jhm isfcu km. j*» ma »w jb'ii «2 «n» ar.j «ösl jaa. •>-* Rijnspoorweg naar behooren verzekerd en geregeld is, onmiddellijk de noodige stappen te doen, ten einde ook den Centraalspoorweg te naasten. Aanleiding hiertoe moet gelegen zijn in de omstandigheid, dat de exploitatie-maats, zich overtuigd houdt, dat bij eene andere regeling harer verhouding ten opzichte van den Centraalspoorweg door middel van een exploitatie contract het voor haar onmogelijk zal zijn aan de concurrentie van den Holt. IJzeren Spoorweg Enkhuizen-Stavoren welke lijn, zooals bekend is, die spoorweg in exploitatie krijgt het hoofd te bieden. De elfde jaarvergadering van de Unie „Een school met den Bijbel" zal gehouden worden op Maandag 11 November in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De 21ste lijst van de 11de jsarcol- li-cte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f 86,501,05^ zijnde de opgave van 525 locale comité's. De heer H. De Wit, de overleden Ncderlandsche vice-consul te Pretoria, was uit Johannesburg, waar hij woonde, naar Pretoria gekomen om zijn echtgenoote te halen, toen een longontsteking hein aantastte. Hendrik De Wit, geboren in 1812, was in 1876 in de Transvaal gekomen; in Holland was hij koopvanrdij-kapitem geweest; in de Transvaal tieeft hij eerst een winkel gehad en daarop heeft hij zich te Johannes burg gevestigd, waar hij, met den heer Bergsina, het makelaaravak uitoefende. Eerst kort geleden werd de overledene benoemd tot vicd-cousul der Nederlanden. De heer De Wit was zooveel te Pretoria als te Johannesburg algemeen geacht en bemind. Op het Hooge Zand in Den Haag werden wegens wanbetaling twee oude men- schen, een broer en zuster, die gewoon lijk het beroep van bedelaars uitoefenen, uit hunne woning verwijderd. Het publiek had medelijden met de bijna naakte, ver vuilde schepsels en de politie wilde hen op het bureau huisvesting verleenen, hetgeen ook werkelijk geschiedde. Maar wat bleek? Dat zij in het bezit waren van een zak geld, die, mede naar het politiebureau vervoerd, nauwelijks door een krachtig man km gedragen worden, en dat in een ladetafel, die uit het huis werd gezet, ook nog een honderd gulden of vier aanwezig was. Het gezamenlijk be drag kan wel op 5 A 6 duizend gulden (er is veel goudgeld bij) worden geschat. Slechts door de bedreiging, dat het ver blijf ten politiebureele hun geld zou kosten gelukte het den dienstdoenden inspecteur, hunne toestemming te krijgen om door een der ambtenaren eene woning te doen huren, waarheen zij en hun havelooze in boedel zouden kunnen worden vervoerd. Het kostte hun blijkbaar veel moeite die toestemming te geven, waardoor iets zou worden afgenomen van het geld, waarvoor zij, zooals de man zich uitdrukte, „zes en twintig jaren hadden gewerkt Hoe zij hadden „geleefd", kon blijken uit de lompen, waarin zij gehuld waren, en uit het feit, dat zij op het bureau op eeu stuk droog brood aanvielen, alsof het een taart of pastij was. Op den huize „Duinlust" te Overveen heeft diefstal plaats gehad. De spaarpot der dieustboden, ongeveer 150 gulden bevattende, is gestolen en ledig in het turfhok terug gevonden. Het lijdt bijna geen twijfel, of de diefstal heeft plaats gehad door iemand die met de bewaarplaats der spaarpenningen bekend was. De politie doet ijverig onder zoek naar den dader. Ct.) Vrijdagavond woedde boven Bever wijk en Uitgeest een vrij hevig onweder. Iii laatstgenoemde gemeente sloeg de blik sem in een watermolen, zonder evenwel brand te veroorzakenmaar drie kinderen, die aan tafel zaten, werden op den grond geworpen, terwijl één licht gewond werd. In den avond van den 31slen Oct. 11,, omstreeks half zes uren, ontlastte zich boven liet dorp Purmerland een hevig on weder. De dienstmaagd van den landbouwer D., die bezig was de koeien te melken, werd door den bliksem getroffen en in bewusteloozen toestaud weggedragen. Eerst na verloop van drie uren kwam zij tot bewustzijn. Thans meldt men aan de N. R. Ct. uit Twelloo: G. K. uit Zwollerkerspel, tegen wien di rechtbank te Zwolle een eisch van 6 jaren gevangenisstraf had ingesteld, doch die daags véér de uitspraak der rechtbank was uitgeweken naar Londen, is in den nacht van Woensdag op Donderdag jl. te Voorst, van waar hij zijn vier achtergelaten kinde ren, die aldaar bij de familie verblijf hiel den, wilde afhalen, door den gemeente veldwachter aldaar, gearresteerd. Woensdagvoormiddag 11 uur is te Nijemirdum in een bosch gevonden een kleine luchtballon, waaraan een briefkaart was bevestigd, geadresse rd aan eene dame te 's Gravenhage. Volgen? den inhoud van de knait was de ballon daags le voren, 's namiddags 2 uur, opgelaten van den Elffi-ltoren te l'arijs. Aan de geadresseerde is terstond van de aankomst van den ballon kennis gegeven. LANUSCHK bEKH'HTEN 1? E SL, 1» I E. Uit Brussel wordt gemeld, dat de Bel gische regeering aan de conferentie tegen den slavenhandel, die op 18 November bijeen komt, zal voorstdien 5 pet. rechten te heffen van alle koopwaren, die in den vrijen Congo- staat worden ingevoerd, ten einde de opbrengst lot bestrijding van den slavenhandel te bezigen. E W «3 as E A 18 E» Jack de Opensnijder is nog wel niet gevonden, maar men is hem toch waarschijn lijk op het spoor. De bekende krankzinni gen arts dr. Winslow, die van den beginne iieefi beweerd, dat Jack een krankzinnige inoeet zijn en aan godsdienstwaanzin moest lijden, waardoor het hem een verdienstelijk werk moest schijnen, de stad van prostituees te bevrijden, heeft eenige feiten ontdekt, die zijne beweringen volkomen schijnen te be vestigen; de geheime politie althans houdt de door dr. Winslow medegedeelde bijzon derheden voor hoogst belangrijk en stelt zich goede resultaten voor van het volgen van het aangegeven spoor. Wat door dr. Winslow in de Timea en in andere bladen werd geschreven, gaf een in het noorden van Londen, bij Finsbury-park wonend heer aanleiding tot de volgende aan gifte bij de politie „Ik verhuur een deel van mijn huis aan heeren zonder gezin. In April 1888 huurde een heer eene groote slaapkamer eu zeide mij, dat hij om zaken uit Canada was ge koineu en verscheiden maanden, misschien wel een jaar, te Londen dacht te blijven. Hij scheen gefortuneerd te zijn. Gedurende zijn verblijf in mijn huis hield hij zich bezig met het schrijven van stukken over gods dienstige quaestiën en openbare zedelijkheid dikwijls schreef hij op dén dag zestig blad zijden van groot formaatvol. Hij droeg,als hij uitging, nooit op twee achtereenvolgende dagen dezelfde kleederen; in 't geheel had hij negen pakken en hoeden. Hij kwam altijd laat in den nacht tehuis, en deed zijn best om zoo weinig mogelijk leven te maken. Hij had drie paar laarzen met gutta-percha zolen, die zijn tred bijna onhoorbaar maakten. Op den zevenden Augustus van dit jaar, den dag waarop een der Whitecliapelsche moorden werd begaan, was mijne vrouw uit de stad en mijne zuster nam mijne huis houding waar. Mijne vrouw werd's avonds terugverwacht en wij bleven tot vier uur in den morgen op. Toen hoorden wij de huisdeur opengaan en naar voren snellende, stonden wij tegenover onzen huurder. Deze was zeer bleek en opgewonden en vertelde ons, dat hij in BishopBgate was overvallen en dat men hem zijn horloge had ontnomen. Het bleek echter, dat dit niet waar was, want den volgenden morgen zagen wij zijn horloge met ketting op de tafel liggen. Zijn hemd hing voor het haardvuur; zijn man chetten had hij gewasschen; zijn zakdoek was met bloed bevlekt. Eenige dagen later vertrok hij en zeide, dat hij dadelijk naar Canada moest terogkeeren. Maar dit was niet waar, want een paar maandeD later heb ik hem in de City gezien. „Wij hielden hem allen voor niet wel bij het hoofd, vooral wat de straat-prustituées betreft, van welke hij placht te zeggen, dat men ze allen moest verdrinken. Hij deelde ons mi-de, dat de onzedelijkheid in de straten van Londen hem ontzettend had getroffen; in 't bijzonder maakte hij melding van het Easteud en dikwijls riep hij uit, dat al die slechte vrouwen zonder uitzondering moesten wordén gedood, 's Nachts liep hij dikwijls in zijne kamer op eu neer, sprak luide in zich zelf en zuchtte en jammerde soms erbarme lijk. Dikwijls wierp hij zich, zoodra hij te huis kwaui, steunend op de canapé. In eene lade van zijn linnenkast had hij drie geladen revolvers, en als iemand onverwachts bij bem binnenkwam, snelde hij steeds naar die kast en plaatste zich met den rug daartegen. Eens zeide hij: Ik ben lichamelijk zwak; maar mijne wilskracht stelt mij in staat, wonderen te doen en velen op een dwaalspoor te bren gen." Op een anderen keer kreeg hij een briefkaart, die met „Speurhond" ondeiteekend was, en waarop geschreven stond: „Wij kunnen het alleen niet doen; wij rekenen op uwe hulp." Men mag hieruit afleiden, dat „Jack," zooals dr. Winslow reeds veronderstelde, verscheiden handlangers had. In plaats van naar Canada te gaan, huurde de vreemdeling, zooals nader is gebleken, te Woodgreen bij het Alexandrapark kamers in eene kleine villa. Ook daar trok hij zeer du aandacht, schreef hij veel, verwisselde dage lijks zijne kleeding en kwam dikwijls zeer laat te huis. Op den nacht van eeu der in Witecbapel bedreven moorden zag men bem, toen hij 's morgens te vijf nar te huis kwam zijne kieeding was toen in wai.orde eu zijn jas met bloed bevlekt, hetgeen hij ook in dit geval trachtte te verklaren door de mede- deeling, dat hij overvallen en beroofd was. Hij schijnt zich echter daarna niet veilig te hebben gevoeld en verliet nog denzelfden dag voorgoed het huis. Na zijn vertrek vond men in eene lade eenige goedkoope gemaakte bloemen en sieraden, zooals arme vrouwen die plegen te dragen. Dezelfde man sprak op 30 Augustus in Bishopsgate bij Whiteehapel eene vrouw aan, die hij eerst een souvereign, en toen het dubbele aanbood, als zij met hem wilde medegaan. Do vrouw vond dit verdacht, eu zij herkende in hem den man, dien zij na de in Whiteehapel bedreven moorden op haar binnenplaats in zijn hemdsmouwen had zien wasscheu. De vrouw gaf haar ver moedens te kennen, maar de man ontkwam op het zelfde oogenblik, waarop zij een voor bijgaand heer op hem opmerkzaam maakte. Zooals bekend is, kreeg de heer Backert, de voorzitter van het in Whiteehapel opge richte „Comité van Waakzaamheid", drie weken geleden eene met „Jack deOpeDsnijder" onderteekende briefkaart, waarop «in nienwe moord werd aangekondigd tegen 18 October. Op 27 October ontving de heer Backert eene inededceliug van dezelfde hand, waarin „Jack" zeide, dat er te veel agenten in de straten w aren geweest, en dat hij daarom niet had kunnen „werken," maar dat hij het eerst volgende „zaakje" binnenshuis zou afdoen. Dr. Winslow kreeg een dergelijken brief, waarin Jack verklaarde, dat hij zijne werk zaamheid naar eeu ander deel van do stad zou overbrengen en wellicht nog voor Kerst mis aan dr. Winslow zelf een bezoek zou brengen. Het handschrift stemt, schoon eenigszins verdraaid, overeen met dat van eenige bladzijdeu, door den geheimzinnigen vreemdeling in een zijner vorige woniugen achtergelaten. Te Leeds is eene depêche ontvangen van kapitein Nelson, die aan de expeditie van Stanley deel neemt. Daarin wordt ge meld, dat Stanley in Januari a. s. te Zan zibar zal aankomen. FISASHKIJ 54. Gelijk men weet, worden de onder scheidingen, welke de Fransche regeeiing zal uitdeelen aan vreemdelingen, die zich ver dienstelijk maakten jegens de tentoonstel ling, niet in het Journal Official medege deeld. De Figaro betreurt dit, maar is toch reeds in staat mede le deelen, welke ouderscheidingen den Italianen zijn ten deel gevallen. De voorzitter der Italiaansche afdeeling is benoemd tot commandeur van het Legioen van Eer, aan ziju beide secre tarissen is het officierskruis,verleend terwijl nog twee andere leden der commissie tot ridders zijn benoemd. Uit kieschheid was steeds de uitgave van de gedenkschriften van hertog De Per- signy, den vertrouweling van Keizer Napo leon III, verdaagd. Nu echter veertig jaren verloopeu zijn sedert de feiten plaats haddeu die daarin vermeld worden en de meeste daarin genoemde personen van het wereldtooneel verdwenen ziju, schijnt mevrouw Lemoine, ex-hertogin De Persigny, die weldra met den vicomte De Sombreuil in het huwelijk zal treden, voornemens te zijn het werk uit te geven. ÜCISIJE De Gazeta bevat een besluit, waarbij de minister van financiën wordt gemachtigd bij de kamer van afgevaardigden eeu voor stel in te dienen, betreffende de verhooging der rechten op meel eu granen. I» U I T S C H LAND. Keizer Wilhelm zond den rijkskanse lier het volgend telegram uit Yildiz-Kiosk „Zoo even beu ik bij fraai weder te Kou- stautinopel aangekomen. De aanblik is on beschrijfelijk schoon." De centrum-partij zal een voorstel indienen tot het verleenen van vrijstelling van militairen dienst van geestelijken van alle geloofsbelijdenissen. Uit Wiesbaden wordt gemeld: Het consult, door de kroonprinses van Zweden hij dr. Mezger genomen over den toestand van prins Gustaaf Adolf, den toekomstigen Zweedschen kroonerfgenaam, werd ook door drie audere artsen bijgewoonddaaronder een uit Zweden eu een uit Baden. De vier artsen waren eenstemmig van oordeel, dat eerie massagekunr hier niet op hare plaats zou zijn, maar eene andere behande ling noodzakelijk is. De prins zal met zijne moeder binnen veertien dagen van Baden-Baden naar Meran gaan, zoo er niet middelerwijl andere plannen gemaakt worden. Ook over den gezondheidstoestand van de kroonprinses liet dr. Mezger zich gunstig uit. Zooals men weet, bestaat er vrees, dat de beide patiënten aan eene borstziekte lijdende zijn. Het Birliner Tageblatl meldt bij wijze van gerucht uit St. Petersburg: De Russi sche troonopvolger is voornemens, eenige dagen na het vertrek van den Duitscheu keizer oit Konstantinopel, ook zijnerzijds aan den Sultan een bezoek te brengen. Tussehen de keizers Wilhelm en Alexander moet tijdens het verblijf van den czaar te Berlijn over dit plan reeds gesproken zijn, en misschien zelfs is het door Bismarck aanbevolen. SKariE. De ontvangsten voor het nienwe dienstjaar worden geraamd op 43,137,315 fr.de uitgaven op 47,661,856 fr. Het tekort zal gedekt worden door eene verhoo ging der accijnzen en door bezuinigingen. TT tb II l£ IJ E. De „iiohenzollern," met keizer Wil- helm aan boord, is Zaterdag te Pera aan gekomen, onder geleide van verscheidene Turksche pantserschepen en onder de salvo's van het geschut. De keizer eu zijne ge malin zijn afgestapt aan de Dalma Bagtché, waar zij door den sultan werden ontvangen. Zij begaven zich daarop naar Yildiz-Kiosk, waar de eerewacht defileerde. Hedenavond is er diner van 120 couverts. EGÏPTE. De Khedive en de prins vau Wales hebben Zaterdag te Cairo eene revue ge houden over de Egyptische en Engelsche troepen, die gezamenlijk manoeuvres uit voerden. AFKIKA. Terwijl Emin-Pacha voorheen dr. Schnitzer met Stanley op weg is naar Afrins's oostkust en weldra te Zanzibar wordt verwacht, is de moeder vail Gordons opvol ger in Midden Afrika overleden. Mevrouw Schnitzer, geb. Treftz, woonde te Neisse, waar zij den lsten November op hoogen leeftijd overleed. HE «JL, AM ES. We maken onzen lezers opmerkzaam, dat de Leidache Courant ter lezing ligt in de leeszaal vau de Groote Modemagazijnen „du Printemps" le Far tja. BUKGEKL1JKE STAND. ONDERTROUWD: J. P. Hemerik, jm. 31 j. eu A. J. Doesburg, jd. 25 j. G. F. W. Rothert, jm. 27 j. en C. v. d. Linden, jd. 23 j. K. J. P. Boon, jm. 20 j. eu H. Be- kooij, jd. 20 j. D. v. d. Burg, jm. 21 j. en H. B. Valk, jd. 24 j. C. Bontje, jm. 22 j. en F. Zirkzee, jd. 22 j. C. J. Christiaanse, jm. 26 j. en M. Jongbloed, jd. 21 j. F. H. Es- kens, jm. 26 j. eu tl. E. J. Kesseler, jd. 18 j.— A. Leuering, jm. 23 j. en E. Zirkzee, jd. 23 j. J. Dirkse, w. 33 j. en M. Lainan, w. 31 j, W. v.d.Linden, jm. 23 j.euJ.Kanbier, jd. 28 j.— A. Chaudron, w. 66 j.en E. E. Ditjes, w. 61 j. P. S. lierolf, w. 40 j. en T. Jellema, jd.28 j.— J. F. v. d. Plas, jm. 80 j. en S. Keereweer, jd, 18 j.H. BotiDg, jm. 24 j. en E. v. d. Kleij, jd. 23 j. J. Filippo, jm. 28 j. eu A. v. Hou- schoten, jd. 27 j. Gehouden Verkooping van on roerende goederen, In het Notarishuis aan den Burg, op Zaterdag 2 November 1889. Notaris Mr. J. A. F. Coebkrgh. Het Heerenhuis met Erf en Tuin, aan de N. Z. vau de IJoogewoerd, N°. 82. Koopet W. C. Mulder, f 9u50. Het Winkelhuis met Tuin, aan de N. Z. van de Haarlem merstraat, N°. 170. Kooper H. M. Biesiot, f6100. OPGAVE VAN BBIEVEN, welke in de 1ste helft der maand Oct. door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn omdat de personen aan wie zij geadresseerd waren op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: F. Steinmetz, J. Van Kampen en J. Van Langenhuizen, allen te Amsterdam; C. Schlieker, te Edam Mej. Van Kol, R. Lepping, Dina Hoefnagels eu Café Hackerbrau, allen te's Gravenhage; S. Kol', te Nieuwediep; J. S. Van Nouhuijs, te Vlis- singen; B. Jansen, te Weesp. Briefkaarten. F. Steinmetz, G. Vlaanderen, Mej. Hart kamp, C. Duykers, E. A. Van Aech en A. R. Kuiper allen te AmsterdamP. Slin gerland, te Beverwijk; F. Reinman,

Leydse Courant | 1889 | | pagina 4