i 0 if NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A 3 0 iï U K E i T Vrijdag 25 October 1839s H\ 251. Uitgevers: Gebroeders Muré. i' mm 1 B id 1 m SB 1)ee Uoura 111 verseh i) n c dadelijk»* behalve op Xon- en Feestda^esi. Vooi Leidenper 3 maandenI 1.2». franco door hel geheele rijk, er .1! maanden 1.60. Prijs per .lammer 10 Cent. 203 Jaargang. k O V E R T E T E i Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bareel: Scheepmakerssteeg Aan de geabonneerde» op «Ie Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn denos. 215 223 der Ingekomen Stukken verzonden. GEMEENTERAAD. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 24 October 1889, des namiddags ten 1 ure, ten raadhuize der gemeente. De voorzitter, de lieer L. M. De Laat de Kanter, opent de vergadering. Aanwezig zijn de heeren: Le Poole, Van Masijk Huyser van Reenen, Fockeina An dreas, Schneither, Alma, Zaaijer, Du Rieu, JutB, Van Buttingha Wickers, Knappert, Bool, Driessen, Was, Kaiser, De Goeie, Hasselbach, Zaalberg, Koetser, ïielemau, Van Hoeken, De Sturler en de Voorzitter. Afwezig met kennisgeving de heer Zille- seo, wegens overlijden van zijnen vader. De secretaris leest de notulen van de vo rige vergadering, die door den raad worden goedgekeurd; hierna geeft de voorzitter ken nis o. a. van de volgende Ingekomen stukken. 1°. Missive van het bestuur der Verceni- tot opleiding van bewaarschoothoude- resseo houdende dankbetuiging voor de ver bouwing der toelage met f 1000 voor liet onderwijs aan de kweekclingen. 2'. Verzoek van den beer P. Du Rieu Jr. om een gedeelte gemeentegrond in de Waler- sleeg in verband met de verbouwing van perceel 3 in die steeg. 3'. Begrootingen, dienst 1890, van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. 4". Dat bij de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad op Dinsdag 26 Novem ber a. s. de drie stembureau* als volgt zijn «mengcsteld: Hoofdbureau op hel Raadhuis; de Burge meester, voorzitter en de iiecren L. G. Le Poole en mr. N. L. J. Van Buttingha Wickers, leden. Onderbureau op den liurg; de lieer P. L. C Driessen, voorzitter en de heeren F. A. Verster van Wulverhorst en dr. A. Nijkamp, leden. Onderbureau aan de Mare; de heer II. J. Bool, voorzitter en de heeren mr. C. Coek en dr. W. N. Du Rieu, leden. Aan de orde is nu 1°. de benoemiug van eene regentes van het H. Geest of Armen- Wees- en Kinderhuis. Benoemd wordt mevr. J. G. A. Vreede Van Oosterzee met 20 stem men; een briefje bleef blanco en een stem was uitgebracht op mej. G. M. Westerhoff. 2". Benoeming van eene stadsvroedvrouw. Benoemd wordt mej. G. M. Westerhoff, met algemeene (22) stemmen. De heer Cock komt ter vergadering. Achtereenvolgens worden nu zonder dis cussie of hoofdelijke stemming aangenomen, goedgekeurd of toegestaan de volgende voor- Hellen, rekeningen, staten en verzoeken, als 3". Suppletoire staat van begrooting, dienst 1889, van het H. G. of Armen- Wees- en Kinderhuis. 4°. Verzoek van Mevrouw C. R. E. G. Van HasseltGelpke, om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwijs. I'. Idem van A. 11. Kömer, om een brug te leggen over de Zoeterwoudsche singel- sloot. 6'. Rekening over 1888 van Vrouwen Kraam- moeders. Staat van af- en overschrijving op de gcmeenle-begrooting, dienst 1889. 8'. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan G. Hoogervecht als onder wijzer aan de school 4de klasse n". 2. Idem van Mej. G. A. Fischer, om ont slag als derde onderwijzeres aan de school 3de klasse n°. 3. Voorstel betrekkelijk eene verlenging van de tarieven voor de Bank van Leening. 13". Eerste suppletoire kohier der Plaatse lijke Directe Belasting, dienst 1889. 14°. Begrooting van de Stads-Bank van Lce- ning voor 1890. 1b'. Idem van de Stedelijke Werkinrichting. liet voorstel omtrent de benamiug van de Looijerstraten wordt aangenomendat van dezelfde strekking omtrent de Haven wordt tot later aangehouden. Het verzoek van de bewoners van de Diefsteeg om naamsverandering wordt ver worpen, nadat ook een amendement van den heer Driessen is verworpen met 13 tegen 11 stemmen, om den naam van Dief steeg te veranderen iu dien van Gravinne- steeg. Tegen stemden de heeren Cock, Kaiser, Le Poole, Van Reenen, De Goeje, Was, Bool, Knappert, Van Buttingha Wi ckers, Zaayer, Schneither, Fktckema Andreae en de voorzitter. De heer Van Hamel komt ter verga dering. Aan de orde is nn 16e. de begrooting van de ontvangsten en uitgaven der ge meente voor 1890. De heer Bool, wethouder van financiëu, wil even terug komen op het rapport der commissie van financiën en hare vingerwij zing om voorzichtig te ziju in het finan- tieel beieid. Hij is zich geen onvoorzich- ligheid van het gemeentebestuur bewust en wijst er op hoe het komen of heengaan van een enkel gefortuneerd iemand reeds een groote wijziging brengt in het totaal der inkomsten. De heer Fockeuta Andreae, lid van de commissie van financiën, meent dat om dit laatste juist groote voorzichtigheid blijft aanbevolen. De heer Cock wi! even liet woord vragen om de commissie van financiën dank le zeggen voor hare waarschuwing; ze heeft naar zijne tneening volkomen recht van be staan. Voorzickiigheid vooral is noodig. En zien we in de toekomst daii staat mis schien eene vergrooting der gemeente voor de deur met de aaugreuzende deelen van de drie naburige gemeenten en van die annexatie ziet spreker groote fiuantieele las ten voor de gemeente. Bovendien heeft spreker reeds meermalen de opmerking ge maakt, dat ieder huishouden van personen of gemeenten, telkenjare meer gaat kosten. De voorzitter doet opmerken dat, mocht ook al het gezamenlijk inkomen f 24000 minder zijn dan het vorige jaar, het belast baar inkomen en daarmede alleen heb ben we te maken daarentegen met f 13.635 is gestegen. De heer Was meent dat de wijze waarop de begrooting, en vooral het verslag van het verhandelde in de sectiën, wordt samen gesteld niet de juiste is. Mij zag gaarne hij tedere sectie een rapporteur benoemd die meer juist het verhandelde weêrgaf. De heer Coek doet nog even opmerken dat hij heeft bedoeld de vermindering van het geheelo inkomen van de burgerij en niet alleen van dat wat kan worden belast. Niemand wenscht nog deel te nemen aan de algemeene beschouwingen, zoodat tot de behandeling van de Uitgaven kan worden overgegaan. Bij volgn. 68. Jaarwedden van de ambte naren en bedienden der gemeente-secretarie, stelt de heer De Sturler eene motie voor strekkende om te verklaren dat de gemeente raad het dagelijkseh bestuur machtigt den oudsten ambtenaar ter secretarie op pensioen te stellen. De heer Driessen verklaart zich tegen deze motie, als tegen het omslaan van een gemeente-ambtenaar die met zooveel ijver zijne laak vervult. De voorzitter doet opmerken dat het benoemen en ontslaan van ambtenaren ter gemeente-secretarie behoort bij het dagelijkseh bestuur. De heer Fockema Andreae begrijpt wel niet goed waarom burg. en weth. bedoelden ambtenaar in zijne betrekking blijven hand haven. Maar bij hem weegt de beieekenis van de betrekkelijke bepaling in de ge meentewet zwaarder en hij zal dus tegen de motie stemmen. Behalve dit alles meent spreker dat het dagelijkseh bestuur alleen volkomen kau beoordeelen de wenschelijkheid van het al of niet behouden van een werk- kiacht als boven bedoeld. De heer Was meent dat wel degelijk de raad het recht heeft eene motie als de on- derweipelijke aan te nemen en kritiek uit te oefenen op het beheer van bet dagelijkseh bestuur. De heer De Sturler trekt zijne motie in, omdat hij zijn doel heeft bereikt. De zaak is namelijk in deu raad besproken. De heer Cock wenscht hoofdelijke stemming over volgnummer 63. De heer De Goeje stelt voor den post met f 1000 te verhoogen om enkele trakte menten van bedoelde ambtenaren te kunnen verhoogen. Dit amendement wordt aange nomen met 12 tegen 11 stemmen stemmen. De heer Knappert hield zich buiten stemming. Tegen stemden de heeren Juta, Zaalberg, Van Hoeken, Coek, Koetser, Tieleman, De Sturler, Van Reenen, Driessen, Du Rieu en Zaayer. tiet geheele volgnummer wordt nu aange nomen met 19 tegeu 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Hoeken, Cock, Tieleman, De Sturler eu Du Rieu. Volgn. 76. Onderhoud en aankoop van meubelen voor de vergaderzalen van den raad en van burg. eu wethouders. De heer Was siell voor den post met f 400 te verhoogen voor het aanschaffen van meubelgordijnen in die vertrekken. De heer Cock zag niet gaarne gordijnen in de raadsvergaderzaalvoorwerpen die zeer zeker hinderlijk zouden zijn voor de raadsleden Rie aan het eind der zaai ziju gezeten en nog minder licht zouden genieten dan nu. Wei weet spreker dat het gaslicht kan worden aangestoken, doch dat is zeker niet gewenscht vaak reeds bij het begin eener zitting. De heer Was doet opmerken dat men de gordijnen dan zou kunnen openschuiven. De heer Coek verklaart met dat middel eveneens bekend'te ziju; doch hij vreest dat de gordijnen dan toch nog hiuderlijk zouden zijn. Het voorstel wordt nu gesplitst eu h-.-t aanbreugc-n van gordijnen in dc raadszaal met 20 tegen 4 stemmen verworpen, het voorstel wat betreft de kamer voor burg. en weth. met 14 tegen 8 stemmen aange nomen. Bij volgn. 90, onderhoud van wandel plaatsen en plantsoenen, vraagt de heer Was of t deu voorzitter bekend is dat de tuin man van het Plantsoen gefailleerd is en of 't iu bet belang der gemeente is hem iu dienst te houden. De voorzitter zegt een onderzoek toe; hij wist niet dat bedoelde persoon reeds geiail- lee.d was, maar meent dat men steeds voor zichtig moet zijn met het zich inlaten met particuliere aangelegenheden van personen die in gemeentedienst zijn. De heer De Sturler vraagt bij volgn. 92, onderhoud van pompen en riolen, of 't niet mogelijk is de Stadspompen toch geschikt te maken om drinkbaar water te leveren. De zaak zal worden onderzocht. Volgn. 94. Onderhoud van havens, enz. De heer Van Hoeken zou gaarue f 500 op dezen post zien gebracht voor het plaatsen van walburries en schoeiiugen. De heer Juta wijst op 't eindcijfer van de begrooting. Hij meent dat op deze wijze geen geest van bezuiniging van den r4Ü uitgaat. De voorzitter doet opmerken dBde ge leerden 't nog lan^niet eens ziju over 't nut der walburries. ^Ren vaart voorzichtiger mecut hij als ze er niet ziju. De heer Van Hoeken vraagt dan f 300 voor eene walbeschoeiing, die toch zeker noodig is. Met 17 tegen 7 stemmen wordt de ver hooging verworpen. Voor stemden de hee ren Van Hoeken, Coek, Koetser, Tieleman, De Sturler, Was en Fockema Andreae. De heer Verster van Wulverhorst ver schijnt ter vergadering. Volgn. 114. De heer De Stniler vraagt inlichtingen omtrent de oefenÏDg bij de brandweer. Hij zag bij den brand van de Gehoorzaal z66 onhandig met een Well'slamp manoeuvreeren dat het ding omviel en niet meer gebruikt kon worden. Bovendien werd spreker daarbij bijna doer een ijzeren stang getroffen en ernstig bezeerd. De voorzitter wenscht den heer De Sturler geluk dat hem het ongeluk slechts bijna is overkomen. Bij de beste oefening is soms een ongeval mogelijk, en soms is daarvan overgroote dienstijver de oorzaak. De heer F"ockema Andreae meent dat soms veel te veel water wordt gegeven, ook al is 't niet meer noodig Hij wijst in deze op een dergelijk geval bij den brand iu het museum van natuurlijke historie. Ook wordt door hem de onderdompeling van de stoom- brandspuit bij den laatsten brand aangehaald. De voorzitter meent dat men den dienst ijver door te knellende bepalingen nici te zeer moet fnuiken. Het bedoelde gebrek, gebrek aan oefening, zal wel blijven bestaan zoolang we ons de weelde van een veel beter brandweer en een vast corps niet kun nen veroorloven. Bij volgn. 132, Kosten van het in stand houden van schoollokaleu en onderwijzers- woningen vraagt de heer Coek inlichtingen omtrent den post van f 2100 voor de wijziging van de privaten op de school 3de klasse n°. 2 aan de Van-der Werfstraat, naar aanleiding van opmerkingen van de plaatselijke schoolcommissie. Hij vindt die bestekamers verbazend duur. De heer Hasselbach meent dat f 900 genoeg zou zijn en geeft daaromtrent eenige inlichtingen. De heer Cock houdt zich dan aan die som eu stelt voor dezen post met 1200 te verminderen. Dit voorstel wordt aange nomen met 18 tegen 7 stemmen. TegeH stemden de heeren Le Poole, Was, Bool, Knappert, Van Buttingha Wichers, Alma eu de voorzitter. De heer Hasselbach zou gaarne f 300 van de begrooting genomen zien voor het asplialten, cementen en isoleereD der borst wering in den hoofdingang van die school. Die zaak kan naar zijne meeuing nog wel een vijftal jaren wachten. Het doortrokkeu zijn van vocht heeft hij als deskundige aan die borstwering niet kunnen ontdekken. Dit amendement wordt aangenomen met 18 t-gen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Hamel, Le Poole, Bool, Knappert, Van Bnltingha Wichers, Alma eu de voor zitter. Over volgn. 144, Kosten van de In richting tot opleiding van Oost-Indische ambtenaren, vraagt de heer Cock hoofdelijke stemming. De post wordt daarbij aange nomen met 22 tegen 3 stemmen. Tegen

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1