I £'I P 1 W A B 0 R N E r#. E fi T ADVERTENTIES!: Donderdag 24 October I8S9. M', 250. Uitgevers: Gebroeders Muré. P ES m .NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 8) cie «Jiir a fi 5 v ersh ij 111 dag eI ij k sbeha 1 ve op 'Ii*- e Feestiiage m. Vooi Leiden, per 3 maanden f.25. franco door he! geheele rijk, er maanden 1.80. Prijs s»er Summer M r« nt. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. '-ïroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bareel: Mcheepruakerssteeg 6 203» Jaargang, LGIDES 23 October. RAPPORT van de Commissie van Financiën. Ook het rapport van de commissie van financiën omtrent de ontwerp-begrooting dezer gemeente,- dienst 1890, is thans ver schenen. De begrooting gaf de commissie slechts tot enkele beschouwingen aanleiding. Op ééue bedenking in de sectiën geopperd wenscht echter de commissie terug te komen, omdat deze in het verslag niet volkomen juist is weergegeven en dan ook het antwoord haar niet oplost. Er werd daar nl. opgemerkt dat stijgende rente bij dalende aflossing geen voorzichtig financiëel beheer teekent. Hiermede is de commissie het geheel eens, doch dat de geldelijke toestand onzer gemeente zorg wekkend is, zou zij zich niet gerechtigd achten te beweren. De vergelijking echter door burg. en weth. gemaakt tusschen het rentecijfer van Leiden en van andere ge meenten schijnt haar niet geheel afdoende. Zal zulk eene vergelijking beteekenis hebben, dan muet niet slechts, zooals door burg. en weth. reeds is opgemerkt rekening worden gehouden met de verschillende toestanden, die invloed hebben op bet rentecijfer, maar moet ook naast de grootte der bevolking hare draagkracht worden in aanmerking genomen. Dit laatste is in het betoog van burg. en weth. geheel verzuimd en men wachte zieh dus wel, hierop een optimistisch inzicht in de Leidsche financiën te gronden. De loop der bevolking en vau hare in komsten in het jaar 1888 stemt veeleer tot omzichtigheid. Niettegenstaande toch in 1888 het aantal Ier geboorten (1532) dat der sterfgevallen (859) met 673 overtrof, is de bevolking slechts met 300 vermeerderd, en znlks tenge volge dat de emigratie (3294), de immigratie (2921) met 373 heeft overtroffen. Is dus het cijfer der bevolking met 300 vermeerderd het aantal aangeslagenen iu de gemeente belasting is met 94 en de som hunner inkomsten met f 23,965 verminderd. Van toenemeuden bloei der gemeente, van vermeerdering van hare draagkracht dus geen spoor. Tot verhooging harer uitgaven en vermeerdering vau haren schuldenlast mag dus niet dan bij hooge noodzakelijkheid worden besloten. Met genoegen heeft dan ook de commissie van financiën ontwaard, dat de begrooting voor 1890 met de noodige omzichtigheid is opgemaakt, wordt in den loop des jaars geeue belangrijke verhooging der uitgaven noodzakelijk, zoo bestaat in zooverre reden tol tevredenheid over den toestand. Tot zoover de idgemeene beschouwingen. Bij de besprekingen van de inkomsten zegt de oommissie bij voign. 6, ,Nu het voor gestelde bedrag der plaatselijke belasting bijna het maximum heeft bereikt eu de be grooting hier en daar doet denken aan be zuiniging om overschrijding daarvan te voor komen, blijkt op nieuw de heilzame bepaling der verordening, welke dit maximum voor schrijft." Dij volgn. 24 merkt de commissie nog het volgende op: zonder thans reeds een oordeel te vellen over den herbouw der Ge hoorzaal, wenscht de commissie toch eene enkele bepaling te maken. Indien mocht blijken dat bijzondere personen of vereenigiu- get genegen zijn tot het boawen en exploi teren van de uoodige lokalen, zou dit on getwijfeld voor de gemeente eene belangrijke bezuiniging medebrengen. Naast andere mo- t'eveu, die de commissie erkent het vol mondig den raad bij zijne beslissing in deze gewichtige zaak mede moeten leiden, behoort ook de mogelijkheid dezer besparing ernstig te worden overwogen. Te meer, naar het de commissie voorkomt, omdat het stichten van gebouwen als de Ge hoorzaal eerst dan kan geacht worden op den weg der gemeente te liggen, wanneer blijkt dat particuliere ondernemers in de be hoefte niet voldoende kunnen en willen voor zien. Ten slotte de Uitgaven. Of het wensche- lijk zou zijn, zegt de commissie bij volgn. 88, overeenkomstig het antwoord van burg. en wetb. het aanplakken op de openbare straat tot een stedelijk monopolie te maken, betwijfelen wij. Wel echter is de commissie van meening dat, indien de gemeente voor hare rekening aanplakborden plaatst, zij aan plakking hierop eu op gemeentegebouwen slechts behoort toe te staan tegen vergoeding en mag verlangen dat hiertoe vau de diensten van den stadsaanplakker worde gebruik ge maakt. De onderscheidene artikelen der begrooting hebben de commissie overigens tot geene opmerkingen aanleiding gegeven, terwijl zij zich vereenigt met de wijzigingen door burg. en weth. in hun antwoord op het verslag voorgesteld. Bij aanneming vau die wijzigin gen zullen de ontvangsten worden verhoogd met f5260 en de uitgaven met f4600, waardoor een voordeel wordt verkregen van f660. Vermits de post voor onvoorziene uitgaven in den regel blijkt niet voldoende te zijn voor de behoeften, geeft de commissie iu overweging dat artikel (volgn. 183) thans op de ontwerp begrooting uitgetrokken op f6492, met genoemd bedrag van f660 te verboogen en volgn. 6, plaatselijke directe belasting op het voorgesteld bedrag van f 149.000 te handhaven. Nog wordt medegedeeld, dat tegen de be grootingen voor 1890 van den schuttersraad, de plaatselijke schoolcommissie en de kamer van Koophandel en fabrieken bij de commissie geeue bedenkingen bestaan. Aan het slot van het rapport is opgenomen de staat van wijzi gingen in verband met de mededeelingen en voorstellen in de memorie van antwoord in de ontwerp-begrooting aan te brengeu. In de „Ingekomen Stukkeu" is op genomen als n°. 215 de statistiek télkenjare door den heer 11. J. Bool aan zijne medeleden van den gemeenteraad aangeboden. De statistiek is ditmaal meer uitgebreid dan vorige jaren en bevat o. a. een overzicht van da werking der Stedelijke Werkinrichting sedert hare oprichting. Benoemd tot hoofd der Nutsbewaar- Bcbool te Zalt-Bommel, mej. A. Van der Hoek, alhier. Bij de hedenmiddag gehouden verkie zing van een achouwburgcommissans is ge kozen de heer W. C. Th. Van der Schalk. Als vice-praeses van de Literarische facul teit werd gekozen de heer Th. Goldenberg. Ir. het eind van de maand Novem ber zal door de Leidsche studenten afdeeling van het Nederlandsch Tooneelverbond eene voorstelling worden gegeven in den Schouw- burg. Hedenochtend was hij t uitgaan van de scholen op de Aalmarkt voor de woning van den heer Van der W. aldaar een zoon tje van den heer Z. op de Oude I/est aan 't tollen. Het ventje zag niet dat een hand wagen met tonnen beladen en waarvan de jeugdige voerman niet over de lading kon heen zien, zoo dicht in zijne nabijheid was; hij had als gewoonlijk bij dit spel voor niets oog dan voor zijn tol. Het knaapje dan werd door het voertuig aangereden, viel en kreeg een der wielen over zich heen. Terstond werd hij opge nomen en bij den heer D. apotheker aan de Vischmarkt ingedragen, waar hij verzorgd werd om daarna naar zijne woning te wor den vervoerd. De verwonding moet vrij ernstig zijn. «H I U IEU,! KERICnm. Bij Zr. Ma. besluit is benoemd tot kan tonrechter te Amsterdam (derde kanton), mr. L. J. G. Van Ogtrop, thans kanton rechter plaatsvervanger, advocaat eu procu reur aldaar; is benoemd tot kantonrechter te Goor, mr. C. W. Vollgraff, thans griffier bij het kantongerecht te Harderwijk; is benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Gouda, mr. C. A. Cau, thans griffier bij het kantongerecht te Schagen; is benoemd tot griffier bij het kantonge recht te Oud-Beijerland, mr. D. Van der Vliet, advocaat en procureur te Middelburg, thans plaatsvervangend griffier bij het kan tongerecht aldaar. Bij kon. besluit is de le-luit. M. J. Sel- hoist, van het korps topedisteu, voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West Indië; is, met ingang van 1 Nov. benoemd tot di recteur van bet rijkstelegraaf kantoor te Heerenveen, J. D. Doorman, thans direo teur van het post- eu telegraafkantoor te Renkum. is, met ingang van 1 Januari 1890, aan B, A. Van Dorp, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rijksopziener op de spoorwegdiensten. is aan den Oost-Iudischeu hoofdambte naar J. M. Van Vleuten, laatstelijk direc teur van binnenlandsch bestuur in Ned.- Indië, vergunning verleend tot het aanne men der ordeteekenen van groot officier der keizerlijke orde van den Draak van Anam, hem door den vorst van dat rijk ge schonken. BIMENLAJSUSCHE BBRICHTEH. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examiueeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs weuschten te verkrijgen in wis- en natuur kundige wetenschappen, boekhouden en gymnastiek, voor het jaar 1889 zitting zal houden te 's Gravenhage; en zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het middelbaar ouder wijs, te 's Gravenhage; tot leden o. m.dr. P. Van Geer, dr. A. P. N. Franchimont, dr. K. Martin eu dr. G. K. Hoffmann, hoog leeraren aan de rijks-universiteit te Leiden. De afdeelingeu van de eerste kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de onderwijswet de beeren Kappeyne (voorzitter) De Vos van Steeuwijk, Rengers, Six en Al- berda vau Ekensteiu. Binnen eenige dagen wordt de memorie van antwoord op het wetsontwerp betreffende de pensioenregeling van ambtenaren en hunne weduwen en weezeu te gemoet gezien. De vrijzinnigs vereeuiging „'s-Graven- hage" te 's Gravenhage heeft gisteravond candidaat gesteld voor de tweede kamer den gepensioneerden kapitein ter zee Guyot, met 191 stemmen tegen 7 op het oud-kametlid den beer Kielstra. In het internationaal verkeer kunnen voortaan stukken, door de schrijfmachine vermenigvuldigd, niet meer als drukwerk verzonden worden. Het rijkstelegraafkantoor met tele- phoondienst te Lisse wordt, met ingang van 23 October aanstaande, tijdelijk ge sloten. De gemeenteraad van Alkemade, heeft den heer F, H. Van Wichen, burgemeester, benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand en tot secretaris. De werkstakers aan de suikerfabriek te Houtrijk en Polanen hebben gisteren den arbeid weder aangevangen. Men schrijft aan de Haar/. Ct. uit Rheden, 20 October: Hedenmiddag weer klonken in de bosschen van het landgoed de Heuven alhier herhaaldelijk schoten wel 50. Het bleek, dat achter eene boer derij in het bosch, op eene open plek, door jongens een kuil was gemaakt, waarin een groot vuur was aangelegd. Hierin werden gevulde losse patronen verbrand, die de jongens, na de jongste manoeuvres, nog herhaaldelijk vinden, soms bij heele pakjes te gelijk. Het is waarschijnlijk, dat enkele soldaten zich onder den marsch van een deel der hun toevertrouwde patronen hebben ontdaaD, om wat minder te behoeven te dragen. Een machinist van de stoomtram Heereu- veen Drachten stak Maandagochtend op de Beetserzwaagsterlaau zijn hoofd te ver buiten de locomotief. Hij sloeg daardoor met kracht tegen een boom, en viel zwaar gekneusd be wusteloos neder. De opzichtermachinist die gelukkig in de tram zat, stapte toen op de locomotief, terwijl de gekwetste machinist naar zijne woning werd vervoerd. Te Surhuizerheide (Fr.) verkocht iemand zijn huis en inboedel wegens vertrek eu bracht een en ander de som op van.... 85 centen. BU1TENLANDSCHE BEBICHTÈaT BELGIË. Prins Ferdinand is gisterenochtend te Brussel aangekomen, doch heeft onmiddel lijk de reis naar Duitschland aanvaard. In het Handelsblad van Antwerpen leest men het volgende: Eene afzonderlijke zaak, behoorende tot het proces-Gorvilain, werd gisterochtend voor onze rechtbank behandeld, namelijk het ver voeren zonder machtiging van buskruit van de fabriek naar de schuit Elevator. Mr. Ryckmans, voor den beklaagde optre dende, vroeg verdaging der zaak tot op 14 November, aangezien deze met de hoofd vervolgingen, wegens manBlag door onvoor zichtigheid, nauw iu verband staat. Onder- tusschen verzocht hij dat de rechtbank de noodige maatregelen zoude nemen om het kroit onder water te doen zetten en het aizoo schadeloos te maken. Da heer Berrë, procureur des konings, willigde dit verzoek in. Mr. Rigidiotti wees er vervolgens op, dat de heer Corvilaiu sedert verscheidene weken begonnen was het kruit op te lossen, maar dat hij nu uit hoofde zijner aanhouding de noodige maatregelen niet meer nemen kou welke de openbare veiligheid vereischten. Het is daarom dal met de toestemming zelf van den heer Corvilain üe zaak vroeger voor de correctioneele rechtbank is aanhangig Men doet ons bet volgende opmerken. De stad heeft eenige dagen geleden Cor vilain gelast, de nog overblijvende kardoezen die door het werkvolk der openbare reiuiging op hoopen gestapeld en op braak liggende gronden neer geworpen wordt, weg te ruimen. Daar nu Corvilain preventief (gevangen zit kan hij dit bevel niet nakomen, en hier-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1