BIJVOEGSEL ilKUWS- EN ADVERT KNTIEBLAI) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Prijs per Ssntiuier 10 Cent. ADVERTENTIES: Bureei: Scheepmakerssteeg 6, Maandag 4 November 1889. N®. 259, Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERIülITEN. e i e o ss r ant. vers e li ij n t <i a e I ij k sbehalve op Z o n- en Fees t «i a g e n. AgÖHNEPSEiT: Vooi Leiden, per 3 maandenI 1.25. Franco door het geheele rijk, er 1 maanden l.OO. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meeri 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. 203° Jaargang. behoorende bij de leidsche Courant van 4 November 1889. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belanghebbenden ge bracht, dat te vervullen is de betrekking vau leeraar in de Nederlandsche taal en letlerkuude en in de geschiedenis aan de rijks hoogere burgerschool met 5jarigen cursus te Tilburg, jaarwedde f 2200. Aan melding voor 30 November bij den inspec teur van bet middelbaar onderwijs dr. W. B. J. Van Eyk te 's Gravenhage. Naar de N. R. Ct. verneemt beeft de heer A. Van Stolk Czn. wegens hoogen leeftijd zijn ontslag gevraagd als majoor- commandant van bet korps Koninklijke Scherpschutters te Rutterdam. Door de gezamenlijke officieren is echter bij request eerbiedig aan Z. M. verzocht, in bet belang van het korps dit ontslag niet te verleenen. Naar wij vernemen bestaat bij het departement van oorlog het voornemen om bij de infanterie, in verband met de nieuwe bewapening, ook in de kloeding belangrijke wijzigingen te brengen. De korte jaB en het mouwvest zouden vervallen en vervangen worden door slechts één kleediugstuk eene soort van „attila", veel overeenkomende met dat kleedingstuk, bij de huzaren in gebruik. De scbako en de kwartiermuts zouden vervangen worden door een hoofdtooisel, dat sierlijker en doelmatiger is. (A'. v. d. 1'.) Aan den min. van waterstaat is door den beer J. Chr. Benit te N.-Amstel een adres toegezonden, waarin bij verklaart gemachtigd te zijn door een voornaam buitenlandsch ingenieur namens een soliden uitvoerder gesteund door een der grootste bankiershuizen van Europa, concessie aan te vragen tot drooglegging van de Zuider zee (zuidelijk gedeelte) volgens het plan der regeering van 1877. De kosten van uitvoering met dichting van het Eyerlandsche Gat tusscben Tessel en Vlieland inbegrepen, worden geschat op f126,500,000. Hieronder ziju niet begrepen de te betalen renten van de tijdens de uit voering uit te geven gelden. Het werk zou in dertien jaren gereed zijn. De regeering zou een subsidie moeten ver- leenen van 3j pet. van het ieder jaar ver werkte kapitaal, onder dien verstande, dat het totaal der subsidiën na afloop van droog legging niet meer bedrage dan f 30,000,000. De op te richten maatschappij zou zich ver- biudeu het voltooide werk de6gevorderd aan de regeering over te dragen voor 120 pet. van het besteede kapitaal (f 126,500,000). Voor een staatsspoorweg zou h f 2000 per H. A. gronden worden afgestaan. Wil de minister van waterstaat hierover onderbandelen, dan zal adressant de namen zijner lastgevers noemen. (D. v. N.) Het Nut te Sassenheim heeft een adres aan de eerste kamer gericht, waarin 't bet adres van het hoofdbestuur, met bet verzoek om de onderwijswet niet aan te nemen, krachtig ondersteund. De raad der gemeente Stompwijk heeft de begrooting voor het dienstjaar 1890 vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 18,463,24. Tot rector van het gymnasium te Gouda is benoemd dr. A. Van IJsendijk, oourtctor te Amersfoort. Tot leeraar in de natuurkunde aan genoemd gymnasium dr. H. A. W. Speekman te Groningen. In den afgeloopen nacht beeft een brutale diefstal met braak plaats gehad in het woonhuis in bet park Merwestein te Dordrecht. Omstreeks 3 uur werden de bewoners door eenige verdachte geluiden uit hun slaap gewekt, en stond de heer des huizes, de burgemeester van Dordrecht op, ten einde te zien wat er gaande was. Op hetzelfde oogenblik hoorde hij dat iemacd de trap afsnelde en eenige voor werpen liet vallen. Bij nader onderzoek bleek dat in het sous-terrein eene ruit met vet bestreken en ingedrukt en vervolgens een blind geopend was, waarna de dief zich toegang heeft verschaft tot een der hooger gelegen kamers, daar een kastje heeft open gebroken en eenig tafelzilver, o. a- 12 zil veren vorken en lepels, ontvreemd. Bij zijn vlucht blijkt hij een paar dezer laatste voor werpen te hebben laten vallen. De politie heeft terstond een onderzoek ingesteld. (D. Ct.) Bij het graven van eenen put zijn gisteren door den metselaar J. De Zanger te Bolnes op anderhalve meter diepte 80 oud- Hollandsche zilveren munten gevonden. Het zijn voor het meerendeel 2- en 6- 8tuiverstukken. Vele hebben aan de eene zijde een wapen met het rondschrift Con cordia res parvae crescunt". De meeste dragen het jaartal 1682, enkele slechts 1601. Eenige hebbeu rond het wapen het randschrift „mon nov- argent, ordin. zee land" en zijn van het jaar 1683. De meeste zijn bovendien nog bestempeld met een bundeltje pijlen ter grootte van j centi meter. Dit stempeltje is aangebracht midden in het wapen. Den vinder is reeds een aardig sommetje te vergeefs geboden. Eergisterenavond sloeg de bliksem in een boerenhofstede aan den Hoofdweg, te Haarlemmermeer bewoond door W. v. d. B. Oogeublikkelijk stond het geheele huis in lichtelaaie, zoodat aan redden bijna niet te denken viel; slechts eenig beddegoed werd er uitgedragen. Een groote tas met haver en hooi was gistermiddag nog niet leegge- brand. Een schuurtje vlak achter het buis is behouden gebleven. Ongelukken zijn niet voorgekomen. Het geheele perceel was ver- zekerd. Eergisteren is de markthal in het Pa leis voor Volksvlijt te Amsterdam voor het publiek opengesteld. Zij is practisch inge richt en tevens met veel goeden smaak. In het midden, omgeven door bloemen, eene klaterende fontein; er is een bloemenkiosk, een vischwinkel, een vleeschwiukel, een wild- handel, een comfslibhswinkel enz. enz. Voorts is er natuurlijk alle dagen veiling van le vensmiddelen. Men vindt er voorts een bu reau van de directie en een expeditiekan toor, waar men gekochte waren tegens vas ten prijs naar huis kau doen bezorgen. De dame, die den eersten inkoop deed, ontving van de directie een raiker. Vele belangstellenden en koopers waren met haar opgekomen, en de firma's die hunne winkeltjes in de zaal hadden, waren zeer tevreden over deu afloop van den eer sten dag. (Hbl) De heer H. Snijder te Edam, sinds jaren burgemeester en secretaris der ge meenten Kwadijk, Middehe en Warder, vraagt aan Z. M. den koning eervol ontslag als zoodanig. Een Engelsch reisgezelschap, dat zich tot Kerstmis a. s. langs onze kuslen zal be- zighoudeu met de jacht op waterwild, is Woensdag met het stoomjacht Agnes te Hel der aangekomen. Eenige ganzen hebben het reeds met den dood moeten bekoopen. Op de kust van Terschelling zijn twee schepen gestrand, de Fransche bark Prudent en het Duitsche fregat Ursula. Een der schepen is vlot geraakt en weg gesleept. Nader bericht men aan de Heldersche Ct. De gestrande schepen zijn de Eransche bark „Prudent" en het Duitsche ijzeren fregat „Ursula", thuisbehoorende te Bremen en geladen met rijst. De Fransohman is door de sleepboot „Adsistent" vlot gebracht. Het Duitsche fregat is docr het volk verlaten, dat behouden te Terschelling is aangebracht. Sleopbooten, waaronder de „Hercules" van daar, blijven in de nabij heid van dit schip, om bij gunstige gele genheid te trachten het af le sleepen. Gedurende de maand October 11. wer deu aan den regenmeter der Rijks-Landbouw school afgetapt 50,5 mM. regeuwaler, tegen 81 mM. in die maand van het vorige jaar. Zondagavond had er op hel Belgische gedeelte der gemeente Koewacht eene vreese- lijke moordaanslag plaats. De heer D. M., hoofd der school aldaar, zat rustig iu een herberg toen een tweetal jongelingen binnen traden en aanstonds met een stoel naar hem gooiden. Gelukkig greep hij deu stoel eo kwetste slechts zijo duim. „Gij zoekt hier twist", voegde hij hun toe, nam ziju hoed en wilde de herberg verlaten; doch bij de deur gekomen, sneed hem een der mannen in deu hals, zoodat genoemde heer bewusteloos nederviel en het bloed met stroomen uit de wonde gutste. Toen merkte men pas, dat zij hem ook in den bnik hadden willen treffen. In broek en ouderbroek was de snede zichtbaar. Ge lukkig was het mes niet tot het lichaam doorgedrongen. De heer dr. Fabrij van Moerbeke, die aanstonds gehaald werd, onderzocht de wond en verklaarde ze niet levensgevaatlijk. De daders waren over de Hollandsche grens gevlucht. T.-NCt.) BËLCIË. Eenige der voornaamste Belgische bladen keuren het pian om te Londen eene Belgische tentoonstelling (e houden, af. Te hooge onkosten en de vrees, dat de ten toonstelling meer tot vermaak der bezoekers dan tot nut der inzenders zou strekken, leiden daartoe. Natuurlijk wordt ook de politiek er weder bij gehaald. De regeering, zeggen sommigen, ondersteunt het plan enkel met staatkundige bedoelingen. EK KüLAiVU. De prins van Wales en prins George zijn te Kaïro aangekomen. Aan het station werden de prinsen door den khedive ontvan gen. De prinsen reden naar de woning van den heer Evelyn Baring, waar zij het de jeuner gebruikten. Het geschil tusschen de patroons en de gezellen in het bakkersbedrijf te Londen, dat, wordt het niet bijgelegd, Londen op 19 November broodeioos dreigt te doen zijn zal waarschijnlijk worden bijgelegd, indien althans de gezellen, die een werktijd van tien uur eischen, met twaalf uur, bij wijze van overgangs maatregel genoegen willen nemen. Ta Herrington, iu Engeland, was men sedert geruimen tijd overtuigd dat het water uit eene groote bron, dat door alle bewoners gebruikt werd, niet deugde. Her haaldelijk was hun reeds aangeraden het niet dan gekookt le gebruiken, maar velen volg den dien raad niet. De gezondheidscommissie ontbood ten slotte eenige groote machine ketels en laat daarin het water, vdór het in het reservoir komt, koken, dat aldus ge kookt voor iederen inwoner verkrijgbaar is gesteld. In de Engelsche ochtendbladen komt de inhond voor van het charter, dat voor 35 jaren aan de Britsche Zuid-Afrika-maat- schappij verleend is. Het doel dezer maat schappij is, gelijk men weet, in hoofdzaak handel, maar tevens een vasten regeerings- vorin te vestigen in de Zambesieilanden en uitbreiding van het Engelsche element te bevorderen, om zoodoende „Zambesi eenmaal waardig te maken, bij het Britsche rijk te worden ingelijfd", zooals de Times schrijft. De Standard ziet in da vestiging der maat schappij een onneembaar bolwerk tegen de uitbreiding der Transvaalsche republiek. Het trekken en de vrijbuiterij der boeren zijn nu uit, zegt het blad. Het geheele gebied is driemaal zoo groot als het vereenigd koninkrijk. De maat schappij zal zich, volgens de Daily News vooral toeleggen op de ontwikkeling van het mijnwezen in Matabelelaud. Volgens de Exchange Telegraph Com pany veroorzaakte het bericht dat de Britsche regeering van plan zou zijn Swazieland aan de boeren over te dragen, eene groote ver ontwaardiging in de handelskringen. Woens dag is in de Londensche kamer van koop handel eene vergadering gehouden van koop lieden en belanghebbenden, waarop besloten is eene commissie te benoemen, die aan staande week eene openbare vergadering zal beleggeu. Middelerwijl heeft men al vast eene memorie opgesteld voor Lord Salisbury die men verzoeken zal eene deputatie te ontvangen, om hem over dit onderwerp te onderhouden. FAASIHtlM H. Volgens besluit van den gemeenteraad te Parijs zijn 60 banken iu het beursgebouw geplaatst en het recht om die te gebruiken is thans onder de bezoekers geveild. De prijzen liepen lusschen 200 en 450 fres. Voor drie werden 920, 820 en 710 frs. betaald en enkele vonden in het geheel geene liefhebbers. Het recht der huurders duurt 14 maanden. De heer Emile Ollivier, voormalig mi nister tijdens Napoleon III, heeft zijn nieuw werk „Zeventien negen en-tachtig en Acht tien negen en tachtig" in het licht gegeven. De bekende royalist heeft zoowel letterkun dige als staatkundige en historische werken geschreven. In het nieuwe boek behandelt hij de omwenteling en hare gevolgen voor staat, maatschappij en kerk, en besluit met een programma van hervormingen, die iu het Frankrijk van den nieuweren tijd moeten worden ingevoerd, vooral ten opzichte van het algemeen stemrecht en bet tegenwoor- woordige kiesstelsel. De legatie van Servië te Parijs is door deo minister van Buitenlaudsche zaken van Belgrado gemachtigd het bericht te logenstraffen, volgens hetwelk de jonge koning heimelijk zijne moeder de koningin Nathalie bezocht zou hebben. Volgens een Parijechen berichtgever van l' Etoile Beige zal de gewezen aartsher tog Johan van Oostenrijk niet scheepskapitein worden, maar in de Fransche hoofdstad zijn brood verdienen als journalist, in dienst van deu New-York Herald, die hem een vorstelijk salaris zal geven, 8 PA K Een heftig incident heeft Woensdag in de kamer plaats gehad tusschen den minister-president Sagasta en den oud-mi nister van financiën Cosgayon, die het finan cieel beheer van zijn voorganger aanviel. De heer Sagasta verklaarde dat de regeering

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1