I If® I I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e e i'uiirviitt verschijnt da^el y k s, belialve op '1«- ea Fees til a gei Maandag 4 November 18S9. )f 259. Uitgevers: Gebroeders Muré. h- V.] iTIi ■s-m I 5J P f-1- >5^? A 3 0 i I E i E i T v'coi Leidenper rnaanden t J 1.25. Franco door het geheele rijk, er t\ maanden 1*60. Prêjs per Suiamier 10 Vimt. A 8 V" E B T E 8 T I E i! Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. (iroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Ncheepniakerssteeg 6, 203» Jaargang. Bij dit Nummer behoort een BIJVOEGSEL. Staiis-Bcrich ten. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der gemeeute Leiden brengen bij deze ter kennis van da kiesgerechtigden, dat inge volge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 [Staatsblad n°. 85) de verkiezingter ver vulling vau de vacature, ontstaan ten gevolge van het door den Heer L. M. DE LAAT DE KANTER, die in 1891 moest aftreden, genomen ontslag, zal plaats lieb- beu op Dinsdag den 26aten November 1889, van des morgens negen tot des na middags vier uren. En geschiedt hiervan openbare kennisge ving door plaatsing in de Leidsehe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden den 31 October 1889, LEIDEN, 3 November. Bij beschikking van den miuister vao binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 December a. s., aan dr. A. H. Van Andel, te Medemblik, benoemd inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht op krank zinnigen en krankzinnigengestichten, als standplaats aangewezen de gemeente Leiden. De verantwoording van de „llolland- Bche Club" te Antwerpen omtrent de uit Nederland ontvangen gelden voor de slacht offers der ramp van 6 Sept. j.l. is in druk verschenen. Eeaige brieven, naar aanleiding van de overdracut der gelden gewisseld tusschen bel bestuur der Club eu den bur gemeester, zijn daarin opgenomen; we laten ze ook hieronder volgen Antwerpen, 26 October 1889. Hoogedel Achtbaren lleere den Heer Leopold dr Wael. burgemeester, Antwerpen. Hoogedel Achtbare lieer! „Oude veeten zijn vergeten „En gedempt de broil van twist." Met deze woorden van broederschap be groette in 1883, ten raadhuize, na de ramp van „Krakatau," Antwerpen's burgemeester onze laudgenooten, officieren van het korps der grenadiers en jagers. Met dezelfde hartelijke gevoelens bezield, zijn wij gelukkig, namens Nederland, onze dertiende tu laatste storting groot franken 3590,73 op het altaar van broederschap eu weldadigheid te Antwerpen neer te leggen, dankbaar aan ons vaderland dat ons een gedeelte zijner offergaven toevertrouwde. Met bijzondere hoogachting teekenen Namens de Hollaudsche club te Antwerpen De Secretaris, De Voorzitter, P. Zwartendijk. S. Reijnders Bisdom. Hierop antwoordt de burgemeester: Antwerpen, 29 October 1889. Aan de Heeren Voorzitter en leden van de „llollandsche Club" te Antwerpen. Mijnlieereu, Toen ik in 1883 de woorden uitsprak die gij, in uw schrijven van 26 dezer, wel hebt wiiieu herinneren, voorzegde ik dat de oude banden van vriendschap eu broederlijkheid tusschen uwe eu mijne laudgenooteu weldra gansch zouden heraangeknoopt zijn. Ik ben heden hoogst gelukkig te kunnen vaststellen dat mijne voorzegging zich ge heel heeft verwezenlijkt, eu het bewijs er vau is door uwe Vereenigieg op doorslaande eu schitterende wijze geleverd geworden. De oproep, door de „Hollaudsche Club" van Antwerpen aan zijne landgenooten ge richt, werd bereidwillig en mild beantwoord. In dertien zendingen heeft uwe Club meer dan dertig duizend frank gestort ten voor- deele der slachtoffers der ramp van 6 September. In naam der ongelukkigen die door het noodlot werden getroffenin naam van de geheele Antwerpsche bevolking zeg ik dank om uwe liefdadige werking, om uwe broeder lijke gevoeleos, en ik aanzoek u die dank betuiging te willen overbrengen aan al degenen die u hebben bijgestaan met raad en daad. Aauvaardt, mijne heeren, de verzekering mijner hoogachting, De Burgemeester, Leopold de Wael. Het boekje besluit met de volgende dank betuiging aan „het Nederlandsche volk!" Landgenooten, Wat zullen wij toevoegen aan de hartelijke taal van onzen waardigen burgemeester? Wat anders als een woord van innigen dank aan het vaderland dat ons zoo eenstemmig en geestdriftig ondersteunde bij het werk van weldadigheid eu broederschap. Dank voor bet penningske van den visschtv. landbouwer en werkman, dank voor het zilver en goud van den burger dat uit Neder- laud zoo mildelijk voor Antwerpen vloeide! Dank aan Neerland's overheid, Neerland's pers en Neerland's jongelingschap voor den bijstand ons verleend Door het eendrachtig sameuwerkeu van groot en klein in den laude werd cus be roep op den weldadigheidszin onzer laudge nooten beantwoord door eene volksuiting in deu waren zin des woords, die het schoone visioen van onzen onvergeteiijkeu Van Lenuep lot eene heuchelijke werkelijkheid maaklel Leve Nederland! De Hollandsche Club te Antwerpen. Antwerpen, 31 October 1889. Gaan we de lijsten na van de ingekomen gelden, dan zien we daarop Leiden voor komen met een bedrag van fr. 1348,41 (ingezameld door de sludentenafdeeling vau het Willemsfonds), terwijl de heer T. P. Viruly, alhier, fr. 208,66 schonk. Verder bomen op de lijst voor: Rijnsburg met fr. 42, Leimuiden met fr. 24.49, Sassenheim met fr. 170,91 en Zwammerdam met fr. 66.74. De commissie uit de afdeeling Leiden van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, voor een Wedstrijd voor Hand werkslieden en Leerlingen werd reeds benoemd in de vergadering van 26 Sept. 1889 eu bestaat uit de heeren Adr. J. Van Achter berg, G. Van Uriel, P. G. Cancel, II. J. Jesse en J. Roem. Haar rapport luidt nu iu hoofdzaak als volgt: De commissie heelt gemeend na rijpe overweging te kunnen vaststellen dat iu het algemeen elke poging, welke aangewend kan worden om het handwerk tot eene hoogere trap op te voeren, van harte moet worden toegejuicht en dat een wedstrijd voor hand werkslieden uiet alleen aanbeveling verdient, maar dat erkend moet worden dat zulk een wedstrijd, zooals de centrale commissie voor wedstrijden bedoelt, zeker nuttig zal werken en niet enkel bet handwerk ten goede zal kouien, maar bovenal liefde tot den handen arbeid zal aankweeken. Eenmaal deze vraag beantwoord zijnde, beeft de commissie gemeend, hiermede niet te kunnen volstaan, maar tevens den weg te moeten aanwijzen, welke bewandeld moet worden om tot eene gewenschte oplossing te geraken. Vooraf diende evenwel overwogen: zal zoodanige wedstrijd nog dit jaar kaus van slagen hebben? De commissie was eenparig van oordeel, dat, hoewel de tijd zeker niet te ruim is, er toch met ijver en goeden wil in dien lijd veel tot stand gebracht kan worden en, deukende aan het gezegde „van uitstel komt afstel", besloot zij de wenschelijkheid uit te spreken, dat zóódanige maatregelen worden genomen, dat er zoo spoedig mogelijk een wedstrijd voor hand werkslieden en leerlingen worde uitgeschreven om het a. s. voorjaar de resultaten daarvan te beoordeelen. De commissie stelde daarop deze motie vast: „De afdeeliug Leiden en omstreken schrijft een wedstrijd uit voor handwerks lieden en leerlingen. „Zij benoemt eene commissie van vijf personen uit hare leden en vraagt steun bij het gemeentebestuur en noodigt de de partementen Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, der Maatschappij van Nijverheid, de Vereenigingeu Bouw- kuusl eu Vriendschap, Nut en Genoegen en de afd. Leiden van het Neder]. Werk liedenverbond uit, elk een lid uit hun midden te benoemen, die met de commissie uit de afd. als commissie van uitvoering optreedt. „Deze commissie is, wat het administra tieve gedeelte betreft, verantwoording ver schuldigd aan het bestuur der afdeeling. Zij houdt zich geheel aan eene, in overleg met het bestuur op te maken nauwkeurige begrooting. Voor bet overige treedt zij zelfstandig op. Alle officiëele stukken ver- eischen de teekening van den voorzitter en den secretaris der afdeeling." De commissie biedt verder, als resultaat van haren arbeid, na herhaalde vergaderin gen, aan het volgende rapport, dat, mocht de vergadering het goedkeuren, als leid draad voor een uit te schrijven wedstrijd zou kunnen dienen. Bekendheid. Hoe meer bekend deze wed- strijd is, des te beter zullen hare resultatm zijn. De werkman moet op de hoogte we zen van het doel, den aard en de strek- king. Dit kan bereikt worden door het plaatseu van advertentiën in de Leidsehe bladen, de Rijnbode, Volksbelang en de Rijn- en IJsel- bode. Het plaatsen van verschillende hoofd artikelen en in die bladen om den wedstrijd uiteen te zeilen en het nuttige daarvan nader toe te lichten. Het doen aanplakken van reclame-biljetten in alle werkplaatsen, openbare gebouwen enz. Vau het voornemen wordt kennis gege- veu aan de commissie, die zich ten doel stelt wedstrijd ui voor handwerkslieden in Nederland te bevorderen en voorts «au alle haiidwerkslieden vereenigingen, liier en iu omliggende gemeenten, eu vraagt zoo wel hun zedelijken als geldelijkeu steun. De commissie belegt tevens eene vergade ring van Je besturen der verschillende werklieden-vereenigingen en bespreekt daar het nut eu het doel van deu wedstrijd, op dat ook die vereenigingeu de werklieden tot medewerking zullen aansporen. Eu einde lijk dat elk lid het hare er toe bijbrengt, waar hij kan, de zaak met hart en ziel voor te staan. Be Wedstrijd. De wedstrijd-commissie noodigt alle werklieden hier ter stede eu in omliggende dorpen uit aan een liaud- werkswedstrijd deel te nemen, welke de navolgende vakken zal omvatten: BoetBeerders, beddenmakers, behangers^ boekbinders, cementwerkers, decorateurs (vol. geus pigen werk), rijtuig- en wapenschilders, goud- eu zilversmeden, glasschilders, hout draaiers, instrumentmakers, kantwerksters, kleedermakers, koperslagers, kuipers, leder- werkers, lood- en zinkwerkers, machine- weikers en metaaldraaiers, mandenmakers, mattenvlechter8, metselaars, meubelmakers, uettenknoopeis, passementwerkers, photogra- len, scheepmakers, schilders, schoen- en laar zenmakers, smeden, spiegel- en lijstenmakers, steeugraveurs, steenhouwers, stoffeerders, stukadoors, timmerlieden, touwslagers, typo grafen en wagenmakers. Behalve uit de hiervolgende gemeenten, kunnen ook zij mededingen, die hun voorne men daaromtrent kenbaar maken Leiderdorp, Zoeterwoude, Oegstgeest, Voor schoten, Valkenburg, Rijnsburg, Katwijk a./d. Rijn, Katwijk aan Zee, Wassenaar, Koude kerk, Alfen, Oudshoorn, Woubrugge, War mond, Voorhout. Aard. De wedstrijd zal zijn: vrij, d. w. z. dat geene enkele bindende bepaling voor de deelnemers gemaakt wordt, zoodat ieder kan inzenden wat hij wil2°. gebonden, waarbij nauwkeurig de voorwaarden omschreven worden, waaraan de inzender moet voldoen. Aan hen, die wenschen hieraan mede te dingen in deze wedstrijden, wordt eene geheel volledige teekening verstrekt op de ware grootte, met nauwkeurige aanduiding en om schrijving van de onderdeelen. Bij de beoor deeling dezer naar teekening vervaardigde werkstukken behoort gelet te worden op juiste opvatting van de teekening, degelijke uitvoeiing en bewerking, goeden smaak, zoo wel wat den vorm als de verbinding der kleuren betreft en deugdelijk materiaal. Evenwel zal het aanbeveling verdienen, de gebonden wedstrijd zooveel mogelijk in de hand te werken, daar door goede leekeningen de smaak van den werkman meer bevorderd wordt dan door de fantaisie van den werkman den vrijen teugel te laten vieren. Voor den vrijen wedstrijd kunnen alie voorwerpen worden ingezonden, welke op de iu liet rapport genoemde vakken betrekking hebben. Knutselwerk wordt geweerd. Voor de bekroonde werkstukken wardt voor elk vak beschikbaar gesteld: eene bronzen me daille, zoo mogelijk met eene geldelijke be looning; een diploma. Iu den gebonden wedstrijd kunnen mede- dingeu le pr. verg. zil. med. Ie pr. 2e 3e zilveren bronzen diploma. zilveren med. bronzen diploma. 1. instrumentmakers 2. decorateurs en glas schilders 3. gond- en zilversm. 4. meubelmakers 5. smeden 6. timmerlieden 7. metselaars 8. koperslagers 9. steenhouwers De vakken I, 2 en 3 werken naar schetsen eu opgaven, de overige naar teekeningen en details. Aan de medailles zullen nader te melden geldelijke belooningeu verbonden worden. Tijdstip. De wedstrijd wordt uitgeschreven dadelijk na de commissie-samenstelling; de werkman heeft dan gelegenheid de winter avonden nuttig te besteden. De voorwerpen moeten vrachtvrij worden ingezonden vóór 20 Maart 1890 en worden tentoongesteld iu een nader aan te wijzen lokaal alhier, van 1-15 April 1890. Zij moeien binnen 8 dagen na de sluiting der tentoonstelling worden afgehaald; zoo niet, dan worden ze het eigen dom der commissie, die ze voor hare reke ning zal verkoopen. Prijzen. De medailles zullen worden aangevraagd aan de commissie, die zich ten doel stelt wedstrijden voor haudwerks.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1