoedig twee der straatroovers te Rijswijk achter het slot te brengen. Te Rotterdam is een bestuurdersbond opgericht uit bestuurders van 14 daar be staande werkliedenvereenigingen. Het doel is, de algemeene belangen der werklieden te helpen bevorderen. Zaterdagavond omstreeks 9^ uur ver oorzaakte te Rotterdam een socialist, die tet blad Recht voor Allen rondventte, weder een opstootje. Aan de Meent werd

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1