Katholieke Illustratie, The London School-Pen, k V Ei Leidsche Dilettanten Club. UITVOERING ÉTINTRDDUCTIE PREDIKANT. Stoombrouwerij PULVIS IHiNTIFIIICIMIMljll Rijks-Universiteit te Leiden. Novelle van ffiathilde. „Het Hert van J. A. GORMAN, te Vlijmen. ÏOO Mark KOORTS-ESSENCE mjï tme m a sr-a as c 4TJ «t» atw. as. Dit vaartuig had in den afgeloopeu nacht op een wrak gestooten, was lek geworden en gezonken. De bemanning is toen niet eigen boot in het Bokkegat aan boord gekomen bij genoemden schipper. Uit Ouderkerk aan den Amstel wordt gemeld, dat de wet tegen de dolle honden aldaar op eigenaardige wijze toegepast wordt. De gemeenteveldwachter zou namelijk bij her haling, volgens zijn zeggen op last van den burgemeester dier gemeente, honden die bin nenshuis, zelfs in de woonkamers van inge zetenen ongemuilband lagen, hebben mede genomen om hen af te maken. Dinsdag jl. is zulks, volgens het Handelsbladbij den heer v. S. gebeurd, in bijzijn van verschei dene getuigen, en daarop heeft de heer v. S. zich lot den officier van justitie, gewend. De gemeenteraad van Utrecht nam Donderdag, ondanks de hoogere kolenprijzen, de gasbegrooting aan met handhaving van den gasprijs van 4} cent per M8 en een uitkeering aan de gemeente van f 118.500. Bij een twist tusschen twee polder vrouwen, die gedurende de kanaal-werkzaam heden onder de gemeente Maarsen tijdelijk met haar gezin aldaar verblijf houden, werd, nadat zij de ruiten van elkanders woningen vernield hadden, eene harcr door hare tegen partij zoodanig met een mes aan den arm gewond, dat heelkundige hulp moest worden verleend. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt. 24 October, had te Zuilichem een groote uitverkoop van manufacturen plaats. Nadat al het een en ander aan den man was ge bracht, kwam ook een groot stuk linnen aan de beurt, dat tegen 5J stuiver de el, hetgeen duidelijk door den afslager gezegd werd, zou verkocht worden. Onder de koopers en koopsters was ook een vrouwtje, dat den verkooper verkeerd begreep en meende, dat het gcheele stuk voor 5£ stuiver te koop was. Dat leek haar dus een buitenkansje en gretig strekte zij de handen uit om het gekochte in ontvangst te nemen. Hoogst ge lukkig spoedde zij zich met haar koop heen. Maar, o wee, een paar uur daarna werd haar de rekening gezonden, waaruit bieek, dat zij 88 J el linnen gekocht had, waarvoor zij met de opcenten f26,74 moest betalen. Daarin had ons vrouwtje natuurlijk weinig zin. Zij dus naar den verkooper terug, maar of zij hoog sprong of laag, het geld moest er komen. Dat manlief haar bij hare thuis komst met geen al te vriendelijk gezicht ontving, zal wel niet gezegd behoeven te worden. In den avond van de laatste Zuid- laarder markt vervoegden zich ten huize van eenen tolmeester te Borger-compagnie drie personen, van welke de eerst binnen komende, gekleed in een blauwen kiel en eene zweep in de hand, eenen borrel vroeg. De beide anderen kwamen nu ook met een soortgelijk verzoek naderbij. Aan ieder hunner werd een glas jenever geschonken, en de tolmeester, die den eerstgenoemde meende te herkennen, vraagde, of het beest ook verkocht was, dat hij hem 's morgens naar de markt had zien drijven. Hij kreeg een bevestigend autwoord, en de gast, doelende op de wel wat zonderlinge wijze van tappen want de tolmeester haalde j eene zwarte flesch met jenever uit een an der vertrek vroeg uf dat tappen hier op dezen manier kon worden gedaan, waar op de tolmeester antwoordde: yja dat doen wij hier maar zool" Spoedig vroeg een vau de gasten of hij dan ook vergunning had om te tappen, en toen dit bleek niet het geval te zijn, ontmaskerden de gasten zich als de veldwachters, maakten proces verbaal op en namen flesch met glazen in beslag. Gisterenmorgen werd uit de cellulaire gevangenis te Goes overgebracht naar het station, om per trein naar Middelburg ver voerd te worden, waar hij voor de arroud.- rechtbauk moest terechtstaan, zekere A. B., zijnde een Belg. Aan het station vroeg hij aan den hem begeleidenden rijksveldwachter F. Aarts verluf oui een kleine natuurlijke behoefte te doen. Hoewel hij daar toestemming voor verkreeg hield de veldwachter hem aan de boeiketting, die aan zijn rechterhand was bevestigd, hij mist de gcheele linker hand vast, doch op eens rukt- hij zich los en springt in de daar aanwezige water- leid'Dg. Met behulp van een persoon had de veldwachter het geluk hem aan de overzijde van het water te vatten en ontstond er eer.e worsteling, waardoor beiden verwond werden. Toch zijn beiden per spoor aldaar tijdig gearriveerd en werd aan den beklaagde gelegenheid gegeven om in het gerechts gebouw bij de kachel zittend zijn pak te drogen, vermoedelijk ontevreden op zich zelve» dat zijn poging tot ontvluchting zoo deerlijk mislukte. ZD.) Woensdagavond omstreeks r.es uur heeft onder Nieuw- en St. Joosland eene brutale aanranding plaat3 gehad. De vrouw van den landbouwer J. De V,, wonende op het bof Welzinge, werd, toen zij huiswaarts Keerde, eensklaps door een man aangevalkn, die haar bij de keel greep en van den dijk sleurde. Hij rukte haar vervolgens het gouden slot met vijf snoer bloedkoralen, dat zij aan had, van den hals en vluchtte daarna toen zij om hulp riep. Den volgenden morgen werd terzelfder plaatse liet gouden slot met de bloedkoralen gevonden. BU1TËN LAND.sellE BEitlCllTÜX L li X E .11 B U II G. De Luxetriburgsche kamer zal den 5den November worden geopeud. De zitting zal in dit jaar van bijzonder gewicht zijn, want niet alleen zullen eenige belangrijke ontwerpen, gelijk de pensioenwet, aan de orde komen, maar ook moeten in Juni van het volg- nde jaar de algemeene ver kiezingen worden gehouden. De afgevaar digden zullen dus in de kamer tevens hun verkiezingsredevoeringen houden, hetgeen vooral in het groothertogdom gebruikelijk is, daar iedere kiezer steeds gratis een verslag ontvangt van hetgeen in de kamer wordt behandeld. Daarbij komt uog een andere quaestie. Volgens de kieswet wordt elke afgevaar digde, die gedurende twee achtereenvolgende zittingjaren meer dan de helft de vergade ringen niet bijwoont, van zijn mandaat vervallen verklaard. In dat geval ver- keeren nu twee leden dei kamer, beiden uit het kanton Remich. liet mandaat dezer heeren moet nu worden inge trokken. Bovendien heeft nog een ander lid, graaf van Aremburg, zijn ontslag genomen, op grond dat hij wegens een reis naar het buitenland niet in staat is de belangen zijner kiezers naar behooren te behartigen. Men beweert echter, dat de reden, waarom de graaf zijn mandaat neerlegt, inderdaad aan andere oorzaken te wijten is, zoodat ook hierover veel wordt ge sproken. Kortom, in de anders zoo kalme politieke wereld van Luxemburg heerscht nu een bijzondere beweging en daarom tiekt ook de reis van den minister Eyscheri naar Den Haag zoozeer de aandacht. Het gerucht, dat de koning-groothertog de regeering wil neerleggen, is van zoo be voegde zijde tegengesproken, dat het terstond is verdwenen, maar toch blijft te Luxemburg de meening stand houden, dat de kamer in dit jaar met een troonrede zal worden geopend, hetwelk in jaren niet is gebeurd. 8* S«: L O l E. De Belgische regeering onderhandelt met den No,rderspoorweg en de Grand Central Beige om alle lijnen van die maat schappijen over te nemen welke naar de Fransche en Duitsche grenzen voeren. Deze onderhandelingen zullen waarschijnlijk tot het gewenschte einde gebracht worden. (B. v. Z.-H, en Gr.) Zie verder het bijvoegsel II E <C L. A S3 JE We maken onzen lezers opmerkzaam, dat de Leidsche Courant ter lezing ligt in de leeszaal van de Groote Modemagazijnen „clu I'riiiteiiips" te Parijs. 0 f SI i Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Vader, Behuwdv&der en Broeder de Wel E l. 11 ooggel. Heer Dr. C. G. CO BET, in leven Oud-Hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Leidenin den ouderdom van '76 jaren. M. L. STAAL, COBET. H. P. STAAL. F. C. L. o VINK, Cobet Leiden, 25 Oc'ober 1889. Bezoeken worden niet ajgewacht. op MAANDAG 28 OCTOBER 1889, in liet Lokaal „EPI1RAIA1" Aanvang 8 uur. Na afloop DAL. Sollicitanten voor de hieronder opgenoemde betrekkingen, die inet ultimo D< cetnber e. k. zullen openvallen, worden uitgenoodigd, hunne op zegel geschrevene, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gerichte verzoekschrif ten vóór 1 December e. k. in te leveren bij Curatoren der bovengenoemde Universiteit. De benoeming geschiedt voor het jaar 1890. ADS1STENTEN. 1 voor de Astronomie (jaarwedde ƒ1400 en vrije woning); 5 Internen in het Ziekenhuis (jaarwedde f 400 benevens vrije woning en voeding) 1 voor de Heelkunde (jaarwedde ÏOOO) 3 Scheikunde (idem) 2 Natuurkunde (idem) 1 u Botanie (idem) 2 Physiologie (idem) 1 Zoölogie (idem) 1 i, Pathologische anatomie (Jaarwedde ƒ1000.); 1 Pathologie en hygiëne (Jaarwedde ƒ1000.) 1 Prosector voor de anatomie (Jaarwedde ƒ1000) De Secretaris van Curatoren voornoemd; J. S. D. VAN DOORN. Leiden, 26 October 1889. ALGEMEEN is de inleekening opengesteld op den 23en JAARGANG Abonnementsprijs per 3 maanden NEGENTIG CENT vrachtvrij p. p. Een Gulden. DEZE JAARGANG wordt geopend met eene Vraag aan uwen Boekhandelaar het uit voerig Prospectus. De COMMISSIE van het Klccilercii-Hagazijii der Vereeniging van dm „H. Vinceniius a Pauloroept .wederom, evenals ieder jaar tegen den winter, de hulp in van Leidens Ingezetenen tot stijving van haren voorraad. Oude Kledingstukken en Meubelen, Katoen en Bukskin, Lakens en Dekens; alles wordt dankbaar aangenomen, zelfs contanten tot aankoop van dat alles zullen niet geweigerd worden. Men vervoege zich e. v. p, aan het Gesticht Hoogiandrche Kerkgracht, of hij een Lid der Commissie. De Commissie voornoemd, B. C. LOOYAARD, President. L. A. VERHOEF, Secretaris. Leiden, October 1889, Een Gereformeerd Predikant (niet dolee- rende) wenscht eene andere Standplaats. Brieven franco in te zenden onder Letter A. Z. bij de Boekhandelaren W. P, v. SIOCKUM Z., te Gravenhage. önden en jonden mannen •wordt do zoooven verschonen be kroonde nieuwe uitgave aanbovolon van don» Med.-Itaud Dr. Müller over l enutv- en 9 met opgave voor radicale genezing. Na ontvangst van 60 cent in post- E zegels, toozenöing onder couvert. <- 8 Eduard Bendt, Braunschweig. I N°. 182 Ervan C. BKANDAUER C., te Birminghamis in Engeland de aange wezen pen voor schoolgebruik wegens zijne groote duurzaamheid. Prijs per gros ƒ0.90. Te verkrijgen tegen overmaking van het bedrag van TH. J. DOBBE EN ZOON, Utrecht. aoê Kr cal! tem* echte^ ISrbulzmiirk' Voor de vele bewijzen van deelneming, bij 't overlijden van onzen geliefden Echt genoot en Vader ondervonden, betuigen wij inet deze onzen harteliji.cn dank. Wed. I. J. MULDER, Van der Pol. C. P. W. ARNOLD, Mulder. L. ARNOLD. Leiden, 26 October 1889. Hofleverancier. Het COKMAV's Stout, scheikundig on derzocht en aanbevolen door Prof. E. A. VAN DER BURG, te Leiden, en Dr. VAN HAMEL ROOS, Amsterdam, is het beste, meest versterkeude en aangenaamste van smaak. Prijs: 1/2 Ton ƒ12; 1/4 6.50; 1/8 ƒ3.50. Verder uitmuntende BrilSSelSClie Faro, V. Licht, U. Princesse, enz. Billijke prijzen. worden uitgeloofd aan den longlijder, die na het gebruik van het wereldberoemde I MALTOZENPREPARAAT geen zekere hulp vindt. Hoesten, heeschh id, asthma, kathar van de longen en de luchtpijp, op geven, enz. houden reeds na eenige dagen op; door houderden is het middel reeds met succes aangewend. Maltose is geen geheimmiddel, maar wordt door inwerking van mout op maïs verkregen. Attesten van de grootste autoriteiten zijn ter inzage aanwezig. Prijs: 3 flesschen met kist /4; 6 fles- scheu Jl en 12 flesschen ƒ12. ALBERT ZENKNER, Uitvinder van het Maltosenpreparaat Berlijn (26), Oranienstrasse N°. 181. ot. JacJs MaagilroDDels. Ongeëvenaard tegen o maag en darmcatarrh, maagkramp en zwakte, koliek, zode in de maag, slecht riekenden jadem, het zuur, KS oprisping, walging, braken, opzwelling, geel- zucht, milt, lever en nierziekten, hardlijvigheid enz. Nader omschreven in de bij iedere flesch gevoegde prospectus. Verkrijgbaar in bijna alle Apotheken en drogisterijen in flesschen k fl. 0,60, groote flesschen fl. 1,20. Het boek „Ziekentroost" wordt op aanvrage gratis en franco aan ieder adres gezonden. Men wordt verzocht hetzelve per briefkaart of direct, of bij een der onder- staande depothouders te bestellen. Centraal-Depot Dr. Ëödiker Co., Emmerik. Leiden: J. W. H. ROTTEVEEL in Dro gerijen, N. K. SWEMER in Drogerijen, Mare 54; Ben Haag: F. HAPPEL, Dro gist; RotterdamC. J. W. SNABILIÉ; A If en a.d Rijn: L. VAROSSIEAU Zn.; Amsterdam: M. CLÉBAN C°.fleilige- weg 42. van den Geneesheer J. P. G. CELAl FF, (zonder quinine) geneest grondig zonder na- deelige gevolgen of waterzucht te veroorzaken; de gunstige getuigschriften van verouderde lij ders aan koorts of maagziekte zjjn ter inzage. l)e flacon f 1 en de halve flacon 55 Cents. Sedert 1830 is het of zwari Tandpoeder van den Geneesheer GELAUI'T algemeen hekend als liet proefhou dendste en onschadelijkste middel, dal voor scorbul, kies- en tandpijn en voor alle gebreken van den mond bij ondervinding is gebleken een specifiek zuiverend geneesmiddel le zijn, dat niet alleen liet schoone wil der landen bevor dert. maar door een duurzaam gebruik lot in een hoogen ouderdom bewaart. Het wordt door vele Tandheelkundigen we gens de gunstige eigenschappen als bijzonde aanbevolen, daar hel geheel vrij is van bijtende ol vernietigende zuurzouten die men in zoovele middelen aantreft en is verkrijgbaar in verze gelde doozen van 511 en 50 Cents. Alleen echt verkrijgbaar le Leiden, E. \001SDI.JK, Breedestraat, llageSNABILIEllol-Apolheker Buitenbol tioudaA. YVOLE. Apotheker, Groolemarkl en meer bekende Dépols in andere sleden. J. P. G. GJKI..AI FFUmtaheer, Corresp. Lid van bel Genootschap Ier bevor dering der Genees-, Heel-, Verlos-. Schei- Natuurkunde, te Nieuwer-Amstel.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2