3B6» de bloemen en krausen, waarmede de lijkkist overdekt was, lag een krans van versche bloemen met het opschrift„A Lambert Sainte Groix, le Moniteur Universelle". Naast den lijkwagen gingen de hertog De Broglie, de heer Buffet, de hertog d'Audriffet Pasquier, Edouard i'ervé, Ferdi nand Duval en Viilebois-Mareuil, die den heer Primblot, voorzitter der Association de la presse tnonarchique des départements verving. Achter den lijkwagen gingen, ondanks den regen, blootshoofds de hertog van Cnartres, die ter bijwoning van de begrafenis van Marseille overgekomen was, en de prins van Joinville. Daarna kwamen al dc nota- biliteiten der Orleanistische partij. De lijkdienst had in de kerk Saint Franq ris de Sales plaats. Op Père Lachaise geschiedde de bijzetting in liet familiegraf, waarbij vier lijkredeu werden gehouden, lie liertnv De Broglie voerde het eerst hst woord: „Dit stoffelijk overschot'' zeide hij „herinnert ons een geheel leven van getrouwheid en toewijdiug aan eene enkele zaak". Daarna hield spreker ecua lofrede op het karakter van den heer Lambert Sainte Croix, schetste vluchtig diens politiek leven en zeide dat hij steeds groote belang stelling toonde in alles wat de politieke zaak betrof. De beer Ferdinand Duval, sprekende uit naam der royalistische comités, riep een laatst vaarwel toe aan hem, die hun hoofd geweest was. De heer Edouard Hervé herdacht den overledene als journalist en eindelijk nam de heer Villebois Mareuil het woord uit naam der monarchale pers. De bevolking van Parijs bedraagt thans ongeveer 3 millioen zielen, waarvan een tiende gedeelte uit vreemdelingen bestaat, 12,804 Engeischen, 6414 Amerikanen, 22,510 Italianen, 45,649 Belgen, 16,341 Nederlanders, 30,229 Duilschers, 23,781 Zwitsers enz. De Engeischen en Amerikanen, Spanjaarden cn Portugeezeu belmoren meest tot de rijken, de overigen, vooral de Italianen, tot den werkenden stand. De Bussen zijn vrij gelijk tusschen de arme en rijke wijken verdeeld. Volgens een mededeeling van de Standard le Parijs zal de inschrijving op de Bulgaarsche leening den 16den No vember te Weenen en te Pest worden open gesteld. ZWITÜËULAJlD. Niettegenstaande het verbod der po litie hebben een aantal leden van het Leger des Heils te Genève verleden Zondag eene bijeenkomst gehouden. Zij werden niet zonder aanmerkelijke tegenkanting uiteen gedreven. iltllTÜC SI LAS a. In de gisteren gehouden zitting van den rijksdag is de beraadslaging over de socia listenwet nog niet geëindigd. Het debat was eehler zeer kalm en zakelijk. Zes afge vaardigden (lebben het woord gevoerd, onder dezen geen enkele sociaal democraat. Na de groote rede, die Liebkuecht eergisteren ge houden heeft, schijnen de sociaal-democraten hoogstens zich het spreken bij het eind dpbat voor te behouden, indien persoonlijke aanvallen tegen heu gericht worden. De Poolsche afgevaardigde Kozielski ver klaarde zich uit naam zijner fractie tegen de wet, omdat de wijze, waarop de sociaal democraten behandeld worden, aan den onge- lukkigen toestand der Polen herinnert. Ook bestreed Munckel uit naam der vrijzinnige partij elke uitzonderingswet tegen de socia listen, omdat zij het algemeen rechtsbewust zijn doet ontaarden. Als een bewijB hoe ondergeschikte ambtenaren de tegenwoordige socialistenwet handhaven, verhaalde hij onder uitbundige vroolijkheid van de vergadering, dat in Altenburg eene volksvergadering op grond der socialistenwet ontbonden werd, toen een spreker van de Duitsch-vrijzinnige partij eene voordracht hieid over zon, maan en aardbevingen. Hij (Munckel) wilde gaarne gelooven, dat de tegenwoordige minister Herrfurth wel willender de wet zal handhaven dan zijn voorganger v. Pultkamer gedaan heeft. Maar de minister zweeft boven, terwijl de politie beneden heerscht. De lieer üartmann sprak uit uaani der conservatieve partij voor de bestendiging der socialistenwet. Hij deed hierbij uitdruk kelijk uitkomen, dat zijne partij niet met volle oveituiging en slechts noode genoegen neemt met de thans door de regecring voor gestelde verzachtingen der wet. Daarentegen sprak de vrij-conservatieve afgevaardigde Nobba ten gunste- van nog verdere verzachtingen; inzonderheid ver klaarde hij zich tegen het behoud van het artikel betreffend: de uitzetting van sociaal democraten, zoolang de regeering geeue WPE K Kt» «sa snS KT- ^TT. betere gronden voor het artikel aangeeft, dan zij tot nu toe gedaan heeft. De vertegenwoordiger der Saksische re geering, de procureur generaal Held ver dedigde zich, onder luid rumoer van de zijde der sociaal-democraten, tegen de be wering, dat vooral in Saksen, waar de sociaal democraten ontwijfelbaar het sterkst zijn, slechter behandeld worden dan elders, litj verzekerde dat ook de Saksische regeering 'hare ambtenaren ten strengste verboden heeft de rol van agent provocateur te spelen. Van alle sprekers had de minister Herr furth het meeste succes. Uit zijne rede mag men opmaken dat de regecring wellicht van het artikel betreffende de uitzetting van sociaal democraten zal alzien, indien voor liet overige de wet maar tot stand kouit. Wel zeide de minister dat de regeering dat ar tikel, ondanks het. harde er van, voorloopig niet missen kan, want deze maatregel kan reeds als middel van bedreiging zeer goed dienst doendoch de regeertng wil niet ont kennen, dal de uitzetting een tweesnijdend zwaard is; immers de uitgezette sociaal democraten toeren als reis apostelen hun gif met zich in streken, waar men tot dus ver er van bevrijd is geweest. De minister verklaarde verder dat de sociaal-democratie niet alleen door eene dwaugwet, maar ook door sociale hervor mingen bestreden inoet worden. De socia listenwet moet slechts van hinderpalen, die den kwaden wil zou opwerpen tegen het tot stand brengen van hervormingen, terug houden. Den minister viel groote bijval ten deel en hij wekte ook den lachtlust op, en wel voornamelijk door het volgende: Hij kwam nl. daarop terug, dat de socialistische afge vaardigde Frohuie onlaugs in groole ver ontwaardiging de lege-ring aanviel, omdat zij schandelijke anli-semitische vlugschriften niet in beslag nam, terwijl zij elk socialis tisch geschrift onderdrukte. In een der anti semitische pamfletten werd den Israëli- tischen grooten kapitalisten verweten, dat zij uit winzucht tot Europeesche oorlogen aan zetten. Men moest derhalve bij de eerste oorlogsverklaring aile joodsche kapitalisten gevangen neuien en bij het eerste kanonschot hun vermogen en hunne paleizen verbeurd verklaren en hen dadelijk bij het sluiten van den vrede voor het gerecht brengen. De minister constateerde nu onder steeds toenemend gelach ,der vergadering, dat deze uitdrukkiugen niet afkomstig waren vau Duitscbe anti semieten, maar vervat waren in eene resolutie van Frausche sociaal-demo craten te Parijs, met wie de heeren Frohme en Liebkuecht, gelijk de minister ironisch opmerkte, onlangs een groot verbroederings feest vierdeu. A. It. Ct.) Omtrent de samenkomst van den rijkskanselier Von Bismarck met den Oos- tenrijkscben minister van bnitenlaudsche zaken graaf Kalnoky, beweert men te weten dat Von Bismarck aan zijnen gast beeft verzekerd dat do Czaar blijk heeft gegeven van de meest vredelievende bedoelingen, maar dat hij zich, wat de Bulgaarsche quaestie betreft, niet tot toenadering heeft bereid verklaard. Eene erkenning van prins Fer dinand als vorst van Bulgarije zou dus voor het oogenblik onmogelijk zijn. Von Bis marck moet daarom den wensch hebben uitgesproken dat Oostenrijks staatkunde, ten opzichte van het Oosten, minder handelend ware. Voorts zou Von Bismarck de orga nisatie vau het Oostenrijksebe leger in de bijzonderheden zijn nagegaan en er op heb ben aangedrongen dat die geheel als bij bet Duitscbe leger werd ingericht. Ook zouden besprekingen hebben plaats gehad ten aan zien der wederzijdsche douane-tarieven. Het Duitscbe comité ten behoeve van Etniu-pacha bevestigt het bericht, dat de expeditie onder dr. Peters tot opsporing van Emin pacha door vijandelijke stammen van Massai is aangevallen en vermoord. De ex peditie rukte, op in afdeelingeu. Dr. Peters voerde de eerste afdeeling aan, die uit een kleinen troep Somali-soldaten bestond. Dr. Peters' geleider, de luitenant ïiedemann schijnt zich gered te hebben, hoewel zwaar gewond dr. Peters is gedood. Men vermoedt dat eenige Somali-soldaten zich geworpen hebben op dr. Peters, die in den omgang met de inboorlingen allicht heftig werd. De tweede expeditie onder den luitenant Bust en Bor chert was bij den :>anval niet vcreenigd met de afdeeling van -dr. Peters en is misschien gered. De geheels expeditie was voor het overige nog niet ver in het binnenland door gedrongen. Goede kenners van Afrika hebben dr. Peters tevergeefs gewaarschuwd zich met eene volstrekt niet le vertrouwen lijfwacht van Somali onder de wilden van Massac te wagen. De laatste berichten van 12 September hielden in dat dr. Peters slechts met 25 Somali soldaten een marsch in Massai-land --wr~ -« wilde, ondernemen. Du geheele expeditie was reeds weken lang zonder levensmiddelen aan de grenzen va» Wilu en leed groote ver liezen, daar het omliggende land door de wilde stammen verwoest was en dus geen voedsel aanbood. Uit Wit» werd door de Duitscbe factorijen wel proviand gezonden, maar er volgden ook dringende waarschuwin gen om ten spoedigste terug te keeren. Met dr. Peters is thans de laatste der Duitschers gestorven, die in 1884 plotseling die veroveringen maakten, waardoor de grond gelegd is voor de Duitscbe Oosl-Afrikaav.sche maatschappij, en Duitschland lot eene ac tieve koloniale politiek geleid werd. Allen die destijds deelnamen aan de veroveringen stierven in Afrika bij de verdere onder nemingen. Dr. Peters was slechts 33 jaar oud. In Hamburg woont een man, die tot. de beroemdste personen uit het talrijke geslacht der Meyer's behoort. Velen noemen hem ook Ivoor- Meyer''. Zijn juiste naam is Heinr. Ad. Meyer, die een der grootste ivoorhandelaars der wereld is. Hij heeft zijn eigen handelsfactorijen en jachtkaravanen in Afrika, die wel 600 man sterk, uit trekken tot het vervolgen der olifanten kudden, en is wellicht de eenige Europeesche handelaar, welke zijn zaak onaf hankelijk van de groote ivoormarkten drijven kan, die elke drie maanden te Londen en Liverpool ge houden worden. Daarbij beeft hij in Ham burg fabrieken lot het bewerken van ruw ivoor. Men kan nauwelijks gelooven welke be langwekkende bijzonderheden dekostbareeb henhouten kast bevatte, welke „Ivoor-Meyer" op de Hamburger tentoonstelling geplaatst had. 65,000 olifanten worden jaarlijks in Afrika gedood, ora aan de vraag naar ivoor in Amerika zoowel a'.9 in de Europeesche en Aziatische wereld te kunnen voldoen en ge middeld worden 860,000 kilo ruw ivoor, voor een waarde van meer dan f 10,200,000 in het jaBr verkocht. Daartoe behoort echter niet wat de Afrikaausche negervorsten voor zichzelf behouden. De zwarte heeren toch zijn groole litfnebbers en houden gaarne de beste tanden voor zichzelf. Deze 850.000 komt alleen uit Afrika en wel van de West en de Oostkust. De Afrikaausche olifant is hel eigenlijke dier waar jacht op wordt ge maakt, daar de Indische olifanten reeds te sterk vervolgd zijn. Het overblijfsel van deze soort is ten deele getemd als huisdier, en daardoor te kostbaar om eenvoudig om het ivoor te worden gedood. Geheel lndië, benevens Ceylon en Sumatra, levert jaar lijks ten hoogste 20.000 kilo ivoor. Daarbij zijn de slagtanden der Indische olifanten niet zoo groot als van de Afrikaausche soort. Zij zijn kleiner en meer verwrongen en ge lijken, zooals 11. A. Meyer in een klein prospectus zegt, op de tanden van den Mammouth. Hoe sterk dit artikel gevraagd wordt, wordt duidelijk uit de mededeeling, dat het ondernemende Hamburger handels huis in ivoor eens een groote tocht liet ondernemen, om in Siberië ontdekte verza melplaatsen van voorwereldlijke mammouths- tandeu te onderzoeken. Echter beantwoordde de reeds duizenden .jaren in bet Siberische ijs bijeenverzamelde gebitten van de dikhui dige voorvaders onzer tegenwoordige olifan ten niet aan de behoeften van den tegen- woordigen tijd. mOOKWEGEX. Onder de werksters op de lucifer- fabrieken in Noorwegen is een werkstaking uitgebroken. Men vreest voor ernstige botsingen. (ttia '8' Ji li l Jt li. De ex koning Milan is gisterenavond te Weenen aangekomen. De Pol. Corr. verneemt, dat de kei zer van Duitschland, op zijn terugtocht van Koi.stantinopel, een bijeenkomst zal hebben met keizer Frans Jozef, vermoedelijk in Innsbruck. ti O G4KIJE. In de kamer van afgevaardigden is gisteren een levendig debat gevoerd over de civiele lijst des keizers. De heer Ugran (van de uiterste linkerzijde), betoogde, dat de keizer is omringd door personen, die vijandig gezind zijn jegens Hongarije; hij laakte ook len sterkste de houding van den minister-president Tisza, die eene ver standhouding tusschen het volk en den koning tegenwerkt. Nadat de heer Tisza hau geantwoord, werd de civiele lijst goed gekeurd. De heer Iranyi, het hoofd der oppositie, verdedigde zijn voorstel, strekkende om den minister voor de nationale verdedi ging in staat van beschuldiging te stellen. Zijn grief bestond voornamelijk hierin, dat genoemde minister het gebruik der keizer lijke vlag bij de Hongaarsche militie had gelast. De heer Tisza verklaarde, dat, ofschoon het voorstel slechts een der ministers raakte, het geheele kabinet de verant woordelijkheid van bedoelden maatregel op zich nam. liet voorslel-Iranyi werd ten slotte met groote meerderheid verworpen. De kamer beeft met groote meerderheid du financieele schikking met Croatië goed gekeurd. 8EKÏ1E. De ex-koning Milan heeft ter kennis gebracht van hel regentschap, dat hij over aclit dagen te Belgrado zal aankomen en er eniige dagen zal vertoeven. TT F K Si S.S Si. De keizerin van Duitschland heeft te Konstanlinopel ook den keizerlijken harem bezocht, onder geleide van den sultan in persoon en vergezeld van mevr. Von Rado- witz (de gemalin van den Duitschen am bassadeur te Konstantinopel) cn verscheidene dames van haar gevolg. Twee dóchters van den sultan gaven op verlangen van de keizerin proeven van liare bedrevenheid als pianisten; zij speelden stukken van Chopin en ten slotte hel Pruisische volkslied. Keizer Wilhelm is uit Konstan- tinopel vertrokken. Hij zal eerst een be zoek brengen aan het eiland Corfu en van daar met de Hohenzollern naar Venetië gaan. De keizer gaat dan naar Moriza om met koning Humbert te jagen, terwijl de keizerin te Venetië blijft. Den 16den November wordt de keizer weer te Berlijn terug verwacht. De Engelsche bladen bevatten uitvoerige rapporten van den Engeischen consul te Ca iea over den toestand op het eiland Creta. Daaruit blijkt, dat de klachten der Christe nen over Chakir-Pacha's optreden in de meeste gevallen zeer overdreven waren. Tevens wordt de inhoud medegedeeld van de twee uitvoerige rapporten van Chakir- Pacha aan de Porte, welke uit Konstanti nopel worden geseind. Natuurlijk zijn deze verslagen nog gunstiger, maar in menig op zicht komen zij met het rapport van den Engeischen consul overeen. EKÏP TE. De Oceana van de Peninsular and Oriental Company, met prins Albert Victor van Wales aan boord, kwam Maandagnacht te Aden aan op weg naar Engelsch-Iudië. De prins kwam niet aan wal, maar werd aan boord begroet door den gouverneur en zijn staf. Na een kort verblijf vertrok het schip naar Bombay. De prins van Wales is met prins George van Kalro naar Alexandrië vertrok ken. Van daar keeren de prinsen naar Athene terug. AFRIKA. Uit de laatste berichteu over Stanley blijkt, dat Ostna Digna, het bekende Ara bieren hoofd toch gelijk had, toen hij aan generaal Qrenfell te Suakim voor een jaar mededeelde, dat Emin Pacha zich als ge vangene in de handen der Arabieren be vond. Gelijk men zich zal herinneren, liet Osman Digna den Engeischen bevelhebber, die Sua kim kwam outzetten, weten, dat Emin met een „blanken reiziger, die zich bij hein be vond," gevangen was genomen. Osmans brief was gedagteekend 11 October 18S8, en uit Stanley's brief blijkt, dat Wadelaï den 18deD Augustus werkelijk door de (roepen van den Mahdi was veroverd. Men geloofde Osmans bericht niet, daar het vermoeden voor de hand lag, dat de sluwe Arabier, van Ëmin's gevangenschap gebruik wilde maken om van de EDgelschen gunstige voorwaarden le be dingen, maar nu blijkt het, dat Osman niets als de waarheid sprak. Wadelaï, de laatste buitenpost, dien Egypte nog in het binnenlaud van Afrika bezat, iB gevallen. Dit is in elk geval zeker. Hoe Emin en zijn lotgenooten zijn oDtkomen, blijkt niet uit Stanley's mededeelingen. Ver moedelijk is het Stanley, die, toen hij bij het Albert-meer Einins brief vond terstond ter hulp trok, gelukt den terugtocht van Emin Pacha te dekken en hem met de over blijfselen van zijn leger mede te nemen naar het Albert-meer. Van het Albert-meer koos Stanley niet den weg naar de Engelsche bezettingen te Monbassa, maar hij richtte zich zuidwaarts ten einde een zijner geliefkoosde plannen uit te voeren, nl. het meer Mouta-Nzingé, hetwelk onlangs ontdekt is, nader te onder zoeken. Dit gelukte hem volkomen, en zoo vond Stanley, dat dit meer eigenlijk de bron is van Zuidwestelijke takken van den Witten Nijl, waarnaar zoo lang is gezocht. Boven dien deed Stanley nog vele andere gewichtige geographische ontdekkingen. Spoedig zal men hierover zeker meer vernemen, want volgen'

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2