BUITENLANDSCHE BERICHTEN. se", is w» ssa *C3 mot TK-U *K"3 sir tscm rwr - Omtrent de werkstaking aau de Han delskade te Amsterdam meldt De Tijd: L)e gerucht-ii, dat de werkstaking e'er losse en losvaste zolder- en loodswerkers vau het Blauwhoedenveeui zou ten einde loopen, doordien reeds verscheidene stakers voor het oude loon, 20 cent per uur, het werk zouden hebben hervat, kunnen wij op grond van een onderhoud met een paar werklieden, tegenspreken. De werkstakers, 50 4 60 man sterk, blijven weigeren weder aan het werk te gaan, tenzij hun eisch, 25 cent per uur, worde ingewilligd. Behalve deze grief ten opzichte van het loon te geiiug geoordeeld tegenover het loon, f 15 per week, dat de vaste werkers, de scheep- werkers, vau het Veem ontvangen heb ben zij nog cene andere grief, hierin be staande, dat het Veem op Woensdag, op den vrijen dag der scheepswerkers, dezen voor zolder- en loodswerk aan den arbeid zet, waardoor zij hunne belangen willekeu rig geschaad achten. Dit een en ander is dus geheel in strijd met de inededeeling der Amst. Ct.dat eer- gistereuochtend reeds enkele stakers tijdig bij baas Spraakman waren, om voor 20 cent per uur hun diensten aan te bieden, en dat door sommigen zou zijn verklaard: „Wij staken nooit meer mee, want wij vissollen nu achter het net. Al zijn ze met 700, in plaats van met 60, dan doen we nog niet mee voor dat handjevol werk dat hier is. Door gebrek aan werk zijn we dikwijls genoeg genoodzaakt het werk te staken". Zonder te treden in eene beoordeeling van de vraag, of het loon, door de stakers voor hun zwaren en niet vasten arbeid ge- eischt te hoog is, meenen wij hen evenwel te mogen prijzen voor hunne rustige, orde lievende houding, zoo gunstig afstekende bij de wijze, waarop de Rotterdamsche dok werkers, door bedreiging en gewelddadige verhindering van den ardeid in dokken, meenden hnune eischen kracht te moeten bijzetten. Een vrouw in de Rozenstraat te Amsterdam, die een emmer kokend water tegen de trap harer woning opdroeg, bad het ongeluk, dat halverwege het heDgsel doorbrak. Een kind, dat onder aan de trap stond, kreeg den ganschen stroom kokend water over het lichaam en moest met zware brandwonden naar het gasthuis worden gebracht. Te Utrecht worden tegenwoordig ver scheidene katten vermist. In een der wij ken heelt men een paar honden opgemerkt, die er op afgericht schijnen katten aan te vallen en te dooden. Zij werden dezer da gen op heelerilaad betrapt, en bleken de kat niet alleen te dooden, maar sleepten haar ook daarna mede. Waarheen is nog niet bekend. Men vermoedt, dat de eene of andere schoone later wel met het vel als bont zal prijken, eu het is niet onwaar schijnlijk, dat de honden voor een nijvere op jacht zijn De raad van stad Deutichem be noemde gisteren tot leeraar in de Geschie denis en Aardrijkskunde aan het stedelijk gymnasium den heer J. G. Doorman. In Friesland is den afgeloopen zomer eene proef genomen met het zaaien, op goed bemesten grond, van zonnebloemen (llelianthus Annuns). Bij het oogsten blijkt nn, dat deze plant, die gewoonlijk zeer weinig wordt geteeld, meer de aandacht van landbouwers verdient wegens de vele olie die het zaad bevat. De uitkomst is zoo gunstig, dat het volgend jaar eene groote oppervlakte met die plant zal be bouwd worden. In de Gaasterlandsche bosschen wordt door den heer jhr. Van Swinderen, lid der eerste kamer, een Eiffeltoren gebouwd. De toren is reeds meer dan 40 meter hoog en biedt een prachtig gezicht over den bosch- rijken omtrek. Maandagmiddag heeft een onbekend persoon, als deftig heer gekleed, ten huize van Z. D. 11. Mgr. A. Godschalk te 's Bosch van de gelegenheid, dat men hem in de eetzaal liet om een brief te schrijven aan den secretaris van den bisschop, gebruik gemaakt om een greep te doen in het tafelzilver, geborgen in het in die zaal geplaatste buffet. Na zijn heengaan bemerkte men eerst, dat 7 k 8 zilveren vorken en 3 dito lepels ontvreemd waren. liet onmiddellijk door de gemeeiite-politie ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de verdachte ruim 6 ure per trein van daar is vertrokken naar Rotterdam, alwaar de politie, met opgave van signa lement, verzocht is hem op te sporen en aan te houden. (Pr. N. en 's II. Ct Te Woensel bij Eindhoven hebben dezer dagen wederom baldadigheden plaats gehad, daar bij verscheidene inwoners de glazen zijn ingeworpen; jammer slechts dat men zoo zelden de daders op het spoor kan komen. Ook te Gestel vond hetzelfde, doch in geringeren omvang, plaats. Men schrijft aau het D. v. Z.-Il. en 'e Cr.: Er ziji» personen die zich op zettelijk laten veroordeelen om in eene rijksinrichting geplaatst te worden en niet zonder reden, zooals uit het volgende blijktZekere A. S., te Tilburg, werd wegens herbaalde dronkenschap tol 6 maan den plaatsing in eene rijkswerkinrichting veroordeeld. Toen hij dezer dagen te Til burg terugkwam ontving bij als uitgangskas nog de som van f 58.26J, nadat al zijne aldair gemaakte verteringen waren betaald. Zoo'n straf kan niet afschrikkend werken. Omtrent den diefstal bij de firma Berger te Vei.loo meldt uien nader, dat door de politie zijn gevonden, in den tuin van den beroofde, de verschillende gereedschappen, welke noodig waren om kistèn eu kasten open te breken. Eene houten kist, daarbij achtergelaten, kon juist die voorwerpen be vatten. Deze bestaan uit een 20 stuks nieuwe en zeer interessante instrumenten, waarvoor het zwaarste stuk ijzer rnuet bezwijken. Alle voorwerpen waren zoo goed als nieuw. Zij waren o. a.: eene dievenlantaarn, centerboor, koevoeten, hefboomen, welke aau elkander geschroefd, meer dan 1J M. lengte hebben, alsmede 3 paar sokken, die waarschijnlijk den dieven dienden om ze over huune schoenen aan te trekken, zoodat er geene voetsporen konden achterblijven. Een stuk ijzer van de aangebroken kast bewijst, dat het zwaarste metaal voor hunne materialeu als cartOD bezwijken moest. Vau de daders is nog geen spoor gevon den. PER TELEGRAAF. NEW-YORK, 31 Oct. Ten gevolge van drie slechte oogsten na elkaar, lieerscht in Dacola hevige hongersnood, 'lien duizend personen zijn geheel zonder middelen van bestaan. PARIJS, 31 Oct. Volgens de Gauloia zal de minister van financiën vóór Januari een voorstel indienen tot conversie der 4 pCt. schatkistbiljetten, ter vermindering van den interest voor de gelden, welke bij spaarbanken worden belegd, en tot vrijwillige conversie der 4t pCts. schuld. PETERSBURG, 31 Oct. liet Journal de St. Pétersbourg spreekt nitdrukkelijk tegen, dat de Russische minister van oorlog zijn uitgaven doet, zonder eenig toezicht en een crediet heeft ontvangen voor vijf jaren. De uitgaven voor het ministerie van oorlog zijn volkomen aan hetzelfde toe zicht onderworpen als die der andere departementen. VVEENEN, 31 Oct. Graaf Kalnoky vertrekt hedenavond naar Friedrichsruhe, waar hij eenige dagen de gast van prins Bismarck zal zijn. SCHOOL- EX KKKKNIËIIH S. Aangenomen het beroep naar de Chr. Qer. gem. te Stedum door ds. VV. J. Van der Kouwe te Hazerswoude. HANDELS EN FINANC1EËLE- BERICHTEN. De aanvoer op de kaasmarkt te Woerden bedroeg 30 Oct. 133 wagens. Voor Goud- sche kaas bedong men 1ste soort van f 25.a ƒ27.2e soort 21.a 24. Derby J 24.Edammer f 4 llaudel vlug. Bodegrave, 29 Oct. Op de markt wer den heden aangevoerd kaas, 237 wagens, tezamen 14,065 stuks, wegende pl. m. 60,261 kilo, prijs ie soort Uoudsche f 27 4 28j, 2e soort f 23 4 25 J, zwaardere f hieronder 7 wagens Derby-kaas, prijs le soort f23 4 24 J, 2e soort f21 4 22 J., 34 wagens Edammer kaas prijs le soort f 29 4 32, 2e f 26 4 28; 2 wagen Leidsclie kaas, prijs 141 4 fHandel vlug. Delft, 31 October. Prijzen der boter 56 68 76, pei 40 kilo, 426/8 en 95/16 vn. Boter, te zamen wegende 9470 kilogram. Gouda, 31 Oct. Kaas-aanvoer 70 part. prijs le qual. f27 4 29.—, 2e qual. ƒ24 4 26. Zwaardere f4 jNoordholland- sche 4Handel ving. Boter. Goeboter 1.35 4 1.45, per kg., wei- boter 1.10 4 1.30 per kg. en grasboter f 0.4 f 0.per kilo. Handel gewoon. LEIDEN 31 October. De lieer K. Werner, classicaal oefenaar in de Ned. Geref. gemeente te Middelburg, heeft het beroep naar de Oud Geref. ge meente alhier aangenomen. Bij het lieden te 's Gravenhage ge houden aete-examen lager onderwijs zijn o. a. geslaagd de dames J. II. Plate en C. J. De Prez van Leiden. Niettegenstaande de in de lucht zwe vende annexatie-plannen, waardoor de gren zen onzer gemeente aanmerkelijk zouden worden uitgebreid, zullen onder de gemeen te Leiderdorp, aan den Heerensingel bij Leiden, 5 nieuwe straten worden aangelegd, welke volgens een door bet gemeentebestuur vastgesteld plan aangebouwd moeten wor den. Er zullen derhalve geene woningen mogen verrijzen van onvoldoende ruimte en liebt. De namen der straten zullen zijn: de Oranjestraat, de Nassaustraat en de Bloem- straat. Deze zullen uitloopen op twee hoofdstraten, welke de Voorstraat en de Middenstraat zullen heeten. Ook aan den Zijlsingel, mede in de onmiddellijke nabij heid vau Leiden, zal eene nieuwe straat worden aangelegd, welke de Heimanstraat zal genoemd worden. (A'. B. Ct.) Opnieuw zijn in de sectiën der tweede kamer, bij de besprekingen over de Indische begrooting bezwaren ingebracht tegen de wijze waarop de opleiding der Indische ambtenaren is geregeld. Van verschillende zijden werd bet denkbeeld geopperd een Rijksinrichting in hel leven te. roepen en voor de benoeming tot Indisch ambtenaar meer te letten op algemeene ontwikkeling eu op die bijzondere hoedanigheden, die de Indische dienst vordert. Dan kon de ge legenheid vervallen, om in Indië het groot- ambteuaars-examen af te leggen. Voorts werd bij deu minister er op aangedrongen, om een eiude te maken aan de misbruikeu, die te Batavia bestaan bij het bepalen der beschikbare plaatsen. In een brief uit Den Haag in het Z. D. wordt medegedeeld, dat in den boezem van de tweede kamer, naar aan leiding van het voorstel van den heer Bahlmanu, omtrent de invoering van graan rechten, het plan bestaat om een voordracht te doen, die de bescherming der voortbreng selen op nijverheidsgebied ten doel heeft. De voorstanders der bescherming oordeelden echter, dat een tariefshe ziening van de regeering moet uitgaan. Dat de regeering werkelijk het pian daartoe koestert, moet betwijfeld worden, maar 't is de vraag, of er over dit puut door de regeering niet met haar staatkundige vrienden iu de kamer wordt onderhandeld. De uitslag van dit beraad zou natuurlijk op het lot van 't parlementair voorstel grooteu invloed hebben. Voor de arrond.-rechtbauk te's Graven hage had zich heden te verantwoorden een koopman te Leiden, die reeds herhaalde malen wegens diefstal werd veroordeeld en heden terechtstond, beklaagd een konijn te hebben gestolen. Met ongeëvenaarde gevatheid trachtte bekl. de aangevoerde bewijzen te wederleggen. Het O. M. achtte echter het wettig en overtuigend bewijs geleverd en vorderde, ook met het oog op het ongunstig verleden van bekl. 1 jaar gevangenisstraf. Dezelfde beklaagde stond onmiddellijk daarna terecht voor een tweeden diefstal thans voor een paar zakken en een partijtje wol. Ook in dit geval nam het O. M. de schuld van bekl. als bewezen aan eu vor derde 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak heden over 8 dagen. Een paar dienstmeisjes, een van 16 en een van 20 jaar, mede te Leiden woon achtig, hadden zicb daarna te verantwoor den: het jongste, beklaagd zich bij een schoenmaker te Leiden twee paar pantoffels ouder bedriegelijke voorgevens te hebben doen afleveren; het andere, onder verdenking een paar van die pantoffels ten geschenke te hebben aangenomen, wetende dat zij op bedriegelijke wijze verkregen waren. De subst.-off. van justitie vorderde voor hel jongste meisje ter zake van oplichting 1 maand, voor het oudste, wegens heling, 6 «eken gevangenisstraf. Uitspraak heden over 8 dagen. De arrond.-rechtbank te 's flage ver oordeelde heden den persoon uit Leiden, die zich schuldig maakte aan het opzettelijk voordeel trekken uit de opbrengst van ge stolen goederen, afkomstig uit het magazijn eener fabriek te Leiden, tot 6 maanden gevangenisstraf. Naar bet Hbl. verneemt heeft de heer Willink Ketjen cassatie aangeteekend van het vonnis van het hof te Amsterdam, waar bij zijn veroordeeling tot een geldboete was bevestigd. In den nacht tusschen Maandag en Dinsdag 11. braken zes koeien van een land bouwer te IJselmonde uit de weide en kwa men op de baan van deD staatsspoor. Twee er van werden letterlijk aan stukken gere den en eene derde werd in het water gewor pen, waaruit zij meer dood dan levend werd gehaald. Aan den Hordijk onder IJselmonde, waar de spoorbaan de rijweg doorsnijdt, is geen wachter. GEMENGDE BERICHTEN Uit Johannesburg, in de Transvaal, wordt aan de N. R. Ct. het volgende ge schreven Johannesburg, de stad die zich op Ame- rikaansche wijze in een minimum van tijd ontwikkeld heeft, bezit niet slechts een schouwburg, maar ook een operagebouw en een vasten circus. Eerstgenoemd gebouw is in den avond van 1 October een prooi der vlammen geworden. Hoewel de stad uitge breid is, zijn er echter in de drie jaren vau baar bestaan zeer weinig gevallen vau brand voorgekomen, en het thans gebeurde is wel een van de verschrikkelijkste geweest. Eveu na zeven uur brak in het Globe theatre de brand uit, die in zeer korten tijd het ge boete gebouw tot cencn puinhoop maakte. Omtrent het ontslaan is de lezing als volgt Een der bedienden zetle, terwijl alles in ge reedheid werd gebracht voor de ophanden zijnde voorsL Hing, eene lamp op een stoel. De lamp viel om, en het gevolg was, dat de brandende petroleum zich over het too- neel verbreidde. Er waren weinig of geen maatregelen tegen brandgevaar genomen, eu de weiuige aldaar aanwezige personen liepen verbijsterd weg. Het vuur verspreidde zich over het geheeie gebouw en toen was het onmogelijk, zelfs met de beste hulp- middelen, het nog te redden. In minder dan twee uren was het geheeie prachtige gebouw niets dan een zwart geblakerde puinhoop met enkele nog overeind Btaaude muren. Het was het eigendom eeuer maat schappij die zeer groot verlies lijdt, daar liet gebouw niet verzekerd «as. Het grootste gedeelte der garderobe van het tooneelge- zelscbap werd gered, doch van al het overige is niets terechtgekomen. Eene zware spoorwegramp heeft Dins dag in llritscli-Indië plaats gehad. Te llatras, niet ver van Agra, is een trein op een verkeerd spoor gekomen eu gederail leerd. Een der wagens, waarin alleen vrou wen en een paar kinderen gezeten waren, is geheel verbrijzeld. Vijftien hunner kwamen daarbij om. Negen en-dertig personen wer den gekwetst. Een speciale trein met 600 Fransche bedevaartgangers, van Genua naar Veutimi- glia vertrokken, is door een verkeerd sein bij het station Pr4 op een stilstaanden goederentreiu geloopen, van welken laatste een remmer gedood werd. Een tiental bede vaartgangers werden gekwetst. Allen weiger den de reis voort te zetten. BGLCIK. De Indépendance zegt dat Nederland op het anti-slavernij-congres te Brueael waar schijnlijk alleen zal worden vertegenwoordigd door deu gezant baron Gericke van Herwij nen, daar de regeering iu Afrika geen an dere belangen heeft te verdedigen dan dii der Nieuwe Afrikaansche Handelsvereenigiug en der Oost-AfrikaaDSche Handelsvereni ging- De werkstaking neemt in de Borinage van dag tot dag toe8000 werkliedeu hebben gisteren bij de plaatselijke overheid een poging aangewend om de instelling te ver krijgen van een raad tot beslechtiging der geschillen bij wijze van arbitrage. De werkstaking is ook begonnen in het bekken van Charleroi. Op verschillende punten heeft men dyna miet aanslagen geconstateerd. ENGELAND. Op de goederen van den heer Olphert in Ierland hebben weder onderscheidene uit zettingen plaats gehad. Om te verhinderen, dat de uitgezette gezinnen toch, zooals dik wijls geschiedt, eenvoudig na verloop va» een paar dagen zonder vergunning van de» landheer de woning weer betrekken, zijn et telijke dier woningen op last des laudheers in brand gestoken. Dit heeft groote ergernis onder de bevolking gewekt. VA AXHK1JH. Maandag heeft in het palais de i'Elysëe het tweede bal plaats gehad, door den presi dent der republiek aan de bekroonde inzen ders op de tentoonstelling aangeboden, ft salons waren te klein om de menigte geuoo- digden te bevatten, want buiten de inzen ders waren ook tal van sommiteiten uit finantiële- handels- en nijverheidskrin aanwezig. Men schat het aantal person die hunne gelukwenscben zijn komen bieden, op meer dan 8000 personen.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2