BIN SEX LANDSCH E BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. v* SR. £0£S8S ct~5 T stenidui de heeren Van Hoeken, Cock en Verster. De heer Driessen wenschte (volgn. 170) Mel dat ieder jaar in het gemeenteverslag werd opgenomen ecu volledige lijst van de verzekeringen van gemeente eigendommen. Volgn. 176. Toelage aan de eigenaars van den schouwburg. Hierbij wordt tevens be handeld het voorstel van den heer Van Hoeken om het subsidie telkenjare met 10 pet. te verminderen, totdat ze van de be grooting zou zijn verdwenen. De heer Van Hoeken vraagt het woord om zijn voorstel toe te lichten; 't is zijne bedoeling niet commissarissen van den schouw burg in verlegenheid te brengen, maar hij meent dat ieder lid van den raad, dat niet behept is met eene overdreven sympathie voor de instelling, met hein moeten eens zijn dat eene dergelijke post niet op de be grooting moet voorkomen. De voorzitter wijst er op dat dit. voorstel sedert 1864 reeds onderscheidene malen is gedaan en verworpen. Nooit kon 't meer dan 7 stemmen voor zich verwerven. Het oud-raadslid de heer Buys meende in den raad dat in eene gemeente als de onze een schouwburg niet mag ontbreken. En de heer Buys zelf kwam hoogst zelden in den schouwburg. De heer Zaayer meent ook dat ieder met hem eens moet zijn dat we hier het bezit van een schouwburg zeer moeten wanrdeeren; en jAjider het subsidie kan de schouwburg uiet oestaan. De hee^jTuta meent dat onSe begrooting eene dergelijke uitgave als de bedoelde niet kan lijden. Wanneer men-jjp^t eens begint aan deze zaak de hand te leggen zal de onderwerpelijke post wel steeds op onze be grooting gevonden worden. De verschiilende armbesturen hebben wel harder en meer met grond „ach en weel'' geroepen bij de afloopende subsidien. De schouwburg zou naar zijne meening tóch wel blijven bestaan en de commissie zou wel uitzien naar mid delen tot verbetering barer financiën. De heer Fockema Andreae zou gaarne weten in hoeverre de raad zedelijk verplicht is de belofte van subsidieering steeds te blijven houden. De heer Juta meent dat hier van eene dergelijke zedelijke verplichting geen sprake kan ziju. Het voorstel van den heer Van Hoeken wordt nu in stemming gebracht en verwor pen met 20 tegen 5 stemmen. Voorstemden de heeren Juta, Van Hoeken, Cock, Verster en Fockema Andreae. Het volgnummer wordt nu' goedgekeurd met 22 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Hoeken, Cock en Verster. Aan de orde zijn hierna de Inkomsten. Bij volgn. 12 vraagt de heer De Sturler of 't niet geraden zou zijn de boomen op het Kort Rapenburg weg te nemen, in 't be lang van de veiligheid aldaar. De voorzitter antwoordt hierop dat de zaak reeds in onderzoek is en er niets an ders op te vinden zal zijn, aangezien het verleggen van den wissel door den dienst van den tramweg niet mogelijk is. De verdere volgnummers van de begroo ting worden zonder discussie goedgekeurd, behoudens wijzigingen door reeds besproken besluiten daarin aangebracht. Door de aangebrachte wijzigingen is eene vermindering van uitgaven verkregen van f 1260, welke som wordt gebracht op het hoofdstuk „Onvoorziene uitgaven", welk hoofdstuk dus klimt tot een bedrag van f7752. Volg. 6, Plaatselijke directe be lasting, wordt nu vastgesteld op f 149,000, waarna de geheele begrooting, bij hoofde lijke stemming, met algemeene stemmen wordt goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf ad f 781.506. Daar niets meer aan de orde is en nie mand meer het woord verlangt, sluit de voorzitter te ruim vier uren de vergadering. LËIM^T24= October. Door den lieer J. Rhein, secretaris- tolk bij de Nederlandsche legatie te Peking zijn achtereenvolgens aan 's Rijks Ethnogra- phisch museum ten geschenke gegeven twee verzamelingen van teekeningen, voorstellende typen en scènes uit het Koreaansche volks leven, nader omschreven in de Stel. van heden. Aan den schenker is de dank der regee ring betuigd. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een paar lieden die dezer dagen een godsdienstige oefening in het Leger <ies Heils door 't maken van gedruisch heb ben verslond, na nog wel te zijn gewaar schuwd zich rustig te houden. Wij vernemen dat de commissie der spijskokerij der vereeniging van den H. Vin- centius Paulo alhier, dit winter-seizoen alleen erwtensoep zal verschaffen. Zeker zullen de behoeftige gezinnen dezen maat regel toejuichen daar deze voedzame, spijs steeds den meesten aftrek vond. In de Volkstem lezen we het volgende omtrent, een onzer vroegere stadgenooten: Op den 10 Sept. bewoog zich een uit gestrekte lijkstoet, door de straten van Pre toria. Het gold dezen keer de teraardebe stelling van den heer Gerardus Sandifort, in leven ambtenaar aan het. telegraafdepar- tement, die den vorigen dag, na een kort stondig doch hevig lijden in het volkshos pitaal niettegenstaande een uitstekende, zorgvuldige behandeling en liefdevolle ver pleging, in den ouderdom van bijna 66 jaar overleden was. Dat de overledene zoowel als ambtenaar en als raensch zich mocht verheugen in de algemeene sympathie, be wees een talrijke schare vrienden en be kenden, die vereeuigd waren om heui graf waarts te geleiden en alzoo de laatste eer te bewijzen. De lijkkist was met kransen versierd, door vriendenhanden daarop gelegd, terwijl vier zijner vrienden, ambtgenooten van het telegraafdepaitemeut, als slippen- dragers en wederom acht zijner vrienden als dragers fungeerden. Nadat, de stoet, waarin wij o. a. opmerkten den he-.r Bergenia, con sul-generaal dor Nederlanden, en den heer C.K.Van Trotsenburg, hcofd van het telegraaf departement, op de begraafplaats was aange komen hield de eerwaarde heer ds. Godde- froy eene treffende rede, waarin hij o. a. in gevoelvolle woorden de grijze moeder her dacht, die op dat oogenblik nog onbewust was van den zwaren slag, die haar getroffen had, door het overlijden van haar geliefden eenigen zoon zoo ver van zijn vaderland cn dierbaarste betrekkingen. Na deze schoone rede werd liet lijk aan den schoot der aarde toevertrouwd en verliet de menigte de be graafplaats, den indruk met zich nemende, dat aan een trouw vriend en een edel inensch de laatste eer bewezen was Gisteravond brak tegen acht uur on geveer brand uit op het erf van Vroomans aan den Lagen Rijndijk nabij Spaujaardsbrug onder Leiderdorp. Aangezien hier ter stede zich het gerucht verspreidde dat de brand binnen deze gemeente was uitgebroken rukten eenige handspuiten uit. Ook de spuit van de Leidsche Katoen maatschappij rukte uit. Eene schuur gevuld met stroo, zaad en graan brandde af. Een 25 tal zakken haver en rogge moeten verloren zijn gegaan. Het spuitenhuis in de nabijheid liep mede gevaar. Nog zeer lang, en ook nog heden moest men water geven bij 't uithalen van het brandende stroo. We ontvingen heden een Engelsch exemplaar van de juist verschenen winter- dien*tuitgave van den reisgids van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland". Deze gids verschijnt tweemaal 's jaars met eene oplage van minstens 40,000 exemplaren, waarvan 20,000 in de Duitsche en 20,000 in de Engelscbe ta.il. Bij de maatschappij of bij hare agenten is het. boekje gratis verkrijg baar gesteld. Een exemplaar van een boekje inlichtingen gevende omtrent de Castle-lijn, van Holland naar Zuid-Afrika, is ingevoegd. UNIVERSITEIT. Aan de rijks-universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd door de hee ren E. Jannink, doctoraal examen rechten, E. Zorab, doctoraal examen rechten, en L. Vuijck, doctoraal examen plant- en dier kunde. «FFICIEEUË I5ER1CI6TKN. Bij 'kon. besiuit is, met ingang van 1 December 1889: 1°. dr. A. H. Van Andel, geueesheer- directeur van het rijksgesticht voor krank zinnigen te M^demblik, met toekenning van eervol ontslag uit die betrekking, benoemd tot inspecteur voor het staatstoezicht op- krankzinnigen en krankzinnigengestichten; 2°. tot geneesheer-directeur van 's rijks gesticht voor krankzinnigen te Medemblik benoemd dr. S. Doedes Breuning, thans eerste geneesheer in dat, gesticht. De iniiiis'cr van binneiilandsche zaken brengt in de SM. van heden ter kennis van belanghebbenden, dat de commission, die in 1889 belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 Dec. 1878 (S/W. n°. 222), zullen zitting houden te Groningen op SO October en te 's Gra- verihage op 4 November 1889 cn volgende dagen. De reis van den Luxemburgschen minister Eyschen naar Den Haag wordt in verband gebracht met een bezoek, een veer tien dagen geleden door hem aan den hertog van Nassau op zijn slot Lobenburg gebracht. Naar men veruermt, is de gepensio neerde kolonel van bet Indische leger, Van Zuylen, uitgenoodigd om voor Nederland zitting te nemen in de commissie van ingenieurs, die de zaken van het Panama kanaal zal onderzoeken. Op Dinsdag 8 November a. s. zal in bet Indisch Genootschap te 's llage de be raadslaging worden voortgezet over de thans in druk verschenen voordracht en de stellingen van den heer jhr.mr.W.Elout van Soetrrwoude, over de opiumpacht in Nederl.-Indië. Na een ongesteldheid van slechts weinige dagen is g stereu te 's Gravenhage op 81-jarigen leeftijd overleden de heer F. C. Zillesen, honorair lid der directie van de Nederl. Ruijnspoorweginuatschappij, ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde, en ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Te Woerden is Maandagavond een jong menscli in den Rijn geraakt en, weinig tijds later, levenloos opgehaald. Gisterenmiddag, van 12 uur af, wa ren Ie llaailem de Smedestraat en de aan grenzende steeg afgezet, niet alleen door politie, maar ook door nieuwsgierigen. In het bierhuis van J. K. toch werd door «enige heeren der justitie, en wel door den sub.-off. mr. Von Baumhauer, nir. De C'ercq van Weel en mr. Van T'hiel, benevens een groot aantal agenten en adjunct-inspecteurs van politie, eene huiszoeking gehouden, die zeer belangrijk scheen te zijn, want allerlei breekwerKtuigen, zooals koevoeten, beitels enz. deden daarbij dienst, liet onderzoek had plaats naar aanleiding van de zaak Verwaaijen, de zaak van den medaille-dief stal bij den heer Krelage aldaar. Verwaaijen toch had den officier van justitie aldaar verzocht naar Amsterdam te koinen, naar aanleiding van welk verzoek mr. Von Baumhauer Dinsdagavond naar de hoofdstad ging, en daar van V. zulke in lichtingen kreeg, dat hij aanleiding vond dezen als getuige tegen C. te laten hooren, en tevens de bovengemelde huiszoeking te houden. Verwaaijen bekende o. m. den diefstal te hebben gepleegd. De straf 8 jaar vond hij echter zóó groot, dat hij nog eenige medeplichtigen aanwees. Tot nu toe zitten in arrest J. K. en de reeds opgegeveuen. Waarschijnlijk zullen nog meer arrestaties plaats hebben. Het huis van K. wordt nog steeds door de politie bewaakt. (TV. R. Ct.) Eergisterenmiddag weru in de Schouw burgzaal te Deventer de 19e algemeene ver gadering van den Nederl. Protestantenbond geopend door den voorzitter, prof. C. P. Tiele, van Leiden. Aanwezig waren 90 afgevaardig den en 28 leden en niet-stemmende corres pondenten; terwijl uit het buitenland tegen woordig was sir Travers Crawford. Het jaarverslag vermeldt, dat opgeheven zijn 4 afdeelingen, waaronder Heudrik-ldo- Ambacht, 3 niet en 3 wel stemhebbende correspondentschappen. Daartegenover moeten als winst gerekend worden ti afdeelingen en 6 niet stemhebbende correspondentschappen. De vereeniging telde op 1 Juli van dit jaar een totaal van 15,516 ledeD, eene totale winst van 514 leden. De ontvangsten bedroegen f 17,829,67 en de uitgaven f 15.658.44, zoodat er op het eind van het dienstjaar een voordeelig slot was van f2171.28. De begrooting voor het dienstjaar 1889/90 sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 17,236,23. De heer Böhringer deed de mededeeling, dat hij namens een „vriend vau den Prote stantenbond" eeue gift van f 1000 had over te reiken. Gisterenmiddag werd door 2 personen te Heemstede inbraak gepleegd, door uit snijding van ruiten, in het thans onbewoonde buiten van mevr. de wed. tl., aan het Manpad. De tuinbaas ontdekte hen echter, en wist hen met behulp van een werkman van den heer Van Lennep in handen te krijgen, waarna zij aan de politie werden overgeleverd. Ze waren uit Den Haag en uit Amsterdam afkomstig. - De Koninklijke Akademie van Weten schappen houdt Zaterdag 26 dezer te 12 uur een gewone vergadering der afdeeling voor de wis- en natuurkundige wetenschappen. Onderwerpen van behandeling; Verslag van de heeren Zaaijer en Pekelharing, over de verhandeling van den heer dr. Hagen. De heer Mulder zal aanbieden eene verhan deling „over wijnsteenzure aethyl en zijne verhouding tot natrium- en kalium-aetbylaat". Bijdrage van den neer Rauweniioff, „over de Gkicheiiiaeeeëu. De heer Van der Waals zal spreken „over het evenwicht van vaste verbindingen tegenover vloeistof- en damp- uieugsels". Naar de Wasseraporl medededeelt, zal E. Godager, een bekend schaatsenrijder uit Hamar, dezen winter naar Amsterdam komen, tengevolge van een uitnoodiging der Sportclub. Zondag werden aan het Centraalsta tion te Amsterdam 23,400 perron-kaartjes verkocht. In het geheel bedroe? het tot Maandag verkochte getal perronkaartjes 90,000, waar door in het ondersteuningsfonds van het ambtenaars-personeel een Bom van f 2250 is gestort. Benoemd tot huismeester en hnismees teres in het stadsziekenhuis te Hoorn de heer E. Buis en echtgenoote, van Hoorn. Honderdzeven en-twintig sollicitanten hadden zich voor die betrekking aangemeld. Gisterenochtend is te Utrecht gevan kelijk binnengebracht W. F. E., die op Maandag 21 Oct. jl. te Woerdeu S. F. Van Sterkenburg gewelddadig heeft aaugegrepen en in het water geworpen, tengevolge waarvan laatstgenoemde is overleden. De dader is naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Te Ve!p (Geld.) kregen twee kinderen van den houtzager C. Hebbers een pot met kokende pap over het lichaam. Een dezer kinderen, nog geen twee jaar oud, is aan de bekomen brandwonden overleden. Dinsdagnacht brandden onder Koekange twee kapitale boerenhuizen af. De knecht kwam in de vlammen om en voorts 23 stuks vee. Omtrent de oorzaak kan niets met zeker heid worden medegedeeld. Wel acht men het opmerkelijk, dat beide huizen bijua op denzelfden tijd door het vuur werden aan getast, hoewel zij ongeveer 1000 ellen van elkander verwijderd lagen, en ook nog eene schuur van de pastorie even in brand kwam een en ander heeft aanleiding gegeven tot een gerechterlijk onderzoek. Eergisterennacht is bij zekeren Dijk- inaus, wonende aau den straatweg naar Tolen, even buiten de stad, ingebroken en ongeveer f 150 in papier en specie gestolen. D. was afwezig en ontdekte bij thuiskomst dat een der ruiten was ingedrukt en uit genomen, en dat de dief zich langs dezen minder gebruikelijken weg toegang had ver schaft tot de woning. De politie doet onderzoek. In de St. Michielskerk te Sittard werd Zaterdag jl, eene offerbus opengebroken gevonden, terwijl de inhoud was verdwenen. Maandag werd op den Steenweg aldaar wederom eeue langs den openbaren weg geplaatste offerbus opengebroken gevonden, waaruit mede de inhoud was ontvreemd. Dader of daders zijn tot dusverre on bekend. Naar men aan de Haarl. Ct. meldt moet de toren der St. Nicolaaskerk te Venloo, pas vier weken gereed, weer afge broken worden, omdat hij zoo overhelde, dat er vrees voor omvallen bestoud. LUXEMBURG. Aan het Tageblatt wordt naar beweerd wordt van goederhand uit Luxemburg gemeld, dat de koning der Nederlanden voornemens is met den aan vang van liet jaar 1890 af te treden als groothertog van Luxemburg. Te Londen is eene maatschappij opge richt tot het leggen van een nieuwen onder- zeeschen kabel tnsschen Ierland en Green- Island (Canada), waarvoor het kapitaal van 300,000 p. st. volgens bericht nit Londen, volteekend is. Ouder de dokwerkers te Londen is gisteren eene werkstaking ontstaan, waaraan door een duizendtal wordt deelgenomen. In een gesprek, dat generaal Bou- langer te Jersey gehouden heeft met een journalist, zou hij gezegd hebben, dat de schrijver vau het bekende artikel in le Figaro, betreffende het onderhoud tusschen generaal Boulanger, Naquet en Meyer, nie mand anders is dan laatstgenoemde. De generaal voegde er bij dat de heer Meyer het gewicht der rol, welke hij in de boulangistische partij speelde, overdreven heeft voorgesteld en hij hem steeds wantrouwen had ingeboezemd. De generaal had hem eerder geduld dan aangenomen. Eindelijk verklaarde hij noch ontmoedigd noch wanhopig te zijn. Sedert hij zijne partij „gezuiverd" had, had hij de sympathie der republikeinen her wonnen. F tl M jk ai |j ft. De Fransclie regeering heeft besloten vertegenwoordigers te zenden naar de coufe- reutie tegen den slavenhandel, die op 18 November te Brussel bijeenkomt. Daartos zijn alreeds gekozen de heer Bourée, de gezant te Brussel en de heer Cogordan, ambtenaar bij bnitenlandsche zaken, terwijl een afgevaardigde van het ministerie voor marine nog moet worden benoemd.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2