Uit Voorst wordt aan de Zutpl. Ct. gemeld Gisteren is alhier een van de nog weinig overgebleven strijders, die den lOdaagscheu veldtocht hebben medegemaakt, de heer VV, Var, ü.'ien, in den ouderdom van bijna 90 jaar, overleden. In 1821 nam hij dienst bij de dragonders en werd te Deventer ingelijfd na 25 trouwe dienstjaren, waarvan er wegens medegemaakte veldtochten enz. een tiental ▼oor dubbel werden anngeteekend, nam bij in 1846, versierd met het metalen kruis en de bronzen en zilveren medaille, eervol ont slag, waarbij hem een karig pensioen van f73 per jaar werd verleend, waarna hij zich te Voorat vestigde. Jaren lang voorzag hij zijn talrijk huisgezin van het hoognoodige door met eeoe handkar goederen van en naar Zutfen te voeren. Op meer gevorderden leeftijd werd hij door gegoede ingezetenen in staat gesteld een ezel aan te koopen, waar mede hij tot voor ongeveer drie jaren liet goederenvervoer volhield en zoo hiermede was ingenomen, dat men hem dikwijls hoorde zeggen: „ik en mijn ezel." In de laatste jaren werd hij ten deele door zijne kinderen ondersteund. Vooral zijnen zoon, Arend, gepensioneerd brigadier van Ned,-Indië, die bij heui inwoonde en zijn hoogbejaarden vader tol liet laatste oogenbiik liefderijk verzorgde, komt daarvoor alle eer toe. De grijsaard was steeds vlug ter been, zelfs zoo, dat hij io 1888 met een goed- koopen volkstrein zijne dochter te 's-Graven- hage uog bezoek bracht. Van de acht kinderen had de overledene, behalve bovengenoemde!! zoon, nog 3 zonen, van welke 1 in Indië gesneuveld eu thans nog 2 in Indië in dienst zijn. Donderdag circa 6^ uor had een moordaanslag plaats op de wed. v. H., die zich op weg van Ammerzoden naar haar huis bevond, gelegen te Well. Door ver scheidene messteken getroffen, is haar toe stand zeer gevaarlijk. De dader is door de politie reeds zoo goed als zeker opge spoord. Vrijdagavond is in de Enschedesche katoenprinnerij, de cilinder der stoomma chine met een geweldigen knal stuk gevlo gen en geheel verbrijztld. De machinist A. heeft een lichte wonde bekomen. Petsoon- lijke ongelukken zijn overigens niet voorge vallen. Door dit ongeval zullen waarschijn lijk de ongeveer 100 werklieden der fabriek eenige weken zonder werk zijn. Tot leeraar in de plant- en dierkunde aan liet Gymnasium te Groningen is benoemd de heer Iluibert Burger, doctorandus in de plant- en dierkunde, thans leeraar in de natuurlijke historie aan het Gymnasium en de beide hoogere burgerscholen te Haarlem. Op een bankierskantoor te Utrecht, werd Donderdagavond door twee zeer net gekleeile heereu een chéque groot 60 aangeboden. Daar de bankier de zaak echter niet te best scheen te vertrouwen, stelde hij er de politie mede in kennis, die beiden weldra achter slot en grendel bracht. Bij een onderzoek moet namelijk niet alleen zijn gebleken, dat bedoelde chéque ▼alscb was, maar tevens, dat door dezelfde personen ook te Zatfen eene dergelijke ché que in betaling is gegeven, die ook gebleken moet zijn valsch te wezen, terwijl zij boven dien nog eenige dier chéques in hun bezit hadden. Dat de heeren dus nogal iets tan plan waren, blijkt hieruit ten duidelijkste. Het leger des Heils breidt zich in de provincie Zeeland voortdurend uit. Na Vlis- singen, Middelburg, Retranchement enz. ligt nu Goes aan de beurt oro „ingenomen" te worden, en daarmede zal de eerste veldtocht op Zuid-Beveland zijn geopend. Reeds wor den de noodige stappen gedaan om aldaar een geschikt lokaal in huur of koop te ver krijgen. - Te Vlissingen, dat bevorderd is tot „hoofd plaats van het district Zeeland," is reeds met het bouwen van een lokaal, ruimte be vattende voor 500 zitplaatsen, een aanvang gemaakt. BL'ITËNLANDSi)HË BEU!CJiTEN De rechtbank van Brussel heeft een vonnis uitgesproken dat voor onze hande laars allerbelangrijkst is. Eene juffrouw, dia lange jaren bediende was geweest in de Giands Magasins de la Bourse, bad een winkel voor eigen rekening geopend en, in advertentien haar naam doen volgen met deze vermelding: „g.-wezeu eerste winkel dochter der Grands Magasins de la Bourse." De handelsrechtbank, oordeelende, dat zij alzoo de klanten uit de Gran s Magasins (te la Bourse ten haren voordeele wilde los ken, heeft haar tot 150 frank schade- Cv-S5K Sfc tfs» -,VÏ V> -rt 1 ioosstelliug veroordeeld, met verbod voortaan in hare prospectussen van dit huis nog gewag te maken. K ti E 3- Rl tb Men schrijft uit Londen .tan het N. V. d. D.: De handel te Londen in schapen uit Nederland, die zich aanvankelijk zoo veel belovend liet aanzien, verkrijgt niet de uitbreiding, die men er van had mogen verwachten. De algemeene aanvoeren van schapen zijn te klein, en daarom is het nog mogelijk geweest de Hollandsche schapen te verkoopen, doch het gaat zeer moeielijk. De slagers koopen liefst geen Hollandsche beesten, omdat ze te vel zijn en meer vet dan vlcesch leveren. Een makelaar in vee verzekerde mij, dat dit hier wordt toege schreven aan verkeerde kruising van de Hollandsche schapen. Bij voorkeur gebruikt men daarvoor, zooals bekend is, een bepaald soort van Lincolnramrccn. Dit zou thans blijken verkeerde resultaten op te leveren. Deskundigen zullen kunnen nagaan in hoe verre dit juist is; zooveel is echter zeker, dat de Deensche schapen, hoewel kleiner, veel gretiger gekocht wordeu. Wat men op de markt wenscht, dat zijn zoogenaamde zwartkoppen, die in het algemeen in Enge land meer eu meer in smaak komen. Willen onze veefokkers dus hun vat op de Lon- densche schapenmarkt niet verliezen en zich met name niet, evenals in het geval der boter, door de Denen laten verdringen, dan zullen zij wel doen met in tijds de noodige maatregelen te nemen. De patroons der sjouwers aan de dokken te Londen hebben de eischen hunner werklieden ingewilligd. Dinsdag 11. werd een Londensche schoolmeester in appèl vrijgesproken, die in eerste instantie veroordeeld was, omdat hij de hand eens leerliugs als het lichaamsdeel gekozen had voor toepassing van de rot tingstraf. De rechtbank in appèl over woog echter, dat nergens in de wet het lichaamsdeel aangewezen stond dat hiervoor in aanmerking komen moest en sprak den meester vrij, die, naar de rechter-president deed uitkomen, eenvoudig de straf had toe gepast zooals die dertig jaar geleden alge meen op de Engelscbe scholen in gebruik was. De Globe gelooft, dat de meester vol gens de wet terecht vrijgesproken is, maar betreurt het, dat de rechter zich op eene wijze heeft uitgelaten als keurde hij deze manier van straffen goed en als kende hij waarlijk geen ander lichaamsdeel waarop met minder gevaar dan op de hand deze strafoefening kon worden toegepast. F 1 Si K 1.3 K. In den Zaterdag gehouden minister raad is besloten, het ontslag van admiraal Krantz als minister van marine aan te nemen. Op eenstemmig advies van den raad van onderzoek is generaal Riant, bevel hebber van het territoriale leger, uit het leger verwijderd, omdat hij woorden, door den heer Laisant gesproken, heeft goed gekeurd. 11 enri Rocfcefort licht in T Inlransi- geant toe hetgeeo hij aan een redacteur van Le XIX Siècle over het Boulangisme gezegd heeft: „Ik heb nooit verklaard" zegt hij, „dat ik niet meer geloofde aan het boulan gisme. Ik heb integendeel herhaald dat, wijl de parlementairen der rechter eu der linkeizijde onbekwaam zijn niets anders als domheden te deen, de populariteit des ge neraals over zes maanden hare volle kracht herkregen zal hebben en dat de opportu nisten, die door hunne misslagen en onbil lijkheden het Boulangisme hebben doen out staan het spoedig weer door hun bedrijf in het leven zullen terug roepen" Hertog De la Rocliefoucauld-d'Estissao is Woensdag overleden op het kasteel Com- breux, in de Loirct. Hertog d'Êslisaac, hoofd van den jouge- ren tak van het hertogelijk iruis der La Rochrfoueaulds was de broeder van wijlen graaf Arthur De la Rochefoucauld, de prinses Borghese en de gravin Grefluliie. Uit zijn huwelijk met mile De Ségur laat de overleden hertog na een zoon, graaf Alexandre De la Rochefoucauld, gehuwd met de gravin Jeanne De Mortemaut, en vier dochters, De gravin Kergorlay, de gravio Hermann de Métode, de gravin W er- ner de Mérode en de hertogin van Plaisatice. Bij de omstreeks 1,500,000 vreemde lingen, die volgens politieverslag de Parijsche tentoonstelling bezochten, waren pl.m. 225,400 Belgen, 380,000 Eugelschen, 160,000 Duit- schers, 52,000 Zwitsers, 56,000 Spanjaarden, 38,000 Italianen, 7000 Russen, 2500 Scan w "i 1 aES» ilinaviërs, 5000 Grieken, Rurneniërs en Turken, 32,000 Oostenrijkers, 6500 Porlu- geezen, 8250 Aziaten, 12,000 menscheii uit Afrika, 90,000 uit Noord-Amerika, 25,000 uit Zuid-Amerika, 3000 uit Oceatiië, enz. Het aantal toegangsbewijzen, die op de tentoonstelling genomen werden, bedroeg omstreeks 25,000,000. Bovendien werden ongeveir 30,000 doorloopende kaarten uit gereikt. PORTUGAL. De minister van buitenlandsche zaken is benoemd tot lid van den raad van state. Van het plan tot volledige kabinets wijziging is afgezien. liet kabinet zal dus voltallig zijn met de benoeming der nieuwe ministers van oorlog en van financiën. I'tfALEIi. Dezer dagen werd de politie te Turijn gewaarschuwd, dat men eene poging zou doen om zich van de Indische post meester te maken. Bij Bardour.éche zou men den trein aan houden door middel van alarm signalen. Van Avigliana af werden karabi- niers geposteerd. Toen de trein Woensdag tot staan gebracht was, zag men inderdaad ettelijke personen opdagen, maar plotseling weerklonk een fluitje, en weg waren de roovers. Men kon geen spoor tetugvioden. De post nu bevatte 14 rriiliioen aan allerlei waarden. Uit Aden wordt aan de Agenzia Stefani gemeldVolgens berichten uit Choa hebben de dervischen, die door drie opperhoofden werden aangevoerd, gebruik gemaakt van de afwezigheid van den generaal die het hevel heeft over de voor hoede van Menelik's leger. Zij stakeu Candar in brand eu vermoordden de soldaten van het garnizoen. Hiervan onderricht viel de generaal van Menuelik de dervischeu aan en versloeg hen; hunne drie opper hoofden werden daarbij gedood. u ti t a c sa li va. In de universiteita-bibliotheek te Ber lijn is een ingebonden jaargang van een weekblad gevonden, van het jaar 1609. Waar het blad verscheen, is er niet op vermeld. Tot dusver was de oudst bekende Duitsche courant van 1615. Te Dessau overleed verleden week generaal Stockmarr, vier dagen na den dood zijner echtgenoote, met wie hij kort te voren liet 65-jarig huwelijksfeest had gevierd. De overledene had den hoogeu leeftijd van 95 jaren bereikt en streed ;oowe! in 1813/15 als in 1870/71 tegen de Fransche troepen der keizers Napoleon I en III. Kort na den laatstgenoemden veldtocht werd hem echter op zijn verzoek het wel verdiend ontslag uit den actieven dienst verleend. Kapitein Wissmann heeft na korten tegenstand Saadani bezet, waar zich weder Arabische slavenhandelaar» gevestigd hadden. Uit Zanzibar wordt aan het Tageblatt het volgende getelegrapheerd„Het bericht van de neersabeling der expeditie van dr. Peters is onzeker en nog volstrekt niet als ontwijfelbaar aan te nemen". Het blad voegt er hij, dat dit telegram afkomstig is van een volkomen vertrouwbaar persoon, die niet zou hebben getelegrapheerd, wanneer bij daarvoor niet zeer goede gronden had. In het telegram wordt verder bevestigd, dat Stanley en Emin op weg zijn naar de kust. Nadere berichten geven nog meer reden om den dood van den heer Peters in t wij (el te trekken. De tijding daarvan is slechts door Arabische scheiks naar Zanzibar gebracht. Op een telegram om inlichting ontving het comité lot ontzet van Einin- hassa uit Zanzibar antwoord, dat men aldaar aan het ombrengen van Peters en zijne toehtgenooten geen geloof sloeg. De verhouding tusscbeu den sultan van Zanzibar en de Duitsche Oostafrikaan- sche maatschappij is opnieuw zeer gespannen. De Duitschers willen voor 10,000 p. st. jaarpacht volle beschikking over het door heil bezette gebied ontvangen, maar de sultan verlangt minstens 70,000 p. st. het bedrag, dat het genoemde gebied jaarlijks aan belastingen opbrengt. Niettemin willen de Duilechers toch hun zin doordrijven. «WEIIEW. In de eerste. 7 maanden van het loo- ,eiide jaar bedroeg de uitvoer van lucifers uit Zweden niet minder dan 7,275,000 KG. De Zweedsche fabrikanten leveren vrij wat voorraad aan de Indische markt; de Enköping lucifersfabriek heeft onlangs 250 kisten naar Madras verzonden, waarvan iedere kist 7200 doosjes inhield. Do Chineesche lucifers worden tegen woordig te Hamburg aangeboden voor f 16.50 minder per kist dan de Zveed»che. -ss o 8 '3' st «s a a J at. Het bezoek van graaf Kalnoky te Friedrichsruhc had volgens officieuze medt- deelingen ten doel, hij de Oostenrijksche diplomatie de noodzakelijkheid le betoogen, om aan het streven van Rusland aan den Benedeu-Donau meer speelruimte te laten, dan tot dusver het geval was. Graaf Herbert Von Bismarck is te Weeuen aangekomen; hij heeft zijn intrek genomen in liet hotel van het Duitsche gezantschap. liet. bericht van de Times en de Corres pondance de l'Est, dat de keizer van Oostenrijk een onderhoud met graaf Herbert Von Bismarck zou hebben, is van grond ontbloot. 110\'GAH IJ K. Het voorstel van de meeiderheid der kamer, strekkende om tot de orde van den dag over te gaan ten opzichte van het ontwerp-adres der jong-Czechen, is in de heden gehouden zitting bij hoofdelijke stemming met 113 tegen 37 stemmen aangenomen. Daar het publiek op de tribune teekenen van afkeuring gaf, deed de voorzitter de tribune ontruimen en werd de zitting daarna opgeheven. Gedurende het verblijf van graaf Herbert Vou Bismark te Budapest, besprak hij met den minister Koioinan Tisza de tarief quaestie eu de handelspolitiek, voor namelijk in verband met het verdrag van Frankfort, dat in 1892 afloopt. IKHVIE. Aan de Servisch-Eulgaarsclie grens heeft weder een9 een incident plaats gehad. Een Bulgaarsch gendarme moet, waarom wordt niet gemeld, een Servisch grensbewo ner hehben neergeschoten. De Servische autoriteiten drongen op een streng onder zoek aan, hetgeen beloofd werd, maar de Bulgaareche regeering weigerde in de com missie tot onderzoek eenige Servische be ambten toe te laten. De Servische regeering liet daarop door haar agent te Sofia oogenblikkelijk voldoening vragen. De op gewondenheid te Belgrado, waar de gemoe deren toch al niet kalm zijn, is groot. CKIEKEILANO. De beraadslagingen in de Grieksche kamer betreffende Creta zijn wegens on gesteldheid van den heer Delyannis verdaagd. De keizer heeft prins George van Griekeuland de Orde van den Zwarten Adelaar verleend. EflTF TE. Osman Digna is volgens de Daily News te Dongola aangekomen, waar hij een leger samenstelt om noordwaarts te trekken. In de volgende week vertrekt een aan tal Soendaueesche soldaten uit Cairo tot versterking van de grenstroepen, AHERIHA. De president der Vereenigde Staten heeft een besluit geteekend, waarbij Montana als staat bij de unie wordt opgenomen. Nadat in de jongste zitting der zee conferentie te Washington een aantal voor stellen tot heden waren verschoven, werd een amendement aangenomen van de afge vaardigden voor Engeland, betreffende anker lichten, hetwelk ten doel had, ankerende schepen naar hunne lengte in twee klassen te verdeelen. Schepen die 150 vt. en langer zijn, zullen 2 witte ronde lichten moeten drageneen aan den voor en een aan den achtersteven. De Nederlandsche afgevaardigden stelden eene wijziging voor, volgens welke de witte ankerlichten voortaan 2 in plaats van 1 mijl ver zichtbaar moesten zijn, doch dit voorstel werd met 17 tegen 4 stemmen verworpen. De beraadslaging over een ander voorstel van de Nederlanders, betreffende schepen die elkaar inhalen, werd uitgesteld. De New York Herald meldt, dat zij haren correspondent te Zanzibar heeft opge dragen, Stanley eu Emin Pacha tegemoet te gaan met een voorraad kinine, tabak, thee en al wat verder den mannen, die zulke ontberingen hadden te doorstaan, aan genaam zou kunnen zijn. Een dergelijke voor een dagblad nogal gewaagdo onderne ming is voor het Amerikaausche blad niet buitengewoon. Gelijk men weet, wa9 het Je Herald, die om zoo te zeggen, Stanley „uitvond", die hem als verslaggever naar Abbessyuie en later naar Midden-Afrik» zond om Livingstone te zoeken.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2