BIJVOEGSEL 1 NIEUWS" EiN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A 3 0 R B E'H EBT: ADVERTEBTIEB: Bureel: Scheepuiakerssteeg 6, Maandag 28 October 1889. 253, a mg -■ P' A - v.-A g» 'Nj B 1 -p mjË 1 m - S- h'vÜ ,- h •ooi' ai? f tgt -'•Tj f.5 ex 4- <r o ii ra til verschil ut daueiijks. behalve op 'h o it- en Feestdagen. Vooi Leiden, per maanden1.25. Franco door het geheele rijk, er maanden l.ttO. Prijs fier ^tsresssaer io Out. Van 16 regels0.90. Elke regel meerj 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, it contant, zonder rabat, per regel 0.10. 203= Jaargang. üitgeYers; Gebroeders Muré. behoorende bij de Leidsche Courant van 28 October 1889. X K 1. A V De heer Loder, ran de conservatieve partij, is te Brighton tot lid van het parle ment gekozen met eene meerderheid van 2507 stemmen. De meerderheid, bij de vorige verkiezing door de conservatieven behaald was 3800. Donderdag is te Ross in Herefordshire de luitenant-kolonel Basil Jackson overleden in deu ouderdom van 94 jaar. Op den ouderdom van dertien jaren werd hij opge nomen in het Military College en voor hij zestien jaar oud wss, had hij reeds deu rang van vendrig. Hij maakte den slag bij Waterloo mede en was nooit ziek geweest ïóur September 11. De werkstakingen te Bristol breidden lich snel uit. In tie dokken stond het werk geruimen tijd geheel stil, docb de werkjevers willigden eenige eiscben in, waarop de korendragers en eenige anderen besloten, den arbeid te hervatten. Onder de werk stakers bevinden zich, behalve de reeds vroeger genoemden, ook een groot aantal houtzagers en krantombrengers, vooral jongens. r<itt>hiiuk. De Fransche regeering heeft den ge meenteraad van Vilosne in het departement le la Meuse ontboden. Het geval deed ich voor, dat de raad verdeeld w as, in twee partijen, welke even talrijk vertegenwoordigd waren en elkaar niets wilden toegeven. Derhalve kon geen enkel besluit worden genomen, zoodat der regeering niets over bleef dan den raad te ontbinden en een aienwe verkiezing uit te schrijven. De heer YvesQuyot, Franseh minister van openbare werken, zal in het begin van Januari het ontwerp tot aanleg van ven ondergrondschen spoorweg te Parijs aan de kamer van afgevaardigden voorleggen. Te gelijker tijd heeft de spoorwegmaat- •chappij van Noord Frankrijk voorgesteld op eigen kosten een spoorweg onder den grond te leggen, die bij liet punt waar haar lijn de ringbaan snijdt zou beginnen en o. s, de hoofdmarkt, do bank en het plein Ier opera zou verbinden. Na de vormelijke sluiting der Parij- ache tentoonstelling zal, naar thans besloten i>, het publiek nog tegen den gewonen toe gangsprijs het Cihamp de Mars kunnen bezoeken. Den inzenders is toegestaan op tlke gewenschte wijze hunne goederen te i aan te bieden. Een der kostbaarste Fransche hand schriften, de Chroniques, van Freisaart, is >«n een buitenlandschen verzamelaar voor 15,000 frs. verkocht door een boekver- booper in de Passage des Panorama's. Naar gemeld wordt za! de tentoon stelling een overschot oplevereo van 8 mil- lioen, bestemd om de gebouwen te onder houden welke men behouden wil. De be 'oemde maehinegalerij zou voorshands wor sen afgestaan voor cavalerie-oefeningen. Te Saint-Dié (waar de heer Ferry de nederlaag leed bij de algemeene verkiezin- 8fn) en te Senonee hebben Woensdag huiszoekingen plaats gehad bij de secretaris sen der Boulangistische comité's aldaar, "de papieren zijn in beslag genomen. Generaal Boulanger heeft een tele gram aan deu heer Laisant gezonden, waarin hij dezen prijst wegens zijne houding in de bekende zaak welke zijne afzetting als ba taljonschef bij het territoriale leger tenge volge heeft gehad. Hij onderteekent zich „met onveranderlijke vriendschap". Intusschen zal de heer Riant, majoor bij bet territoriale leger, die naar aanleiding van het gebeurde met deu heer Laisant zijn ontslag heeft genomen met een scher pen brief aan den minister van oorlog, op zijne beurt voor een raad van onderzoek terechtstaan. Graaf Dillon, een der drie Boulan gistische ballingen, beeft een pogiug gewaagd om langs een omweg Frankrijk biunen te komen. Van Brussel, waar Dillon verblijf hield, is hij naar Luxemburg en van daar naar Metz vertrokken. Van Metz ging „de graaf" naar Dieuze, dicht bij de Fransche grens, maar de Duitsche politie, welke hem had gevolgd, overhandigde hem daar een bevelschift, waarbij hem het verblijf in het rijksland werd ontzegd. Waarheen Bou- langers vriend toen is gegaan, wordt niet gemeld. De toestand in het mijndistrict in bet dep. Nauw van Calais is zeer verbeterd. Twee dagen geleden bedroeg het aantal werkstakers 15,000, en thans, volgens de Standardniet meer dan 7000. Het overlijden wordt gemeld van ge neraal de Chabrou, lid van den senaat voor liet leven. Deze krijgsoverste, die in 1806 te Retour- nac (Haute Loire) geboren was, nam deel aan de veldtochten in de Vendée, in Afrika en in de Krim. Na deu veldslag aan de Alma werd hij tot kolonel bevorderd. Ofschoon twee jaren te voren bij de re serve ingedeeld, trad de generaal in 1870 wederom in actieveu dienst en werd tot di visie-generaal benoemd, In Frankrijk is een nieuw telephoon- tarief iu gebruik gesteld. Volgens dit tarief bedraagt de prijs voor een gesprek van 5 minuten 50 ceiitimetes per 100 kilometer. ITALIË. La Tribruna zegt. dat de koning en de koningin den 15en of )6en der volgende maand te Rome zullen terugkeeren. De opening van het Parlement is op den 2Oen bepaald. „In de hofkringen wordt verzekerd en de Fanfulta deelt dit onder reserve mede, dat binnenkort afkondiging zal ge schieden van het huwelijk van Zijne Ko ninklijke Hoogheid den prins Emanuele Filiberto, hertog van Apulie, met Ilare Koninklijke Hoogheid de prinses Elvira van Beieren, jongste zuster van de prinses Isa bella, hertogin van Genua, „De jonge prinses bevindt zich te Milaan en is met deu hertog en de hertogin van Genua van Manehen gekomen. WITS Si it L, A A Te Lubeck is dezer dagen het gedenk- leeken voor Emanuel Geibei op plechtige wijze onthuld. Door de feestelijk versierde straten had een optocht plaats, waaraan 2000 personen deelnamen, en toen het hnisel van bet gedenkteeken viel, werden de klokken geluid, waarna tal van kransen aan den voet van bet beeld werden nedergelegd. nrriciiLAVEi. Op de begrooting van Marine komt 1J millioen mark voor als eerste termijn voor den bouw van een nieuw keizerlijk jacht, omdat de llohenzolleru niet alleen te klein gebleken is om 's Keizers gevolg te herbergen, maar ook niet meer voldoet aan de eischeu des tijds, wat snelheid aangaat bij bet overbrengen van bevelen. Het nieuwe jacht, welks kosten op 4J. millioen geraamd zijn, moet tevens kunnen dienen voor verre reizen met groote snelheid en dus een be hoorlijken voorraad kolen kunnen innemen. De nieuwe socialistenwet, die eerlang bij den rijksdag in behandeling zal komen en welker werking volgens de bedoeling der regeering niet langer aan een bepaalden termijn gebonden zal zijn, is nog niet in druk verschenen. Yan haren inhoud ver neemt men voorshands, dat de zoogenaamde „kleine staat van beleg" niet langer door de regeering over sommige plaatsen of dis tricten zal kunnen uitgevaardigd worden, maar dat zij het recht behoudt het verblijf in bepaalde pLatseu of wei in het rijk )aan socialisten te ontzeggen. Ook zal de uitgaaf van socialistische bladen verboden kunnen woiden, docb eerst na waarschuwing. Volgens kapitein Wissmanu kannen Stanley, Emin-Pacha, kapitein Cassati en zes Engelsclieu tegen het einde van de volgende maand te Mpwapwa verwacht worden. De plaats, die dezen welluidenden naam draagt, is gelegen op 200 Eng. mijlen ten westen van Dar-es-Salaam. BESKIIHKES. In het Folkethiug heeft de heer Holstein-Ledreborg voorgesteld de voorloopig zonder goedkeuring van den rijksdag uit gevaardigde staatsbegrooting naar eene com missie te verzenden. Een motie van wan trouwen in het ministerie, door den heer Berg ingediend, werd met 64 tegen II stemmen verworpen. «NTKVKiJ H. Aartshertog Leopold Salvator zoon van aartshertog Karl Salvator, is in de kapel van het kasteel Frohsdorf in den echt verbonden met prinses Blanca van Castilië, dochter van Don Carlos en de hertogin van Madrid. De onderbisschop van Wecuen, dr. Gruscha, ze gende het huwelijk in, waarbij de broeder der bruid, don Joirné, als getuige optrad. Aan het bruiloftsmaal namen 145 gasten deel, onder wie aartshertog Karei Lodewijk, die den keizer vertegenwoordigde. KillLIitD. - Sedert jaren bestond bij de Russische regeering het voornemen eene volkstelling over het geheele rijk te iloen houden. Dat is nog nooit geschied. Wel in de Oostzee-provinciën, waar de telling echter niet van de hooge regeering, maar van het provinciale bestuur uitging. Voorts is de bevolking van de steden Petersburg en Moskou reeds meer dun eens „geteld", waarbij het bleek, dat die van Petersburg niet toenam, maar achteruitging. Het zal de regeering vermoedelijk in de eerste plaats te doen zijn om de verhouding ie kennen tnsschen het bevolkingscijfer der echte of Groot-Russen en die der Klein- Russen en Polen, er. vooral van de Duitschers in de Oostzee-proviuciën. Grootvorst Wiadimir, broeder van den Czaar, zal eerlang, naar men verneemt, Stad houder van den Caucasus worden. De hertog van Oldenburg, die dezen zomer zijn ontslag uit den dienst, nam omdat bij met genoemden Grootvorst niet kon samenwerken, zal hem dan opvolgen als opperbevelhebber der garde daarmede zullen diegenen blijken gelijk ge had te hebben welke beweerden, dat de hertog bij den Czaar geenszins in ongenade gevallen was. bdlcarijk. Verst Ferdinand van Bulgarije heeft op zijne terngreis naar Sofia den 23sten dezer doorgebracht bij het Hoofd van zijn Huis, den regeerenden hertog van Cobnrg, en den 24sten bij zijne bloedverwanten in Beieren. Volgens den correspondent der Times zullen, ofschoon tot de Bulgaarsche leening bij de Landerbank besloten is, de aandeelen niet op de beurs te Weenen verhandeld worden. Staatkundige overwegingen hebben hiervoor den doorslag gegeven. TURK IJ» E. Van Constautinopel wordt gemeld dat het jongste nummer van la Nouvelle Revue op het grondgebied van het Ottomaansche rijk verboden is. Deze maatregel is waarschijnlijk genomen naar aanleiding van den jougsten brief Lettre sur la politique extérieure, waarin Mme Adam de noodlottige gevolgen bespreekt, welke de reis vau keizer Wilhelm naar Turkije zon kuunen hebben als hij de „Duitsche voogdij te Constantinopel nog verscherpt, (IRIEKEILA WD. Volgens den correspondent der Daily Netvs wordt het aantal vreemdelingen die in de iaatste 3 dagen te Athene kwamen op 30,000 geschat. Het oorlogsschip, aan boord waarvan prinses Soplne zich beviudt, is te Piraeus aangekomen. Ook gruaf Herbert Von Bis- marek is te Athene gekomen. De stad is vol Grieksche en Duitsche vlaggen en het weder is zeer fraai. De Duitsche keizer wordt hedenochtend verwacht. AMERIKA. De eerste zitting van bet hof te Chi cago ter behandeling van het geding iu zake den moord op dr. Cronin, wekte groote be langstelling. Omstreeks 5000 personen wilden er bij tegenwoordig zijn, doch niet meer dan 200 konden worden toegelaten. PEIl TELEGRAAF. YOKOHAMA, 26 Oct. Het Japanscbe ministerie heeft zijn ontslag genomen. ZANZIBAR, 26 Oct. Van de benden, waarmede Bushiri de provincie Usnramo ver woestte, zijn door de inboorlingen en de Duitsche hulptroepen 700 gedood. Van de Duitsche legermacht sneuvelde zeven man, waaronder geen Europeaan. BRIGHTON, 26 Oct. Soger, conservatief, is tot lid van het Lagerhuis gekozen met 7132 stemmen. Robert Peel, do candidaat der Gladstonianen, heeft 4625 stemmen be komen. GEMENGDE BERICHTEN Mevrouw Beecher-Stowe, de beroemde schrijfster van Uncle Toms Cabin," leeft tegenwoordig nog maar als een oud, stomp zinnig moedertje, in wie niemand de vrouw van zeldzaam talent en de scherpzinnige, enthousiastisciie voorvechtster van vroegere dagen zou berkenneD. Sedert een jaar heeft zij hare bekoorlijke woonstede Magnolia, in het zonnige Florida, prijsgegeven, om de rest van haar leven in de oude geboorteplaats Hartford (Connecti cut), te midden harer kinderen eu verwauteu

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1