as a h» s?sa <srs *ra 4r? seat. .sa ~Wr- - open te schuiven en zoo door inklimming i liaar binnen te komen. De deur van het eigenlijk binnenvertrek was gesloten, doch een in het zomervertrek hangende sleutel gaf den dief gelegenheid old die deur te openen. Vervolgens heeft l ij, zooals kan worden oggemnakl uit de in het binnenvertrek hier en daar gevonden lucifers eu vetvlekken, licht ontstoken en een aldaar aanwezig kastje met geweld open gebroken, waaruit door hem zijn ontvreemd, behalve f 50 in gereed geld, een gouden streng, een gouden halsketting met juweelen boot, een zilveren horloge met gouden ket ting, een gouden ring eu een dito oorbel letje. Ten slotte heelt de dief zich nog toegeëigend de in een ander vertrek in een hakje aanwezige centen. Eene grootere geldsom, op eene andere plaats geborgen, is gelukkig niet door den dief gevonden, liet vermoedde valt op een berucht persoon, die op dien dag in de gemeente was gezien en eerst drie dagen te voren uit de gevangenis was ontslagen. Woensdagavond werd te Rotterdam aan den Boezem, op het terrein der 8 water molens, een wandelaar door een der wieken gegrepen en ter aarde geworpen. Zwaar gekneusd werd hij opgenomen en in de woning van den nabijzijuden molenaar ge bracht. Toen geneeskundige hulp, die in middels ingeroepen was, verscheen, was de man reeds aan de bekomen wonden over leden. Als een merkwaardigheid verdient ver melding, düt te Rotterdam de vrouw van een bakkersknecht, Maandag bevallen is van haar 15n zoon, van welke 12 in leven zijn. Door de architecten A. en J. A. G. Van der Steur te Haarlem is gisteren aan- besleed: het afbreken van het heeren-loge- meut in den Haarlemmerhout, en het daar ter plaatse houwen van een nieuw hotel met koetshuis, paardenstallen en bovenwoning. Ingeleverd 9 biljetten. Laagste inschrijver was de heer J. Verkoren te Voorschoten, voor f 58,723; de hoogste inschrijving was f 68,730. Evenals prof. Blok te Groningen heeft ook de heer mr. S, Muller Ezn archivaris der gemeente Utrecht naar de Amst. Ct. verneemt bodankt voor het hoogleeraars- ambt aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, in de plaats van wijlen prof. Jorissen. Van Lobit wordt gemeld, dat de rij ks- veklwacht een persoon in hechtenis heeft genomen, als verdacht van de aanranding en verwonding der dienstbode van den heer v. E. De Zutph. Ct. deelt men het volgende mede: Zooals wij reeds gemeld hebben, is van Doesburg geboeid naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht de arbeider S., vroeger werkzaam aan de olieslagerij van de heeren van Hengel en Lensvelt. Door zijn broeder C. S. werd aan den kantonrechter mededeeling gedaan, dat door evengemelden S. en anderen de brandkast van de heeren van H. en L. het vorig jaar is gestolen. Kader meldt men ons, dat C. S. dezelfde is, op wien poging tot moord door zijne vrouw werd gepleegd door hem vitriool, terwijl hij sliep in de keel te gieten. Zij is tot vijf jaar celstraf veroordeeld, maar heeft appèl van dit vonnis aangeteekend. In de gevangenis heeft haar man haar opgezocht en het vergrijp tegen hem baar vergeven. Thans heeft hij, naar hij vertelt, zijn broer aangegeven om de belooning van f 300 op de aangifte uitgeloofd te verdienen, teneinde zijne wederhelft eeu knappen advocaat bij haar appèl te bezorgen. De Fr. Ct. verhaalt den wisselvalligen levensloop van een schipper, die de vorige week met zijn vaartuig Appelscha bezocht. De man is 80 jaar oud en heeft heel wat door de wereld geloopen, gevaren en gereden. Op 20-jarigen leeftijd deed hij een reis mar de Zwarte Zee, leed schipbreuk en ontkwam ter t auwernood met een Ëngelschen matroos aan den dood. Het tweetal toefde geruimen tijd onder de Turken, doch de ^Turksche" levenswijze beviel hun niet, waarom ze den terugweg naar hui3 aannamen..,, zoo meenden ze althans. Zij trekken echter door Aziatisch Turkije. Arabie en Egypte, totdat ze eindelijk be merkten, geheel op den verkeerden weg te zijn, terugkeerden, onderweg in een klooster werden opgenomen, de reis voortzetten, in handen vielen van Turksche roovers, »ge!uk kig" ontvluchtten en de bende aan't gericht overleverden. Na jaren lang gezworven en ontberingen gedragen te hebben, werd hun vaderland weder bereikt. Ook in den echtelijken staat was de man niet zeer gelukkig. Hij is driemaal gehuwd geweest, doch heeft geen kinderen. Hij heeft trots zijn hoogen ouder dom nog altijd last aait het varen dochalleen op onze binnenwateren. Daar buiten zou 't Item thans wel wat te kras gaan. Aan de suikerfabriek De Phoenix te Zevenbergen, is eergisterenavond, door het uiteenspringen van eeu monte-jns, de vijf tienjarige, werkman v. A. zwaar gekwetst. IIij is gisterennacht overleden. BUIÏËjSLANDSCIIE BErüOilTËN RËLCIIE. Naar men in het Handelsblad van Antwerpen leest moet het thans afgeloopen onderzoek naar de ramp van 6 Sept. het volgende hebben opgeleverd „Tengevolge de kardoezen reeds eeuige jaren gemaakt waren, had het poeier in deze zich aan de buis vastgezet en moest met koperen spaanlepeltjes worden losge maakt. Deze spaanlepelljes, door M. Cor- vilain geleverd, waren van zeer broos koper gemaakt en braken nogal lichtelijk; andere verdwenen omdat zij misschien eenige cen- timeu waard war u. De eigenaar van het depot nam dientengevolge eenen maatregel tegen zijne w«iksters: elk dezer ontving dergelijk lepeltje, doch verdween of brak het, dan moest de werkster ieder volgende betalen. „Door degenen welke nu niet meer van een koperen lepeltje voorzien waren werd weieens een ander voorwerp gebruikt, eene haarspeld, eene stalen breipriem of iets der gelijks. „Het schijnt dat het onderzoek bij deze omstandigheid is stilgebleven en de ontplof fing der fabriek hieraan wordt toege schreven. „In de vuurwerkplaatsen zijn de wanden gemaakt van geschaafde of geverniste plan ken, die daarenboven op bepaalde oogeu- blikken worden afgewasschen, evenals de vloer; in het depot Corviiain waren die planken integendeel, zegt men, ongescbaafd eu hielden dus veel opvliegend stof in van het bewerkte poeier. Welk was de hoeveelheid poeier, in het depot aanwezig? Ziedaar eene groote vraag, en, zooals van den eersten oogenblik gezegd is, de voorraad moest oneindig meer beloo- pen dan de 300 kilo's welke was toegestaan. Deskundigen berekenen, dat de voorraad: over de 100,000 kilo's beliep en deze op verchillende plaatsen berustte; hetgeen zou bewijzen, dat de voorschriften der deputatie niet werden nagekomen en Corvilaio niet scherp genoeg op de vingers werd gezien." Er wordt te Aalst (Oost-Vlaanderen) van niets anders geeproken dan van eene zaak van erfenisroof, waarin twee zaakwaar nemers betrokken zijn. Vóór eenige jaren trouwde een reeds bejaard landbouwer met een 25-jarig meisje, dat een fortuin van 400.000 tot 500.000 fr. bezat. Volgens het huwelijkscontract bleef de fortuin aan den overlevende. De jonge vrouw stierf en de landbouwer zag zich dus in het bezit van het half miliioen. Eenige weken geleden nu kreeg de man het bezoek van de twee agenten in quaestie, en deze stelden hem eene gezamenlijke on derneming voor, die voor alle drie groote winsten moesten opleveren. De boer, verlekkerd op die winsten, stemde toe en fceekende eene overeenkomst, waarvan elk der belanghebbenden een kopij bewaarde. Daags nadien zond de boer zijne kopij naar zijn notaris en deze was niet weinig verwonderd, te zien, dat de zoogezegde akte niet anders was dan een 'estament, waarbij de twee agenten tot algemecne erfgenamen verklaard werden. Hij deed den boer bij zich komen, maakte h m met de Z3ak bekend en liet hem een nieuw testament teek enen. waarbij het eerste vernietigd werd. Nu onlangs stierf de man en de agenten, die van hot tweede testa ment niets wisten, boden zich bij deu no taris aan om dun buit in bezit te nemen, In plaats echter van het half milhoen, zullen zij papieren van den ouicicr van justitie krijgen. In liet Belgische mijmiisirict Cen trum breidt de werkstaking zie li niet uit hier en daar wordt het werk zelfs hervat, waartegenover staat, dat 'tij ïléou 500 man het houweel neerlegden. In de zaak tegen Bngeibeen, den (uit trouwen kassier van den gemeente ontvanger heeft de rechtbank ft Gent gisterenochteud, in eene propvolle zaal, Vonnis geveid. De rechtbank heeft Engel been veroordeeld tot 169 straffen van 3 maanden gevangenis en tot 169 loeten van 50 frank elk. Volgens de wet omtrent den cumul des peiues, komt deze straf op 10 jaar gevangenis en 2000 frank boete. Het vonnis ontneemt boven dien Engelbeen zijne burgerlijke rechten. en stelt hem, na afloop zijner straf, voor 5 jaar outer de bewaking der politie. De burgerlijke actie van de stad Gent is toege wezen, zoodat Engelbeen bovendien onder lijfsdwang veroordeeld wordt ooi aan d? stad Gent terug te betalen eene som van 163,580 frank. E Si es 3, A SB Voor den politierechter te Cicrkenweil verschenen Woensdag twee knapen, elf jaar oud, beschuldigd de ruiten van een school ingeworpen te hebben in hunne hoedanig heid van werkstakers." De rechter zei de dat een flinke dracht slagen een zeer gezond iets voor deze kleine boosdoeners zou zijn, die zich verzetten tegen hun ouders en leermeesters. Tot zijn spijt was het hem niet mogelijk dit genees middel voor te schrijven en moest hij dus overeenkomstig de wet de ouders beboeten. liet oude huis van den hertog van Leinster te Lorden zal door den nieuwen eigenaar schitterend herbouwd worden. De hter Sanford, die in Buenos Ayres een groot vermogen verwierf, zal er fabelachtige som men aan len koste leggen. De groote trap zal geheel van het beste witte marmer worden gemaakt en een van de schoorsteenmantels zal meer dan f 12,000 kosten. Eene tirma van stoffeerders heeft alleen eene bestelling gekregen ten bedrage van f720.000. F (A A S Ei RI.S Ei. Henri Rociiefort verklaart in V Intran- sigeant aldus de redenen, waarom de drie veroordeelden van het hooggerechtshof elkan der verlaten hebben: jBoulanger", schrijft hij, .is naar Jersey gegaan omdat de weersgesteldheid des win ters te Londeu zeer guur is. Ik ben er gebleven omdat de communicatiemiddelen van hier met mijn dagblad bijzonder gemak kelijk zijn. .Dillon heeft de boot naar Brussel ge nomen omdat bij zijne kinderen, d e te Parijs op school gaan, gemakkelijker naar Belgie kan laten overkomen dan naar Engeland. .Wat onze onderlinge betrekkingen aangaat deze zijn door de gemeenschappelijke ver volging van dag tot dag hartelijker geworden." Een socialistisch afgevaardigde, Chris- tophe Thivrier, heeft zich jegens zijne kie zers verbonden om in zijn werkkiel de ver gaderingen der kamer bij tc wonen. Koning Milan is uit het Hotel Bel fort naar eene kleine woning in de Chaus- sée «'Antic verhuisd, waaruit men afleidt, dat hij zijn verblijf te Parijs wil verlengen. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft Dinsdag den hertog van Montpensier een bezoek gebracht. De krijgsraad te Toulouse heeft eenen sergeant Noguès tot altoosdurende gevange nisstraf eu degradatie veroordeeld, die een Lebel patroon gestolen had en aan de Duit- sche regeering had trachten te verkoopen. Bovendien had hij eenen officier een paar gouden sieraden ontstolen. In de omstreken van Lens wordt de toestand voortdurend ernstiger; het aantel grevisten beloopt reeds 8000. De mijnen worden door de troepen bewaakt. Eene tweede vergadering van mijneigenaars bewil ligde in eene loousverhooging van 25 cen times. Of de werkstakers ditmaal daarmede genoegen znllen nemen is nog onbekend. Te Decazeville werd de spanning minder. De mijnmaalschappij verklaarde noch nu uuch later eenige pressie ten aanzien van het temrecht op de werklieden te hebben uit geoefend, of te zullen uitoefenen. Van Niort wordt aan le XlXe Siècle gemeld dat 400 gekerkerden in de gevau- genie van Thouarts in opstand zijn gekomen. Op verzoek van den directeur werden troepen gezonden. ITALIË. De heer Crispi zal zich naar Monza begeven als de Duitsche keizer zich daar zal bevinden. Uit Monza wordt gemeld dat men aldaar druk in de weer is voor de ontvangst van het Duitsche keizerpaar, hetwelk Zater dagvoormiddag te 11 uren wordt verwacht. Ofschoon de keizer in het strengste incog nito reist, zal hij evenwel met groot militair vertoon worden ingehaald. Een regiment Bersaglieri wordt opgesteld tusschen net slation en het koninklijk paleis, terwijl twee escadrous kurassiers voor iijfdienst zijn ge commandeerd. Van Rome wordt de honderd- gsrde (cenioguerde), de prachtige lijfgarde des Konings, naar Monza gedirigeerd. In het paleis te Mouza zijn de vertrekken voor dc hooge gasten op kostbare wijze ingericht. Tijdens hunne aanwezigheid zullen de keizer eu keizerin ook den Dom bezichtigen, bij welke gelegenheid zij door de geestelijkheid zuilen worden begroet. Koning Humbert zal zijn gast verrassen met een aantal voorwerpen afkomstig van keizer Frederik, die in der tijd voor hoogen prijs door het koninklijk huis op de villa .Zirio" zijn aangekocht. Volgens de Gazette de Fertile, zou een troep irredentisten, met Imbriani aan het hoofd, eene landing beproefd hebben op de kust van Italië, ten einde in dat land een opstand uit te lokken. Deze beweging zon in verband staan met andere pogingen en ook met het jongste bezoek van Imbriani aan Frankrijk. Zoodra de Italiaansche regee. ring intosschen kennis kreeg van die onver wachte gebeurtenis, heeft zij bevel gegeven tot het doen kruisen van het adviesjacht Archimède, benevens enkele torpedobooten, in de Adriatiscbe zee. 8» Si S XS IS S-.A.A9. De keizer en de keizerin brachten gistermiddag een afscheidsbezoek aan keizerin Frederik. De keizer eu de keizerin hebben gisterenavond te 11 uur de reis naar Monza aanvaard. De rijkskanselier heeft vóór zijn ver trek naar Friedrichsruh een onderhoud van een uur gehad met graaf Waldersee en vet-l volgens roet graaf Schouwaloff, deu RussischeJ ambassadeur. Cl.) I Volgens berichten uit Hamburg dreigt] daar ook een werkstaking onder de dokwetl kers. Eenige leiders der beweging uit Looi den zijn daar aaugekomen en beproeveil eeD werkstaking uit te lokken. Naar mei zegt, heeft reeds een gedeelte der werkliedej den arbeid gestaakt. Te Stuttgart is in 7 0-jarigen leeftiji overleden de bekende Wurtembergsche de mocraat Karl Mayer, een der volksmannen van 1848, eu later oprichter en leider dei W'urteuibergscne volkspartij. Na 1848 weid hij tot 20 jaren gevangenisstraf veroordeeld; hij week uit naar Zwitserland en kwam eetil na de verjaring der straf in zijn vaderland terug. Van 1881 tot 1887 was hij lid vai deu Duitscheu rijksdag, waar zijne laatste woorden eene waarschuwing bevatten tegen de verlenging der socialistenwet. Mayer nas hoog in aauzien bij zijne partij Het gebeurde eens, dat bij gevangen wu wegens een drukpersdelict, eu eene uitm» diging kreeg om, als lid der kamer, au 's konings tafel te komen eten. Men bood Item aan drie dagen uit de gevangenis I gaan om aan deze uitnoodiging te voldoet Mayer weigerde, tenzij meteen het geheel strafvonnis werd ingetrokken. Hierin werd niet toegestemd, en toen blei de gausche linkerzijde der kamer van ht koninklijke diner weg en ging Mayer eti bezoek brengen in de vesting, waar hij gt vangen zat. Het begin van het groote socialistei proces te Elberfeld is nu voorgoed op li November vastgesteld. Er zullen 91 lil schuldigen terecht staan, onder wie de tl gevaardigden Bebel, Harm, Grillenberger Schumacher. 00»TEAiUJH. I De keizer heeft gisteren den W Tisza, president van het Hongaar, ministerie, ten gehoore toegelaten. Volgens te Weenen ontvangen beritt heeft de Duitsche diplomatieke agent Sofia aan prins Dolgoroitkoff den raad) geven die stad te verlaten, daar hem ands het verder verblijf aldaar zal wordt ontzegd. HOAGAKIJE. Gisteren is, onder voorzitting a graaf Kalnoky, een kabinetsraad gehoudei welke door de meeste ministers werd bij} woond. De beraadslaging liep over dringe» aangelegenheden. De landdag beeft met 69 tegen stemmen besloten, het voorstel eeuer fin» cieele schikking met Hongarije in on weging te nemen. In den Boheemschen landdag bebbt de jong-Czechen voorgesteld, represaille®' regelen te nemen tegen de rechten, wfl Duitschland op granen heft. §ERTIE. De Servische regenten hebben luid' bericht uit Belgrado aan Nathalie dn weten, dat zij haren zoon niet meet1 kunnen ontmoeten, tenzij de vroeger j stelde voorwaarden door haar worden genomen. Nathalie weiger', echter, zich da naar te schikken. «KIEÏEALAm liet huwelijk van den GrieW kroonprins met prinses Sofie van Prune' thans definitief op 28 October bepaald, meeaten der hooge gasten, die dit brui» feest zuilen bijwonen, zijn reeds op re"' koning eu de koningin van Denen" worden reeds Zondag te Athene ver*"

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2