NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 22 November iS89« N9.275, Bureel: Scheepaiakerssteeg 6, Uitgevers: Gebroeders Muré. lie Cour !>eze Couraut verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en F e e s t d a g e 11. ABOSSSEfêlENT: Vooi Leidenper 8 maanden Franco door het geheels rijk. er 8 maanden Prijs per ^munter 10 Ont. I 1.25. 1.60. AOVERTEiTIEfê: Van 6 regelsf 0.90. Elke regel meer n 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel o.io. 203e Jaargang. LËIBEN21 November. Naar we vernemen zal ook de heer dr. A. Nijkamp, lid van onzen gemeente raad, nog dit jaar als zoodanig ontslag indienen. Naar we vernemen zal nu alhier van par ticuliere zijde een adrea aan de eerste kamer worden gereed gemaakt, waarbij verzocht wordt het wetsontwerp lager onderwijs, zooids het reeds door de tweede kamer is aangenomen, te verwerpen. Onze Schouwburg had gisteravond wel eenigszins den aanblik van een krenten broodje van een inhaligen bakker of van een boerenkermis; hier en daar een krent of hier en daar een kraam. De overigens zeer geachte bezoeksters en bezoekers zullen inzien dat zij, om ons in deze vergelijking te helpen, eens voor een enkele maal de krenten moeten voorstellen. In minder woorden de schouwburg was gisteravond, toen Siguora Teresa Tosti, coloratuur-zangeres (alt) uit Milaan, zou optreden met medewerking van den heer Mahr, pianist te Berlijn, verbazend slecht bezet. Het programma was nog den vorigen dag eenigszins gewijzigd; doch 'twas en bleef verbazend bekend. Niet dat we geen oor meer hebben voor goede bekenden onder de composities, maar waar iets bizon- ders wordt aangekondigd moet naar onze ineening iets minder bekends worden teu geboore gebracht df het bekende moet ol zoo voortreffelijk worden gezongen. Was dit laatste het geval? wij voor ons, meenen „neen". Een arietta uit Handels Rinaldo, hoe lief ook, moet niet te vaak geboord worden van middelmatigheden; en in dit vooral achten we mej. Tosti weinig hooger. Nemen we de overbekende liederen van Schubert en Schumann en van Brahms het Wiegenlied en we moeten de op merking maken dat we ze meer pakkend hoorden zingen. Toch heeft de zangeres een kloek geluid ze is zuiver (dén enkele maal was ze dat gister niet) en ze heeft eene uitmuntende uitspraak; elke lettergreep komt tot haar recht, eu vooral in de diepte is haar geluid groot. Maar zooals reeds gezegd eene ol zoo belangrijke verschijning vonden we haar optreden niet. Het „L'iucontro'' van Beriot, aan 't slot, werd door haar vooral goed gezongen. De heer Mahr, die mej. Tosti vergezelde, is naar onze meening een zeer baudig pia nist met een groote techniek en veel kleur iü zijne voordracht. Vooral kwam dit uit in de Variationen van Beethoven en later in Chöpin's Nocturne. De keuze van Po lonaise van Chopin beviel ons niet zoo goed hoewel er zeer veel techniek uit bleek. Drie nummers vau eigen compositie werden door den heer Malir nog gemaakt. Mej. Tosti en de beer Mahr hebben er slag van een programma verbazend vlug af te werken. Tegen acht uur werd een begin gemaakt en te ruim negen uur wandelden we wtêr op de Botermarkt. Wederom heeft het Panorama op de Hoogewoerd eene verandering ondergaau. Eene nieuwe serie gezichten wordt er ten toongesteld eu wel de Pyreneën en de Riviera. Wie eenmaal van die schoone streken heeft hooreu vertellen, wie romans gelezen heeft waarvan de hoofdtooneelen in deze streken speelden, wie herhaaldelijk hoorde van de wonderdadige grot van Lourdes, van de wonderrijke speelzalen van Monte Carlo, zal zeker met niet weinig verlangen naar deze reeks uitzien. De trotsche natuur rondom die plaatsen de schoone Serpent waterval bij Eaux Bonnes, het bekende gezondheids-oord Pau, Scia en de Spaansche brug met de waterval, alles houdt onophoudelijk de aandacht gaande. Als bizonder schoon melden we nog: Het dal van Argèles, het observatorium op den Pic du Midi, Luchon-driukhal du Pré, het dal van Oo bij Lucbon, Toulon de reede en de stad, Marseille, Nizza met de Pro menade des Anglais, zonsondergang aan het strand, enz. enz. In een woord het is eene bizonder belangwekkende reeks ge zichten. In den Schouwburg alhier zal morgen (Vrijdag)avond te halfacht eene ceuige bui tengewone voorstelling worden gegeven door het specialiteiten-gezelschap van den heer Frits Van Haarlem, van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam en het Casino te 's Gravenhage. Een groot orkest, onder leiding van den heer Jules, zal voor uit stekende muziek zorg dragen. We kennen den heer Frits Van Haarlem als een man die niet komt of zijn gezel schap moet goed wezen. Dit zal dua ook hier wel weer zoo zijn. De Amsterdamsche Courant van 20 November zegt omtrent deze voorstellingen het volgende: „Als een bewijs dat de voorstellingen Van het specialiteiten gezelschap van den beer Frits Van Haarlem in het Paleis voor Volksvlijt in den smaak vallen, kan dienen, dat Zaterdagavond jl. nog véér den aanvang der voorstelling de deuren moesten worden gesloten en aangekondigd werd dat geen plaatsen meer te krijgen waren. Wij wijzen er dus op, dat het gezelschap slechts enkele avonden kan optreden." We mogen in de zomerdagen al eens een enkele maal denken aan den gezellige» wintertijd, 't komt ons toch eerst recht in de gedachten wanneer de winter merkbaar nadert. En dat hij dat thans doet zal wel nie mand durven ontkennen. Die avonden dan zijn lang, uitermate lang, voor wie ze niet ge zellig weet ie maken. Denk u den huiselijke» baard (een pot kacheltje kan ook razend huiselijk zijn) en denk u vrede rond aien haard, (of rond die potkachel). En deuk u bij dat alles het mannelijk personeel met de pijp iu den mond; de Duitsche pijp, de korte en lange pijpen van hout en hoorn, van VVeychstl- hout, peperriet, (ook met doorloopeude glazen pijpjes er in); de echte doorrookers en fijne porceleineti koppen, kwastenhouten pijpen met zuinigheids eu gezoudheidsinrichting er in; fijne echte olie, meerschuim, barnsteen, hoorn, hout, glas, enz. Maar bij dat alles hooren ook tabaksdoozen, pijpuithaalders, doorstekers en schoonmakers. Eu met dat alles gewapend trekt men dan aan 't spelen, de gezellige gezelschapsspelen, zooals die, evenals de bovenbedoelde pijpeu- inassa, te verkrijgen zijn iu den Leidscheu Bazar in de Paardensteeg, bij den heer J. Scholten. Kaartspellen, Domino-lotto, kien-, brandweer-, tramway-, loterij, vraag- en antwoord-, schimmel-, ganzen-, en andere spellen. Maar bovendien eene enorme hoe veelheid kinderspeelgoed heeft de heer Schoiten in zijn winkel, en maskers en car- navaisartikeleu, huishoudelijke en luxe-ar tikelen, schrijfmappen, kapdoozen, trompetten, trommels en fluiten, en wat men maar bruik baars bedeukeu kan. Al die artikelen zijn dan al bizonder geschikt voor St. Nicolaasgesclieiiken en wal vooral den Leidscheu Bazar de voor keur doet verdienen, het is de zeer matige prijs waartegen de heer Schollen zijn goed van de hand doetde groote omzet moet 't hem dan ook doen, en gelukkig is die groot. Een enkel woord nog over de bigot- phones, waarin de heer Schoiten éénig is; het zijn de van stevige grondstof nage maakte muziekinstrumenten van klein tot groot, zooals ze in een flink orkest voor komen, welke instrumenten, voor zooveel mogelijk, den klank der instrumenten na bootsen. Voor St. Nicolaasoptochten en grappen maken deze instrumenten een ver rassend effect. „Noem den winter maar gezellig," zegt een rider weer, die veel buiten moet zijn. Zoodra 't een beetje meer gaat winteren en hagel- en sneeuwbuien op je hoed neêrkomen, noem dat maar prettig. „Wel man," zal terstond de heer J. J. Gubbi, op de Aalmarkt N°. 15, zeggen, „dan koop je eenvoudig een flinke sterke parapluie, of je zet er een op je verlang-lijstje voor St. Nicolaas en laat er je een geven." Is er nu eenvoudiger. De heer Gubbi heeft gelijk. Is er een voudiger. Ook voor dames en kinderen geldt dezelfde oplossing van het raadsel. Dames- heeren- en kinderparapluies vindt ge in groote verscheidenheid iu den boven- geuoemden parapluiewinkel, van allerlei stof, van zijde, halfzijde, gloria en sanella, met prachtige stokken in ivoor, zilver, celluloïde en natuur. Zelfs poppen kunnen er aan een schermpje geholpen worden. Flinke en nuttige St. Nicolaasgescheuken dus. En wie nu eens al die niet eetbare ge schenken wil afwisselen met een geschenk aan het adres van de maag, of wie zelf eens lekker smullen wil, hij wende zich naar de Haarlemmerstraat. Daar vindt men op den hoek van de Vrouwensteeg den wonderwel voorzienen winkel van den heer L. J. B. Van Rhiju, een winkel waar men zonder watertanden moeilijk kan voorbij- loopen. Maar dat behoeft ook inimeis niet; er is voor klein en groot, voor rijk en arm, voor mannen en vrouwen, voor meisjes eu jongens. De grootste en de kleinste voor werpen ill suikergoed en gebak, steeds in heerlijk versche» voorraad aangevoerd, 't Lijkt er waarlijk wel een hoorn van overvloed. UNIVERSITEIT. Aan de rijks universiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap af gelegd door den lieer G. Blokhuis. OFFIUlfcKLE ïkSCRïCHTKW. Bij kon. besluit is de tijd van duur der detachtering bij de landmacht in West- Iudië van den tweede-luitenant A. Tromp, van het wapen der infanterie van het leger hier te lande, aanvankelijk bij besluit van 19 September 1887 n°. 35 vastgesteld op drie jaren, verlengd met één jaar en zes maanden en alzoo nader bepaald op vier jaren en zes maanden; is, met ingang van 1 December 1889, benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Beukum, H. G. Berghuis van Woortman, thans in gelijke betrekking te Lochem. De kapiteiu-luiteuant ter zee J. A. Snoek wordt met den lsten Januari a. s. eervol ontheven van de waarneming der be trekking van havenmeester der marine te Willemsoord, op non activiteit gesteld en vervangen door den kapitein luitenant ter Zee H. J. De Wal. BLNÜEÜLAHDSOHË BERICHTEN .De nieuwbenoemde officier van gezond heid 2e klasse C. C. Vermaas is ingedeeld bij het 2e reg. vesting artillerie, met be paling dat hij voor den tijd van 6 maanden zal worden gedetacheerd bij het Rijksbospi- taal te Utrecht; in verband hiermede is de officier van gezondheid 2e kl. M. Van der Weerd, van het 2e regiment vesting artillerie, overgeplaatst bij het le bataljon 5e regiment infanterie te Nijmegen. Z. M. de koning van Pruisen heeft benoemd tot ridder in de orde van den Rooden Adelaar le kl. de generaal-luitenant en generaaladjudant des konings Jhr. Verspijck, tot ridder 4e kl. in dezelfde orde de le luitenant en ordonnans officier graaf Schimmelpeunick. De „Liberale Unie" zal, op verzoek van een voldoend aantal afgevaardigden, op Zaterdag 30 November a. s. des namid dags ten half één nre, eene buitengewone vergadering houden, in het gebouw van de Maatschappij voor den werkenden stand, Kloveniersburgwal 77/79 te Amsteidam. Behandeld zal worden: Het wetsontwerp betreffende het lager onderwijs in de eerste kamer der staten-generaal eu de adresbe weging. Hel bestuur is voornemens, dit punt in comité-generaal te doen behandelen. Door de Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde is een certificaat le klasse toegekend aan een nieuw soort conifeer, uit zaad gewonnen en ingezonden door den heer A. M. C. Jongkindt Coninck, te Dedems- vaart. Cupressus Lawsoni versicolor is de botanische naam der plant, welke met fraai goud- en zilverkleurig loof prijkt. In de Portugeesche orde van Jezus Christus zijn benoemd tot commandeurs de heeren Van Lier, consul-generaal te Parijs, mr. W. Van der Vliet te Amsterdam en E. Wunderleij te Parijs; tot ridder de heer J. Freiwald, te Parijs. Twee Zandvoortsche schuiten verkoch ten gisteren te Katwijk aan Zee hunne versche visch. Zij hadden eene geringe vangst daarbij weinig of geen tongen, zoodat de besommingen slechts f 18 4 f 19 beliepen. Door korders werden een 20-tal mauden garnalen aangebracht die f 2,20 tot f 2,30 per mand bedongen. Eene. garnalenboot is naar zee gegaan om met netjes te visschen. Prins Ghikti is gisteren uit Parijs in de residentie aangekomen en heeft intrek genomen in het Hotel des Indes. Dezer dagen is ten postkantore te Rotterdam een valsche postwissel aangeboden en uitbetaald, 't geen door een toeval eerst lieden werd ontdekt. Nadere bijzonderheden ontbreken. {D. v. N.) De gister in tweede veiling gebrachte terreinen van de voormalige Hollandsche Gasfabriek, te Amsterdam die bij opbod hadden opgebracht f 922,000, zijn bij af slag op f 178,000, dus tot 11 ton, opge houden. De aanvoer van beetwortelsuiker uit het buitenland is dezer dagen weder zeer belangrijk. Gisteren stonden te Amsterdam meer dau 200 waggons op het spoorweg terrein aan de Nieuwe Vaart (elke waggon beladen met 100 zakken of 10,000 kilo.) Aangezien voor de spoedige lossing van een zoo groot aantal waggons aldaar geen ruimte genoeg is, wordt nu ook gelost aau de binnenvaart van de Handelskade. Maandag 11 November heeft te Utrecht de eerste bijeenkomst plaats gehad der bestuurders van de Donders-stichting, met name de hh. jhr. mr. J. Roëll, curator der Utrechlsche hoogeschool, dr. Th. W. Engel- mann, dr. H. Snellen, dr. C. A. Pekelharing eu dr. A. A. W. Hubrecht, allen hoog leeraren aau de rijks universiteit te Utiecht; voorts dr. D. Doijer, hooleeraar te Leiden, en jhr. mr. A. D. Van Riemsdijk, voorzitter van het inuntcollege te Utrecht. Dr. T. Place, hoogleeraar te Amsterdam, was door ongesteldheid verhinderd de vergadering bij te wonen.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1