BUITEN LAK DSCiiE BfaaiCiï'iEN m - maar eerst nog een jaar het gymnasium te Bonn bezocht. Vervolgens heeft hij te Leiden onder de hoogleeraren Cobet e i Piuygers gestudeerd en werd, na zijn promotie, in 1877 tot praeeeptor aan bet gymnasium te Delft aangesteld, waar dr. Van Eyken toen rector was. Spoedig daarop is bij lot conrector be vorderd. In 1885 werd hij beroepen naar het Amsterdamsche gymnasium, waar hij groo tendeelfl met het onderwijs in de lioogstc klasse belast is geweest. De //Conférence évangelique Wallonne" werd gisterenmiddag te 's Hage in Diligentia door ds. Lacheret met gebed geopend. De bijeenkomst werd door een groot aantal belangstellenden, waaronder vele dames, bij gewoond. Onder de aanwezigen merkte men op de predikanten Th. Monod van Parijs eu Rochedieu van Brussel. Ds. Gerlach te Middelburg, ds. Stoop te Nijmegen en jhr. Teding van Berkhout te Amsterdam gaven kennis verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. Tot voorzitter werd benoemd mr. C. J. E. graaf Van Bylaudt, tot secretaris ds. Rochedieu te Delft, en tot commissarissen voor het nazien der rekeningen ds. Brun te Amsterdam en de heer Van de Pavord Smits te Leiden. Uit liet rapport van den secretaris blijkt, dat de besluiten der vorige Conférence zijn uitgevoerd, dat de collecte voor het Zee manshuis te Duinkerken heeft opgebracht een som van bijna f 5000 en nog vele ge waardeerde bijdragen later zijn ingekomen, dat het comité tot directeur van dat huis heeft benoemd de heer Joseph Chrispeels, van Brussel, en de inrichting is gevestigd in een perceel van drie verdiepingen op de Hullandsche Kade. Daarna werd door ds. Lacheret eene ver handeling voorgedragen over de Waalsche liturgie; deze historische en practische stu die werd met belangstelling aangehoord en gaf tot langdurige discussie aanleiding; ten slotte werd besloten de ontwerpen van den spreker te doen circuleeren en in de volgende Conférence aan de orde te stellen. De arrondissements-rechtbank te 's Hage, veroordeelde gisteren den beklaagde, die terecht stond wegens diefstal van eene koe uit eene weide tot 2 jaar gevangenisstraf. Daarna stonden alweder twee beklaagden H. v. S. en C. H., beide werkman en woonachtig te Leiden, voor het stelen van vee uit de weide terecht. De eerste beklaagde had den tweede over gehaald eene aan zijne moeder toebehoorende zwarte koe met witten kop uit het land te halen en naar Leiden te drijven. De eerste beklaagde zou daar het dier verkoopen en de tweede beklaagde zou de helft van de opbrengst genieten. De verkoop mislukte evenwel en de koe werd in beslag genomen. Beide beklaagden erkenden de hun ten laste gelegde feiten gepleegd te hebben; de tweede beklaagde beweerde evenwel niet begrepen te hebben dat bij iets strafbaars deed, omdat de koe aan des eersten be- klaagdeus moeder toebehoorde en hij daarom meende dat deze het beest wel verkoopen mocht. Substituut-officier van justitie mr. baron De Vos van Steenwijk requireerde voor den eersten beklaagde 1 jaar en 6 maanden en voor den tweeden 1 jaar gevangenisstraf. Mr. Munzebrock achtte het bewijs, dat de tweede beklaagde geweten had dat hij een strafbaar feit pleegde, met het oog op diens geringe verstandelijke ontwikkeling, geenszins geleverd en in ieder geval de straf, tegen beide beklaagden gevorderd, veel te hoog. De publieke veiligheid was door het stelen van de koe niet in gevaar gebracht, want bij de tegenwoordig be staande snelle middelen van gemeenschap, als telegraaf, lelephoon en postverkeer, be hoorde het bijna tot de onmogelijkheden, dat de eigenaar van een ontvreemde koe of paard langer dan een paar dagen van het bezit verstoken bleef. Ook de eigenaresse van het in casu gestolen rund had dit weder na een paar dagen terug ontvangen. Schade was er dus niet geleden. Bovendien, beide beklaagden hadden te voren ten duidelijkste bewezen, dat zij niets liever dan door hard werken in het onderhoud van hun talrijk gezin wenschten te voorzien. De tweede beklaagde had, hoewel hij tot nog toe met de grootste inspanning om het bestaan streed, een onberispelijk verleden en de kleine fouten, welke aan den eersten beklaagde ten laste kouden worden gelegd, konden toch den indruk niet wegnemen, dat ook deze lang getracht had eerlijk dcor de wereld te komen en evenals zijn medebe- k Jaagde door den nood gedwong'.n was ge worden eene strafbare handeling te plegen. Pleiter concludeerde derhalve tot vrijspraak voor den tweeie beklaagde en, mocht de rechtbank niet daarJoe kunnen besluiten, to' aseö ml ®.sï5> e?**» tmrs MM eg*". bet opleggen van eene. zeer lichte straf aan beide beklaagden. De uitspraak is bepaald op Maandag aanstaande. Naar aan de Zw. Ct, wordt medege deeld, zal dr. Vinkhuijzen te 's Hage, we gens vergevorderdcu (76jarigen) leeftijd ziju ontslag indienen als hofarts. In den ouderdom van 76 jaren over leed Zondag te Delft de beer A. G. Visée, oud-kolonel der artillerie, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, officier der orde van de Eikenkroon, ridder van tie Danne- brogsorde van enemarken enz. In 1866 in den rang van majoor benoemd tot inspecteur der draagbare wapenen, werd hij in diezelfde betrekking in 1871 bevorderd lot luit.-kol. en in 1872 tot kolonel. In 1874) verkreeg hij een eervol ontslag uit den militairen dienst met toekenning van pensioen. Het bleek Zondag, dat wel vele bakkers patroons te Rotterdam de eischen hunner gezellen hadden ingewilligd, doch geenszins allen. Nadat dit in de Zondag gehouden vergadering der gezellen was be kend gemaakt, trok des avonds eene groote bende door de stad. Aan de patroons die hadden toegegeven werd eene ovatie ge bracht, terwijl bij de anderen de gezellen, die aan het werk getogen waren, gedwon gen werden bet Zondagswerk te staken. In de bakkerij van den heer R. in de Molensteeg werden zelfs de ruiten inge worpen. L)e verbittering tegen den heer R. moet ontstaan zijn door het gerucht, dat hij, aan de eischen der gezellen niet willende toe geven, u Duitschers" had ialen kernen om in zijne bakkerij te werken. Een persoon die met een stok in de rui ten sioeg werd door de politie gegrepen, doch wist nog te ontkomen. Daar hij ech ter bekend is, wordt tegen hem proces verbaal opgemaakt. Ook naar (ie andere schuldigen wordt een streng onderzoek in gesteld. Thans hebben alle patroons, ook de heer R. toegegeven, naar men zegt. De N. R. Cl. verneemt, dut door de Nederl. Amerikaansche Stoomvaartmaatschap pij, behoudens de gebruikelijke inspectiën, is aangekocht het Engelsch stoomschip Bri tish King, zusterschip der stoomschepen Rotterdam, Amsterdam en Obdaui. Liet stoomschip zal Werkendam heeten en vermoedelijk in December iu de vaart op New-York worden gebracht. Zaterdagmorgen werd te Utrecht een echtpaar ter aarde besteld, dat plotseling na elkander overleed. De vrouw stierf van schrik toen zij bij het lijk van haar man kwam. Naar het V. D. bericht, brak bij de begrafenis de as van den wagen, zoodat deze kantelde en de kisten er uitvielen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is diefstal met braak gepleegd ten huize van eene alleenwonende weduwe op de Olde Galileën te Leeuwarden. Het mocht den inspecteur van politie De Haan gelukken denzelfden nacht den dader op te sporen en het ontvreemde geld, dat reeds verborgen was, mede terecht te brengen. Het is gebleken, dat de brutale inbreker door eene glasruit iu de kamer waar de weduwe sliep te verbreken, naar binnen kon klimmeu en uit den lossen zijzak, welke de vrouw met hare andere kleeren op een stoel voor het bed bad neergelegd, het daarin aanwezige geld en de sleutels heeft weggenomen. Hiermede opende hij de secretaire in «ene andere kamer en heeft daaruit het aanwezige geld meege nomen. In 1889 zijn niet minder dan 5 lole- lingen uit de gemeente Barradeei vertrok ken naar Amerika Minder aangenaam voor de plaatsvervangers. Met de valkenvangst te Valkenswaard gaat het dit jaar niet vooispoedig. Een vijftal bruikbare vogels liet zich nog maar ver schalken. De oude* die in handen vallen worden mr-estal afgemaakt, dewijl ze, in vrij heid gesteid, naar beweerd wordt den toeleg om gevangen te worden ve/klikken en dus verijdelen zouden. Als de trek tijd voorbij is, tegen December, worden de dieren naar Engeland afgeleverd, waar ze verder gedres seerd worden en bij jachtliefhebbers zeer gezocht zijn. 11 J£ SU I SC. Otidtr den titel: //tiet Vlaamsch "oor de rechtbank", verhaait het Handelsblad van Antvrerpen het volgende omtrent eene terechtzitting der correctioneele rechtbank te Brussel. De beklaagde is een Limburger, die geen Fransch verstaat, de bestolene een Waalscb horlogemaker, die geen Vlaamse!) verstaat en zijne verklaring als getuige in het Fransch aflegt. De advocaat, de heer Féron, spreekt geen Vlaamsch en vraagt onmiddellijke invrijheidstelling in bot Fransch, «elke con clusie In t openbaar ministerie iu liet Viaatnsch bestrijdt. Incidenteel beslist de rechtbank in het Fransch tot verwerping lier conclusie van den verdediger. Nu moet de bestolene, van wiens verklaring de beklaagde niets verstaan beef); weder onder eede «orden gehoord, maar nu met behulp van een tolk, daar de beklaagde, overeenkomstig het bij de wet toegekend recht van keuze, de zaak in bet Vlaamsch behandeld wilde zien. In die taal werd ook het requisitoir uitgesproken, maar de verdediger pleitte, nadat de beklaagde daarin had toegestemd, in het Fransch. Eindelijk zou de rechtbank iu het Vlaamsch uitspraak doen, maar daar de voorzitter deze taal niet voldoende machtig is, gaf hij de leiding over aan den rechter Behaegel. re' Ei ES 1,-S Si. In eene Zaterdag gehouden Boulangis- tischo vergadering is besloten eene vreed zame manifestatie te doen voor liet gebouw der Kauu-r op den dag van den terugkeer. De vergaderden, 500 in getal, protesteer den tegen het besluit „der commission de recensement," die burger Jotfrin verkozen verklaard heeft, die slechts 5100 stemmen verkregen had. Zij hopen dat de Afgevaardigden dit besluit niet zuilen bekrachtigen, waardoor de vrijheid van hel algemeen stemrecht aangetast wordt. Generaal Boulanger heeft den lieer Laisant per telegraaf geluk geweuscht met diens waardige houding, eerlijkheid en vaderlandsliefde. „Natuurlijk tast het besluit, dat u treft, u niet aan." Met dit besluit wordt bedoeld dat, waarbij de heer Laisant wegens beleediging van de militaire overheid ontslagen wordt als kom- mandant bij bet territoriale leger. Het hof van het departement der Mans heeft een jongeling van 19 jaar ter dood veroordeeld, die eene arme vrouw welke hem naar den weg vraagde, met stok slagen had trachten te vermoorden. Hij had haar van het weinige geld dat zij bij zich had beroofd en was dit vroolijk gaan verdrinken, haar voor dood op den weg latende liggen. De vrouw is hersteld, maar heeft afzich telijke litteeker.s op het gelaat. IPAMJ Si Te Teruel is tijdens de dienst in den Andreaskerk eene bom gesprongen, waardoor eene paniek werd veroorzaakt. Voor het overige is er slechts stoffelijke Bchade door aangericht. PORTIICiAL. De uitvaart van wijlen koning Lodewijk heeft Zaterdag plaats gehad. Te half tien in den ochtend verliet de stoet Belem eu te 4 uren 's namiddags kwam men te St. Vincent aan. Behalve de officieele deelnemers aan de plechtigheid waren verscheidene bur gerlijke en industrieele vereenigingen opge komen eu delegatiën van scholen volgden te voet de met kransen overdekte kist. Een rijtuig vol kransen volgde eveneens. De nuntius was met het corps diplomatique en het hof naar St. Vincent gegaan, waar het stoffelijk overschot in het Pantheon werd bijgezet. Een salvo van 101 kanonschoten verkondigde het einde der plechtigheid. De hertog van Edinburg heeft wegens eene plotselinge ongesteldheid deze niet kunnen hijwonen en zond zijn ordonnans. IT II.IK. Volgens een berichtgever der Débats te Rome beeft prins Lodewijk Napoleon, dezer dagen afscheid nemende van zijnen oom, koning Umberto, dezen verklaard, dat de reden waarom hij uit den Italiaanschen dienst was getreden hierin gelogen was, dat het Italiaausche leger, zelfs onafhankelijk van 's konings wil, eenmaal met Frankrijk zou kunnen slaags raken. In II Kapitan Fracassa leest men het volgende: Kassa Ubie, een Abyssinisch koopman, die te Rome aangekomen is, be vestigt het bericht van den op-tand van Ras Aioela tegen Ras Maugascia. „lias Aioela, verscheidene malen door lias Maugascia uitgenoodigd om tot deze te komen, weigerde altijd, daar hij Mangascia beschuldigde samen te spannen met de Italianen en koning Mennelik; hij vreesde dus bij zijne komst gevangen genomen te zullen worden en aan de Italianen over geleverd. „Aioela bevindt zich in de laag gelegen landstreken van Okule Kusdizijne vol gelingen verminderden bij den dag maar volgens de berekeningen van Kassa Ubie kan Ras Aioela nog rekenen op ongeveer 10,000 goed gewapende mannen, die echter slecht voorzien zouden zijn van amunitie. „Het leger van Mangascia is sterker dan dat van Ras Aioela. „Dbbeb zit gekerkerd op den versterkten berg van Amba Saiama. „Kassa Ubie is overtuigd dat Ras Aioela, zich nimmer aan Mennelik zal onderwerpeu omdat hij, uit lagen stand geboren en bij gevolg geene hoop hebbende om ooit te regeeren, niets te wachten l.eeft van het land". ES 3J E T 8 Si LA V De Norddeutsche Algemeine Zeitung maakt een telegram openbaar, door keizer Wilhelm aan prins Von Bismarck te Fried- richsruhe gezonden. Dit telegram luidt aldus: „Na een verrukkelijk schootie reis in het fraaie oude Athene, waar mij een uitmun tende ontvangst van vorst en volk ten deel viel, aangekomen zijnde, vond ik uw tele gram als den eersten groet uit het vaderland. Ontvang mijn hartelijke:! dank daarvoor. Het eerste woord, hetwelk ik naar het vaderland zend, is een groet aan u uit de stad van Pericles en van de zuilen van het Parthenon, welke op mij diepen indruk maakten. De keizer en de keizerin zullen, naar de Norddeutsche mededeelt, omstreeks den 12deu November weder te Berlijn zijn. Hoelang zij te Konstantinopel blijven eu «eiken terugweg zij kiezen, is nog niet zeker. Volgens sommigen zullen HH. MM. wederom over Noord-italië gaan. Keizerin Frederik gaat met hare ongehuwde dochters van Athene naar Italië, om hier den win'er door te brengen. Graaf Von Moltke heeft Zaterdag jl. in besten welstand ziju 9t)steu jaardag ge sierd. UliSTE.VKl JK. In het universiteitsgebouw te Wee- nen heeft Zaterdag eene bloedige vechtpartij plaats gevonden tusschen conservatief- en iiteraalgezinde studenten, die op straat werd voortgezet, tot de politie de strijdlustige jongelieden uiteeujoeg. GKIEHEKLAKD. Vrijdagmiddag te 6 uren is de aan staande kroonprinses van Griekenland, prinses Sophie van Pruisen, met hare moeder, keizerin Frederik, hare zusters en talrijk gevolg te Athene aangekomen. De ontvangst, welke der bruid bereid was, overtrof alle verwachtingen. Vóór het prachtig versierde station en langs den weg dien de prinses moest volgen stonden reeds lang vóór het bepaalde uur onafzienbare meuschenmenigteu, terwijl alle vensters, daken en balcons met nieuwsgierigen waren gevuld. Het garni zoen was op de hoofdpieten der stad in parade orde opgesteld. De koning en de kroonprins waren der bruid tot Corinthe tegemoet gereisd. In de met bloemen getooide wachtkamers van bet station bad een hartelijke begroe- ting plaats tusschen de Duitsche vorsten en de koningin, de leden van het Grieksche koningshuis, de hooge staatsambtenaren, autoriteiten en hofdignitarissen. De prinses drukte allen de band. Op een aanspraak van den burgemeester van Athene en de ministers dankte de koning recht hartelijk, terwijl prinses Sophie in de Grieksche taal eenige woorden van dank uitsprak. Onder stormachtige toejuichingen verliet de vorstelijke stoet het station. In het eerste rijtuig reed de prinses-bruid met koningin Olga. De koning reed rechts en de kroonprins-bruidegom licks vau het rijtuig; in de tweede hofkoets zaten keizerin Frederik, de koningin van Denemarken en de prins van Wales en iu de volgende rij tuigen de overige prinsessen en gasten, bene vens de personen van het gevolg enz. Voor het kouiuklijk pah-is bracht het ver zamelde voik aan de koninklijke familie en hare gasten een warme ovatie. De aanstaande kroonprinses kwam op het balcon en wuifde met haren zakdoek de menigte toe. De pers roemt eenstemmig de lieftallig heid van prinses Sophie. In het bijzonder heeft zij aller harten gewonnen door de toespraak van den burgemeester iu het Grieksch te beantwoorden. Er is nergens éenige ongeregeldheid te bespeurende Candiuteu jubeien mede. De kroonprins en de kroonprinses zullen iu November eene reis door Griekenland aanvaarden. Zaterdagmiddag te half drie is de Holten- zollern met het Duitsche keizerlijk echtpss' aan boord en de drie pantserschepen dn het Duitsche eskader vormen de have® binnengekropen. De koninklijke familie e® vorstelijke gasten, behalve de koning eu de

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2