BUIïSNLANDSOHE BERICHTEN m.-r ss€ ss^ €3 lOfc e- sr 3^.«^i Tm& 'hst* maar werd ten slotte gedwongen gebruik te maken van de welwillendheid van personen, door wie hem een vrije overtocht tot Rot terdam werd verschaft, tl ij had echter eerst veel ellende geleden en zal waarschijn lijk niet zoo licht weer naar de groote wereldstad terugkeeren, waar de zenuw achtige drukte en het geraas hem reeds eenigszius bedwelmden. De onnoozele man stelde zelfs voor /yte laten omroepen", dat er vier kinderen van hem verloren waren! Gisterenvoormiddag omstreeks half twaalf uur bespeurde men aan boord van de stoomboot ZierikseeRotterdam dal de stoom boot Telegraaf, varende tusschen Rotterdam en Antwerpen, op het Hollandsch Diep bij gedraaid lag en dat een kleiner vaartuig daarbij als het ware zoekende was. Van boord der Telegraaf werd toegeroepen dat een passagier was over boord gevallen, die waarschijnlijk zal zijn verdronken, om dat er geen spoor van hem werd ontdekt, (D. C.) Gisterennacht is in het station van den Grand Central Beige te Meersen ingebroken. Er wordt geen waarde vermist. Dinsdagavond 11. stortte te Vaals, onder donderend geraas, een alleenstaand huis, tot in 1887 gediend hebbende als gemeentehuis en thans bewoond door een gezin van 7 personen, gedeeltelijk in. Ais door een wonder bekwam niemand eenig letsel. BELÜIK. De graaf van Vlaanderen, die eere voorzitter is van het Vaderlandsch Verbond tegen het drankmisbruik, heeft Maandag avond te Brussel een bezoek gebracht in het lokaal door die vereeuiging opgericht, Z. K, H. heeft de bestuurders van dit weik hartelijk geluk geuenscht. De werkstaking van mijnwerkers in den omtrek van Bergen (Henegouwen) breidt zich uit. Sinds Maandag hebben zich ruim 4001! man bij de werkstakers aangesloten. SSSS5L4SIB. Volgens de Word zal de koningin in persoon liet parlement openen in overeen stemming met den ernstigen wensch van Lord Salisbury. Natuurlijk zal niets voor goed worden vastgesteld védr over twee maanden, De lord-mayor en de lady-mayoress van Londen gaven Dinsdagavond op het Mansion-House een groot bal, waarop 900 gasten genoodigd waren, ter eere van het 700 jarig bestaan van de Mayorelty van de City. In het geding tegen de wegens den moord van den inspecteur van politie Martin aangeklaagden zijn Dinsdag al degenen die nog niet veroordeeld waren van moord vrij gesproken evenals de twee eerste bescbul digdeD, maar evenals zij wegens manslag veroordeeld. De zaak was aanmerkelijk bekort door hunne bekentenis, De prins van Wales is op zijn jacht de Osborne te Port Said aangekomen en heeft na een kort verblijf de reis naar lsmailia voortgezet, om zich van daar per spoor naar Caïro te begeven. Volgens de Daily News loopen er ge ruchten dat een nieuwen inval van Derwi- schen op de grenzen van Egypte kan worden verwacht. Men zegt dat zij ten Noorden van Omdurman optrekken. De jongste Britsch-Iudische mail brengt den tekst van eeue redevoering van den Radjah van Serawak (Borneo) bij de opening van den raad, waarin hij een overzicht gaf van den tegeiiwoordigen toestand van het land. Van de Chineesche geheime genoot schappen sprekende, zeide hij, dat het noodig was i i gemeenschap met de Nederlaudsche regcering maatregelen te nemen oui elkaniier te steunen in het onderdrukken dezer ge vaarlijke vereenigingen. Zoolang men ze liet bestaan, zat het publiek op een vat met buskruit. De Radjah deelde ook mede, dat hij pogingen had gedaan otn Serawak op genomen te krijgen onder de landen, die Britsch-Indische immigranten kunnen be komen, daar hun arbeid vooral noodig is voor theeplantages; voorts, dat de regeering proeven nam met den aanplant van tabak, koffie en thee. De handel van Serawak iinemt gedurig toe. Peper, sago en rotting zijn de voornaamste artikelen. De Standard wijdt een artikel aan het overwicht dat Frankrijk door het verkrijgen van Tunis in de Middellandsche zee heeft verworven. Daardoor zou het zekerjn geval van oorlog Italië onder voor Frankrijk gun stige omstandigheden kunnen aanvallen. Maar de Standard meent dat Engeland nn evenmin als vroeger de Middellandsche zee zal laten behandelen als een Fransch meer, en d it liet belang heeft hij liet bestaan van Italië als eene machtige en bloeiende maritime mogendheid, die zich in de Middellandsche zee weet te doen gelden. Hetzelfde blad maakt ook een paar opmer kingen o.er het bezoek, dat de Duitsche keizer aan den sultan brengt. De Standard gelooft, dat dit bezoek, hoe opmerkelijk het ook zij, geene vruchten kan dragen. Turkije toch beschouwt ai de groote mogendheden met gelijk wantrouwen, als dieven of mede plichtigen van dieven. Daarom kan en zal hel niet anders dan eene afwachtende houding aannemen. Ware een Europeesche oorlog in liet onmiddellijk verschiet, dan zou het zeker een ander geval zijn. Dan zou Turkije een zwaard te verkoopen hebben en zou het verkoopen aan wie liet meest bood. Maar tot zoo lang zal het zich, meent de Standard tot niets verbinden jegens geene der mogend heden. FW AJiEtiU 54. Het Journal Officiebevat 350 namen van Fransclien, inzenders of anderen, die tot het welslagen der Parijsche tentoonstel ling bijdroegen en die daarvoor met een ordeteeken, het Legioen van Eer, werden beloond. Omstreeks 2/3 dezer personen werden ridder, de overigen officier. Er zijn 12 commandeurs, 3 groot-officieren en een grootkruis (de schilder Meissounier). Onder de nieuwe ridders bevindt zicli een werkman. De heer Turquet, een der invloed rijkste leden van het Boulangistisch comité, die bij de jongste verkiezing in het Ie ar rondissement te Parijs liet oudeispit heeft gedolven, verhaalt aldus zijn tegenspoeden en ontnuchtering aan een redacteur van den Courrier de l' Aisne: De lieve kleine kame raden hebben mij niet veel geholpen ge durende den veikiezingsveldtocht. Slechts op het laatste oogenblik hebben zij mij hunne redenaars-hulp verleend, die mij overigens lot niets heeft geholpen. Ter nauwernood heeft het comité te Londen mij voldoende fondsen verstrekt om enkele duizenden aanplakbiljetten te betalen. Ik heb zelf bet meerendeei der kosten voor mijne kandidatuur kunnen bijpassen. Ik heb ter nauwernood 50,000 billetten doen aan plakken, die onmiddellijk overdekt werden door de 300,000 plakkaten van den heer Yves Quyot en de 300,000 andercu van den heer Muzet. Men zou millionair moeten zijn om onder die omstandigheden te strijden. Ik heb dezer dagen aan den generaal ge schreven, om hem te vertelleu dat er op dit oogenblik niets aan te doen was. Wij zijn gefopt door de monarclialen en wij zijn geslagen. Wij hadden gehoopt ze met de republiek te vereenigtn of liever gedroomd van een verzoening van alle Franschen op het terrein' der republiek. Wij hebben schipbreuk geleden. Aau anderen nu om onze taak voort te zetten. De heer Léon Say geeft zijn plan om eene meerderheid uit „de gematigden van alle partijen" in de kamer te vormen nog niet op; hij schijnt daarbij te rekenen op ruiui 100 leden der rechterzijde, 50 leden die de eigenlijke kern zijner nieuwe partij zouden vormen en 150 opportunisten. Eene werkstaking van eene nieuwe soort is te Auxerre uitgebroken. De brandweermannen, die sedert eenigen tijd van bet gemeentebestuur een salaris vroegen, dat meer in oveenstemming zou zijn met de door hen bewezen diensten, hebben elke betrekking tot de gemeente afgebroken. Er moet nu bij het ontstaan van brand blijken of zij uit medelijden als vrijwilligers willen gaan tlusschen. I'OKTIICAL. Blijkens nadere bijzonderheden aan gaande de luisterrijke ter aarde-bestelling vau koning Luiz van Portugal bevonden zich in de lijkstaalsie niet minder dan 307 equipages, 120 burger vereenigingen en 12 staatsie koetsen, van welke de allerlaatste het lijk des konings droeg. In de vierde koets zat de inajordumus met den Duitsclieii vertegen woordiger; in de zesde: koning Karei van Rumeuie met de hertogen van Aosta en Monlpeusier; in de achtste rustte de om- floersde kroon; in de tiende's konings lielin en zwaard, terwijl de elfde geheel gevuld was met stapels rouwkrauzen. Het geheeln garuizoeii, 15,000 man sterk, begeleidde den stoet, terwijl vau de forten en de oorlogs schepen onophoudelijk kanongebulder zich deed hooren. Daar liet in Portugal ge woonte is, aan alle koningen na hun dood een karakteristieken naam te geven, zoo is besloten dat Luiz zaliger in de geschiedboe- keu zal blijven opgeteekend als „Lodewijk de Goede". laki'SI'SCH LA tiïl. De rijksdag heeft de beraadslaging over de staat8begrooting ten einde gebracht. De minister van financiën bestreed de aanmerkingen op liet suiker-belastingstelsel De uitkom.-t der internationale pogingen tot afschaffing der suikeipremie, waaraan ook Duitschland deelneemt, moet afgewacht worden. Bij de quaestie betreffende het stelsel van bescherming of van vrijen handel, komt alleenlijk de doelmatigheid in overweging; voor het oogenblik is terugKeer tot het vrij handelsstelsel on mogelijk. De staatssecretaris Von Bötticher wees op de voortdurende vermeerdering van den uitvoer, gelijk uit de handelsstatistiek bleek. Tot het verbod omtrent invoer van varkens, was de regeering alleen geleid door gezondheidsredenen, en de stijging der prijzen was niet uilsluitend het gevolg van het verbod, gelijk uit den stand der prijzen in de naburige 9taten bleek. Hij wees ten slotte op de algemeene verhoogiug der looneii. De heer Richter verklaarde zich tegen verhoogiug van uitgaven, in het bijzonder ten behoeve der oorlogsvloot, en bestreed de koloniale politiek der regeering. De beer Von Bennigsen wees, in tegen spraak met den heer Richter, op de groote hervormingen op het gebied van de autonomie en liet schoolwezen, terwijl ook in alle klassen der bevolking verbetering viel waar te nemen, eene bewering waartegen de heer Richter opkwam. Aanstaanden Maandag is de socialistenwet aan de orde. De National-Zeitung meldt, dat het Emir-pacha-comité in zijn eergisteren ge houden zitting besloten heeft, dr. Peters terug te roepen. De National Zeitung bevat een brief van prof. Schweinfurth, waarin liet bericht wordt bevestigd, dat Stanley en Emin-pacha aan het einde der volgende maand te Up- wapwa worden verwacht. De kroonprinses van Zweden wordt te Wiesbaden verwacht, om zich ouder ge neeskundige behandeling te stellen van doc tor Mezger aldaar. U«hTEi\KIJH. In den Bobeemscheu Landdag heeft de nieuwe gouverneur, graaf Than, ditmaal in het Czechisch geantwoord op de inter pellatie betreffende de sluiting van het Czechische studenten-leesmuseum te Praag. De studeerende jeugd, zeide hij, mag en zal zich niet inlaten met staatkundige manifestatiën, vooral niet met onwettige, gelijk geschied is door het adres aan de Parijsche studenten. Wat het gebruik der Duitsche taal betreft heeft graaf Thun ge zegd, dat hij de rechten der beide talen strikt zou handhaven, evenals het reglement van orde, 't welk bepaalt, dat men zich bij de beraadslagingen zoowel van de eene als van de andere taal mag bedieueD. De zoo genaamde Jong-Czechen hebben hierop zulk een rumoer gemaaakt, dat de zitting moest worden opgeheven. De meerderheid der commissie voor het adres van den Boheemscheu landdag heeft besloten aan die vergadering voor te stellen, tot de orde vau den dag over te gaan ten opzichte van de motie, welke de strekking heeft den keizer te verzoeken, zich als koning van Boliemen te laten kronen. ai iL in De krijgsraad van Orenburg heeft den gewezen betman der Orenburger kozakken, kolonel Von Mohrenschild, ridder der orden van St. Anna, Stanislaus eu Wladimir, ge rechtigd tol het dragen van verscheidene medailles uit zes veldtochten, wegens deel neming aan een militair complot tegen de regeering van Alexander III, van alle ambten, waardigheden, orden, titels en rechten vervallen verklaard en tot levenslange verbanning naar eeue garnizoensplaats in het noorden van Rusland veroordeeld. iEKVIE. Volgens den correspondent der Standard te Seinlin, doet een artikel in het liberale blad Domorina in verband met andere om standigheden vermoeden dat de ex-koning Milan van Servië en de gewezen minister Garashanin thans te Parijs in 't geheim onderhandelen. In het bewuste artikel wordt met een burgeroorlog gedreigd en de regee ring openlijk aangevallen. De Standard meldt uit Secolin, dat het gelijktijdig verblijf van den ex-koning Milan en zijneren vroegeren minister Gara- schanin te Parijs aanleiding geeft tot het gerucht, dat eene nieuwe combiuatie tus schen beiden overlegd is, waarvan de uit voering ophanden is. Een heftig artikel in Domovina, hetwelk aan Garaschauin wordt toegeschreven, geeft aan bovenstaande onder- stellige kleur; daarin wordt de burgeroorlog gepredikten gezegd dat de tegenwoor dige Servische bewindslieden slechts tijdelijk geduld worden. In la Petite République Jrancaise leest men het volgende Particuliere telegrammen van Belgiado spieken van de groote sensatie, welke in de stad geheerscht heelt tengevolge van eene krachtige daad des jongen konings. Zundagavond de waakzaamheid van zijn onderwijzer Dokich verschalkende, verliet Alexander heimelijk liet paleis en begaf zich naar zijne moeder, koningin Nathalie, die diep ontroerd was ovtr dit bewijs van liefde van haten aangebeden zoon. Zoo Ira Dokich de afwezigheid des konings bemerkte, begaf hij zich verschrikt tot den regent Ristich, die op zijne beurt naar koningin Nathalie ging. Daar vond hij koning Alexander, die hem verklaarde zijne moeder niet meer te willen verlaten. Slechts op anndringen van deze laatste liet de jonge koning zich overhaleu en eerst laat in den nacht besloot hij den regent te volgen, die hein door een geheime deur liet koninklijk paleis iiet binnengaan. Ondanks de voorzorgsmaatregelen, die ge nomen waren om liet gebeurde niet te doen uitkomen, verspreidde het zich snel door de stad en was oorzaak dal de sympathie der bevolking voor den jongen koning daar door nog grooter werd. 1IONTES2GKO. Prins Nikolaas van Montenegro tracht de landverhuizing onnoodig te maken door koren onder zijn volk te doen uitdeelen. Ook beval hij dat het volk van het meeren deei zijner belastingen zou ontheven worden. TVRHIJE. Te Konstantinopel is met eenige be zorgdheid keunis genomen van een besluit der Russische regeering om de handeisiu- richtingen van Sebastopel naar Feodosia over te brengen, met het doel van Sebas- topol weder geheel en uitsluitend eene ves ting eu oorlogshaven te ruakeu. De Porte ziet daarin bij eventueele verwikkelingen een niet gering gevaar voor de veiligheid van Konstantinopel. GKIEKEKLi ND. Keizerin Friedrich en haar twee on gehuwde dochters naineu ter gelegenheid van 't huwelijksfeest te Athene 38 japonnen mede, die elk minstens 10UO mark hebben gekost. De hoftailleuse van de keizerin was' naar Parijs gezonden, zegt de tFreis. Ztg." om de stof en 't garneersel te koopen voor het toilet van de ouJste dochter van H. M. De regeereude keizerin moet nog al zuini» zijn op 't stuk van toiletten. Keizerin Augus ta daarentegen vroeg nooit naar prijzen en betaalde dan ook eens 150 M. per metei voor een zijden kleed. De czaar zond aan de bruid een kostbare parure van bril- lanten, aau den kroonprins, behalve een prach tig uniform als majoor van het 't Newa- regiment, een theeservies van kristal, mei verguld-zilver gemonteerd. Op de borden,! schotels en andere zilveren gedeelten vanl het servies zijn in 't Russisch de nameil „KoDstautijn" eu „Sophie" gegraveerd. He servies moet een meesterstuk van Eun peeschen smaak en Oostersche pracht te gi lijk zijn. Voor koning Georg zond de cza vier paarden van 't edelste ras. Het gemeentebestuur van Athene heet een gouden lauwerkrans uitgereikt aau dei erfprins van Meiningen, die een der feesten regelde. Ook bood de gemeenteraad dei vertegenwoordigers der buitenlandsche pea een feestmaal aan, waarop verscheidene dronken werden ingesteld. Op het veld van Ares had een s.chitterend vuurwerk plaats, waarbij de vorstelijke per sonen tegenwoordig waren. Keizer Wilhelm eu zijn gevolg hebbel gisterenvoormiddag te 11-j- uur Athene verlaten, met de koninklijke familie enaldf vorstelijke gasten. De keizer en de keizer» betuigden den heer Tricoupis hunne tevreden heid over de ontvaugst. De Duitsche vloot verliet te 12 uur den Piraeus, onder dt salvo's van het geschut. AIHEK1H A. Uit Panama wordt bericht, dat dl werklieden van het kanaal alle hoop o| voltooiing van bet werk hebben opgegevei en, zoo spoedig zij gelegenheid hebbel, vertrekken. PER TELEGRAAF. ATHENE, 1 Nov. Bij een feestmaal, ffl houden aan boord van het Eugelsche «;l miraalschip stelde de Duitsche keizer el dronk in op de Engelsche zeemacht. De keizer en de prinsen gebruikten -I dejeuner in het koninklijk paviljoen in I Piraeus. Het jacht verliet daarom de bail en zoo ontstond de meening, dat de keitfl reeds was vertrokken.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2