K* 7WE W» «3 «T3 WW 1 KJ ,-aa. zien; snel grepen de vlammen om zich heen. De brandweer, die spoedig met verscheidene handspuiten op het terrein aanwezig was, had eene zware taak te vervullen, maar kweet zich daarvan loffelijk. Ook eene stoombrandspuit werd in werking gebracht. Het duurde ongeveer IJ uur, vóórdat men de vlammen meester was. Het achterge deelte der tweede en derde verdieping is geheel uitgebrand. De brand is ontstaan doordien eene dienst bode eene lamp liet vallen. Ook de klee deren van dit meisje geraakten in brand. Een der logeergasten kwam haar te hulp en doofde de vlam, waarbij hij ernstige brandwonden aan een zijner handen bekwam. Middelerwijl tastten in het vertrek de vlammen meubelen en houtwerk aan. (N. R. Ct.) Vrijdagavond trok te Dordrecht we der een aantal jongens, die een tijdlang vergeefs voor het lokaal van den Schilders bond aan de Comelis de Wittstraat hadden gewacht op het uitgaan der bijeenkomst van het Leger des Heils (welke echter, met het oog op het Donderdagavond ge beurde, niet plaats had), zingende door de stad naar de Vleeschhouwerstraat, waar de Heilssoldaten wonen, en maakte het daar der politie zoo lastig, dat deze zich weer genoodzaakt zag de onruststokers met de blanke sabel uiteen te drijven. Gedurende de eerste dagen zullen geene bijeenkomsten worden gehouden. Zaterdag vergaderde de afdeeling voor de wis- en natuurkundige wetenschappen der Koninklijke Academie van Wetenschappen. Voorzitter den heer Van de Sande Bak huijzen. De heer Zaaijer bracht, ook namens den beer Pekelhariug, verslag uit over de anthropologiscbe verhandeling van den heer dr. Hagen, en adviseerde tot opuemiog er van in de verslagen en mededeelingen der academie. Aldus werd besloten. De heer Mulder bood eene verhandeling aan over wijnsteenzure aethyl en zijne verhouding tot natrium en kalium-aethylaat. De heer Rauwenhoff sprak over de Gleicheniaceeëu. De heer Van der Waals bood eene ver handeling aan over het evenwicht van vaste verbindingen tegeuover vloeistof- en damp- mengsels. De vergadering werd, na de gebruikelijke rondvraag, gesloten. Aan een der belastingkantoren te Am sterdam is door een argeloos belastingschul dige een bankbiljet van vijf-en-twintig gul den in betaling, gegeven, dat valsch bleek te zijn. Het nummer, ter weerszijden in de bo venhoeken, is niet in het papier gedrukt, maar gestempeld en in het fijne schrift aan den voet van het biljet, waarin de straf bepaling op het namaken is afgedrukt, komen een drietal taalfouten voor. Er staat #ech" voor .echt", .ver val- sche baukb ljetten" in plaats van: .van valsche" en .ten hoogte zeven jaren" voor .ten hoogste." Ook ontbreekt het watermerk. De dood van den heer C. P. Van Eeghen, die Vrijdag te Amsterdam overleed is voor de zijnen een zwaar verlies, maar niet minder voor zijne stadgenooten. Geene enkele stichting, zegt Rel N. v. d. D., welke der goede burgerij ter nutte kwam waaraan zijn naam niet is verbon den; geene onderneming op het gebied van handel of nijverheid waardoor de algemeene welvaart verhoogd werd waaraan hij geen aandeel nam. Soms was hij zelfs geheel de man die stichtte en doeltreffende maat regelen nam tot de instandhouding. Ziju invloed, zijn geld, zijn tijd, alles had hij ten beste. Niet alleen voor zichzelf, voor geheel zijn geslacht en verwantschap ver overde hij zich in Amsterdam eene blijven de plaats. Aan het inbouw zijnd Victoria-hotel hoek Damrak en Prins Hendrikkade te Am sterdam, is Zaterdag een gedeelte van een zijmuur ingestort, waardoor vier personen getroffen werden. Twee er vau zijn i 1 be denkelijken toestand in het ziekenhuis ge bleven, en twee andereu moesten verbonden worden. Onder de onlangs bekend geworden lijst van bekroningen op de Parijsche ten toonstelling is verzuimd melding te maken, dat de koninklijke fabriek van wetenschap pelijke instrumenten en weegwerktuigen der firma Becker Bubdingh te Arnhem, die te Parijs hare uitmuntende geëmailleerde ijzeren peilschalen inzond, wel verre van door de jury te zijn over het hoofd gezien, zich uitdrukkelijk buiten mededinging (hors de concours) hield. Zaterdagnacht heeft men te Ooster beek op twee plaatsen gepoogd iu te bre ken. Het is den dader gelukt iu het be- nedendorp een raam open te schuiven en hij is daardoor binnengekomen. Hij heeft uit die kamer verschillende voorwerpen ge stolen, alsmede een zilveren horloge uit de bedstede, waarin de bewoonster lag te slapen. De politie doet onderzoek. (Arnhemse/ie Ct Te Oostcrhaule (Fr.) zijn drie woningen in den asch gelegd. Da drie inboedels ver brandden, waarvan slechts een verzekerd was. De woningen waren geassureerd. Men zegt dat de brand gesticht is. Bij de II, Maandag door den heer biron De Barbow, te Roosteren, gehouden drijfjacht werden 200 hazen gedood. BriïËJiLAjSDSOKE BEüIOSiTEN BELGIË. I)e Moniteur bevat een koninklijk be sluit, waarbij als wapen voor de infanterie en genie wordt voorgeschreven een repeteer geweer, systeem-Mauser, met een kaliber van 7.05 millimeter en gegroefden kogel zonder ring. De vervaardiging dezer geweren wordt aan de nationale wapenfabriek te Luik op gedragen. Sedert de schoolwet van 1884 is in België in 247 gemeenten de openbare school afgeschaft. De mijnarbeiderswerkstaking in het steenkoolbekken van Charleroi mag, volgens dc Daily A'ews, als geëindigd wordeu beschouwd. E b t', I. t u Lord Salisbury heeft op het adres der Londensche vereeniging van Doopsge zinden, waarin de aandacht der regeering wordt gevestigd op de gruwelen die dc Turken op Kreta zooden bedrijven, geant woord dat gebleken was, dat deze berichten zeer overdreven waren. De Eugelsche consul had in verschilleude streken op het eiland de zaak onderzocht, en de overtuiging ge kregen, dat, mcchten soms wandaden gepleegd zijn, deze door Shakir Pacha behoorlijk werden gestraft. In het Kristallen paleis te Londen is dezer dagen weder eene kettingtentoonstelling geopend, waar vele fraaie exemplaren te zien zijn. De eerste beschuldigde in het geding tegen de moordenaars van den inspecteur van politie Martin te Gweetore is door de jury schuldig verklaard, niet aan moord maar aan manslag. De Times en de Globe noe men dit eene zeer gematigde uitspraak, die wel bewijst, dat het geroep van de Ieren en van de Daily News, dat de jury partijdig was samengesteld, weinig grond heeft. Te Manchester is eene vergadering gehouden om te beraadslagen over het stichten van een gedenkteeken ter eere van pater Damien. Men besloot iu Belgie een gesticht te openen tot het geven van onder richt aan ben die hun leveu willen wijden aan de leprozen van Molokai. Volgens Truth is de voortdurende ongerustheid, waarin de keizer van Rusland verkeert ook weer gebleken bij diens bezoek te Berlijn. Eerst was bepaald dat de czaar bij den Duitscheu keizer iu het Marmerpaleis te Potsdam zou logeeren, maar toen reeds allerlei kostbare maatregelen genomen waren, achtte hij zich veiliger te Berlijn, en kwam een telegram dat de ontvangst op het paleis aldaar zou geschieden. Een groots som werd toen besteed om alles in gereedheid te bren gen, totdat één dag voor 's keizers aankomst graaf Schuwaloff plotseling uit Kopenhagen een draadbericht ontving, dat de keizer in het gebouw van het Russische gezantschap zijn intrek zuu nemen. Weldra verschenen dan ook 7 keizerlijke ambtenaren, om alles in orde te maken en alle schoorsteenen, vloereu, muren en meu belen van het huis nauwkeurig te onderzoe ken. Vooral aan de schoorsteenen werd bij zonder de aandacht gewijd, en elke pijp, die uitkomt in een vertrek, waarin de keizer den voet zou kunnen zetten, Werd van bo ven en van onderen geheel versperd. Alsof dit niet genoeg was, werd het dak door politieagenten nit Petersburg dag en nacht streng bewaakt. In Harlan County (Kentucky) hebben weder gevechten plaats gehad tusschen de Howard en de Turner partij, die sinds langen tijd twist voeren. VI ilson Howard met 25 aanhangers geraakte met 40 Turners slaags, waaruij 1 man gedood en 8 gewond werden. Naar men zegt, vergadert Howard, die de nederlaag leed, nieuwe krachten voor een aanval. t' .4 A X S4 li g.i ti. Vrijdagnacht om twee uur is Augier overleden. Behalve zijn echtgenoot waren zijn neven, de heeren Dérou'ède, Guiard, Labiche en Heurtet aan het sterfbed aan wezig. De geueesheeren Rochefort en Blondeau hebben het lijk terstond .gebal semd. De heer Jules Charetie, zelf niet kunnende komen, seinde terstond aan mevrouw Augier: IJet huis van Molière, hetwelk het huis was van Emilc Augier en dit nog is, betuigt u zijn deelneming over het verlies". Augier rust op zijn sterfbed, in zijn studeerkamer, te midden van zijn boeken. Men had deze kamer tot ziekenkamer in gericht, daar men hoopte, dat hij weldra weer op het aan de Seine gelegen terras, dat aan de studeerkamer grensde, zou kunnen komen. Op een stoel naast het bed liggen de groene rok, de steek en de degen, de kenteekenen van den acadé- micien. Uil Saint Dié wordt aan Ravas ge meld, dat er bij de secretarissen van twee lioulangistische comités aldaar en te Senones eene gerechtelijke huiszoeking heeft plaats gehad, ten gevolge waarvan er tal van pa pieren in beslag genomen zijn. Een der beide secretarissen, Dider genaamd, heeft aan de Presse een telegram gezonden, wairin hij bericht, dat de te zijnen huize in beslag genomen papieren de registers van een socialistisch comilé zijn. De omstandigheden, welke tot die huis zoekingen aanleiding gaven, zijn de volgen de: Men had tijdens den verkiezingsduur geconstateerd, dat, w egens hunne Boulangis tische gevoelens, bekende personen tal van aanvallende daden hadden gepleegd. Het par ket, de menigvuldige herhaling dier daden opmerkende, heeft zich daarop afgevraagd of het op zich zelven staande feiten waren, dan wel of de betrokken personen niet handelden krachtens een door de Bouiaugis- tische comités beraamd plan. Er werd toen een onderzoek ingesteld, waarvan het gevolg was, dat het parket last gaf tot het doen der bewuste huiszoekingen. De zaak zal voor de rechtbank worden voortgezet. Een Hollander is Duinkerken uit gezet, omdat hij onder het Vlaamschsprekende gedeelte van het dép. du Nord als ver kiezingsagent voor de Boulangisten werkzaam was geweest. Omstreeks 900 vrouwen, die in een kleederenfabriek te Leeds het werk staakten, hebben op eene bijeenkomst besloten tot de oprichting etner vrouwen-vereeniging, waartoe eenige honderden als leden toetraden. Aan het station van den spoorweg van Parijs naar Lyon hadden Woensdag teerhartige tooneelen plaats op het oogenblik dat de Javaansche troep uit de kampong op dn tentoonstelling naar Genua vertrok, waar zij zich naar Java inscheept. De kleine danse ressen huilden overvloedig bij het afscheid nemen van de talrijke personen der Neder landsche kolonie aldaar, die zich zoo welwillend jegens haar hadden betoond en slechts met moeite waren zij te troosten. Om bare tranen te droogeu, schonk men haar allerlei lekkernijen en vooral een ruimen voorraad krentenbroodjes, waarvan zij bijzonder houden. PORTUGAL. De koningin-weduwe van Portugal zal zich terstond na de begrafenis des konings terugtrekken op het kasteel van Mouza, bij hare zuster, priuseB Clotilde. ITALIË. De kamer heeft bepaald, dat op 6 Nov. aanstaande in behandeling zal worden ge nomen een heden door den heer Frangi en andere leden der uiterste linkerzijde inge diend voorstel, om den minister voor de landsverdediging, den heer Fejervary, in staat van beschuldiging te stellen. »CS ÏS»C iil.tt». vulde stembriefje in het hun gegeven couvert en kunnen eerst daarmede tot de stembus worden loegelaten. ■V Uit Apia is bericht ontvangen, dat op een der Samoa eilanden, Sawaii, opnieuw 6j0 aanhangers der beide inlandsche opperhoofden Malitoa en Tamsese in botsing zijn gekomen. Aan beide zijden werd een gevoelig verlies geleden, maar wie won, weet men niet. II U 8. G A RIJ Prins Ferdinand van Bulgarije Weenen aangekomen en zal daar eenige blijven. SERVIË. is te van Servie gehad met heeft zijne Ook iu de gematigde parlementaire kringen acht men de zachtere bepalingen der nieuwe socialistenwet onvoldoende als equi valent voor de beperking van haren duur. Nadrukkelijk verlangt men, zelfs van natio- naal-liberale zijde, dat het rijks-gerechtshof de beslissende instantie zal zijn; dat bezwaren van een verboden blad het verbod kunnen doen schorsen; dat in geen geval van ver banning spraak mag zijn. De radicale of „Duitsch-vrijzinnige" partij in den rijksdag heeft een voorste! in- j gediend tot aanvulling der kieswet. Het be j doelt, het geheim van de stemmiug te ver- j zekeren, door te bepalen dat de stembriefjes i alle. wit moeten zijn, zonder eenig uiterlijk merkteeken, en niet in het lokaal van hel slembureau door de kiezers ingevuld inogen worden. Bij bet stembureau gekomen, zullen I de kiezers een gestempeld couvert ontvangen, I waarmede men zich begeeft iu een alleen voor hen toegank-lijk lokaal, dat met bet stembureau gemeenschap heeft. In dat lokaal mogen de erkende c&ndidaten stembriefjes met hunne namen hebben uedergelegd, opdat de kiezers daaruit eene keus kunnen doen. j Zij steken het door hen uitgekozen of inge Koning Alexander een tweede onderhoud moeder Nathalie, hetwelk een uur duurde en volgens schikking tusschen Milan en de regenten, om de 14 dagen mag worden herhaald. De toegang tot het paleis blijft Nathalie verboden tot zij 's konings voor. waarden aanneemt. De ex-koning Milan heeft aan den voorzitter der Skuptschina eene dépêcl» gezonden, waarin hij verklaart dat, ofschooi hij zich uit het staatkundige leven heeli teruggetrokken en zich ooit verder nis meer met de politiek wil bemoeien, hij ziji beste wenschen uit voor den arbeid di nationale vergadering. TURKIJE. Naar de Times verneemt, gevoelt Duitsche keizerin zich ongesteld en mei twijfelt of zij in staat zal zijn, de reis nau Konstanlinopel mede te maken. Intusschen worden in de Turksche hoofd stad toebereidseleu gemaakt om de vorste lijke gasten met grooten praal te ontvangen. De ontvangst zal schitterender zijn dan vai eenigen gast die ooit aan het Turksche hoi verscheen. Voor den Duitscheu keizer word: een prachtige sabel vervaardigd, die mei kostbare steenen zal zijn versierd, terwijl de keizeriu een met brillanten bezet halssnoer zal worden aangeboden, beide geschenke ter waarde van 480,000 gld. Er zijn nor meer geschenken. Daarenboven zijn de vertrekken in hei paleis met Oostersche tapijten en kostbat versieringen behangen en opgesmukt. Keizer Wilhelm zal iu een rijk gemei belde kiosk bij het paleis de wapenschot wing bijwonen, die te zijner eere gegen wordt. G RIEKEILAN». Nadere berichten bevestigen, dat d intocht der koninklijke bruid te Athec met grooten praal geschiedde. Nooit wan: zooveel menschen bijeen geweest, nooit wart de straten zoo vol vlaggen en verseringa Op verscheidene plaatsen onderweg werdc der bruid fraaie ruikers aangeboden en heersebte onbeschrijfelijke geestdrift van oogenblik, dat kanongebulder verkondi| dat de prinses aan wal geslapt was, tot zich op het balkou van het paleis vertooi De prins van Wales vertrekt metdepr sen Albert, Victor en George heden Port-Said. De juweelen, die prinses Sophie bij huwelijk ontvangt, vertegenwoordigen aanzienlijk kapitaal. De Duitsche kes gaf een prachtig diadeem met 3 rijen kozen door brillanten omringd, bezet, halssnoer van groote waarde en zeldnB schoonheid dat de prinses ontvangt, is erfstuk van de Engelsche koninklijke famh en was eenmaal in het bezit van priis Charlotte vau Wales, de eenige dochteru George IV. Thans schenkt keizerin Frederi het barer dochter. Het derde geschut dat met de beide één stel uitmaakt is groote door diamanten omringde turkooi, doekspeld. Voorts zijn er een halssnoer n 6 rijen paarlen met een met diamank bezette gesp, 2 diamantsterren, twee kostb» Indische sjaals ter waarde van f 7200 n koningin Victoria, benevens een ui bibliotheek der meest geliefde schrijve van prinses Sophie. Voorts nog een diadti en een menigte hals en armbanden edelgesteenten versierd. Aan haren echtgenoot geeft de bruid groot gedreven zilveren theeservies in ren' sance, een meesterstuk in ontwerp en voering. C AM ADA. De gouverneur generaal van Car maakt met eenige vrienden een tochtje het Rotsgebergte over den Canadian Pf spoorweg, o. a. ter bezichtiging van dl daken en andere inrichtingen die over weg zijn aangebracht om de sneeuw te MEXICO. Uit Mexico wordt gemeld, da' scheideue militaire hoofden van den o] die in Guatemala tegen president uitbrak, gefusilleerd zijn. Ia

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2