BV «H3 38! K» «3T2 SKS KB «"3 5Sf3» Genoemde acht bestuurders waren als zoo danig aangewezen door wijlen professor F. C. Donders in artikel 5 der statuten van de D. S., die bij notariëele akte van 18 Jan. 1889 waren vastgesteld. Het hoofddoel dier bijeenkomst was de constitutie van het college van bestuurders; de keuze namelijk van een voorzitter en een secretaris-penningmeester, om te voldoen aan artikel 4 der statuten. Tot genoemde functiën werden benoemd de heeren jhr. mr. J. Röell (voorzitter) en jhr. mr. A. D. Van Riemsdijk (seer.-penn.) Voorts werd medegedeeld dat het kapitaal der Donders-stichting, ingeschreven op het Spet. grootboek der nationale schuld, een nominaal bedrag vertegenwoordigt van f 38,000, waarvan de rente is ingegaan op 1 Maart 1889. Ingevolge art. 7 der s'atuten moet telken jare i/10 der rente dienen tot kapitaals- vergrooting waartoe ook nadere giften, legaten enz. gaarne zullen worden ingewacht zoodat ongeveer f 1020 jaarlijks beschik baar worden, om jonge geleerden in de ge legenheid te stellen, de physiologie en de ophthalmologic aan de beste buitenlandsche scholen te beoefenen. Hierbij zal in het oog worden gthouden, dat, ingevolge den wensch van prof. Donders, bij voorkeur elke acht jareu die renten een physioloog en één ophtalmoloog ten goede zullen moeten komen. (art. 8 der statuten.) Ten slotte besloten de bestuurders, voortaan geregeld eenmaal 's jaars te vergaderen, liefst op 27 Mei, den geboortedag van den ge liefden en diep betreurden leermeester, aan wien de stichting haren naam ontleent. Te IJsbrechtum (Fr.) is gepasseerde week een woonschip gezonken. De bewo ners zijn gelukkig gered. Hun is voorloopig een onderdak verschaft. Eene vrouw te Tjalleberd (Er.) die achter hare woning 30000 aan haar toebe hoorende turven heeft staan, werd Zaterdag jl. door den veldwachter betrapt op diefstal van een turf ten nadeele van den heer H. P. Daar kwam het, in het veen zijnde, op een turfje wel aan. De mazelen, die sinds het begin de.er maand in de gemeente Wijmbritseradeel met name in de dorpen Woudsend, Ypecolsga en Heeg in vrij erge mate heerschen aan ruim 80 huizeu is een biljet aange plakt zijn thans epidemisch verklaard. Sterfgevallen kwamen echter tot dusver niet voor. Men schrijft uit N.-Beveland aan de G. Ct.: Het bedrijvigste deel van Noord-Beveland is thans de anders zoo stille en verlaten Vlieteupolder. Meer dan 200 polderwerkers zijn daar over een uitgestrekt terrein bezig den ouden zeedijk af te graven en den in- laagdijk tot een geduchten zeedijk te maken. Werd eerst de afgegraven grond met den kruiwagen weggebracht, nu heeft de aan nemer een smal spoor laten aanleggen, waar over de ijzeren karren met grond gaan. Is die wijze van vervoer voor den aannemer gewis veel voordeeliger, voor den werkman is dit het geval niet. Zoo zijn Zaterdag 11. verscheidene polderwerkers, als thans over bodig, bedankt. Toch blijft voor vele polder werkers van Wissekerke en Kolijnsplaat dit groote werk eene ware uitkomst in dezen winter. Bij een Zaterdag 11. door graaf Arthur d'Ansembourg te Amstenrade, gehouden drijfjacht werden 127 hazen, 1 konijn, 15 patrijzen en 5 houtsnippen geschoten. BUITENLAKDiSCHE BEElüIlTEE Te Belfast, in Ierland, is Zaterdag een ruiterstandbeeld van koning Willem III onthuld. Er werd een optocht van ver- eenigiugen van „Oranje mannen'' gehouden. Dr. Kane, de grootmeesli r der vereeniging te Belfast, sprak eene redevoering uit. Evenzoo kolonel Saunderson, lid van het lagerhuis, die zich sterk tegen „home-rule" uitliet en zeide te hopen en te vertrouwen, dat de minister Balfour thans voor de Iersche Oranje-mannen zou blijken te zijn wat Willem III twee eeuwen geleden voor hen geweest was. Sir Edward Guineas, lid der bekende bierbrouwerefirma te Dublin, heeft 250,000 geschonken voor het bouwen van arbeiders woningen te Londen en te Dublin. Drie trustees zullen het kapitaal zoodanig behee- ren, dat 200.000 voor de arbeiders te Londen en het overige voor die te Dublin besteed wordt. Uit de rente van het kapi taal zullen arbeiderswoningen gebouwd worden, maar de schenker wil er in de eerste plaats zooveel als mogelijk is huren, ten einde de armste bevolking te hulp te komen. Te Nottingham is een moordaanslag gepleegd op den rechter Bristowne, terwijl hij op het punt stond in den trein te stappen. Een Duitscher, Amcmann gehee- ten, die een proces had verloren, schoot den heer Bristowne een kogel in den linker schouder. De dader werd in hechtenis genomen. De toestand van den rechter is niet zonder gevaar. In de laatste zes maanden zijn de diamautprijzen bijzonder gerezen. Volgens de Birmingham Gazette is dit te wijten aan een opgerichten „corner" tot beperking der voortbrenging. De Rothschilds zouden aan het hoofd staan van het syudicaat. Lagere prijzen kunnen vooreerst niet verwacht worden. De vraag is gestegen en het syn dicaat koopt de mijnen op, waar de werk zaamheden belangrijk verminderd worden. V *R A K K K K> M. Bij het Aardrijkskundig Genootschap Ie Parijs ontvangen berichten laten geen twijfel meer over, of de Frausche reiziger Camille Doules is in Tuat, Sahara, niet ver van Insulab, in dezelfde streek waar véér eenige jaren luitenant i'alat werd omgebracht, vermoord. f A ur j JE Volgens berichten, welke te Parijs uit Spanje zijn ontvangen, beginnen de repu blikeinen in Catalonië zich weer te roeren. Gastelar, de leider der gematigde republi- keinsche partij, is naar Barcelona vertrokken, vermoedelijk om de republikeinen tot kalmte aan te sporen. ITlLIKi Te Catania heeft een gemeente ambte naar om politieke redenen drie revolver schoten gelost op een nieuw benoemd lid van de provinciale staten, hoofd der radicale partij. Deze iaatste werd gewond benevens een journalist, die hem vergezelde. De ainb tenaar werd in hechtenis genomen. Talrijke patrouilles carabiniers en pohtie-agenten doorkruisen de stad uit vrees voor demon straties. aSJSTTSSCÈSJLAÏ». In een extra-nommer van den Reichs Anzeiger wordt een den 20en uit Zanzibar verzonden telegram van Wissmann openbaar gemaakt, luidende: Den lOen November zijn te Mpwapwa aangekomen: Stanley en Emiu Pacha, Jephson, Stairs, Parker, Nelson, Boudy, Casati, Scliinze, Hofmann en een andere zendeling. Ik verwacht dat zij op ziju vroegst den len December te Bagamayo zullen komen. De toestand op het station Mpwapwa is volkomen bevredigend. Gisteren zijn eindelijk bij het minis terie van buitenlandsche zaken de eerste uitvoerige berichten van Wissmann ontvangen over de tijdingen die hij van Stanley en Emin Pacha ontvangen heeft. Nadat Wiss mann, wiens mededeelingen van den 13den October gedagteekeud zijn, het een en ander heeft gemeld over zijne gevechten met de oproerige inboorlingen, vervolgt hij: „Den lien October waren te Mpwapwa vier sol daten van Stanley en een van Emin Pacha aangekomen. Deze hadden den 10 Septem ber jl. Stanley te Inusukuma, aan de Isanga- rivier, (ongeveer 8 gr. 3 min.) verlaten en waren, met inbegrip van 9 rustdagen over Nindo, westelijk van Turu, d. i. langs de oude reisroute der vroegere onderzoekings reizigers Wilson en Eischer, over Uwereiweri en noordelijk-Ugogo (Hirindi) in 33 dagen te Mpwapwa aangekomen. Zij meldden dat Emin Pacha met Casati, 100 Soedaaneesche soldaten, veel volk en veel ivoor, Stanley met 6 Europeanen, waarschijnlijk Nelson, Jephson, Stairs, dr. Parke, Bonny en William, en 240 Sanzibarieten, onmiddellijk na hen zeiven opgebroken waren, en der halve naar mijne berekening ongeveer op den 20en November te Mpwapwa moeten aankomen. Emin Pacha zou met Stanley nog herhaaldelijk legen de uit het Noorden komende Mahdisten gevochten heu terugge slagen, en daarbij het groote vaandel van den Mahui v-roverd hebben. Het grootste deel der soldaten van Emin zou hebben volgehouden dat hun weg naar hun geboor teland en niet naar het Zuiden leidde. Emin zou de stations hebben geplaatst onder het commando van twee Egyptische officiereu. Vau de bewegingen der volgelingen van El Senoussi wisten de lieden niets; evenmin van Khartoem of Abyssinië. Mpwapwa is het voornaamste kruispunt van de karavanen wegen in geheel Afrika. Daar kouten twee wegen van Bagamayo, een van Saadani, van Dar es Salairi en van Rufidgi naar het bin nenland tot de Ukerewe, de Tanganicka en de Lualaba, te zatneii.'' Wissmann deelt verder mede dat Emin en Stanley geen anderen weg meer kunnen volgen dan degeen die naar het Duitsche kuns'gebied leidt. Immers, reeds eene dag reis ten zuiden van Mpwapwa wonen de zeer oorlogszuchtige stammen der Waheren, Mahengen en Mafiti, bij wie zich waarschijnlijk thans ook Buschiri, de leider van den Oost Afrikaansche opstand, ophoudten drie uren ten noorden van Mpwapwa wonen de Massaïstammen, die wel is waar vriendschap pelijk gezind zijn jegens den Europeaan, maar wier land wegens gebrek aan water niet door te trekken is. Stanley heeft klaar blijkelijk bedoeld, aan het Engelsche kust- station Mombassa uit te komen, maar is gedwongen zijnen weg over het Duitsche gebied te nemen. Zoo ver de lijdingen van M issmann, uit welke volgt dat, ais Stanley en Emin wer kelijk reeds te Mpwapwa aankomen, reeds binnen 14 dagen dienaangaande naders te Zanzibar bekend zou kunnen zijn. Zoowel de Afrika-reiziger Clemens Denhardt als het groote handelshuis llausing te Zan zibar telegrapheeren dat, volgens de laatste berichten uit Korokoro, de r.eds dood ge waande dr. Peters en zijne expeditie den 5en October nog volkomeu behouden waren. De hoop dat zij niet verongelukt zijn, is daardoor versterkt. (N. R Ct.) Aan den New York Herald wordt uit Zanzibar gemeld dat Wissmann de expeditie van deu llerald om Stanley te gi-moet te gaan, te zwak oordeelde. Daarom zal eene sterkere worden uitgerust, die in de volgende week vertrekken zal, onder opperbevel van barou Graveureuth. Na een verblijf van zeven weken te Wiesbaden heeft koningin Elisabeth van Rumeuië die badplaats verlaten en de terug reis naar Bucharest aanvaard. Vrijdag gaf de koningin een afscheidssoirée aan hare familieleden en vrienden, waartoe behooren de prius en prinses Von Wied, prinses Louise van Pruisen, prins Nicolats van Nassau en eenige andere te Wiesbaden ver toevende vorstelijke personen. Prins en prinses Von Wied en de vorstin Von Wied hebben de koningin (Carmen Syiva) tot Frankfort begeleid. UKkZILIË. Volgens te Lissabon ontvangen be richten uit Rio Janeiro heeft het voorloopig bewind van Brazilië alle goederen, zoo roeren de als onroerende, welke in het bezit der keizerlijke familie waren, iu beslag genomen, onder belofte, dat daarvoor later schadeloos stelling zal worden gegeven. Ook wordt ge meld, dat keizer Pedro de voorwaarden is gesteld, dat noch hij, noch een van de leden der keizerlijke familie ooit weer in Brazilië zullen terugkeeren. Alvorens te vertrekken heeft de keizer beloofd, deze voorwaarden te zullen vervullen. Het vertrek der keizerlijke familie ge schiedde zeer overhaast en zelfs wordt be weerd, dat den keizer slechts veroorloofd werd de onmisbare kleedingstukkeu en enkele sieraden mede te nemen. Van Londen wordt aan VIndépendance Beige gemeld, dat men zich in de finan cieele wereld zeer ongerust begint te maken over de gebeurtenissen in Brazilië. Men vreest dat Brazilië zich iu verschillende kleine republieken zal verdeeleu en dat ern stige geschillen onder dezen zullen uitbreken over het quota van verdeeling der Brazili- aansche schuld, waarvan de bewijzen voor het grootste gedeelte in Europa geplaatst zijn. De daling der Braziliaausche fondsen zou nog sterker worden dan ze ie, als een belangrijk gedeelte dezer fondsen niet was iu handen van groote bankiers en machtige financiers, die zich van het verkoopc-n ont houden om een krach te voorkomen. De Braziliaausche gedelegeerden op het pan- Amerikaansche Congres van Washing ton hebben zich uit de vergadering terug getrokken. De Braziliaansche gezant te Washington heeft per telegraaf zijn ontslag naar Rio- Janeiro gezonden. Een telegram van deze stad, te Lissabon ontvangen, zegt dat de keizer vertrokken is met de pakketboot Alagoa, met bestemmiug naar Lissabon. Een ander telegram zegt dat Dom Pedro schiep is gegaan op de Richtalo. De kommandant zou instructies ontvangen hebben in een verzegelden brief, welken hij onderweg moest openen en waarin de haven aangewezen werd waar de keizer zal aan land gaan. Misschien zal dit geschieden in een E'rausche haven der Middellandsche zee of in Italië. Het telegram voegt er bij dat Dom Pedro op het oogenblik van vertrek bewij zen van sympathie ontvangen heeft van de zijde dir Braziliaansche bevolking. Portugal heeft den keizer gastvrijheid aan geboden. Eene Constituante zal binnenkort te Rio- Janeiro bijeengeroepen worden. Dom Pedro, in antwoord op de nota, waarbij hij vervallen verklaard wordt van den troon, verklaart dat hij slechts geweken is voor het geweld, maar dat hij het vol dongen feit aanneemt. De keizer wenscht Brazilië geluk en voorspoed toe. De Braziliaansche gezant te Washington bevestigt het vertrek van Dom Pedro uit Rio-Janeiro. Verder wordt gemeld dat de heer Patrici- no gevangen genomen is wegens samen zwering tegen de repobliek. Uit Rio-de-Janeiro wordt gemeld, dat don Pedro, in ziju antwoord op de uoede- deeliug van het uitroepen der republiek, gezegd heeft zich zonder tegenstand te buigen voor de omstandigheden en naar Europa te vertrekken; steeds zou hij met welwillende gevoelens voor Brazilië bezield blijven en de beste wenschen koesteren voor de welvaart van het land. Alle generaals en magistraats personen hebben zich bij de republikeinsche beweging aangesloten. De Timet maakt het volgende telegram openbaar, gisteren te Londen ontvangen van den nieuwen minister van financiën, dr. Ruy Barbosa „De republiek van de Vereenigde Staten van Brazilië heeft zich geconstitueerd; het geheele land is toegetreden; de provinciën ziju georganiseerd; geen bloedstorting. De keizer is gisteren met zijue familie onder zeil gegaan naar Europa zonder het minste verzet of weerstreven, de voorloopige regeering heeft hun 5000 conto's toegestaan voor de kosten van hunne vestiging elders, en het behoud der civiele lijst gewaarborgd. Het programma der regeering is het nauwgezet handhaven van het openbaar crediet, het eerbiedigen van alle contracten en ver bintenissen van den staat. De regeering is samengesteld uit: President, maarschalk Deodoro da Eonseca; minister van binnen- landsche zaken, dr. Aristides Lobo; van financiën, dr. Barbosa, van justitie, dr. Campos Salles; van landbouw, de ingenieur Dimetrio Ribeiro; van oorlog, kolonel Ben jamin Constant; van marine, de divisiechef Vandenkoltvan buitenlandsche zaken, Quintinto Bocayura. De regeering rekent op uwe goede en loyale diensten. Ruy Barbosa". Aan de vermelde berichten kan nog het volgende worden toegevoegd: Volgens particuliere, aan de Parijsche Debate medegedeelde depêches is de presi dent van Para tengevolge van een militair oproer afgezet en wordt die der provincie Rio Grande-do Sul op last der regeeriug ge vangen gehouden. De scheepvaart op de Amazoue was gestremd en de nieuwe com mandant van Para had met den directeur vau het arsenaal maatregelen genomen om de scheepvaart op de Para te beperken. Luidens een bericht van Haras behooren al de door het nieuwe bewind benoemde provinciale presidenten of gouvernenrs tot het leger. Een ander telegram meldt, dat de voorloopige regeering den keizer omtrent zes millioen gulden heeft uitgekeerd en de civiele lijst hem gewaarborgd is. Volgens een berichtgever der Indépendance zal Z. M. een jaargeld ontvangen van 450,000 dollars, Tusschen kouingiu Victoria en eenige leden der familie van Orleans zijn tele grammen gewisseld, waaruit blijkt dat de uitnoodiging der koningin aan den keizer om te Windsor haar gast te zijn, aan Pedro II te Lissabon is toegezouden. Het blijkt dat de voorloopige regeering te Rio-Janeiro niet onvoorwaardelijk bewil ligd heeft iu het uitbetalen van 's keizers jaargeld, maar dit afhankelijk stelde van de verdere gedragslijn der keizerlijke partij. Volgens berichten te Lissabon uit Rio- Janeiro was de geheele omwenteling eigen lijk eene comedie, waaraan het ministerie mede heeft gedaan. 332ste staatsloterij. Eerste Klasse. Trekking van 21 November. Prijs van 2000: N». 3429 1000: 11527 100: e 17562 Prijzen van 20. 324 3572 6166 8417 11952 14499 19140 952 3584 6240 9151 12389 15051 19154 1307 3763 6258 9284 12620 15190 19502 1442 3811 6293 9340 12643 15311 19408 1653 3845 6369 9601 12882 15589 19577 1872 4608 6593 9895 13332 15735 19590 2221 4696 6796 10071 13676 17275 20036 2226 4775 6959 10227 13692 18408 20040 2258 5197 7021 10684 14039 18411 20288 2386 5395 7181 11029 14060 18413 20486 2500 5480 7696 11278 14166 18464 20507 3135 5527 8060 11436 14304 18778 20757 3140 5987 8156 11551 14359 18792 20869 3329 6105 8395 11637 14451 18963 De aanvoer op de kaasmarkt te Woerden bedroeg 20 Nov. 128 wagens. Voor Goud- sche kaas bedong men 1ste soort van f 24.-— a ƒ26.2e soort 20.a 23. Derby f Edammer 26 h Handel redelijk.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2