*3 ma m. mM» sm «o mm «ca «n®> «blj ssa-st. >*t m-- zijn benoemd: tot burgem. der gein. De Lier, H. C. Th. Cramer, en met ingang van 1 December 1889, tot burgem. der gem. Naaldwijk, C. J. M. Noorduyn, bur gem. van de gem. Zwammerdam, met toe kenning van eervol ontslag uit laatstge noemde betrekking. is aan A. Van Stolk Cz.op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als majoor- commandant van het korps koninklijke scherpschutters, gevormd uit de vcreeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid te Rotterdam, met vergunning de uniform van dat korps en de onderscheidings teekenen aan zijn rang verbonden te blijven dragen is aan H. W. Hajenius, geb. te Seven Oaks Greytown (Natal), mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde ver- eischien voldoet, vergunning verleend tot hel geven van lager onderwijs. is aan 's konings kamerheer en stalmees ter, den met rang van majoor gepension eerden ritmeester der cavalerie A. C ba ron Snouckaert van Schauburg, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2de klasse der orde van den Leeuw en de Zon, hem door Zijne Majesteit den shah van Perzië ge schonken. Bij kon. besluit is benoemd, bij het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid Lte klasse, den officier van gezondheid 2de kl- E. J. Küline, van dat personeel. De minister van financiën zal op 14 dezer geen audiëntie verleenen. BINKENLAKDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 'b rijks schatkist op 9 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank.f21,263,847,995 en bij de betaalmeesters. 1,749,010,235 Te zamen f. .23,012,858,23 De leden van de tweede kamer der staten-generaal zijn ter vtrgadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 19 November aan slaande, te 2 uren. Naar het Nbl. v. h. Kant Oott. ver neemt, houdt de beterschap van den heer II. M. Smils, lid van de eerste kamer der staten-generaal, steeds aan. Voor de arr.-rechtbank te 's Dage verscheen gister de uit de Loidsche troebe len bekende socialist Pierlot, beklaagd van in Recht voor Allen van den 13en Juni een door hem onderteekend sluk te hebben doen opnemen, getiteld „een onbillijk von nis", waariD bij, op den burgemeester van Leiden doelende, dezen heeft gentemd „rechtsverkrachter" en „wctsschenner", alles met de bedoeling om gemelden ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zijner bedie ning opzettelijk te beleedigen. Als getuigen werden gehoord de heer L. M. De Laat de Kanter, burgemeester van Leiden, Domela Nieuwenhuis en Liebers, beide laatsten legden den gebruikelijker! eed af onder protest omdat zij er niet aan hechtten. Eerstgenoemde getuige verklaarde dat hij het geïncrimineerde stuk in bedoeld weekblad had gelezen, de beide laatsten dat zij van de inzending en het drukken daar van eu van het publiek verspreiden van het nummer, waarin bet voorkwam, kennis droegen. Beklaagde droeg cene breedvoerige ver dediging voor, waarin hij trachtte aan te tonnen dat de burgemeester van Leiden zich aan drievoudige wetsschenuis had schuldig gemaakt: 1°. ten opzichte van het houden van samenkomsten; 2°. de vrijheid der drukpers en 3°. de veiligheid van per sonen en goederen. Beklaagde voelde daarbij voortdurend neiging om af te wijken naar het terrein van sociaal-democratische stellingen, maar de president voorkwam dit telkens door er hem op te wijzen, dat hij zich bij de zaak in onderzoek moest bepalen, want dat hem anders her woord niet kou worden gelaten. De uitspraak in deze is bepaald op Maan dag aanstaande, flet openbaar ministerie cischte twee maanden gevangenisstraf. De meesterknecht van de branderij van den heer G. P. Scheffers, gelegen aan den Noordvest-Singel te Schiedam, bemerkte Zondagochtend, toen hij in de branderij kwam, dat daaruit eene hoeveelheid brande wijn, ten gouden horloge, ongeveer dertig gulden, alsmede eeuige sigaren ontvreemd waren. Onmiddellijk gaf hij daarvan ken nis aan de politie, die er nog dienzelfden dag in mocht slagen de vermoedelijke daders, vier in getal, te ontdekken. De diefstal schijnt in oen nacht van Zaterdag op Zondag gepleegd te zijn. Aan het museom van kunstnijverheid op het Paviljoen te Haarlem is door wijlen mr. £1. Vollenhoven, te 's Gravenhage, eene som van f 5600 gelegateerd. Aanstaanden Zondag komt de com mandant van het Leger des Heils Herbert Booth, dorde zoon van den bekenden generaal, te Amsterdam. Dit bezoek zul met groote gebeurtenissen vergezeld gaan. Naar de verspreide afficlus vermelden, zal men hebben: groute soldaten krijgsraad in het lokaal aan de Gerard Doustraal op Zondagvoormiddag, groote „heilsbijeenkomsl" aldaar op Zondagavond en den volgenden avond in den heiltempel aan het Rapenburg „groote demonstratie". Meer dan honderd officieren komen over. Een marine-matroos, -lie dezer dagen wegens een of ander vergrijp aan boord van het wachtschip te Helder provoost- straf onderging, hief in zijne eenzaamheid socialistische liederen aan. Wijl hij, trots het ontvangen bev- 1 o u zich daarvan te onthouden, voortging met aan zijne „roode" gevoelens lucht te gevou, werd heui eene zwaardere straf opgelegd. Ten einde hier mede in kennis te worden gesteld, werd hij geboeid en onder gewapend geleide op het halfdek gebracht; hier wist hij zich van zijne boeien Ie bevrijden en véér zijn ge leiders dit konden verhinderen, sneed hij, onder het uilen van smadelijke woorden, met een ines de lijn stuk, waaraan de driekleur wapperde. Eindelijk gegrepen, werd hij naar de provoost teruggebracht. Op de elfde jaarvergadering der „Unie", die gisteren te Utrecht gehouden werd, was de opkomst goed. Jhr. mr. A. F. De Savoruin Lobman wees in een kort en hartelijk woord van welkomst op den eigenaardigen toestand van het bijzonder onderwijs nu de wet- Mackay voor de eerste kamer siaat. Spr. zette de beteekems van den strijd der Unie uiteen eu drong op eenheid eu krachtsont wikkeling aan, om in den nieuwen toestand te kunnen optreden. De reglementswijzigingen zijn aangenomen. Tot bestuursleden zijn gekozen: in de vaca- ture-Noordtzij, ds. J. Van Andel, en in de vaeature-Elshout A. barun Van Dedein. Een motie om niet bij de eerste kamer aan te dringen op aanneming der schoolwet, is met algemeene stemmen aangenomen. Van jhr. mr. P. J. Elout van Soeter- woude is een telegram met sympathiebetui ging ontvangen. {Stand.) Ouder voorbehoud wordt aan de Zul). Ct. medegedeeld, dat het plan bestaat te Utrecht eene vergadering te houden van al die vereenigingen in den lande, die hun stem tegen het aanhangige wetsontwerp op liet onderwijs hebben doen hooren. Zondagnamiddag heeft te Arnhem zekere M., die reeds voor geruiinen tijd de echtelijke woning had verlaten, onder de viaduct der Jauspoort eenen aanslag op het leven zijner vrouw gepleegd. Na op haar twee revolverschoten te hebben gelost, die haar echter uiet troffen, heeft hij het wapen tegen zich zeiven gekeerd en zich van het leven beroofd. (Amst. Cl.) Uit Deutichem wordt aan de N. Rt. Ct. gemeld Naar men verneemt, moet door de amb tenaren bij de belastingen alhitr dezer da gen geconstateerd zijn, dat bij de distilla teurs S. G. Zn., in hun entrepot van doorloopend krediet, eene vrij belangrijke hoeveelheid te min is bevonden. De firma moet naar aanleiding daarvan aangifte hebben gedaan, dat zij voor die hoeveelheid vermoedelijk bestolen is. Zaterdag- en Zondagavond hebben te Kampen weder gedurende de oefeningen van het Leger des Heils grove onordelijk beden plaats gehad, Eene bende, meest opgeschoten jongens, onder begunstiging van tal van nieuws- gieiigen, bestormden in den letterlijken zin den „heilstempel", wierpen al de glazen in en verbrijzelde verder al wat onder het bereik was. De oefeningen hadden plaats onder leiding van „adjudant" Palstra, die, als cornman- deerend officier, zich genoodzaakt zag, bevel tot den aftocht te geven. Hij zelf moet gedurende het gevecht licht gewond zijn. Ook de bijeenkomsten van het Leger di s Heils te Sliedrecht beginnen rumoeriger te worden. In de vorige week werden er klappen uitgedeeld, en eenige banken ko;t en klein geslagen. Te Groningen heeft Zondagavond ongeveer 10 uur eene ernstige verwonding plaats gehad. Zekere J. Van O., oud 13 jaar, stond in de Kleine Gelkingestraat te praten met een jongen en een meisje van ongeveer den zelfden leeftijd, toen hun aldaar passeerde II. V., oud 14 jaar, een jeugdig koopman in galanterieën, die hun scheldwoorden toevoegde. Een der knapen riep heui toen een beleedigen I woord toe, waarop V. een vleeschmes, hetwelk hij voor zijne moeder had gekocht, te voorschijn haalde, op Van O. toeliep en dezen daarmede twee wonden toebracht, eene nabij het linkeroor en eene in de borstkas tusschen de 7e en 8e rib. Ouder het uitspreken van de woorden „o God! hij steekt me in het halt", zonk het slachtoffer ineen, doch werd spoedig liefderijk opgenomen en verbonden door en ten huize van den heer J. Reijenga, arts aldaar. De wond nabij het linkeroor bleek van geen beteekenis te zijn, maar die in de borstkas, eene groote, gapende wonde schuin v in boven naar benedeu toegebracht, deed den geneesheer het ergste vreezen. De dader is door de politie in hechtenis genomen en heeft zijne schuld bekend. In 't noorden van Limburg (of het in 't Nederlandscli of Belgisch gewest van dien naam is, wordt er niet bij vermeld) zou een veelomvattend man te vinden zijn, die niet minder is dan 1. wethouder, 2. ambtenaar van den bur- gelijken stand, 3. arinuieester, 4. koster, 5. organist, 6. voorzanger, 7. tapper, b. winke lier, 9. huurkoetsier, 10. logementhouder, 11. akkerman, 12. waskaarsenmaker. De twaalf ambachten zijn er wel, doch van de 13 ongelukken hopen we dien nijve- ren koster verschoond te zien. (M. en R.) Zuid-Limburg herbergt in de laatste dagen weder talrijke oplichters. Thans deelt men aan de Tijd mede dat zich Woensdag-avond een persoon in pries- ierkleediug heeft aangemeld bij den kape laan te Simpelveld, terwiji later gebleken is dat de kapelaan de dope is geweest van een sluwen oplichter. PER TELEGRAAF. PARIJS, 11 Nov. Het Journal Officiel deelt heden de benoeming mede van den lieer Barbey tot minister van marine. KONSTANTINOPEL, 11 Nov. De Sultan heeft ter kennis van de Grieksche regeering gebrachtdat hij een volledige amnestie voor de opstandelingen op het eiland Creta beeft toegestaan, CASTRES, 10 Nov. De minister van openbare werken Yves Guyot (die de opening van den spoorweg Saint-Pons naar bédarieux bijwoont) zeide, in antwoord op een toespraak vail den burgemeester, dat het Fransche ministerie, gelijk het is, in de kamer zal optreden, en aan het bestuur zal blijven, totdat de kamer auders zal hebben besloten. PARIJS, 11 Nov. De Boulangisten gaan voort de groote betooging voor te berei den, welke zij Dinsdag willen houden. Het wachtwoord is met zoo groote zorg gegeven, dat de organisatie der beweging niet kan worden belet. De regeering zal echter krach tige maatregelen nemen ten einde vtrstoring der openbare orde te beletten. WASHINGTON, 12 Nov. Blijkens het landbouw-verslag heeft de katoen in Noord- Carolina en in Virginië veel geleden ten gevolge van aanhoudende regens, gedurende het jaargetijde, waarin zich de bloem zet. Ook heeft de oogst veel geleden in Ten nessee wegens regen en vorst in October. De oogst in deze drie staten is veel minder dan in 1888. De oogst is vooral achterlijk in destreek van Zuid-Carolina tot Alabama, waar de aaiiplantingeu beschadigd werden door onkruid. lu het westelijk deel van Mississippi iade toestand 3 pCt. beter dan in 1888. De schade, door ruspen en wormen veroor zaakt, zijn gelocalisierd. ZANZIBAR, 12 Nov. Het legercorps, dat door kapitein Wissinann was uitgezou- den in hel kustgebied van Useguha eu Usumbara, bestormde eeu versterkt kamp van weerspannige Arabieren en verstrooide de vijandelijke benden. Het herstel der orde in deze kuststreken neemt een gunstiger verloop. ROME, 12 Nov. Uitslag der verkiezingen voor den gemeenteraad. Te Milaan zijn ge kozen 45 liberalen en 35 conservatieven; te Forli, Ravenna, Venetië overwonnen de radicalente Bergamo, Genua, Terni werden de clericaleu geslagende monarchistische partij behaalde de meerderheid te Padua en Livorno; de candidaten der constitutioueele vtreeniging werden gekozen te Piza en Monza. ATHENE, 12 Nov, In de kamer hield de heer Delyannis de aangekondigde inter pellatie over den toestand op Creta en keurde de nota af, welke de minister Tricoupis aan de mogendheden had gezonden. De minister Tricoupis antwoordde, dat de regeering uitsluitend verantwoordelijk is voor haar daden. Hij heeft de Creleuzers steeds tot kalmte aangespoord, daar hij, met het oog op den toestand in Europa, hun geen anderen raad kon geven. De minister ver langde een votuin van vertrouwen, waarover in de volgende vergadering zal gestemd worden. PARIJS, 12 Ncv. Sedert den terugkeer der Boulangisten stellen de heeïen Laguerre en Naquet alles in het werk om de betoo ging, die heden zal gehouden worden, te verhinderen. Laguerre heeft de voorzitters van vele comité's bezocht en Naquet ver klaarde, dat hij ziju ontslag zal nemen als onder-voorzitter van het nationale comité, indien er een rumoerige betooging wordt gehouden. De heer Déroulède verklaarde daarentegen dat hij aan hel hoofd van de manifestanten zal optrekken. Tusschen deze twee deelen der partij, de voorstanders van een krachtig handelen en de gematigden, die den tegenwoordigeu toestand willen handhaven worden drukke besprekingen gehouden. Naquet en Laguerre riepen gisteren een bijeenkomst samen van alle Bonlangistische comité's, waar zij verklaarden, dat het repu- blikeinsche nationale comité het houden eener rumoerige betooging afkeurt. Laguerre voegde er bij, dat hij zich met alle kracht zal verzetten tegen den optocht vau het volk door de stralen. Generaal Boulanger heeft weer een mani fest uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat de uitslag der laatste verkiezingen, waarbij de invloed der regeering een groote rol heeft gespeeld, de verwachting niet hebben ge schokt van hen, wier streven het is Frank rijk groot eu machtig te maken. De voor standers der grondwetsherziening zijn niet geslagen. De nationale partij is zeker van de overwinning en zal onvermoeid blijven strijden voor het vestigen van een populaire republiek, volgens het programma, door hem in zijn rede te Tours ontwikkeld. LEIOËSiI'-i November. Prof. dr. M. De Vries alhier hoopt op Donderdag 28 November a. s. zijn veer- tigjarig professoraat te herdenken. De tot ritmeester bevorderde le luit. jhr. A. S. E. Van Tets, van het 3e reg. huzaren wordt belast met het bevel over het 2e escadron van dat korps, in garnizoen te 's Hage, ter vervanging van ritmeester L. B. A. Loisel, die benoemd is tot com mandant van liet depot escadron, te Leiden in garnizoen. Bij het lieden te 's Hage gehouden acte examen lager onderwijs is geslaagd mej. S. Ch. Schouten alhier. Sedert eeuigen tijd zijn zoowel in binDenlandsche als in builenlandsche dag bladen berichten opgenomen omtrent gruwe len, welke op het eiland Lombok door een Arabischen handelaar jegens ontvluchte en door hem weder opgevatte 9laven zouden zijn begaan, welke daarop nederkomen dat de personen, na de wreedste mishaudeliugen te hebben ondergaan, ter dood zouden zijn gebracht of den dood zouden hebben ge vonden, ten gevolge van onmenschelijke folteringen. De gouv.-gen. van Nederl.-Indië heeft onmiddellijk een onderzoek ter plaatse doeu instellen, waarvan als voorloopige uitkomst kan worden medegedeeld, dat de vorsten op genoemd eiland de te laste gelegde wreed heden ontkennen, ook in een brief aan den resident, en zelfs tegenspraak verzoeken in de officieele courant, met de vervolging van de verspreiders van het gerucht. Volgens hen zouden alleen twee mannelijke slaven, wegens ontvluchting, overeenkomstig 's lands wetten zijn gevonnisd en gedood; doch zou er geen mishandeling hebben plaats gehad van vrouwen, die na een korte hechtenis zouden zijn vrijgelaten. (St. Ct.) GEMENGDE BERICHTEN. Aan den oever van het Johannhmeex nabij St. Paul in den staat Minnesota is het gruwelijke verminkte lijk van een mau gevonden. Het lijk was dat van een zwaar gebou wde, 30 jarige Ier en bevond zich in verregaand™ staat van ontbinding in een ton met het opschrift „een verrader". Men gelooft dat liet een slachtoffer is van het Clan na-Gaelgenootschap. De stoomboot Couutess Odessa, van Taganrog voor Huil bestemd, is met de Rupert van de Britsche vloot in aanvaring geweest. Door den schok werd eeu matroos door vallend ijzerwerk gedood. Beide schepen werden zeer beschadigd. Ernstiger was de afloop der aanvaring van

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2