j&_ ."Bbj gs em so mem o <ro *j .sat, *>- -*w< •"wr- Maar behalve dat, de groote hoeveelheid nouveauté's, de nieuwste heerendassen met vernieuwbare knoopen, de handschoenen model amazone" en zoo tal van begeer lijkheden, uiaken dat menigeen voor zich zelf den winkel binuentreedt, meenende da', 'l St. Nicolaasfeest hem wei veroorloven zal eens vroeger dan gewoonlijk iets nieuws te koopeu. Hij treedt dus den winkel binnen en geeft zich zelf een cadeau. En dat is dan al bizonder practisch. Gaan we nu even de Maarsmanssteeg uit de Vischbrug over naar den Nieuwen Rijn. Daar vinden we een bizonder ruim voor- zienen winkel, 't Is de winkel van den heer J. J. Pollmann, n°. 20, nabij de Korenbeurs. Ook daar is de étalage gereed en waarlijk zeer belangrijk te noemen. We vinden daar een prachtige sorteering artike len van nut en smaak: byouleriën, horloge kettingen, lederwerken, albums, byouterie- en werkdoozen in pluche, lederen olijfhout, meerschuimeu en barnsteenen pijpen in kolossale verscheidenheid en een macht van andere artikelen die dan al uiterst geschikt zijn voor St. Nicolaasgeschenken. De nieuwe ruime winkel heeft 't den heer i'ollmann al bizonder gemakkelijk gemaakt alles naar behooren en zeer ruim te étalceren; maar daardoor krijgt dan oei. de bezoeker van den winkel een uitmuntend overzicht van het vele en fraaie wat daar te koop is. We kunnen een bezoek aan hei magazijn van den hetr Pollmann zeer aanbevelen. Gisteravond te half negeu had iemand op de Laugegracbt een slokje op. Dat had hij eigenlijk al vroeger op; maar we be doelen dat hij te half negen een zeer dwaze daad bedreef. Hij sprong u. 1. onder het voorgeven van te willen zwemmen in de gracht. Wel werd hij gered, doch 't kan best gebeuren dat hem dit Novemberbad al zeer slecht bekomen zal. Bij den uitgever W. Boekhoven, te Soinmelsdijkheeft het licht gezien eene brochure van den beer mr. P. J. M. L. Scheepes, griffier bij het kantongerecht te Sommelsdijk. Het geschriftje is een vel druks in omvang en is getiteld: „Moet de Eerste Kamer in zake de onderwijswet een staatkundig of wel een staatsrechterlijk stand punt innemen". (iilcIËÊLÊ BEKICHTKlv'. Bij kon. besluit is op verzoek vau B. De Regt en dr. Th. Van Doesburgh, direc teuren van het algemeen meisjes-, vrouwen en weduwenfonds, gevestigd te Rotterdam, goedgekeurd een tarief van dat fonds: Netto premie in eens of koopsom, en netto jaarpremie ter verzekering van een jaar- lijksch pensioen van f 100, met teruggave der premie bij véér-overlijden van de be voordeelde. Bij Zr. Ms. besluit is de heer I. J. Van den Berg, arts, met ingang van den 26sten November a. s.benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse bij de zee macht. Bij kou. besluit is de kapitein der artille rie P. H. C. Engelenberg, thans op non activiteit, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1560 'sjaars; is de heer G. A. Gevers Leuven, com mies bij het departement van koloniën, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1890, eervol uit 's lands dienst ont slagen, met behoud van aanspraak op pensioen. is aan den heer H. Joosten, bisschop- titulair van Marciana en apostolisch vicaris van Curasao, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken Pro Ec clesia, hem door Z. H. den Paus ge schonken. BIMENLAKDSOHE BERICHTEN. De minister van binuenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dal met 1 Januari 1890- te vervullen is de be trekking van leeraar in de Hoogduitsche en Engelsche taal aan de rijks-hoogere burger school met 3jarigen cursus te Helmond. Jaarwedde f 1600. Zij die voor deze betrekking in aan merking wenschcn te komen, gelieven zich vóór 80 November eerstkomende aan te melden bij den inspecteur van het middel baar onderwijs dr. W. E. J. Van Eyk te 's Gravenhage. In de maand Maart of April a. s. zal een vergelijkend onderzoek plaats vinden van adspiranteu voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling wor den opengesteld. Een volgend examen zal eerst in 189.1 worden gehouden, zoodat gedurende 1890 slecht één examen zal plaats hebben. De adspiranten bebooren zich vóór ultimo Februari a. s. bij een op zegel geschreven adres tot den minister te wenden. Na dien tijd inkomende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. Ir» hare gisteren gehouden vergadering heeft de tweede kamer het wetsontwerp be tredende de verlenging van den termijn voor de rechtspraak in Egypte en dat //tot voortzetting van de aröeidseuquête door eene staatscommissie" aangenomen, nadat met 48 tegen 30 stemmen verworpen was een amendement van den heer Veegeus, strekkende om aan de leden der commissie geheimhouding op te leggen, alleen voor zoover uit openbaarmakingen stoffelijk na deel zou kunnen voortvloeien. Tegen Dinsdag wordt de Indische be grooting aan de orde gesteld, en de kamer heeft besloten gedurende de behandeling der begrootingsontwerpe.u ook des Maandags ie vergaderen. Bij het op 18, 19 en 20 November gehouden examen voor de betrekking van commies der posterijen zijn geslaagd: M. Poit te Delfzijl, 11. J. j. L. Gout te 's Graven hage, li. v. d. Meijden te 's Gravenhage, A. J. M. 11. Balmakers te Priusenhage, G. M. Busmann te Zaii-Bommel, VV. lloevers te Scheveningen, J. H. VVilpe te 's Graven hage, J. J. Raisig te Hoorn, J. Huisman te Uoogezand, E. J. Mijnsson te Amersfoort, C. G. C. E. Greiner te Voorburg, 11, J. M. A. Janssen te 's Gravenhage, J. P. Van Hoogstraten te Scheveningen en J. R. A. H. Schiltz te Maastricht. Met ingang van 25 dezer wordt te Sassenheim een rijkstelegraafkantoor, inge richt met telephoondienst, voor het alge meen verkeer geopend. De diensturen zijn bepaald als volgt: op werkdagen, van 8| uur voor- tot 12uur namiddags en van 3 tot 4*- en 7 tot 8 uren namiddags; op Zon en feestdagen, van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 2 uren namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het uniforme binuenlandsche tarief van toepassing. Gisteren kwam te 's Gravenhage tot stand, op het oud initiatief van de Oud Gereformeerde gemeente aldaar en de Ge reformeerde gemeente te Leiden, eene Ver- eeniging van Vrije Gereformeerde gemeenten, onder den naam van Vereeniging van Ge reformeerde gemeenten in Nederland. Gisteren is te 's Hage overleden jhr. mr. Aert Van der Goes oud- gemeente ont vanger aldaar. Jarenlang was hij luitenant- kolonel, commandant van de dd. schutterij aldaar, in welke functie hem herhaaldelijk bewijzen van 's konings tevredenheid ten deel vielen. Als hoofdofficier van de schutterij benoemde Z. M. hem tot adjudant in buitengewonen dienst en tot ridder der orde van den Ned. Leeuw. Het metalen kruis, dat zijne borst sierde, herinnerde aan zijnen diensttijd in de moeielijke dagen van 1830. Een 20jarig persoon, een Leidsch schippersknecht, had zich gisteren voor de arr.-rechtbank te 's Hage te verantwoorden terzake dat hij in den oei tend van den 4 November uit de in de haven te Leiden liggende stoomboot Leeghwater ten nadeele van den stuurman een jas had ontvreemd. Het openbaar ministerie vorderde gevan genisstraf voor den tijd van 3 maanden, in aanmerking nemende dat beklaagde bin nen vijf jaar ook wegen9 diefstal veroor deeld was. De verdediger van beklaagde, mr. Mon- tijn, vestigde de aandacht der rechtbank op de omstandigheid, dat beklaagde reeds op negenjarigen leeftijd vaderloos was gewor den, en doordat zijne moeder schoonmaak ster was zwierf hij meestal rond en groeide als deugniet op. Ook was er z. i. een ge brek in de acte van verwijzing, waarom de officier van justitie niet ontvankelijk moest worden verklaard. De juffrouw in Den Haag, op wie door haar vrijer in den avond van 11 Oct. revolverschoten werden gelost, en die toen in het gasthuis is opgenomen, heeft dat ge sticht geheel hersteld verlaten. Voor een ontslagen handelsbediende, tot tweemalen ontslagen kellner in een der grootste hotels te Amsterdam en gewezen koffiehuisbediende te Rotterdam is het zeker moeielijk op eerlijke wijze aan de kost te komen. Nog moeielijker wordt dit wanneer bij gehuwd, doch zijn vrouw verlaten heeft en thans met een andere leeft, 't Gevolg is dan ook dat zoo iemand gaat behooren tot het zoogenaamde flesschentrekkersgilde, dat is dat hij zaken en voorwerpen koopt, beter gezegd weet machtig te worden, zonder die te betalen. Wanneer men er bovendien uitziet als yeen heer" en drager is van een goedklin- kenden naam dan gelukken die «peculatiën uiaar al te gemakkelijk, echter zeer ten na deele van de betrokken handelaars of winke liers. Een dergelijk persoou, alhoewel te Rotter dam woonachtig, is sinds maanden bezig ver schillende plaatsen van ons land af te reizen en vereerde ook dezer dagen Delft met een bezoek, huurde een kamer voor eene maand, at en dronk daar gedurende een paar dagen, bezocht verschillende magazijnen waar hij inkoopen deed oui eindelijk tot het besluit te komen dat hij zijn verblijf aldaar maar niet verder zou verlengen. Wel gaf hij naar wij vernamen den huissleutel aan den eigenaar terug, doch do voldoening der huurpenningen alsmede van hel door hem gebruikte, bleef tot nog toe acht er w eKe. Al' loewel Delft in vergelijking van andere steden een kleine plaats mag genoemd «orden, waar handelingen als boven beschreven veel eerder worden opgemerkt dan te 's Gravenhage, Rotterdam, Devenlir, 's Bosch of Leiden zoo achten wij bet toen van belang de aandacht op dien persoon te vestigen, terwijl wij daaraan nog toevoegen dat de meest verschillende zaken van zijne gading zijn, zoo b. v. photografieën, briefcouverts, dames mantels, schoenen en laarzen, ja zells wijn en ameublementen worden door hem niet versmaad. {Delft C.) Weinige maanden geleden ts in de Vereenigde Staten van Noord Amerika een gedenkteekeu verrezen ter eere van de Pilgrim Fathers, de mannen van Britsche afkomst, die om der geloofswille uit hun vaderland naar Nederland waren uitgeweken en van daar in 1620 naar Amerika vertrokken, waar zij ter plaatse waar nu New-Plymouth ligt, landden. De kerk der Independeilten is door hen in de nieuwe wereld gesticht. De New-York Tribune van 12 Sept. meldt dat het plan bestaat, ook een gedenkteeken te plaatsen te Delftshaven waar de uitgewe kenen zich hebben ingescheept. Naar aan leiding daarvan brengt de heer v. Z. v. N. (Van Zuylen van Nijevelt) in het D. v. Z R en 's Gr. in herinnering, hoe inde 16e eeuw de Britsche uitgewekenen hier te lande een schuilplaats vonden. 't Eerst geschiedde dit na de geloofsver volgingen die onder koningin Maria plaats hadden. Na haren dood keerden de uitge wekenen in hun vaderland terug, waar zij ouder den invloed van hetgeen zij van de Doopsgezinden in Nederland geleerd hadden, zich ten deele van de Engelsche Staatskerk afscbeiddeu. Dit gaf tot nieuwe vervolgingen aanleiding en wederom weken de vervolg den uit naar Holland, waar zij onder Amsworth te Amsterdam een schuilplaats vonden. Een. deel sloot zich aan bij de Doopsgezinden, anderen vormden een eigen kerkgenootschap cd vestigden zich in 1609 onder John Robertson te Leideü. Elf jaren daarna vertrok Robertson met een honderdtal zijner aanhangers, van Delftshaven uit, naar de uieuwe wereld, waar zij, die als de Pelgrim Fathers nog altijd hoog geëerd worden, de kerk der lndependenten stichtten. In 1877 werd te Leiden in het huis door Robertson bewoond (het Persyusliofje in de Kloksteeg), vanwege het nationale concilie der Amerikaansche kerken, een gedenksteen met opschrift gemetseld. „De Amerikanen hebben een groote piëteit voor de stichters hunner gemeenten", zegt de heer v. Z. v. N. „en Leiden wordt door velen hunner bezocht om met eigen oogen de plaats te zien waar de Fathers hun godsdienst geoefend hebben". Vandaar dan ook het voornemen, om te Delftshaven, van waar de Fathers naar Ame rika uitzeilden, een gedenkzuil op te richten, die gelijk de N. Y. Tribune zegt „op sympaUiieken bodem zal verrijzen en een volk niet onaangenaam zal zijn welks groote rechtmatige trots nog steeds wortelt in Willem van Oranje en de republiek der Vereenigde Nederlanden." Men meldt aan het D. v. N. uit Rotterdam, naar aanleiding van den valschen wissel ten postkantore aldaar uitbetaald, het volgende: Een der ambtenaren kwam heden tot de weinig aangename ontdekking, dat hij dezer dagen niet alleen een valschen post wissel had aangenomen en uitbetaald, maar tevens het bedrag daarvan f 125 uit eigen zak mocht bijpassen, omdat hij eene voorgeschreven formaliteit had verzuimd. Omtrent postwissels, waarvan het bedrag de f 50 te hoven gaat, moet van het kantoor waar deze worden ingeschreven, een advies aan het kantoor vau bestemming worden gezonden; zonder dit mag de wissel niet worden uitbetaald. flier nu ontbrak dit advies en bovendien was het in postzegels op den wissel gehecht recht ontoereikend. Om deze schijnbaar op het kantoor van oorsprong begane tekortkomingen te doen herstellen, werd de reeds uitbetaalde wissel derwaarts gezonden en juist hierdoor kwam aan liet licht, dat deze daar niet was afge geven en valsch was. De offiicier van justitie bij de recht bank te Dordrecht heeft drie jaar gevange nisstraf geëischt tegen M. K. dienstbode, ou I 17 jaar, te Pernis wegens brandstichting in de herberg De Halve Maan onder Poor- tngaal, met het doel om te stelen. Naar men verneemt, is Da afloop van de veiling den heeren De Rruijn eigenaars van de voormalige Hollandsche gasfabriek, te Amsterdam nog een millioen geboden voor het geheel. Te Arnliiui zijn verscheiden meisjes wegens diefstal in winkels gearresteerd; men schijnt hier met een uitgebreide vrouwelijke dievenbende te doen te hebben. Gisterenmorgen is in de draaierij van de werkplaats der Staatsspoorwegen te Zwolle de door stoom gedreven steen, waarop het ijzer gepolijst wordt, aan stukken gesprongen. Keil stuk vloog door het dak, een ander verbrijzelde het hoofd van den werkman B. fan B. De ongelukkige laat eene vrouw en drie kinderen achter. In de laatste dagen zijn in de om streken van Meppel paarden aangekocht tegen 1550 h f800 per stuk. Dinsdag zijn er te Meppel 12 voor Italiaansche rekening afge leverd. De gemeentepolitie te Eindhoven heeft thans twee personen gearresteerd, een Hage naar en een Leeuwarder, die verdacht worden in de omstreken aldaar pogingen te hebben aangewend om gedenkpenningen voor goud geld uit te geven. LÏÏIBES 22 November. Voor het beroep naar de Ned, Herv, gemeente alhier is hedenavond het volgende drietal opgemaakt: de heeren ds. J. Bolke- steiu, te Langer- en Korter-Aar; ds. Y. J. Bootsma, te Zoetermeer en ds. C. Verhagen, te Diemen. Omtrent de medewerking van „Sempre Crescendo" aan het 1ste concert in dit seizoen van de koninklijke zaugvereeniging Cecilia, in liet Gebouw van Kunsten en Wetenschappen (e 's Gravenhage gisteravond gegeven schrijft het Dagblad van Zuid- Holland en 'e Gravenhage onder meer het volgende „De tweede solist (volgens het programma), de heer B., wordt niet genoemd, was de reeds bekende violoncellist de heerLeouides van Praag, werkend lid van „Sempre Crescendo," die eene obligaatpartij speeldr in de serenade voor strijkorkest, van h, Volkmann, en daarmede zulk een succes behaalde, dat de heer J. G. 11. Maan, de directeur van „Sempre Crescendo", nog een stukje, een „Adagio" van zijne compositie daarop liet volgen, dat niet minder voldeed dan het eerste nummer. Behalve dit, speelde „Sempre Crescendo" eene concertouvertuie van Richard Hol, de twee bekende kleine „Elegische Stüeke" van Ear. Grieg, en de begeleiding van de drie voornaamste koor nummers, zoo als wij reeds zeiden. „Sempre Crescendo" heeft groote vorde-1 ringen gemaakt sedert het eerste optreden! alhier in Diligentia. Vooreerst stemde meal veel beter, werd er met veel ensemble gel speeld, vooral in de „Ouverture" en wat! de begeleiding van de groote nummers al zeer verdienstelijk". De voorzitter van Cecilia, de heer d Snouck llurgrouje, bood den voorzitter vi „Sempre Crescendo", den heer Loudon, ea fraaieu krans van gouden bladereu aai. Onder oorverdoovende toejuichingen weri deze krans aan Sempre's vaandel gehecht. In den afgeloopeu nacht is op dei Raamweg te 's Gravenhage door de politia aangehouden een handwagen met een brand kast er op, gereden door drie personendia op de vlucht gingen. De brandkast bleek door middel van in braak ontvreemd te zijn uit het kantoor bij een wijupakhuis op de Hooigracht. De daders zijn nog niet opgespoord. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 22 Nov. {Part. tel. Hbl) Bij de beraadslaging over de begrootiug vom buiteulandsche zaken in den rijksdag richtta de h er Eu gen Richter de vraag tot da regeering, of het waar is, dat graaf Walderste de chef van den geueralen staf, invloed oefent op de buitenlandsche staatkunde, enJ wel in een andere richting, als prins Vonl Bismarck deze leidt. De minister van oorlog, generaal Verdj verklaarde, dergelijke mededeelingen in pers voor hoogst lichtzinnig. Het leg" bemoeit zich in Duitschland nimmer met staatkunde. Graaf Herbert Von Bismarck voegde a nog hij, dat de buitenlandsche staatkund alleen door den keizer en zijn wettige raai' lieden wordt geleid. Richter wees toen op het feit, dat officieuze bladen door dergelijke lichtvaardif

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2