BIJVOEGSEL ÜEliWS- ADVERTKNTIEBLAl» VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. F e e s t <1 a e sa. AOVE I E 18 T i E Bureel: fteheepmakerssteeg 6, Maandag 11 November 1889. - N". 265. Uitgevers: Gebroeders Muré. ra i> ie €011 ra ut verschijnt dadelijks* behalve op Zon es» k 0 n 1 E 61 EST: t'ooi Leidenper maanden1.25. Franco door hel geheele njk er maanden 1.60. Prijs per unster iO Onf.. Van 16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, h contant,, zonder rabat, per regel 0.10. 203e Jaargang. belioorende bij de Leidsche Courant van 11 November 1889. De timmermansjongen A. zaam bij den timmerman Joh. K. werk- Klaus te Dordrecht en op karwei aan de fabriek der firma wed. J. Bekkers Zoon moest Don derdagmiddag een boodschap verrichten. Bij zijn terugkomst ging hij, in plaats van de trap der fabriek, een 30 sporten hooge ladder op, met het ongelukkig gevolg, dat hij er halverwege afviel en met het gelaat neerkwam op eenige in de nabijheid der stelling liggende ijzeren balken, zoodat hij het rechterbeen beneden de knie brak en eeii gapende wonde in de rechterwang bekwam. De jongen, die dien dag reeds meermalen gewaarschuwd was om toch voorzichtig te zijn, moest naar het gasthuis worden vervoerd. Vrijdagnacht heeft de instrument maker S.aan de Groote Spuistraat te Dordrecht, een zeer onwelkom bezoek gehad. Omstreeks 3 uur werd genoemde heer na melijk uit zijn slaap gewekt door het vallen van een voorwerp in zijn winkel. Terstond opstaande, ontdekte hij dat de deur der schutting, welke voor zijn verbouwd wor dend hnis is geplaatst, alsmede eene binnen deur, die hij beiden bij het naar bed gaan gesloten had, openstonden, terwijl in den winkel eene plank was omgevallen. Daar er niets ontvreemd is, vermoedt men dat de dief verschrikt van het rumoer dat hij zelf veroorzaakte, ijlings het hazenpad heeft gekozen. Voorwerpen, die tot zijne ontdekking zcuden kunnen leiden, zijn niet gevonden. (D. Cl.) Voor de betrekking van ambtenaar ter secretarie der gemeente Mijnsheerenland, op eene jaarwedde van vijftig gulden bene vens vrije kost en inwoning, hebben zich niet minder dan 4-7 sollicitanten aan gemeld. Zes werklui uit den Haarlemmermeer- polder hadden zich Donderdag voor de ar- londissements rechtbank te Haarlem te ver dedigen tegen de aanklacht van opruiing tot werkstaking en belemmering van anderen in hun werk. Den 80n September waren bij den bieten- cogst op het land van den landbouwer H. v. Woudenberg negen Belgen en op een ander deel vier Hollanders aan den arbeid. De beklaagden, die buiten werk waren, gingen daarom naar het land van Wouden berg, bedreigden dezen en de Belgen, ten gevolge waarvan de laatsten weggingen, en begaven zich later naar de woning van W. waar de eerste beklaagde, zekere G., niet alleen dreigde, maar ook tot handtastelijk heden overging, zoodnt Woudenberg nu nog de litteekeus der mishandeling beeft. De subst.-off van justitie, mr. Vou Baumhauer, stelde voorop, dat ieder arbeider vrij is het werk te staken zooveel hij wil, maar niet "ij anderen te beletten met werken door k gaan; dat beklaagden op de Belgen ge heten waren, terwijl zij geen werk hadden, Was begrijpelijk, maar het recht tot bedrei- ê'ng gaf hun dat niet. Tegen den eersten beklaagde eischte hij, ais aanvoerder, 4 taanden en tegen de andere 2 maanden ge- 'angenisstraf. Üitspraak Donderdag a. s. De koninklijke academie van weten- gappen, afdeeling taal-, letter-, geschied kundige en wijsgeerige wetenschappen, zal hare gewone vergadering houden op Maan- "Ja8 11 dezer, te 12 uren, in het gebouw academie. De heer LeemaDS zal eene mededeeling an over eenige Grieksche opschriften en beeldhouwwerken uit Klein-Azië sedert kort ;n het rijks museum te Leiden geplaatst. De heer De Pinto zal spreken over het ont werp van een burgerlijk wetboek voor het Duitsche rijk. Mevr. RóssingSablairolles is geën gageerd aan het Grand Theatre van de gebroeders Van Lier to Amsterdam. Zij zal daar 16 November voor het eerst optreden. Te Alkmaar is Woensdagavond in een winkelhuis in de Iluigbrouwersteeg een gasontploffing ontstaan. Van het huis wa ren de ruiten der bovenramen allen naar buiten gesprongen, terwijl door het vallen van het plafond het begin van brand ge- bluscht werd. Hoewel er in deze straat geregeld een zeer druk verkeer is, werd gelukkig nie mand door dit ongeval gekwetst. Het lokaal van het Heilsleger" te Nijverdal heeft Zondagavond eeu waar bom bardement moeten doorstaan, en ook binnen was het erg rumoerig. Verscheiden per sonen werden door den „kapitein" eigen handig op straat gezet. Dien nacht heeft men die baldadigheden voortgezet door het ïuwerpeu van glazen bij eeu tweetal inge zetenen, voorstanders van het „Leger". De bedrijvers zijn onbekend. Naar de Asser Ct. verneemt, is de heer dr. C. J. De Lussanet de la Sablo- nière voornemens ontslag te vragen uit zijn betrekking van directeur der rijks hoogere burgerschool te Assen, met ingang van 1 Januari a. s. De kolonie Ommersohans heeft twee zijner verpleegden in stilte zien vertrekken, een „dokter" eu den „ontvanger." De „ont vanger," vroeger bij de registratie werkzaam, thans^iaii de turfbult, heeft deze in de steek gelaten en bekommert zich dus niet meer over de turven, die bij dag en nacht huuue bestemming volgen. De „dokter" laat al zijne patiënten in de steek. Vroeger als heilgymnast in eeu onzer groote steden werk zaam, was hij thaDS belast met de zorg voor de verlichting van de Schans, en in zijn vrijen tijd stelde hij zijne capaciteiten wel willend ter beschikking van lijdende ambte naren. Zij u roeiu was reeds buiten het ge sticht verbreid, daar ook uit den omtrek menschen naar Ommerechans kwamen om zijne hulp in te roepen. Hij laat dus een ledige plaats achter. In de veenderij te Appelscha maken huisgezinnen van arbeiders zich gereed naar de Drentsche venen te vertrekken. De toestand tusschen verveners en arbeiders aldaar, is nog verre van goed. BüifENLANUSOHE BERICHTEN BEL6IG. De Belgische kamers van koophandel hebben te Brussel een bijeenkomst gehouden, ten einde een besluit te nemen in zake het plan om een Belgische tentoonstelling te Londen te houden. Met algemeene stemmen werd besloten eene vereeniging van inzenders te vormen, waarvoor elk tot bestrijding der onkosten 65 fr. per vk. meter rnimte zal bijdragen. De werkstaking in het CeDtrum breidt zich uit en het aantal mijuwerkers, die daaraan mededoen, wordt op 4600 begroot. De grevisten volharden in hunne vreedzame gevoelens, maar niettemin zijn zij besloten om den arbeid niet te hervatten alvorens hunne eischen zijn ingewilligd. Bij vroegere werkstakingen was de kolenvoorraad steeds ruim, thans echter begint het gebrek aan kolen zich reeds te doen gevoelen. Het verhoor van den Belgischen agent- procovateur Pourbaix is te Bergen in Hene gouwen voortgezet. Zooals men weet wordt de man beschuldigd dynamietaanslageu in de mijudi8tricten te hebben voorbereid en ande ren, zooals zijn medegevangene Roohette, tot misdaden te hebben aangespoord, waarvan hij later de 22 onschuldigen belasterde, die in Mei terechtstonden. Velen der getuigen herhaalden hunne be schuldigingen, dat Pourbaix de mijnwerkers had opgestookt en dynamiet gebruikt had om kleur te geven aan eene beweging, die niet bestond. G56Kli.t Onder voorzitterschap van den lord- mayor heeft te Londen eene vergadering plaats gehad, waarop besloten werd aan den heer Pasteur een som van 40,000 frs te doen toekomen uit erkentelijkheid voor de diensten, door den grooten geleerde aan Engelschen bewezen. Omstreeks 200 Bril- sche onderdanen, die door dolle honden ge beten werden, zijn door den heer Pasteur verpleegd. Het bestuur der Londensche vereeui- ging van werklieden-bakkers heeft besloten, dat de leden ten getale van 5000 aan hunne werkgevers zullen mededeelen, dat zij den volgenden Zaterdag het werk zullen staken, tenzij de werkuren tot 60 per week worden verminderd. Tegen 1890 wordt te Londen eene Waterloo-tentoonstelling georganiseerd, naar aanleiding van het 75ste jaarfeest, behel zende alle daarop betrekking hebbende ge denkstukken. FAASHS 1.9 Ei. President Caruot heeft sir James Whitehead, den aftredenden lord mayor, die voorzitter is van de Britsche afdeelmg der Parijscho tentoonstelling, benoemd tot commandeur der Orde van het Legioen van Eer. Men rekent, dat de „fête de uuit", waarmede Woensdag Je Parijsche tentoon stelling besloten werd, door 450,000 per sonen op liet terrein is bijgewoond. Van 5 uur af kostte de toegang, in plaats van 1, 5 kaartjes. (De prijs der kaartjes was tot 3 sous gedaald.) Ook buiten het ter rein bewoog zich) eene opeengepakte menigte. In den ijzeren toren was het stampvol en hij «as, evenals het Trocadero, geheel ver licht. Tot veler teleurstelling hield echter de verlichting van den toren reeds te half tien op, behalve die van den top. De Seine was vol stoombooten met gekleurde lichten. President Carnot, die zich ook voor het laatst naar de tentoonstelling wilde begeven, moest wegens het gedrang onverrinhterzake terugkeeren. Vele banken eu winkels sloten te 4 ureu. Door de politie zijn eenige ramingen ge maakt in verband met het aantal bezoekers. Gedurende de zes maanden, dat de tentoon stelling geduurd heeft, zijn in de hotels of gemeubelde kwartiereu ongeveer 5 millioen bezoekers uit de provinciën afgestapt. Neemt men voor deze gemiddeld 100 frs. vertering per hoofd, dau komt men tot eeu cijfer van 500 millioen frs. Wat de vreemdelin gen aangaat, begroot zij dat er 1 millioen zijn geweest, die gemiddeld 500 frs. per hoofd verteerd hebben, dus eene uitgaaf van 750 millioen, hetgeen te zamen voor de bezoekers uit den vreemde eu de depar tementen in ronde cijfers een bedrag van 1250 millioen frs. maakt. De eerste hand is reeds aan het afbreken der tentoonstelling geslagen. Een 20tal werklieden zijn begonnen op verschillende punten, ten einde een verkeersweg te maken voor het wegvoeren der tentoongesteld ge weest zijnde voorwerpen. Onder de met ridderorden versierde buitenlandsche inzenders is geen enkel Zwitser, daar de Zwitsersche constitutie elke dergelijke belooning verbiedt en de Fransche regeeriug, op verzoek der Zwitsersche, met deze bepaling rekeoing heeft gehouden. De Amerikanen en Engelschen, aan wie het dragen van vreemde eereteekenen eveneens verboden is, hebben niettemin allen de orde aangenomen. Woensdag, den sluitingsdag der Pa rijsche tentoonstelling, hadden ongeveer 40 personen van den heer Eiffel nitnoodigingen ontvangen om in zijne kamer in den toren te Bpelen en te zingen voor eene phono- graaf, den ingenieur door Edison toegezon den. Mme. Adiny zong de „Rêve du Pri- sounier" van Rubinstein, de heer Tuiban speelde op meesterlijke wijze de klarinet, de heer Melchisédek zoDg de romance uit „Le Pardon de Ploërmell" en de „Marseil laise", de fluitspeler Taffenel gaf een wals van Chopin ten beste en de solo violist Berthelier eene serenade van Vieuxtemps, waarna de phonograaf alles nauwkeurig her haalde, met het voetgestamp, de bravo'» enz., welke de verschillende kunstenaars (allen van de Opera) beloonden. Bezoekers van den toren zullen voortaan dit eigen aardig concert eveneens kunnen genieten. De werkstaking van mijnwerkers in de dep. Nauw van Calais eu Nord is nog niet geheel geëindigd, ofschoon in de meeste mijnen de arbeid hervat is. Te Doriguies heeft in verhand hiermede een vrij ernstig voorval plaats gehad. Een troep werkstakers wachtte eenige makkers, die weder gewerkt hadden, bij het naar huis gaan op en viel beu met stokken en steenen aan. De politie moest tusschenbeiden komen eu nam twee der aan randers gevangen. Eeu poging om de ge vangenen te ontzetten werd door snel ont boden soldaten belet. Te Raimbeaucourt heeft een dynamietont- ploffing vrij groote schade toegebracht aan het huis van eeu bakker, In den omtrek dier plaats durven de goedwilligen het werk niet hervatten, uit vrees voor de andere werk stakers. ITALIË. De koning heeft het besluit ge- teekend, waarbij generaal Baldighera wordt teruggeroepen en generaal Overa, in zijne plaats, tot opperbevelhebber der troepen in Afrika wordt benoemd. De Italiaansche regeering heeft bericht ontvangen, dat de Mahdi al zijne opper hoofden met hunne soldaten naar Khartum heeft geroepen. Het doel van dezen maat regel is onbekend. Volgens een ander bericht heeft een troep Arabieren Goodar in brand gestoken. Het Abessyuische leger heeft daarop de Arabieren verslagen en drie opperhoolden gedood. I»lfIT8CBLAEO. De rijksdag heeft de bankwet naar eene commissie van veertien leden ge zonden. Graaf Stolberg en de heer Gamp ver- dedrgden het denkbeeld der overneming van de rijksbauk door den staat, doch de president der bank, de heer Dechend, kwam nadrukkelijk op voor het behoud der tegenwoordige regeling. De rijksbank, zeide hij, verleent aan den landbouw en aan de kleine handwerkslieden het krediet, waaraan zij behoefte hebben. De hoofdtaak der rijksbank bestaat hierin om voor den geldomloop te zorgen. Bij overneming zou in het beheer der rijksbank tocfi

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1