I NIKUVVS- E.N ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. He ze Cour tint verschijnt dagelijks, behalve op Zoii- en Feestdagen. ABÖ8I3ËÜE T Prijs per Summer ïO i'esii. Vrijdag 8 November 1889. - W. 263. A BV EET Ei Ti El: Bureel: Nctteepisiakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BIN NESLANDSCHS BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Vooi Leidenper 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, er 3 maanden S.tsti. Van 16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. 203« Jaargang, 10.! ii.i 1.1 SJ 4.1 5.! 6.! 7.! 9.1 10. SS s.» 3.S 4.S S.SI 7.1 LEIBES', 7 Kovenibcr. We hebben dezen middag met zeldzaam veel genoegen een kijkje genomen in het Panorama op de Hoogewoerd. In de voor kamer van perceel n°. 12 aldaar is de in richting in gereedheid gebracht. Men zet zich voor een der glazen en de geheele serie komt langzaam voor u heenbij elk belangwekkend punt stilhoudend om u ge legenheid te geven alles op uw gemak ii oogenschouw te nemen. Thans is er tentoongesteld de Parijsche wereldtentoonstelling van dit jaar. De meest frappante gezichten op de terreinen, in de kunst- en andere zalen, in de verschillende afdeelingen worden ons daar voor oogen gesteld in de meest uitgebreide details. De Eiffeltoren speelt er een groote rol en trekt er vooral zeer de aandacht. Voor wie de indrukken van de reis nog versch in het geheugen heeft is het Pano rama het beste middel om die indrukken te verlengen en te verfrisschen; terwijl ge daar kalm neêrzit hebt ge als 't ware eene herhaling voor u van wat ge eenmaal ge zien hebt; doch ge geniet dit alles voor de tweede maal zonder eenige vermoeiing. Wat dit Panorama aantrekkelijker uiaakt dan die we tot nogtoe zagen, zijn de kleu ren aan de onderscheidene voorwerpen aan gebracht, waardoor alles nog weêr meer natuurlijk schijnt. Ieder voorwerp, ieder persoon staat zoo geheel op zich zelve, komt zoo geheel uit, dat men zich te mid den der zalen en der terreinen waant en ge alleen bij 't naar buiten treden bemerkt dat ge u tijdens uwe reis .slechts in een eenvondig huis op de Hoogewoerd hebt bevonden. Het Panorama is geopend van 11 uur 's morgeus tot 10 uur 's avonds; de toe gangsprijs is waarlijk voor ieder bereikbaar, en vooral een abonnement is bizonder bil lijk. De Parijsche tentoonstelling blijft waarschijnlijk slechts 8 dagen hier; dan zal eene zeer interressante Rijnreis volgen. Wij voor ons achten het Panorama op de Hoogewoerd bepaald eene aanwinst voor Onze stad en zouden 't niet gaarne weêr spoedig missen. Wie een middag of avond gezellig reizende wil doorbrengen begeeft zich met zijn reisgezelschap daarheen, en ongetwijfeld zullen vooral ook zij van die reis genieten die voor het maken van het werkelijke uitstapje geen tijd c.f geen mid delen gehad hebben. We hopen met onze lezers over een en ander hieromtrent nog eens nader te praten. Naar we vernemen heeft de eergister en gister gehouden bazar in het Nutsgebouw, vanwege de Nederlandsche vrouwenvereni ging Tesselschade een uitmuntend succes gebad, dank zij natuurlijk der koopsters en den koopers, maar niet minder dank der dames die zich met den verkoop wel hebben willen belasten. Vanwege onze geëerbiedigde koningin heeft eene dam; nit bare omgeving den bazar een bezoek gebracht en aari elk der tafeltjes belangrijke inkoopen gedaan. Gisteravond gerankte aan het Leven daal alhier een man in draaienden toestand te water. Men kon hem gelukkig wederom spoedig op 't droge brengen. OX1VEKS1TEI '8'. Heden werd bevorderd tot doctor in de staatswetenschap, aan de rijksuniversiteit alhiarde heer N. Cramer, geb. te Zutphen, is verdediging van zijn academisch proef schrift getiteldBeperking van den eigen dom iu de nabijheid van vestingen"; daarna dezelfde tot doctor in de rechtswetenschap ®e' ^stellingen". Naar het Fad. verneemt zal de tweede kamer tegen Dinsdag 19 November worden bijeengeroepen. Dit tijdstip hangt sainen met de vertra ging, die de beantwoording van het ver slag der Indische begrooting ondervindt. De lieer Keuchenius zal niet vóór Maandag aanst. met zijn memorie gereed zijn en eerst daarna kan de kamer worden aan geschreven tot hervatting van den arbeid. Dat er op die wijze van een grondige behandeling van Indische en staatsbegro ting niets kan komen, ligt voor de hand. Vooral wanneer men bedenkt, dat de beide kamers waarschijnlijk tegelijkertijd vergaderd zullen zijn de eerste ter behandeling ook van de schoolwet zoodat van het corps stenografen zeer veel zal worden ge,, vorderd en derhalve de avondzitting tot het onvermijdelijke zullen moeten worden beperkt, laat het zich aanzien, dat men over het laatste gedeelte van het staats budget weer met stoom zal moeten heen- glijden. Misschien echter loopt het nog mee en heeft de heer Keuchenius veel tijd geno men voor zijn antwoord op 't verslag op de Indische begrooting, om alle bezwaren op te heffen en alles wat duister is toe te te lichten, zoodat er geen aanleiding meer zou zijn voor debat 1 De directie van de Nederlandsch- Amtrikaansche Stoom vaart-Maatschappij heeft haie agenten aangeschreven, dat tot nader order geen crediet-passagiers voor de Ar- gentyusche republiek meer kunnen worden aangenomen. De toevloed moet zeer groot zijn. De politie te Scbeveningen heeft Dinsdag de hand gelegd op eene jeugdige dievegge en hare bloedverwant, bij wicn dit ouder- looze meisje iu huis is. Zij had in den jongsten tijd al wat haar onder de hand kwam geroofd en dat bij haren bloedver want geborgen. Deze aanhouding verwekte heel wat opzien en drukte onder de bevolking. De Nieuwer Amstelsc-he politie heeft eene goede vangst gedaan. Vóór enkele dagen was in een huis aan den Amsteldijk ingebroken door een persoon, die zich van 's avonds tot 2 uren 's nachts had schuil gehouden op het daaraan grenzend erf, op dat tijdstip door een raam naar binnen was geklommen, en behalve in andere vertrekken ook iu drie verschillende bewoonde slaap kamers was geweest. Op de slaapkamer der dienstbode gekomen, deed de brutale in breker haar ontwaken, en moest toen de vlucht nemen, hetgeen weder door middel van het geopende venster geschiedde. Een paar dagen daarna 's morgens te half zeven merkte een agent van politie, die den Amsteldijk bewaakte, een verdacht persoon op, en bracht hem voor alle zekerheid naar het politie-bureau, waar het den commissaris, den heer De Klopper, weldra bleek, dat men de hand gelegd had op den rechten man. Verschillende voor werpen afkomstig van de inbraak aan den Amsteldijk werden bij hem gevonden, terwijl bij voortgezet onderzoek bleek dat men met een gevaarlijk sujet en waarschijnlijk ook met den man te doen had die de inbraken, welke onlangs te Oosterbeck gepleegd zijn, op zijne rekening heeft. De persoon, een Duitscher, en B. ge naamd, is in verzekerde bewaring ge houden. De beer P. Polvliet, postdirecteur te Helder, is op de tentoonstelling van pluim gedierte te Utrecht bekroond met den ln prijs voor de grootste en schoonste verza meling sierduiven. Verder verkreeg hij 16 le prijzen. Iu den Rijn te Eist (Utrecht) is een snoek-baars gevangen. Zooals men weet, richten deze, gelukkig zeer zeldzaam voor komende dieren, groote verwoestingen onder de visschen aan. Het gevangen exemplaar zal naar het Aquarium te Amsterdam wor den gezonden. Na lang aarzelen hebben de saaiet- fabrikanten te Veenendaal, bij de stijgende wolprijzen, besloten hun fabrikaat niet 10 ceut per KG. te verhoogen. Voor den bouw van een nieuw raad huis te Zutphen is een prijsvraag uitge schreven. Voor de drie bestgekeurde ontwerpen worden prijzen uitgeloofd van f 750, f 400 en f 250. Ontwerpen die een hoogere bouwsom vorderen dan f 85,000, komen niet in aanmerking. De jury bestaat uit de heeren F. 11. Van Etteger, gemeente-architect te Zutphen, C. Muysken en Jan Springer. Te Almeloo is eergisteren de as van de machine in de stoomweverij Java ge broken, ten gevolge waarvan ruim 400 man gedurende eene week of vier werke loos zijn. Uit Dedemsvaart schrijft men aan de Zu>. Ct.: Meermalen worden in den com post voorwerpen van waarde aangetroffen. Zoo werd er gisteren in Amsterdamsche compost een vondst gedaan, die wel bijzon- dere melding verdient. Het voorwerp is een vrij zware gouden zegelring met cachet en medaillon, het eeiate voorzien van een fa miliewapen, het andere van een portret en eenig haar. De functie van nachtwaker wordt thans in vele Drentsche dorpen weder uit besteed. Tamelijk goedkoop worden deze diensten aangeboden. Per nacht wordt zelden meer verdiend dan 50 cents; enkele wakers stellen zich met 30 cents tevreden; er is zelfs een gemeente waar deze be schermers van de nachtelijke rust slechts 13 cents verdienen. De lekende hirddraver Dibbeis, van den heer Bierina te Oldebildtzijl (Fr.) is voor f 280Ü verkocht aan een inwoner van Gouderak. Dit jaar won het paard nog f 2600. Te Benedenknijpe (Fr.) hebben de takkeiibosscheiibinders den arbeid gestaakt en zijn naar de bosschen getrokken om hunne aldaar werkende collega's tot werk- slaking over te halen. Zij eischeu ver- hooging van 5 cents bindloon per 100 stuks, dat nu 30 cent bedraagt. De houtbazen hebben besloten niet toe te geven. Nader wordt berichtDe werkstaking onder de lioutwerkers te Kuijpe is geëindigd, nadat de bazen aan hunnen cisch om eene kleine loorisverhooging te erlangen, hebben toegegeven. Iu het dorp Boijl is Zaterdag II. eene poging tot manslag gepleegd. H. K. is dienstbaar bij zijnen zwager W. P. aldaar. Toen deze laatste eene aanmerking maakte op het door K. verrichte werk, geraakte deze da.ardoor zoozeer iu toom, dat hij eene revolver greep en zijnen zwager daarmede een geweldigen slag op het hoofd toebracht. Terstond daarop loste hij twee schoten op hem, gelukkig zonder liern te treffen. Intusscheu was de hoofdwond van dien aard, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door de politie te Gulpen werden Zon dag II. twee knapen aangehouden, onderschei denlijk 10 en 12 jaren oud, die Zondag ochtend bij een schoenmaker in het gehucht Pesaken, toen deze ter kerke was, hadden ingebroken, en uit eene tafellade, welke zij met een kachelijzer hadden opengebroken eene som t 19.80 hadden ontvreemd. Bij hunne arrestatie waren zijn nog in be zit van van f 16.56. Zij hebben volledige bekentenis afgelegd. Eene zeer verwaar loosde opvoeding draagt hier weder de schuld, hunne ouders bekommeren zich zeer weinig om hen. Beide knapen brengen den nacht meest onder den blooten hemel door, terwijl van school- of kerkbezoek maar zeer zeldzaam bij hen sprake is. Zij zijn voorloopig in de gevangenis te Gulpen op gesloten. BELCIIE. Te Brussel is verschenen een brochure van den professor aan de krijgsschool Girard »La Belgique et la guerre prochaine", waarin hij betoogt dat de werken aan de Maas veeleer een gevaar dan een waarborg zijn voor België. Krachtens het militair protocol van Mei en Nov. 1818, waarvan de bepalingen werden overgenomen in het geheim artikel van de conventie van 1831, heeft Pruisen het recht, in geval van oorlog, Hoey, Dinaut en Namen te bezetten, zoo dat de nieuwe versterkingeii juist zouden strekken ten voordeele van Pruisen. De werkstakingen zijn geheel ten einde, daar volgens bericht uit Bergen van da 28,000 mijnwerkers, die in de Borinage zijn, er Maandag slechts 200 meer bij den arbeid ontbraken. Ook uit Antwerpen luiden de berichten omtrent de beweging onder de dokwerkers gunstig. Reeds hebben een zeker aantal „siouwers" en ,baesen" der Natiën de ge vraagde verhooging van loon voor de twee uren, welke er langer dan vroeger gewerkt wordt, toegestaan, een voorbeeld dat, naar men verwacht, door allen gevolgd zal worden. E1VGELA1VB. Dinsdag is in de Agricultural-hall te Londen eene internationale tentoonstelling van voedingsmiddelen en kookkunst ge opend. FïtmiiBU H. Het Zanzibarsche gezantschap is Dinsdag bij den minister van buitenlandsche zaken en president Carnot ontvangen. Eene politieke zending schijnt het niet te hebben. Volgens de statistieken zijn sedert de opening der Parijsche tentoonstelling meer dan 500,000 menschen uit Engeland naar Parijs gegaan. Hiervan namen 313,702 den weg over Calais en Dover, 172,935 dien over Dieppe en Newhaven en 101,834 over Bou logne Folkestone. In de maand October staken achtereenvolgens over deze lijnen het Kanaal over: onderscheidenlijk 40,950, 18,163 en 11,294 personen. Niettegenstaande net on gunstige weder had de tentoonstelling Zondag 262,039 bezoekers. Omstreeks 12,000,000 grooter was het aantal bezoekers der Parijsche tentoonstelling van Mei tot November in 1889 dan in het vorige tentoonstellingsjaar 1878, terwijl liet aantal vreemdelingen slechts 150,000 grooter was. Daaruit blijkt, dat het welslagen voornamelijk aan de Franschen zeiven te danken is. Onder grooten toeloop van belang stellenden had Dinsdag de begrafenis plaats van den heer Lambert Sainle Croix. Ouder

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1